33 ötlet a boldog gyermekkor megteremtéséhez – 2. rész
- Írta: Diósy Tamás,
- Megtekintve: 1953
A boldog gyerek minden szülő vágyálma. Megteremtésében ők magukat is nagyon sokat tehetnek. Alább mutatunk is 33 remek ötletet. A lista első felét itt találod.
18. Állíts kevesebb szabályt
Legyenek szabályok, de szükségtelen túl sok korlátot felállítani. A legfontosabb dolgokat rendezd keretbe, a többiben adj szabadságot neki is.
19. Tanítsd kedvességre
Érdekes látni, hogy a kisgyerekek jobban szeretnek adni, mint kapni. Inspiráld a gyereket, hogy készítsen saját kezűleg ajándékokat a szülőknek, nagyszülőknek, barátoknak.
20. Ne erőltesd rá a tanácsaidat
Vedd tudomásul, hogy a gyermeked külön személyiség, nem biztos, hogy neki is az lesz jó, amit te annak gondolsz. Bízz benne, figyeld a reakcióit és ne erőltesd rá a saját akaratodat.
21. Csökkentsd a tv előtti időt
Számtalan dolog van, amivel hasznosabban és izgalmasabban el lehet tölteni az időt, mint a tv előtt ülve. Adj neki elfoglaltságot, szervezzetek közös programokat.
22. Mutasd meg a rossz oldaladat is
Senkinek nincs mindig jó napja, természetes, hogy néha te is fáradt vagy, ki vagy borulva. Ne titkold a gyerek előtt, beszéljétek meg, ő is a te reakciódból tanul majd, hogy kezelje ezeket a helyzeteket.
23. Értékeld az erőfeszítéseit
A gyerekek kezdetben nem annyira ügyesek, de gyakorlással gyorsan fejlődnek. Bátorítsd és értékeld az erőfeszítéseit, ezzel az önbizalmát is erősíted.
24. Soha ne értékeld le a szeretet és a támogatás erejét
A támogató és szeretettel teli háttérrel rendelkező gyerekek jobban teljesítenek az iskolában is, ez önbizalmat és kellő energiát ad számukra. Biztosítsd számára.
25. Készítsd fel a nehéz helyzetekre
Sajnos gyakran érhetik atrocitások a gyerekeket akár a saját közösségükben vagy utcán. Beszélgessetek róla, miről ismerheti fel, hogyan előzheti meg és mit tegyen, ha ilyet tapasztal.
26. Aludj rá egyet
A fontos döntéseket nem jó haragból vagy dühből meghozni, ezért tanítsd meg neki, hogy átgondoltabb döntést hozhat, ha előtte alszik rá egyet.
27. Engedd neki, hogy kifejezze az érzéseit
A bánat, a szomorúság, az öröm és a csalódottság is természetesen emberi érzések, nem jó, ha elfojtjuk őket. Tanítsd meg a gyermekednek, hogy bátran fejezze ki, amit érez.
28. Adj neki szabadságot a döntéseiben
Fontos, hogy a gyerekek már egészen korán megtanulják, hogy számít a véleményük, hogy mire gondolnak. Ezért már pici korától biztosíts neki lehetőséget, hogy maga döntsön, pl. hogy mit szeretne felvenni stb.
29. Erősítsd benne, hogy bármire képes lehet
A “nekem ez nem megy” vagy az “én ezt nem tudom megcsinálni” kezdetű mondatok rendszeresen szerepelnek a gyerekek szótárában, a te feladatod, hogy meggyőzd az ellenkezőjéről és erősítsd az önbizalmát.
Ebben segíthetnek a Tükördal is!
30. Engedd, hogy sokat játsszon
A gyerekeknek nagyon sok játékra van szükségük, engedd neki, hogy bármikor, bárhol játsszon.
31. Segíts neki megérteni és elfogadni a sokszínűséget
A közös játék más gyerekekkel jó lehetőség arra, hogy megtapasztalja, hogy vannak, akik más nyelven beszélnek vagy éppen más a bőrszínük.
32. Adj neki szabad teret
Bármennyire is nehéznek tűnik, a gyerekeknek szabadságra van szükségük ahhoz, hogy később le tudjanak válni a szüleikről, és független, önálló felnőttek legyenek.
33. Taníts neki boldogságforrásokat
A szülők szeretete, a barátok, a játék vagy éppen a sportolás remek boldogságforrások. Hívd fel a figyelmét minél több boldogító tevékenységre, hogy később ő is észrevegye.