
Társas kapcsolatok ápolása


Budapest XVI. Kerületi Általános Iskola
1. Pizza készítése; körben álltunk és egymás hátán tésztát készítettünk
2.Párban ültünk le; azzal kellett párt alkotni, akivel viszonylag felületes a kapcsolat;
– Arról kellett beszélgetni 1 percben, hogy miért őt választotta.
– A másik fél véleményét kellett megosztani a többiekkel
– Azt kellett elmondani a párjának: ki az ő legjobb barátja
– Ismét a társ számolt be a többieknek a hallottakról
3. Kettesével idézeteket választottak, majd megbeszélték; aztán felolvasták és közösen értelmeztük.
4.Mi a barátság? fogalomértelmezés
5.”Adj egy barátságötöst!” előre kivágott kezek ujjába kellett az 5 legfontosabb dolgot felírni.
6. Négyesével montázst készítettek a jelmondat segítségével.
Furtai ÁMK Bakonszegi Zöldliget Óvoda
A gyerekekkel elkészítettük a „mi plakátunkat”! Mellyel ki szerettük volna fejezni, azt hogy mi vigyázunk egymásra, megvédjük társainkat, segítjük egymást. Jó társai vagyunk másoknak! A foglalkozás megtartását a plakát elkészítésével lezártuk. Sikeresen átadva feléjük ezt a fontos „kötődési” kapcsolati formát!
Medgyesegyházi Varázserdő Óvoda
Beszélgettünk a gyerekekkel a barátságról, a kapcsolatok fontosságáról, elmondták milyennek kell lennie egy igaz barátnak. Meséltünk a Tavaszi ébresztő című mesét és elkészítettük a csoportunk barátságláncát törpikékkel.
A novemberi hónap témája keretén belül a családon majd az osztályon belüli társas kapcsolatokról beszéltünk. A tevékenység jó hangulatban telt el, beszélgettünk, játszottunk, énekeltünk és plakátot készítettünk.
Az I., II-os tanulók rajzaiban tükröződik a szeretet, bizalom és segítségynújtás fontossága a baráti kapcsolatokban.
Medgyesegyházi Varázserdő Óvoda
Miután megismerkedtek a gyerekek a „Süni irigy lesz” című mesével, azután eldramatizálhatták. Mese után megbeszéltük, hogy miért nem jó ha irigyek vagyunk.
Később elkészíthette mindenki a saját sünikéjét, majd készítettünk két nagy sünt (kicsik, nagyobbak).
nagyon élvezték az együtt dolgozást, és tetszett nekik a végeredmény.
A szegvári Kurca-parti óvoda Szivárvány nagycsoportjában, novemberben a társas kapcsolatok témáját dolgoztuk fel. A ráhangolódás után Fésűs Éva: A kismókus fél diója c. mese segítségével indítottuk „elmélkedésünket” az emberi tulajdonságokról /külső, belső, jó, rossz, kellemes, kellemetlen, jóleső, bántó/ csoportosítva azokat. A gyerekek a maguk őszinte módján nyilatkoztak a „Szeretek veled játszani, mert…” mondat körbeadásával. Ez a játék spontán szociometriai felmérésként is szolgált a csoportban, hiszen azonnal rávilágított a gyerekek közötti baráti viszonyokra, a kölcsönös, vagy egyirányú kötődésre. Ezután drámajátékokkal, bizalom játékokkal egészítettük ki a hallottakat, megerősítve baráti, társas kapcsolatainkat a csoporton belül. Az egymásról mondott pozitív vélemények, jó tulajdonságok rendkívül ösztönzően hatottak a gyerekekre. Ezután örömmel színezték ki a munkafüzet ábráján, hogy milyen tulajdonságokat tartanak fontosnak egy barátságban. Különböző fonal technikákkal készítettek egymásnak barátságkarkötőket és ajándékozták meg barátjukat, családtagjaikat, szeretteiket.
Bagdi Bella: Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek című dalát a hónap folyamán többször is meghallgattuk, elénekeltük, egyéb tevékenységeink során is.
Idézeteket gyűjtöttek a gyerekek azokról, melyek számukra a legfontosabb emberi kapcsolatokhoz köthetőek.Ezeket elhelyezték három rajzban, amely szimbolizálja a családot, az édesanya és gyermeke közti kapcsolatot, illetve a szerelmet és a barátságot.
Szerencsi Szakképzési Centrum - Tokaji Ferenc Gimnáziuma és Szakgimnáziuma
Novemberben a mi kis csapatunk is a társas kapcsolatok fontosságával foglalkozott. Pedagógia ágazatos osztályként ez a témakör az aktuális tananyaggal is egybevágott. Szó esett a szocializációról, a barátságról, családról, a nevelő-oktatót munkát folytató intézményekről, kirekesztettségről, a mobbingról, a multikulturalizmusról, egymás elfogadásáról, a tiszteletről és szeretetről.
Az egymás támogatásról szóló plakátunk, rendhagyó formában egy papírlánc formájában készült el, mely azt szimbolizálja, hogy együtt könnyebben megtudunk birkózni az élet kihívásaival és kudarcaival. Valamint felhívja a figyelmet az emberek közötti hasonlóságokra, annak ellenére hogy különbözőek vagyunk.
Mindenki kapott egy-egy elemet a papírláncból, amelyet átalakított, majd ezeket összeillesztettük egy nagy összetartó csapat jelképeként.
Kosárkó Györgyi
A novemberi hónap témája társas kapcsolatok ápolása. Barátság karkötőt készítettünk, ezzel jelezve a csoport összetartozását, a barátságok mélyítését.