A társas kapcsolatok két erőssége: a szeretet és a bizalom, fontos gondolat a Szakiskola számára. A mozgásukban korlátozott diákjaink életében a bizalom alapvető érték, tudniuk kell bízni, hogy mindennapjaik zökkenőmentesen valósuljon meg. Nem egy egyszerű fogalom, számukra mégis szükségszerű. Feladatunk, hogy szeretettel, kedvességgel forduljunk feléjük, segítsük őket és kialakítsuk a biztonságos bizalmi kapcsolatot a pedagógusok és a diákok között. A Szakiskola valamennyi osztályával beszélgetést kezdeményeztünk a társas kapcsolatok témakörében, két videót néztünk meg, az ölelés erejéről, és a környezetünkben élőkkel (szomszédok) való kapcsolat milyenségéről. Pozitív és tanulságos élmény volt a tanulók számára. Külön öröm volt, hogy a diákok az egymással való baráti kapcsolatot emelték ki a beszélgetés során, és azt, hogy jó érzés, hogy számíthatnak egymásra. A beszélgetés után az összegyűjtött terméseket (makk) kifestették, díszítették, száradás után pedig annak a társuknak adták oda, akikkel jól érzik magukat, barátként tekintenek. Mi barátság makknak neveztük el a tevékenységet. Sok nevetéssel, beszélgetéssel telt az óra. A közös faliújságunkra olyan fényképek kerültek ki a diákokról, ahol látszik mennyire jól érzik magukat együtt, mennyi közösségi programon vesznek részt közösen és remélhetőleg sokáig emlékeznek ezekre a szeretetteljes pillanatokra.
Társas kapcsolatok ápolása
Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
November hónapban a társas kapcsolatok fontosságát jártuk körbe a gyerekekkel játékos feladatokon és beszélgetéseken keresztül. Elkészítettük a barátságfüzért, melyre az osztály minden tagja felkerült, és az osztályteremben egy olyan helyre tettük ki, ahol egész nap láthatjuk és erőt meríthetünk belőle a mindennapok során. 🙂 A feladat elkészítése jó hangulatban, sok-sok nevetéssel telt.
Társas kapcsolatok témakör alkalmával Barátság -pókhálót készítettünk, megfogalmaztuk egymás pozitív tulajdonságait, Boldogsagóránkat a Boldog dal meghallgatásával zártuk.
A 2.b osztály novemberi alkotása a „Társas kapcsolatok” címet kapta.
A novemberi boldogságórát elkészítette: Brezsnyákné Baksi Ildikó
A nyolcadik osztály novemberi alkotása a „Társas kapcsolataink” címet kapta.
A novemberi boldogságórát elkészítette: Szőllősi István
Novemberben a Boldogságóra Program keretén belül a társas kapcsolatok ápolásáról, barátságról beszélgettünk. A kedvesség világnapját azzal ünnepeltük, hogy próbáltunk mindenkiben valami jót, értékeset keresni és mint egy jó meleg nyári zápor, megöntöztük az osztály tagjainak lelkét. Mivel a Globális Nevelés Hetére is novemberben került sor, ezért mégjobban boncolgattuk a tolerancia, a másság elfogadásának témakörét és olyan helyzetekről beszélgettünk, ahol úgy érezték, hogy mások vagy egyedül vannak. Célunk az elfogadás és a közös tapasztalatok erősítése volt. Ez egy nagyon jó gyakorlat volt arra, hogy a diákok rájöjjenek, hogy nincsenek egyedül, sokan ugyanazokkal a nehézségekkel küzdenek, mindannyian lehetnek néha bizonytalanok, lehet mindenkinek rossz napja, de minden nehézségen felülkerekedhetnek, ha ott vannak társaik, családjuk, barátaik.
A második A osztály novemberi alkotása a „Társas kapcsolatok 2.a” 😊 címet kapta.
A novemberi boldogságórát elkészítette: Búzás Béla Attiláné Erika
Novemberi hónap a barátságról és a bátorságról szólt. 6-7 éves korosztályban már egyre jobban kialakultak a baráti kapcsolatok. Lettek új barátok és a meglévők erősödtek. Segítettük a barátságok erősödését különféle játékos feladatokkal, közös programokkal.
Bezzeg Andrea: Tavaszi ébresztő mese után megbeszéltem a gyermekekkel, hogy ki milyennek képzeli el ezt a medve barlangot: Közösen összerakva sötét lehetett, de beszűrődött a fény, gyémántokból és kövekből ált a belseje, meleg volt és kényelmes. Majd ezután kipróbáltuk, kinek milyen érzés ha a hangyóca végig szalad a talpán, amit újabb kacagás követett. Ezt követően érkezett meg a mi kis harkályunk. Harkály játék során kiválasztottunk egy harkályt aki az egyik gyermek mögé állva „kopogtatta” a kiválasztott gyermek képzeletbeli fáját. Ha az a gyermek csukott szemmel észrevette jelentkezett és helyet cseréltek. Ezt a játékot mindenki ügyesen játszotta. Játék végén a szelő sok különféle színű szívet sodor a szőnyegre. A gyermekek egyesével kiválasztottak két azonos színű szívet az egyiket megtartották a másikat pedig egyik barátuknak átadták megköszönve, azt, hogy barátok lehetnek. Minden szív gazdára talált. Következő alkalommal önbizalom erősítő mesével készültem a gyermekeknek: „Szellő Szelli csizmácskái, avagy miben sántikálnak a meseszövő manók?” mesével. Ez a mese egy interaktív mese. Mese közben már együtt gondolkoztunk, hogy vajon mi kell a bátorsághoz. Válaszok alapján: társak, családtagok, erő, pajzs. Majd egy bátorság mozdulattal el is űztük a félelmet. Mindenki elképzelt magának egy bűvös csizmát, ami segített a képzeletbeli félelmeink legyőzésében. Ezt a csizmát képzeletben mindenki egy olyan dobozba rejtett, amit csak ő tudod kinyitni. Valakinek ehhez egy gyémánt kellett valakinek a szuper nagy ereje, de volt olyan is akinek a ládáját unikornisok, sárkányok, cápák védték. Jó érzés volt együtt gondolkodni a gyermekekkel és elképzelni azt, hogy sokszor a félelmeinket mi magunk tudjuk legyőzni fejben. Gyakran visszajött az a konklúzió, hogy a bátorság megtalálásához és akadályok félelmek leküzdéséhez, mennyire fontos szerepe van a társaknak akik lehetnek családtagok, barátok. A mese után elénk gurult egy fonal. A fonal barátról barátra járt. És a végén egy gyönyörű szép pókháló rajzolódott ki. Mindenki elmondhatta, hogy kinek szeretné tovább adni a fonalát és mit szeret abban a barátjában. Miután mindenkihez eljutott a fonal vissza kellett adni a gyermekeknek a fonalat akitől kapták. Így a pókhálónk újra összeált egy gomolyaggá. Külön ügyességi játék volt úgy visszaadni a fonalat, hogy ne akadjanak bele a pókhálóba és ne szakítsák el. Voltak olyanok akik a pókháló alatt kúsztak végig de voltak olyanok is akik óvatosan lépkettek át rajta. Játék végén újra emlékeztünk arra, hogy kinek miben van az erőssége. És az Erősség falunkhoz felkerült a gyermekek által készült csoport kép is.
Nagyon élveztük az e havi téma feldolgozását is.
„Piacos játék” és képek segítségével megbeszéltük, milyen alapanyagok szükségesek egy-egy finom étel elkészítéséhez. Ebből kiindulva egy képzeletbeli „csodapiacra” mentünk el, ahol olyan „termékeket” (jócselekedeteket) lehetett beszerezni, ami a boldogsághoz szükséges. Közösen arra a következtetésre jutottunk, hogy, ahhoz, hogy jól érezhessük magunkat, társakra van szükségünk.
Együtt elkészítettük a barátságfüzért, illetve „Udvarias vagyok” címmel plakátot keszítettünk.
„A kör közepén” című feladat megoldása a szülők bevonásával, otthon készült el.
Külön öröm számomra, amikor pozitív visszajelzés érkezik a szülőktől a boldogságórával kapcsolatosan.
Délben, elbúcsúzás előtt, megbeszéltünk egy-egy olyan jócselekedetet, amit az adott délután meg kellett valósítani (megölelni egy társat, segíteni valakinek, mosolyt csalni valaki arcára…)
A közösségünk kötelékének erősítése céljából igyekszünk a tananyag követelményeitől eltérő tevékenységeket is szervezni, pl Márton napján közös „lakmározást” tartottunk; közösen pudingot keszítettünk; együtt teáztunk/kakaót fogyasztottunk.
Köszönjük a sok-sok ötletet, az útmutatást!
A mindennapjaink kiemelt feladata a társas kapcsolatok ápolása. Novemberi feladat/játék lehetőségeink segítségével még nagyobb hangsúlyt fektethettünk erre. A Barát-sál igen nagy sikert aratott a gyermekek körében. Az Amilyen az „adjonisten” játékot igen komolyan vették, ügyesen játszottak a hangsúllyal, hangerővel, érzelmi töltéssel. A Ki enged ki? által megtapasztalhattuk, mi a különbség a felszínes nézegetés és a valódi figyelem között. A Széktámogatóval gyakoroltuk a figyelmünk megosztását a székek megtartásával és egymásnak adogatásával. A feladatot érdemes máskor is kipróbálnunk, mert nem egyszerű. Évek óta testnevelés óráink kedvencei közé tartozik a Szigetjáték és a Körbe-körbe karikába, mellyel szépen kirajzolódik a gyermekek együttműködése, segítőkészsége. Szívesen játszom velük ezekben a játékokban is. Célom megértetni a gyermekekkel, hogy a konfliktusok feloldhatók közös akarattal és kedvességgel.