Ez a téma kicsit elvont a gyermekek számára. Azonban az évek során kialakult a gyakorlatunk ennek feldolgozásához. Ebben a nevelési évben komplexen igyekeztünk megközelíteni. Minden gyermek jó valamiben. Mindenki másban jó, de mindenki értékes, hasznos. Ezt igyekeztünk kidomborítani. Számba vettük erősségeinket és azt is, hogy miben szeretnénk fejlődni.
Megküzdési stratégiák
Mivel küzdünk meg a továbbtanulás leadásakor és a távoli célok érdekében.
Jánossomorjai Aranykapu Óvoda Újrónafői Tagóvodája
Eldugtam a várnak a puzzle darabjait, keressük meg.
„A sikertelenségek csak alkalmat nyújtanak, hogy a munkát újból és okosabban elölről kezdjük.”
(Henry Ford)
A foglalkozást relaxációs gyakorlattal kezdtük, aminek köszönhetően a gyerekek ellazult állapotba kerültek. A beszélgetés során olyan eseményekről helyzetekről beszélgettünk, melynek során egy problémával kellett megküzdeniük, és a végeredmény sikert hozott magával. A foglalkozást kézműveskedéssel zártuk, ahol a gyerekek gyurmából különböző állatfigurákat, tárgyakat alkothattak.Összegzésképpen elmondtuk a stratégiai lépéseket, melyek elvezették őket a kívánt cél eléréséhez.
Mi vagy ki vagy a hajón? A tanterem egy hajóvá változott. Azt kértem a gyerekektől, hogy amíg 30-ig elszámolok, képzeljék el, hogy ők kik vagy mik lennének a hajón, és ennek megfelelően helyezkedjenek el a teremben. Ezután kisebb csoportokban létrehozták a biztonság szigetét, melyet be is mutattak a többieknek.
Február: A boldogságóra program hatodik hónapjának témája a nehéz helyzetek kezeléséhez kapcsolódik.
Teher alatt nő a pálma
Megküzdésnek nevezzük azokat a stresszhelyzetekhez kapcsolódó viselkedési mintákat, amelyek egy- egy helyzetben a megoldások felé terelhetnek minket.
A problémaközpontú megküzdés során a személy a helyzetre, a problémára összpontosít, megkísérli azt megváltoztatni, hogy a jövőben el tudja kerülni. Az érzelemközpontú megküzdés során pedig a személy azzal foglalkozik, hogy enyhítse a stressz okozta érzelmi reakciókat, megakadályozza a negatív érzelmek elhatalmasodását.
Az óra során végig gondoltuk, hogy hogyan viselkedünk egy-egy megterhelő helyzetben, milyen stratégiákat alkalmazunk. Az osztálytársak véleményét is kikértük, hogy ők hogyan látnak ilyen helyzetekben minket. Ezek alapján viselkedésünket tudatosan is megváltoztathatjuk. Mindenki rajzos formában készítette el a rá leginkább jellemző megoldási formákat.
Az óra lezárásaként meghallgattuk Bagdi Bella Pozitív élmények újra élése című relaxációsdalát.
Közös éneklés: Ellazulni jaj de jó!
Mesehallgatás: Aranykulcs
Játék: Toronyépítés, létramászás
Nagy létszámú az osztályunk, ezért rendkívül jó lehetőségeket ad a kooperatív technikák gyakorlására. A megküzdési stratégiák középpontjában ez alkalommal a csapatmunka fontosságát beszéltük át. Megbeszéltük, hogy mindenkinek más az erőssége, érdeklődése, ezért csapatban sokszor kiegészíthetjük egymást. A gyerekek nagyon szeretik az életből, vagy az én tapasztalataimból vett példákat, ezért gyakran alkalmazom ezt a munkám során. Motivációs videókat néztünk és megbeszéltük a látottakat. Az óra második felében pedig kiscsoportokban kellett megoldani egy-egy feladatot. A csapatszervezésnél figyeltem arra, hogy képességprofil szerint heterogén csoportot alkossanak, így mindenki ki tudta venni a részét a munkából. A téma a Madarak és fák. A feladatot tableten készítették el. Az IKT eszközök használata rendkívül motiváló hatású. Egész évben öröm volt látni, hogy egyre jobban tudtak együtt, egymást segítve dolgozni.
Február hónapban sokat beszélgettünk az egymás iránti toleráns viselkedésről, a befogadás, elfogadás napi szinten van jelen a gyerekek mindennapjaiban. Több drámajátékon, helyzetgyakorlaton keresztül igyekeztem megtapasztaltatni, hogy a kirekesztettség, a bántás, csúfolódás milyen rossz érzés lehet, milyen fontos, hogy kifejezzük, mások számára is érthetővé tegyük érzéseinket.
Mindenkinek más megoldási stratégia kifejlesztésére van szüksége a sikeres beilleszkedéshez, a közösségben való alkalmazkodáshoz. A farsangon lehetőségünk nyílt jelmezekben „más bőrébe bújni”, kis időre mesehőssé válni. Beszélgetéseink során mindenkinek nyilvánvalóvá vált, hogy kinek milyen tevékenységek jelentik az ellazulást, mitől érezzük jobban magunkat egy feszült helyzetben. A leghatékonyabb megoldás a gyerekek szerint az ÖLELÉS. Ezt a munkafüzet feladatlapjának színezésével is megerősítettük. Gyakoroltuk a megfeszítem-elengedem feszültségoldó technikát.
Örömmel táncoltunk Bagdi Bella: Ellazulni jaj de jó… című dalára.