Ezt a témát egy délutáni foglalkozás keretében dolgoztam fel a felső tagozatos gyerekekkel. Bevontunk kisebb tanulókat is a foglalkozásba.
A foglalkozást közmondások, idézetek értelmezésével kezdtük. Érdekes volt látni, hogy egy-egy dolgot hogyan, milyen álláspontból látnak a gyerekek.
Feldolgoztuk a szamár történetét, megbeszéltük a tanulságát.
Végül különböző szituációs gyakorlatokat kellett megoldaniuk a gyerekeknek. Itt nemcsak a különböző problémákat kellett megoldaniuk, hanem egymással együtt működve, egymást segítve munkálkodni.
Mindenki felvértezetten távozott a foglalkozásról, pozitív gondolatokkal, hogyan is oldjon meg egy probléámát.
Megküzdési stratégiák
A megküzdés szó fogalmának értelmezésével kezdtük a foglalkozást, majd elolvastuk A szamár története című mesét. Közös értelmezéssel jutottunk el a soha nem kell feladni a reményt megállapításra: Ha problémánk adódik, nem stresszelni kell, hanem megkeresni a helyzetben rejlő lehetőségeket. Ennek kapcsán a stresszkezelés módjait beszéltük meg, egy-két technikát meg is tanultunk.
Élvezettel néztük meg dr. Bagdy Emőke Pszichofitnesz című előadását.
A megküzdési stratégiák kapcsán közösen tanult meg az osztály minden tagja egy nyelvtörőt. Hallás után tanulták tőlem mondatonként. Egyik olyan téma, amit nagy élvezettel dolgoztak fel.
Az „Egy icike picike pocakon pöckölt..”kezdetű nyelvtörőt tanultuk meg 1 hét alatt.
Minden másnap elmondtuk közösen.
A napok végén megfogalmaztuk mivel kellett közösen, illetve egyenként megküzdeni.
Szivárványt alakítottunk ki az alsósokkal közösen. Minden osztály kapott egy színt, amire felírta, hogy kinek és miért hálás.
Német Nemzetiségi Általános Iskola és AMI
A forgatókönyv:
Új gyerek az osztályban
1. jelenet
a. egy család sok csomaggal beül egy autóba és elhajtanak
2. jelenet
a. az osztályban nyüzsgés
b. bejön az osztályfőnök és bemutat egy félénk fiút
c. senki nem szól hozzá, de egy lány rámosolyog
3. jelenet
a. matek óra. A fiúnak nincs körzője
b. kinevetik, és egy töröttet adnak neki
c. először kínlódik, aztán egy gyerek ad neki egy jót
4. jelenet
a. a szünetben a mosolygó lány és a körzőt adó fiú beszélget az új gyerekkel
b. a többiek még ellenséges megjegyzést tesznek
5. jelenet
a. iskola után mindenki elindul haza
b. a járdáról figyelmetlenül lép le a legellenségesebb gyerek
c. az új fiú elrántja az autó elől
6. jelenet
a. mindenki ünnepli az új fiút
Német Nemzetiségi Általános Iskola és AMI
Ez a bejegyzés március 16-án készült.
Ugyan a határidőből kicsúsztunk, de szerettük volna megcsinálni a februári feladatot is.
Egy rövid filmet akartunk forgatni a megküzdésről. Megírtuk a forgatókönyvet, de az elkészítés sajnos ma lett volna esedékes. :((((
Még nem mondtunk le róla teljesen, hogy sikerülni fog. Elvégre képesek vagyunk megküzdeni a nehézségekkel. :))) –Már csak a következő tanévben ☹ -de akkor is aktuális lesz. 😊
Értelmeztük a megküzdés szó fogalmát. Elolvastuk a szamár története című tanmesét. Nagy érdeklődéssel figyelték, nagyon tetszett a gyerekeknek és jól tudták értelmezni, következtetéseket levonni:”soha nem kell feladni, mindig van kiút”.
Beszéltünk a stresszkezelésről, kinél milyen technika vált be és tanultunk erre vonatkozóan néhány technikát.
Alkalmaztuk a Boldogságbeszéd technikáit, gyűjtöttünk pozitív mondatokat.
Megnéztük dr. Bagdy Emőke Pszichofitnesz című előadását.
Boldogságóra a 4. osztályban
óravázlat
Téma: Megküzdési stratégiák
Az óra cél-és feladatrendszere: önbizalom, akaraterő, boldogságérzet, kötelességtudat fejlesztése, ,,edzése”
Tantárgyi koncentráció: magyar irodalom, ének-zene, történelem, vizuális kultúra, etika, technika, hit-és erkölcstan
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola
(Tunyogmatolcs, Árpád u. 3. , 4. sz. tanterem)
Időpont: 2020.02.20. 12:45-13:30
Az óra menete
1. Az órai légkör megteremtése
Házi feladat ellenőrzése és közös értékelése
2. A téma bevezetése
A küzdés, a megküzdés értelmezése
3. Hangulatteremtés
relaxáció (36/26.)
4. A téma feldolgozása
– NEM IS GONDOLTAM VOLNA!
NE KESEREGJ!
MESE: A bugyelláris, a pipa meg a süveg
Meg. szempont: Miért voltak hullámhegyek és völgyek a történetben? Éreztél-e már hasonlót?
A történet elemzése
A megfigyelési szempontok megbeszélése
A történet előadása mutogatással…
egyéni tapasztalatok
vigasznyújtás
tkv.:143.o.
mf.:93., 94.o.
(csopprtos munka)
5. Összefoglalás
6. Házi feladat: Jó okom van rá
tkv.: 103.o.
7. Az órai munka értékelése
– pontok, levonók
– egyéni és közös értékelés
A tanulókkal a tavalyi megküzdési stratégiákat ismételtük át. A gyerekekkel megbeszéltük, hogy milyen problémáik vannak, és ezen hogyan, miként lehet segíteni. A helyzeteket megoldani, egyre többen maguktól is tudták a választ.
A végén önmagukat rajzolták le.
Február hónapban arra kerestük a választ, hogy mit teszünk, ha negatív esemény, helyzet ér bennünket. Hogyan enyhíthetjük a fájdalom, a feszültség okozta stresszt? Gyűjtöttünk megküzdési stratégiákat; megbeszéltük, hogy nem tudunk nehézség, fájdalom, gyász, trauma, kudarc nélkül élni – de van lehetőségünk ezekkel szembenézni és sikeresen megküzdeni.
Az órát relaxációs gyakorlattal kezdtük: „Napimádás” és ” A haragom kifújom, mint a cica nyújtózóm”. Utána meghallgattuk és elénekeltük a hónap dalát: Ellazulni jaj de jó….Elvégeztük a munkafüzet néhány feladatát. Játékos feladatot is végeztünk: Nehezített gimnasztika: sokat nevettünk közben.