Az órát relaxációs gyakorlattal kezdtük.
Az óra témáját a „Mi az a megküzdés?” kérdéssel vetettem fel. A tanulók feladata az volt, hogy értelmezzék a kérdést, majd gyűjtsenek szinoním szavakat.
Ezután csoportmunka következett. A csoportok feladata: Magyarázzák meg az állításokat! és
Milyen kapcsolatban vannak a megküzdéssel?
„Minden rosszban van valami jó!”
„Nincsenek véletlenek.”
A csoportok szófelhőket készítettek a témával kapcsolatban.
Ezután egy történetet dolgoztunk fel: A szamár története
Megfigyelési szempontok:
– Mi a tanulás?
– Mi a véleményed a parasztról?
– Miként oldották meg a helyzetet a szomszédok?
Az óra végén azt beszéltük meg, hogy kinek milyen a stresszkezelési módszere van.
Megküzdési stratégiák
Bölcsőde Sóshartyáni Szivárvány Óvoda és
Ráhangolódás (5 perc)
Tevékenység: Érzelemkártyák párosítása
Eszközök: Érzelemkártyák (színes és színezhető változat)
Leírás:
– A gyerekek körben ülnek.
– Egy-egy érzelemkártyát mutatunk: pl. szomorúság, düh, félelem.
– Beszélgetünk róla:
– Mikor érezted így magad?
– Mit lehet ilyenkor tenni, hogy jobban érezd magad?
2. Beszélgetőkör: Mi segít, ha baj van? (10 perc)
Kérdések:
– Mi segít, ha valaki megbánt?
– Mit tudsz tenni, ha félsz valamitől?
– Hogyan lehet megnyugodni?
Cél: A gyerekek megismerik, hogy nem vagyunk tehetetlenek: meg tudunk küzdeni a rossz érzésekkel, helyzetekkel.
3. Mozgásos játék: Megküzdési módok szoborcsoportban (5–7 perc)
Eszköz: Nyugodt háttérzene vagy csend
Leírás:
– A nevelő mond helyzeteket: „Elesel a játszótéren”, „Valaki csúfol”, „Anyu nem engedi, amit szeretnél”.
– A gyerekek szoborcsoportba merevednek, amely megmutatja, mit tennének:
– pl. sírok → valaki átölel
– dühös vagyok → veszek három mély levegőt
– félek → elmondom anyának
4. Bagdi Bella-dal tanulása – „Bátran lépek tovább” (10 perc)
Cél: Erőforrás-aktiválás, bátorság és kitartás érzésének erősítése
Tevékenység:
– Először hallgatjuk a dalt
– Ezután közösen énekeljük a refrént
– Mozgással kísérjük (lépegetés, mellkasra tett kéz a „bátran” szóra)
5. Kézműves: Bátorság-karkötő készítése (5–7 perc)
Eszközök: Színes gyöngyök, zsinórok, fűzőtűk
Leírás:
– Minden gyerek elkészíti a saját „bátorság-karkötőjét”
– Minden szín egy-egy „megküzdő stratégia”:
– piros: kérek segítséget
– zöld: mély levegőt veszek
– sárga: elszámolok ötig
– kék: elmondom, mi bánt
6. Zárókör – Reflexió (3–5 perc)
Kérdések:
– Melyik helyzet volt a legnehezebb?
– Mi segített abban, hogy jobban érezd magad?
– Mit viszel magaddal a karkötőből?
Lezárás:
A gyerekek megfogják egymás kezét, és együtt kimondják:
„Bármi történik is, segítséget kérek, és bátran lépek tovább!”
A foglalkozás zárásaként kiszinezik az apró örömök jelét, melyet felrakunk a BOLDOGSÁGVÁR 6.. lépcsöfokára.
🧠 Pedagógiai reflexió (nevelő tölti ki)
– Milyen megküzdési módokat említettek a gyerekek?
– Melyik játékot élvezték legjobban?
– Milyen érzelmek jelentek meg a foglalkozás során?
– Hogyan tudnám a témát más helyzetekben továbbvinni?
Összegzés
A foglalkozás során a gyermekek aktívan és kíváncsian vettek részt az érzelmekkel kapcsolatos beszélgetésekben. Meglepően őszintén osztották meg saját élményeiket, különösen a szomorúságról és félelemről szóló résznél. Kiemelendő, hogy több gyermek már most felismeri, mikor van szüksége segítségre, és képes is azt kérni, például felnőttől vagy társától.
A mozgásos szoborcsoport-játék különösen jól működött, látványosan segítette az érzelmek és reakciók megjelenítését. A kreatív rész, a „bátorság-karkötő” készítése során a gyermekek nagy örömmel dolgoztak, sokan személyes jelentést tulajdonítottak a színeknek. Ez elősegítette, hogy a megküzdési stratégiák mélyebben rögzüljenek.
A Bagdi Bella-dal közös éneklése emelte a foglalkozás hangulatát – a „Bátran lépek tovább” refrénje hamar slágerré vált a csoportban, és a gyerekek még napokkal később is dúdolták.
Ekkortájt már a farsangi témahét is aktuálissá vált, ezért Molnár-Kovács Emese és Ferencz Edit: Medvecukor farsangol című meséjét választottam a téma feldolgozásához, melyben egy kismackó nagy gondja, mi is legyen a farsangon, számára ez a megküzdés, végül a tanítónéni segítségével sikerül megoldást találnia. A mesét követően akadálypálya leküzdésével lehetett eljutni a vizuális tevékenységhez, ahol mindenki elkészíthette saját busó álarcát, illetve a hét során közösen küzdöttük le a farsangi mulatsághoz szükséges jelmezek kiválasztásának, elkészítésének nehézségeit végül egy remek farsangi mulatsággal zártuk a projektet.
A gyerekek számára kedves téma az erdő és az állatok, vadállatok, így kiváncsian hallgatták végig, Az erdei tisztás című mesét, amiről utána közösen beszélgettünk. Ezt követően kiszínezték az állatokat és elvezették őket otthonaikba. Később, szívesen bújtak az állatok bőrébe, és adták elő a mesét.
1. Relaxáció
-Bagdi Bella: Rosszkedv elűző dalocska
2. Ráhangolódás
Ég a gyertya ég, el ne aludjék, mesetündér jöjj el hozzánk, mondj egy szép mesét.
Nagyon sok mesét ismerünk már, királyfiakról, királykisasszonyokról, sárkányokról…
A mai napon meseországba szeretnélek benneteket elrepíteni, ahol megismerkedhettek Boldog Tódorral, aki egy szegény csizmadia fia, s szeretné kiszabadítani a királykisasszonyt, akit egy 3 fejű sárkány tart fogságban, de szüksége van segítségre, hogy legyőzze a sárkányt. Arra gondoltam, hogy ti nagyon kedves, bátor gyerekek vagytok, s szívesen segítenétek.
Ha mindenki felkészült indulhatunk is.
A sárkányt csak úgy tudjuk legyőzni, ha kiálljuk a próbákat, van egy csodatarisznyám, megkérek mindenkit, hogy húzzon egy kis kártyalapot, s attól függően, hogy mi van rajta keresse meg az asztalnál, s ott közösen oldjátok meg a feladatokat.
-Kard- kártya
A puzzle-t segítsetek kirakni, melyen egy kastély képe lesz látható
-Pajzs- kártya
Építsétek fel a tornyokat, melyeket a sárkány ledöntött az asztalon található képek alapján
-Sisak-kártya
Válogassátok szét a borsót és a babot, melyek varázserővel bírnak
Ha kiálltátok a próbát, asztalonként hozzátok ki a kiskártyáitokat, s ragasszátok fel a sárkány fejére, ezzel szimbolizálva, hogy Boldog Tódor legyőzte a gonosz sárkányt
Az asztalokon találtok színezőt is, melyet közösen díszítsetek, minden asztalnál más képet kell színezni, s ha elkészültetek felragasztjuk őket egy kartonra
Boldog Tódor elnyerte jutalmát, a segítségetekkel legyőzte a sárkányt, s kiszabadíthatta a királykisasszonyt, s a varázsborsónak köszönhetően királyfivá változott. Boldogságban, nyugalomban élhetnek meseországban.
3. Lecsengés, értékelés
Jutalom nélkül ti sem távozhattok, hiszen hősiesen segítettetek Tódornak, ezért ajándékba egy új dalt kaptok, melyre táncolhattok, énekelhettek Bagdi Bella: Bátorság c. dalára, s mivel nagyon ügyesek voltatok, hallgassuk meg Bagdi Bella: Csapatmunka c. dalát
Február- Megküzdési stratégiák
Az „Együtt az Á,O,U hangokban relaxációs gyakorlattal indítottuk a foglalkozást. Bella „ Ellazulni jaj de jó” dalát hallgattuk meg mozgással kísérve. A belső feszültség, szorongás oldása megfelelően ellazult létállapotot teremtett. A problémákkal való megküzdés módjairól röviden beszélgettünk: megnevezzük a problémát, megoldási tervet készítünk, cselekszünk a probléma megoldása érdekében, levonjuk a következtetéseket. Majd elmeséltem Az aranykulcs című mesét, aminek továbbéléseként elkészítettük a kastélyhoz vezető kihívásokkal tele utat a mese alapján. A problémákkal, kihívásokkal megküzdve, azokat legyőzve az út végén jelképesen királylány és királyfi bőrébe bújhattak a gyerekek. Mindenki újra szerette volna teljesíteni a kihívásokkal teli utat és újra átélni a sikert. Örömteli játék kerekedett a délelőttből.
A játék végét közös színezéssel zártuk.
A gyerekek családjukban, s az óvodai életben egyaránt találkoznak különböző kihívásokkal, konfliktusokkal, melyek megoldásával fejlődik a megküzdő, kudarctűrő képességük. A témához kapcsolódó tevékenységeket Bagdi Bella: „Ellazulni jaj de jó!” című dalával kezdtük. Utána mozgásindító mondókával hangolódtunk az újabb kalandokra: „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok…kitárom a világom”
„Hová tűntek a plüssjátékok¸ „Keressük meg ! interaktív játék különböző feladatok megoldásával. A gyerekekkel végig jártuk az akadálypályát, házikókat, várakat építettünk, ajándékokat készítettünk a plüssöknek. Térkép alapján megtalálva a kis kedvenceket versekkel, énekekkel hívtuk őket vissza a csoportba, ahol Bezzeg Andrea Aranykulcs meséjét már együtt hallgatták a gyerekek a plüssjátékokkal az ölükbe. A meséhez kapcsolódó kérdésekkel még tovább beszélgettünk. A játék nagyon izgalmas volt, a gyerekek minden feladatot teljesítettek, kooperatívan összedolgoztak a közös cél érdekében. Akinek szüksége volt rá biztattam, bátorítottam.
Mezőlaki Arany János Általános Iskola
Aktuális volt a téma, hiszen az iskola Boldogságóra csapatából többen is készültek szereplésre. A hetedikesek a falu által szervezett díszpolgári, és egyéb megtisztelő címek átadására, a hatodikasok pedig a Március 15.-ei ünnepségre. A gyerekek nagy része már korábban is állt színpadon, megtapasztalta már a lámpalázat, így tudták miről van szó. Elmesélték, mit éreztek ebben a helyzetben, hogyan próbáltak úrrá lenni a kellemetlen érzésen, hogyan tudtak megküzdeni vele. Ezután mindenki egy táblázatban próbálta összefoglalni azokat a stratégiákat, amelyek őt segítik, vagy éppen hátráltatják, kellemetlen helyzetbe hozzák, ha több ember előtt kell megmutatniuk magukat, a felkészültségüket, tudásukat. Megbeszéltük közösen a válaszokat, s azt, hogy a választott módszer hogyan vált be. A gyerekek sokat tanultak egymástól, s én is adtam jó tanácsokat. Tanulságos foglalkozás volt.
Megküzdési stratégiák.
Májusban volt szombati munkanap ledolgozás. Két témát dolgoztunk fel, ez volt az első.
Tippek a stressz leküzdésére. A klasszikus zene nem a gyerekek világa. Javasoltam filmzenéket amelyeket én is hallgatok.
Mesefeldolgozással, bábjátékkal dolgoztuk fel a témához kapcsolódó történetet, melyet rajzban is megjelenítettek a tanulók.