A közelgő Föld napja alkalmából beszélgettünk arról, hogyan tudjuk védeni a mi kincsünket, a Földet. Megnéztük, meghallgattuk a Gyújts egy gyertyát a Földért c. dalt. Zöld Pillanatkép készítésére bíztattam a gyerekeket, hogy a tavaszi szünetben készítsenek az apró cselekedeteikről fotót, videót, feljegyzést, rajzot.
Ezt követően beszélgettünk a megbocsátásról, őszinteségről, önmagunkkal való együttérzésről. A bocsánatkérés szintjeit is megbeszéltük. Megismertük A morgós medve és a szorgos méhecske történetét is, majd játszottunk Igaz-hamis játékot. Felírt mindenki 3 állítást magáról, amiből egy volt csak igaz. Nagyon tetszett a játék nekik.
Óra végén a hónap dalát meghallgattuk, majd Érzem a testem vezetett meditációval zártuk a foglalkozást.
Megbocsátás
8. foglalkozás: Bocsánatkérés!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy milyen nagy dolog a megbocsátás. Nem szabad haragban élni. A koronavírus helyzet miatt a szülők otthon végezték el a feladatokat, ők beszélgettek a gyermekekkel a témáról, és oldották meg a feladatokat.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!” mondókra mozogtak.
Motiválás: Pillangóölelés játék: A gyermekekkel többször megreptettük a pillangót, aki többször megpihent a mellkasukon. Szívesen játszották el a gyerekek.
Eljátszottuk a „Tolvajlépés 1,2,3 játékot, ahol a kis sárkányé voltak a játékok, de sok tolvaj járt az udvarában, és sorba ellopkodták a játékokat. Így rakodtunk össze! Nagyon élvezték.
Nagyon jó volt az Igazságcsörgő játék is, a gyerekek vicces mondatokat mondtak, de azért voltak olyanok is, amik igazak voltak. Nagyon vidám volt ez a játék. Elmeséltem a Dumbó történetét, sokat beszélgettünk róla, a gyerekek őszintén elmesélték, hogy őket mivel bántották már meg társaik, és hogy tudtak utána megbocsátani. Elbáboztam „A morgós medve és a szorgos méhecske mesét, mely után méhecskévé, morgós mackóvá, majd táncoló mackóvá váltunk. Sokat vigadtunk a gyerekekkel, még zenét is kapcsoltunk be a tánchoz.
– szógyűjtés: „Bocsáss meg!”
– megbocsátás szó értelmezése
– a boldogság egyik forrása a megbocsátás
– csoportok kialakítása
– plakátok elkészítése
Milyen érzelmek kellenek a megbocsájtáshoz? Vers hallgatás: Ha valakit megbántottál. Mese: Tündéri bocsánat.
Bagdi Bella: Ho’oponopono
Boldogságóránkon megbeszéltük, miért jó a lelkünknek, ha megbocsátunk: megkönnyebbülünk a ránk nehezedő tehertől.
Hogy testileg is megérezzük lelkünk megkönnyebbülését, növendékem táskával a hátán, majd táska nélkül eljátszotta Louis Armstrong: What a wonderful world (milyen csodálatos világ) c. dalát. Majd meghallgattuk neten a zeneszámot, és elmondtam, miről szól.
Ezután a közelgő Föld napja (április 22.) alkalmából arra kértük Földünket, bocsásson meg a sok pusztításért, környezetszennyezésért. Ezekre kerestünk példákat, amiket papírvirágokra írtak tanulóim, majd egy nagy festett fára rögzítettük őket.
Április hónapban úgy döntöttünk, hogy boldogságóra keretében ötvözzük a hónap témáját, a szeretetből fakadó megbocsátást a természet szeretetével és a fenntarthatósági témahéttel. Két fontos programot tűztünk ki ehhez.
Az egyik, hogy a falu határában, a Bakonyszombathelyt Ácsteszérrel összekötő erdősávban békamentést szerveztünk. A főút itt pont kettévágja békák szaporodási útvonalát, mely az erdőből Feketevízpusztához, az ottani Feketevíz-éri tavakhoz vezet. A Feketevízpusztai-tavak természetvédelmi terület, érintetlen erdeivel, értékes vad- és madárállományával igazi kikapcsolódási lehetőséget kínál a kirándulóknak egész évben, márciusban pedig a varangyok kedvelt szaporodóhelye is. A főút azonban a nagyobb esőzés után inkább temetőre emlékeztet, mintsem nász színhelyére. A kordonok felszedése előtti napon mentünk, tehát kicsit késve, már a szezon végén érkeztünk. Előtte nap egyenruhát készítettünk az egység és a csapatszellem jegyében, amihez mindenki hozott egy tiszta, fehér, használt pólót. Ennek közepére egy textilfestékkel körvonalazott a szivárvány minden színében játszó varangy került. ( A gyerekek leszavazták az optimista békámat és a hagyományos varangyot részesítették előnyben. ) Másnap frissen vasalt pólókban, vödrökkel, kesztyűvel és láthatósági mellénnyel felfegyverkezve indultunk az iskolabusszal a mentés helyszínére. 10 varangyot gyűjtöttünk, ami kevésnek tűnhet, de annak a tíznek biztosan nem mindegy, amelyik így vízparthoz ért és szaporodhat.
A második célkitűzésünk egy erdész által vezetett szombati túra volt a Bakony legszebb helyén, Porva-Csesznek-Vinye útvonalon. Ingyenes tömegközlekedéssel átszállással -és némi szülői rásegítéssel – utaztunk, a patakon átkelésekhez vízhatlan cipővel készültünk, az erdőjáráshoz pedig kullancsriasztóval táraztunk be alaposan. A Cuhán átkelve piócát gyűjtöttünk, hódvárat kerestünk, megszemléltük milyenek lesznek a hegyi juhar csemetéink felnőve- amiket a suliban előtte hónapban ültettünk- forrásvizet ittunk és alig győztünk betelni a bakonyi Grand Canyon látványával, miközben egymás után hódítottuk meg a sziklákat.
Hogy a megbocsátás hogyan jön ide? Nem mi bocsátottunk meg. A természethez folyamodtunk megbocsátásért mindazért, amit eddig vétettünk ellene vagy ártottunk az erdőnek, és hálásak voltunk minden itt eltöltött percért, amelyben részesei lehettünk ennek a csodának.
A hónap nagy feladata, hogy megértessük a gyerekekkel, hogy ha megbocsátanak, akkor maguknak tesznek jót. A csoportban a konfliktushelyzetek főleg abból adódnak, hogy ki melyik játékkal és kivel játszik. Megtanultuk a varázsszavakat : sajnálom, kérlek, bocsáss meg, köszönöm, szeretlek!
Boldogságóra – április – 2.c1 osztály
A Boldogságóra program áprilisi témája, a „ a megbocsátás gyakorlása”.
A délelőttünk mottójának egy csodás idézetet választottunk: „Megbocsátani annyit tesz, mint szabadon engedni egy foglyot, és felfedezni, hogy ez a fogoly te magad voltál”
Miután megbeszéltük a gyerekekkel, a megbocsátás fontosságát és azt, hogy ez hogyan fejleszthető, pillangóreptetéssel folytatódott az óra. A tanulók által készített pillangókkal „elrepültek” a sérelmek, megbocsátottunk az ellenünk vétkezőknek.
Óráinkkal két világnaphoz kapcsolódtunk. Az egyik az április 11-én ünnepelt „Költészet Világnapja”. Itt a korábban feldolgozott Altató c. verset illusztrálták a gyerekek, majd a legaktívabb diákok által írt verseket hallgattuk meg.
Mivel nagy kedvencek a méhek, így az április 30-ai „Méhek Világnapja”-ra esett a másik választásunk. Ennek kapcsán újrahasznosított papírból készültek a méhecskék. Majd az előadásomban meghallgatott Morgós medve és a szorgos méhecske c. mesét dolgozták fel a gyerekek páros munkában.
A boldogságórák ismét nagyon tartalmasan, hasznosan teltek, köszönet a program adta ötletekért, lehetőségért!
Az óra énekléssel kezdődött: Bagdy Emőke Ho’oponopono című dala segítette a ráhangolódást és az érzelmi felkészülést. Ezt követően körben ülve közösen értelmeztük Müller Péter gondolatát: „Megbocsátani azt jelenti, hogy megérteni. És megérteni valakit azt jelenti, hogy megbocsátok neki.” A beszélgetés során a tanulók saját élményeiken keresztül kapcsolódtak az idézethez, gondolataikat bátran megosztották egymással.
A közös értelmezést követően felolvastam A megbocsátás jele című történetet, amelyhez kapcsolódóan dramatikus feldolgozást alkalmaztunk: a tanulók szerepeket választottak, majd közösen eljátszottuk a történetet. Az óra zárásaként a munkafüzet 128. oldalán található „Értékeld, ha megbocsátanak neked!” című feladatsor került feldolgozásra. A tanulók aktívan, érdeklődően vettek részt a feladatok megoldásában, az óra légköre végig nyugodt, befogadó és együttműködő volt. A tanulók jól érezték magukat, és örömmel kapcsolódtak be az órai tevékenységekbe.