A hónap témáját is feldolgoztuk, valamint a Föld napjához és a húsvéti ünnephez is kapcsolódtunk. Virágot, fát ültettünk, bogárhotelt készítettünk, locsolkodtunk, kézműveskedtünk.
Megbocsátás
Törteli Szent István Király Általános Iskola
4/a – 4/b
megbocsátás szíve
A mai napon az adott témában a gyerekek őszintén meséltek arról, hogy ők hogyan kértek bocsánatot, vagy hogyan bocsátottak meg valakinek. Azt is őszintén fogalmazták meg, hogy miként érezték magukat amikor bocsánatot nyertek. Egy kislány azt mondta:,, könnyű lett a szívem mikor kibékültem Sárival, és a Napocska is mosolygott ránk.”
VARÁZSMONDATOK
Az áprilisi boldogságóra foglakozás célja az volt, hogy képesek legyenek felismerni kollégista lányaink, hogy az empátia, a megbocsátás képessége nélkülözhetetlen a testi-lelki és szellemi harmóniához. Idézetek segítségével megbeszéltük, milyen előnyökkel jár a megbocsátás, miért is „ajándék” ez nekünk. Jó hangulatú, életteli foglalkozás volt, ahol könnyen megnyíltak a lányok. Okos gondolatokat osztottak meg egymással és velem.
A közelgő Föld napja alkalmából beszélgettünk arról, hogyan tudjuk védeni a mi kincsünket, a Földet. Megnéztük, meghallgattuk a Gyújts egy gyertyát a Földért c. dalt. Zöld Pillanatkép készítésére bíztattam a gyerekeket, hogy a tavaszi szünetben készítsenek az apró cselekedeteikről fotót, videót, feljegyzést, rajzot.
Ezt követően beszélgettünk a megbocsátásról, őszinteségről, önmagunkkal való együttérzésről. A bocsánatkérés szintjeit is megbeszéltük. Megismertük A morgós medve és a szorgos méhecske történetét is, majd játszottunk Igaz-hamis játékot. Felírt mindenki 3 állítást magáról, amiből egy volt csak igaz. Nagyon tetszett a játék nekik.
Óra végén a hónap dalát meghallgattuk, majd Érzem a testem vezetett meditációval zártuk a foglalkozást.
8. foglalkozás: Bocsánatkérés!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy milyen nagy dolog a megbocsátás. Nem szabad haragban élni. A koronavírus helyzet miatt a szülők otthon végezték el a feladatokat, ők beszélgettek a gyermekekkel a témáról, és oldották meg a feladatokat.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!” mondókra mozogtak.
Motiválás: Pillangóölelés játék: A gyermekekkel többször megreptettük a pillangót, aki többször megpihent a mellkasukon. Szívesen játszották el a gyerekek.
Eljátszottuk a „Tolvajlépés 1,2,3 játékot, ahol a kis sárkányé voltak a játékok, de sok tolvaj járt az udvarában, és sorba ellopkodták a játékokat. Így rakodtunk össze! Nagyon élvezték.
Nagyon jó volt az Igazságcsörgő játék is, a gyerekek vicces mondatokat mondtak, de azért voltak olyanok is, amik igazak voltak. Nagyon vidám volt ez a játék. Elmeséltem a Dumbó történetét, sokat beszélgettünk róla, a gyerekek őszintén elmesélték, hogy őket mivel bántották már meg társaik, és hogy tudtak utána megbocsátani. Elbáboztam „A morgós medve és a szorgos méhecske mesét, mely után méhecskévé, morgós mackóvá, majd táncoló mackóvá váltunk. Sokat vigadtunk a gyerekekkel, még zenét is kapcsoltunk be a tánchoz.
– szógyűjtés: „Bocsáss meg!”
– megbocsátás szó értelmezése
– a boldogság egyik forrása a megbocsátás
– csoportok kialakítása
– plakátok elkészítése
Milyen érzelmek kellenek a megbocsájtáshoz? Vers hallgatás: Ha valakit megbántottál. Mese: Tündéri bocsánat.
Bagdi Bella: Ho’oponopono
Boldogságóránkon megbeszéltük, miért jó a lelkünknek, ha megbocsátunk: megkönnyebbülünk a ránk nehezedő tehertől.
Hogy testileg is megérezzük lelkünk megkönnyebbülését, növendékem táskával a hátán, majd táska nélkül eljátszotta Louis Armstrong: What a wonderful world (milyen csodálatos világ) c. dalát. Majd meghallgattuk neten a zeneszámot, és elmondtam, miről szól.
Ezután a közelgő Föld napja (április 22.) alkalmából arra kértük Földünket, bocsásson meg a sok pusztításért, környezetszennyezésért. Ezekre kerestünk példákat, amiket papírvirágokra írtak tanulóim, majd egy nagy festett fára rögzítettük őket.