Megbocsátás
Megbocsátani valakinek, aki megbántott téged hatalmas dolog. Viszont nem csak a másik fél számára jó érzés hiszen, aki megbocsát annak is gyógyítja a lelkét. Úgy gondolom talán eddigi legnehezebb feladattal kellett szembenéznünk ebben a hónapban. A gyerekeket nap, mint nap érhetik negatív dolgok az osztályközösségben és egy iskolai közösségben egyaránt. Fontos, hogy megtanulják ezeket a helyzeteket kezelni és megbocsátani, még ha néha nagyon nehéz is. Ebből kifolyólag sorozatunk témájának egy szabadidős tevékenységet választottunk, ahol talán a leggyakrabban találkozhatnak hasonló szituációval egy-egy játék kapcsán.
Atkári Petőfi Sándor Általános Iskola
Bevezetésként elolvastam a gyerekeknek a mesét, feldolgoztuk. Már nem volt újdonság számukra a „varázsszavak” használata,így könnyedén gyűjtöttünk olyan szavakat, kifejezéseket, melyekkel bocsánatot tudunk kérni kisebb, nagyobb botlásaink miatt. Számos esetet felidéztek, amikor ilyen szituációba kerültek. Elmesélték, leírták ezeket. Nagy örömmel készítették a bocsánatkérő kártyákat. A közös plakát megalkotása is kedvelt tevékenységeik közé tartozik. Tehát igazán jól éreztük magunkat ismét! 🙂
A megbocsátás téma közel állt a gyerekekhez. A könyvben ajánlott bábjáték után kérdezgettem őket arról, hogy mi a véleményük a süni viselkedéseséről, a barátai megbocsátásáról. Arról is szívesen beszéltek, hogy voltak-e már megbántva, haragudtak-e már valakire, és megtudtak- e már bocsátani. Arra a kérdésre, hogy ők bántottak-e már meg valakit, csak 2 gyermek válaszolt.
Beszélgetés során kitértem arra, hogy milyen sokat jelent a megbocsátás, és jó érzés az ha nem haragszunk társainkra. Mi a beszélgetést zártuk Bagdi Bellla dalával a Ho oponopono c. dallal.
Érsekcsanádi Napköziotthonos Óvoda
A gyerekekkel vitorláshajót készítettünk, eljátszottuk a könyvben található Ho’oponopono interaktív játékot, azzal folytattuk, hogy a szigeten talált „kókuszdiót” körbeadva mindenki mondott magáról egy jó tulajdonságot. A „Jön a zombi” játékot kicsit átalakítottam (Zombi helyett szigetet őrző sárkány)
Beszélgetés után a munkafüzetben található színezőket is kiszíneztük, közben Bagdi Bella: Ho’oponopono dalát hallgattuk.
A Föld napját egész hetes projekttel ünnepeltük. Bagdi Bella: Gyújts egy gyertyát a Földért c. dalát többször is meghallgattuk.