A megbocsátás hónapja nem könnyű egy gyermekcsoportban, most viszont különösen nehéz, hiszen egy kicsit mindenki haragszik a helyzetre. A szülőkkel és a gyerekekkel megbeszéltük, hogy a megbocsátás most is azt jelenti, hogy megpróbálunk lemondani a haragról. A gyakorlatban ez nagyon nehéz, kell hozzá elegendő idő. Javasoltuk, hogy közös tevékenységeket szervezzenek, barkácsoljanak, készülődjenek együtt az ünnepre, s közben meglátják mindazt a jót, amit ez a nehéz helyzet adhat. Beszélgettünk sokat az érzelmekről, az együttérzésről, hiszen ez most nagyon aktuális. Mindannyian kiraktuk az ablakainkba az együttérzés és a hála szívecskéit.
Megbocsátás
Megbocsátás a boldogság egyik legfontosabb forrása. Április hónapban ezt a témát dolgoztuk fel szintén online órán, beszélgettünk a megbocsátás fontosságáról, módjairól. Mit jelent számukra a megbocsátás, ezekből a megoldásokból egy kis ízelítő a feltöltött képekben.
„A megbocsátás ajándék, melyet önmagadnak adsz.”
Úgy érzem, annak ellenére, hogy nem lehettünk még mindig együtt, nagyon aktívak voltunk, sok Boldogságórás élményünk volt.
Áprilisban írtam a gyerekeknek egy Boldogságórás „tananyagot” a megbocsátás témakörben. Kértem őket, beszélgessenek el a témában szüleikkel. Talán ebben a nehéz helyzetben még fontosabb megbocsátani, félretenni a haragot. Miért fontos ez? Mit érzel, ha megbocsátottak neked, ha te megbocsátottál valakinek?
Gyere velem Meseországba! Képzeletben folytasd a meséinket…
– A csökönyös kiselefántnak vajon megbocsátották a szülei a konok viselkedését?
– A három kívánság című mesében az asszony és az ember még ha zsörtölődtek is a történteken, a végén kibékültek, megbocsátottak egymásnak?
– Vajon Jancsi, aki megbánta, hogy kutya szeretett volna lenni, vajon neki megbocsátott az édesapja?
– Te megbocsátanál és visszafogadnád a szakácsot, aki az arany reményében főzte túl zsírosra a levest?
– Legjobb példaképeink lehetnek a megbocsátást illetően kedves szigetlakó állatkáink. Téli tücsök és társai mindig mindenkinek megbocsátottak. Egy kis ijedtség és sértődés után, elnézték a másik gúnyolódásait, belátták hibáikat, elfeledték a haragot. Viccesre vették a dolgot.
– Ismersz-e még olyan mesét, amiben nagy szerepe van a kibékülésnek, megbocsátásnak?
Ebben a hónapban dolgoztuk fel Móra Ferenc: Nagyapó című elbeszélését is, amiben szintén a megbánásról és a bocsánatkérésről olvashattunk.
A hónap során készítettek a gyerekek bocsánatkérő, kis kártyákat. Lerajzolták magukat, milyenek, ha szívüket bánat nyomja, megbántottnak érzik magukat, és mit éreznek, milyenek, amikor kibékültek valakivel. Megörökítettek egy-egy kibékülési pillanatot. Rajzoltak, képeket gyűjtöttek a megbocsátással kapcsolatban a Boldogság-füzetbe. Volt, aki idézeteket gyűjtött, sokan megfejtették a hónap keresztrejtvényét.
Megünnepeltük a Föld Napját is, ebből az alkalomból készítettünk képeket, rajzokat.
A digitális távoktatásban kicsit nehezebben ment a téma feldolgozása.
A gyerekek egy-egy történetet küldhettek arról, amikor nagyon megbántották őket, s hogyan sikerült megbocsátaniuk. Vagy ha ő bántott meg valakit, ő hogyan tudta elérni azt, hogy megbocsátson. Kevésbé voltak aktívak.
Elküldtem nekik Bagdi Bella Ho’oponopono című számát, mert mindig nagyon szívesen hallgatták a hónap dalát.
Az volt a gyerekek feladata, hogy felhívják azokat az osztálytársaikat, akikkel korábban összevesztek, konfliktusuk volt. A szülők szerint ez nagyon jól sikerült, a gyerekek nagyon jól fogadták és nagyon élvezték a telefonálás lehetőségét. Kiváló nevelési stratégia, ezt alkalmazni fogom a későbbiekben is, mivel a gyerekek sokkal őszintébben elmondták így egymásnak a dolgaikat és közösen kerestek megoldást. A szülők véleménye szerint is több vitás kérdés rendeződött így.
Barcsi Széchényi Ferenc Gimnázium és Kollégium
A megbocsátás témaköréhez kapcsolódóan azt kértem a gyerekektől, hogy fejezzék be saját gondolataikkal az általam elkezdett mondatokat.
Így született a következő gondolatsor is az egyik tanuló által:
Hajlandó vagyok megbocsátani annak a személynek,, azért, hogy ne hordozzak felesleges terhet, elfogadjam a múltat és nyugodtan éljem az életem
Már nem lényeges számomra, hogy nekem legyen igazam, mert nem az számít, hogy mit gondolnak mások
Elengedem a neheztelést, mert csak hátráltat
Nincs szükségem a negatív gondolataimra, ezért nem engedem, hogy elhatalmasodjanak rajtam.
Megbocsátom azt a tettet/gondolatot, mert akkor, abban, a pillanatban az esett jól.
Andreetti Károly Általános Iskola és Művészeti Iskola
Egy kislány története a megbocsájtásról.
Dr. Szántó Imre Általános Iskola
Tegyünk valamit! A gyermekek otthoni munkáiból választottam ki ezt a képet.