Megbeszéltük, hogy a megbocsátás annak is jó akinek megbocsátunk, és nekünk is jó , ha elengedjük a haragunkat.
Megbocsátás
Az órán meghallgattuk Bagdi Bella egyik dalát, majd relaxációs gyakorlatokkal folytattuk. A továbbiakban feldolgozuk a témát, majd a kreatív alkotás után a témát újraismételtük.
A Nyíregyházi Bem József Általános Iskola 1.c osztályos tanulói a megbocsátás hónapjában tudatosan figyelt a következő kifejezések használatára: Sajnálom. Kérlek! Bocsáss meg! Köszönöm! Szeretlek!
A kezdő kört követően a megbántásról beszélgettünk, ki bántott meg másokat, mivel bántotta meg, ő mivel bántott meg, mi lett a hatása, hogyan oldották fel. Mindeközben kiderült, hogy az osztályban még vannak elvarratlan szálak, ezeket igyekeztünk megoldani, feloldani. Mély érzések szabadultak fel és belső feszültségek oldódtak fel.
A megoldási módokra vonatkozó ötleteket papírcsíkokra írták fel, ezeket felragasztottuk egy A/1-es papírra, melyet az osztályukban kitettek.
A téma komolyságához illeszkedő volt a hangulat.
Köszönöm a gyerekek őszinteségét, az osztályfőnökök támogatását és a lehetőséget!
A terem átrendezését követően beszélgető körrel kezdtünk – ki érzi úgy, hogy valakit megbántott, mivel bántotta meg. Majd arról is szó volt, hogy mit érezhet a másik fél. Ennek demonstrálására előkészítettem két nagyon megpakolt iskolatáskát. Két bátor vállalkozó kipróbálhatta, hogy milyen hosszasan sétálni ezzel a „lelki teherrel”. Ezt követően beszélgetni kezdtünk arról is, hogy mit lehet ilyenkor tenni, valamint a társas támogatásra is volt ötlet, így ezt is kipróbáltuk.
Utána a Ho’oponopono interaktív játékot játszottuk el – egyben a varázsszavakat megtanultuk, majd Bella dalára koreográfiát készítettünk, közösen varázsoltunk.
Nagyon jó hangulatban telt az óra.
Köszönöm a gyerekeknek az aktivitást, a tanító néniknek az együttműködést és a lehetőséget!
Kőbányai Szervátiusz Jenő Általános Iskola
Mindenki a saját emlékeiből kiindulva mesélhette el, hogy bizony nem is olyan könnyű mindig minden helyzetben megbocsátani. De nagyon fontos. Rengeteget beszélgettünk a témáról. Készítettünk szótárbejegyzést, és hagytuk, hogy a rossz emlékeket a Bánat folyó elsodorja.
A gyerekekkel együtt, meséken keresztül feldolgoztuk azt, hogy milyen, amikor valaki szomorúságot, vagy bánatot okoz nekünk. Mégis, mindezek mellett ugyanúgy szeretjük és meg tudjuk bocsátani a viselkedését.
A nagyokkal a legtöbb ilyen történet érdekes módon a szülőkhöz volt köthető, így egy nagy szívecskébe a szülőkkel kapcsolatos dolgokat gyűjtöttük össze, ami miatt mégis szeretik őket a konfliktusok ellenére.
Foglalkozás ideje: 2024. 04. 24.
Helye: Református EGYMI Kiskunhalasi Tagintézménye
Korcsoport: 12-21 év, súlyos-halmozottan sérült tanulók
A foglalkozást vezeti: Dr. Kovács Györgyné
Téma: Megbocsátás
Motiváció: Körbeölelős játék
Öleld meg a melletted ülő gyereket!
Ő pedig adja tovább az ölelést!
Miért szoktatok haragudni másokra?
– megbánt
– nem adja kölcsön a tárgyait, ha szépen kérem
– morcos velem
– nem segít nekem, ha kérem
Ez nektek rosszul esik!
Milyen az arckifejezésetek, haragudtok?
Válasszátok ki!
Milyen érzés, ha ti bántotok meg másokat?
Rossz érzéssel tölt el benneteket.
Mit kell ilyenkor mondani?
Írjuk rá a cukorkákra!
Add át a társadnak a cukorkát!
– sajnálom
– bocsáss meg, kérlek!
– szeretlek
– békesség
Megbocsátani szép, nemes dolog!
A hibáinkat mindig jóvá tehetjük!
Végül hallgassuk meg Bagdi Bella: Hooponopono című dalát!