A boldogság egyik legfontosabb forrása…. Mi jut eszedbe erről? Beszélgetés.
Idézetek kiosztása és megbeszélése. Képelemzés Tk. 216. o. .Történet meghallgatása és a tanulságok megfogalmazása: A megbocsátás jele Tk. 216. o. Híres megbocsátók /Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Desmond Tutu/ élete – plakátkészítés. Majd csoportokban dolgozva összegyűjtöttük a varázsszavakat, megbocsátás jellemzőit és kívánalmainkat, melyeket le is jegyeztünk. Óra végén a Pozitivity társasjátékkal játszottunk.
Megbocsátás
Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
Beszélgettünk arról, kinek mi okoz bánatot, szomorúságot, mivel lehet megbántani. Szoktak-e megbántani másokat, szoktak-e bocsánatot kérni, ha igen hogy, tőlük szoktak-e bocsánatot kérni, megbocsátanak-e, könnyű-e megbocsátani a másiknak, marad-e bennük utána még sérelem.
A föld napjáról is beszélgettünk, ehhez kapcsolódva festettünk is.
Mindig felhívom tanulóim figyelmét, milyen nagy ereje is van szavainknak. Ha megbántunk valakit, kérjünk bocsánatot. Ezek a bocsánatkérések legyenek mindig őszinték és próbáljuk meg elkerülni, hogy legközelebb is ugyanebbe a szituációba kerüljünk.
Annak érdekében, hogy lássuk, mekkora ereje is van a szavainknak, babot csíráztattunk. Az egyik cserépben lévőhöz kedves, motiváló szavakkal szóltunk, míg a másikat csúnyább szavakkal illettük, mint pl.: buta, Úgy sem fogsz megnőni!, csúnya.. stb.
Érdekes volt látni, ahogy a gyerekekben tudatosul, ha egy növényre hatást gyakorolhatnak ezek a szavak, akkor mi magunkra, emberekre is.
Azok a babok, amelyekhez szépen beszéltek, hamarabb kezdtek csírázni. Amelyeket negatív szavakkal, mondatokkal illettek, bepenészesedtek, nem csíráztak ki.
Milyen érzelmek jelennek meg benned, amikor megbántanak? Megbocsátani nehéz. De neked lesz könnyebb a szíved tőle. Engedd el a haragot!
Nagyon vártuk már, hogy sorra kerüljön a boldogság foglalkozások között a megbocsátás, hiszen napi szinten találkozunk olyannal, hogy valaki megbántottnak érzi magát csoportunkban. Beszélgettünk a gyermekekkel arról, hogy mennyire fontos dolog a megbocsátás. Szituációs játékokkal játszottuk el, hogy hogyan kell kezelni, ha megbántottak, vagy ha megbántottunk valakit. Meghallgattuk, majd meg is tanultuk a megbocsátás Hooponopono című dalát. A témát ismét mese segítségével dolgoztuk fel, a Tündéri bocsánat című mese nagyon tetszett a gyermekeknek, meg is építették a tündérkastélyt a foglalkozást követően, majd felléptünk a Boldogság várának 8. fokára.
Brunszvik Teréz Napközi Otthonos Óvoda
– Relaxációs gyakorlatok
– Hónap dala: Ho’oponopono( mozgással kísérjük a dalt)
– Beszélgetőkör : a megbocsátással kapcsolatos érzelmek
Hogy érzed magad, ha megbocsátanak neked, ill. ha te megbocsátasz valakinek?
Haragszol valakire? Milyen jó tulajdonságai vannak?
– Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat
– Játék: Varázsszavak
Jégkirálynő, jégherceg
Szilvia Kerekes.Zsomborné Hargitai
A megbocsátás gyakorlása
Az óra elején felolvastam Mark Twain idézetét és megkérdeztem a tanulókat, hogy egyetértenek-e a vele. „A megbocsájtás jele” című történet feldolgozásával folytattuk a foglalkozást. Eljátszották a történetet és rajzot is készítettek. Az „Értékeld, ha megbocsájtanak neked!” gyakorlat megoldása a megbocsájtás előnyeit mutatta meg a tanulóknak. Csoportmunka keretében, tablet segítségével utána néztek, hogy ki volt Gandhi, Mandela, Desmond Tutu, illetve mi a ho’oponopono és hogyan kapcsolódnak a témához, majd megnéztük a Youtube videót. A munkafüzet 131. oldalának mondatainak kiegészítésével zártuk az órát. Házi feladatként bocsánat kérő levél megírása volt a faladat.
Az óra tapasztalata: mindenki örül és jól esik neki, ha megbocsájtanak. Ezzel ellentétben a megbocsájtás sokszor nagyon nehéz. Remélem az óra segített nekik, hogy ezen a téren is fejlődjenek
Jármi Papos Őr Általános Iskola Őri Bibó István Tagintézménye
Áprilisban Bibó táborban vett részt az osztályunk a Velencei – tónál. Az öt napos állampolgári és nevelési táborban, ahol 50 gyerek volt összezárva tanultak, önismereti foglalkozásokon vettek részt, csapatot építettek………és persze konfliktusok is adódtak. De a bocsánatkérés, a megbocsátás is jelen volt a mindennapjaikban.
„Egy igaz barát megbocsát.” – hiszen itt mindenki barát és barátnő volt. És most is az.
Mindennapjaink része, hogy különböző élethelyzetekben, megbántottnak, sértettnek érezzük magunkat. Szinte elkerülhetetlen, hogy időről időre olyat tegyünk vagy mondjunk, amivel ne okoznánk sérülést, fájdalmat másoknak, szeretteinknek. Ezért fontos a gyerekeket megtanítani a bocsánatkérés fontosságára a megbocsátás erejére.
A boldogságórát azzal kezdtük , hogy elmondtunk egy versikét a családról.
Megbeszéltük a család és barátok fontosságát. Aztán beszélgettünk arról, hogy történt-e már olyan, hogy valaki, vagy valakit megbántottak. Mindenki elmondhatta a saját történetét.
Meghallgatták a Tündéri bocsánat c. mesét. Megbeszéltük a mese tartalmát és mondanivalóját. Ezután közösen elkészítettük a mi tündéreinket.
Szituációs és feszültségoldó játékokat játszottunk