Élményekkel dús Boldogságórás évet tudhatunk magunk mögött. Bár ez az első évünk, úgy érzem, mégis sikerült eredményesen alkalmazni a programot, megtapasztalni a pozitív hatásait. Nagyon szerették a gyerekek.
Az utolsó hónapban arra kértem őket, emlékezzenek vissza a legszebb Boldogságórás pillanatokra:
„Június van, és evvel az utolsó Boldogságóra is elérkezett. Nincs más dolgunk, mint emlékezni!
– Mindarra, ami szép emlék volt a Boldogságórákból.
– Arra, hogy vannak technikák, amivel örömtelivé varázsolhatjuk a mindennapjainkat.
– Arra, hogy az apró örömök teszik szebbé az életünket.
– Ne felejtsünk el pozitívan gondolkodni!
– Ne felejtsük el a hálánkat kifejezni!
– Ápoljuk a társas kapcsolatainkat, mert együtt lenni jó!
– Vigyázzunk az egészségünkre!
– Ha jót cselekszünk, az fokozza a boldogságérzetünket!
– Te mire emlékszel még szívesen?
– Ne felejtsd: Jobb veled a világ!”
Fenntartható boldogság
Az utolsó témakörhöz érve a gyerekek címszavakban fogalmazhatták meg mi okoz nekik boldogságot. Válaszaik változatosak voltak: barátok, sportolás, számítógépezés, csoki, ölelés, család, győzelem egy játékban, zene, mese…stb. Majd arra kértem őket, hogy fogalmazzák meg a boldogság órákkal kapcsolatos élményeiket, tapasztalataikat. Itt már elég szűkszavúak voltak, de aki válaszolt, az pozitív és jótékony hatásról írt a saját kis nyelvhasználatával.
Elküldtem nekik Bagdi Bella: Jobb veled a világ című dalát.
A fenntartható boldogságot két oldalról közelítettük meg. A Föld fenntarthatósága és a saját boldogságunk fenntarthatóságának oldaláról. Kupakból, zokniból és más újrahasznosítható anyagból készítettek tárgyakat, játékokat a saját boldogságukat pedig a nyári tervek, táborok, a közösségbe való visszacsatlakozás jelentette. Ismét előkerültek a telefonok a közös programok szervezéséhez.
Éves beszámoló:
Elevenek csoport
Kispesti Erkel Ferenc Általános Iskola
Nagyon szívesen vették a szülők, hogy bekapcsolódtunk a Boldogságóra programba. Végig figyelemmel kísérték a témákat, jelezték az otthoni változásokat. Elmondták, hogy sokkal többet beszélgettek a gyerekekkel, a gyerekek kérdezősködtek a szülők gyerekkoráról, mostani érzéseikről.
A gyerekek fejlődése szempontjából is nagyon hasznos volt, az empatikus képességük, önbecsülésük, önismeretük rendkívül sokat változott pozitív irányban. Szociális érzékenységük több jó cselekedetben is megnyilvánult. A csoport szívesen rajzol, ezért inkább erről az oldalról közelítettük meg a témákat. Rájöttek, hogy egy – egy nagyobb képet- csoportban alkotva- sokkal jobb készíteni. Mindent közösen akartak csinálni. A karantén alatt elkészítettük az osztály szakácskönyvét fényképekkel illusztrálva. A szülők olyan lelkesen kapcsolódtak be, hogy sokszorosítják, fűzik, és minden gyermek kap egy példányt. Az apró örömöket szívecskébe gyűjtötték, a mozgásról videókat, fotókat készítettek. Voltak, akik –okostelefont bekapcsolva- együtt csináltak gyakorlatokat, tánckoreográfiákat.
1. Boldogságfokozó hála – Hálás vagyok: rajzok
2. Optimizmus gyakorlása – Megvalósult álmaim: rajzok
3. Kapcsolatok ápolása – Barátom, mert…: szociometria kezeken
4. Boldogító jócselekedetek – Karácsonyi meglepetés-képeslap készítése
5. Célok kitűzése és elérése – Jármű tervezése: csoportos rajz
6. Megküzdési stratégiák – Beszélgetés a koronavírusról
7. Apró örömök élvezete – „Örömszív”
8. Megbocsátás – Meseajánlás egymásnak a témában
9. Testmozgás- Fényképek– Osztály szakácskönyv
10. Fenntartható boldogság
A koncertekbe is bekapcsolódtak, a szülők külön megköszönték ezeket a lehetőségeket.
Remélem, hogy ilyen sikeres év vár ránk jövőre is!
Szekeres Judit
Barcsi Széchényi Ferenc Gimnázium és Kollégium
Reflexiókat kértem a gyerekektől júniusban visszajelzésként a boldogságórákról. Sok-sok értékes gondolatot kaptam tőlük…Ezekből emelnék ki néhányat:
Boldogságórák
1. Amit/amiket a boldogságórákon tanultam:
Ne rögtön a rosszat lássam meg, adjak időt magamnak, ne tartsam magamban az érzéseimet.
2. Amiket alkalmazni fogok azok közül, amiket megbeszéltünk:
Időt hagyok magamnak, ha valakivel konfliktusom van vagy úgy érzem és gondolom akkor nem teszek úgy mintha minden rendben lenne, hanem igyekszem megbeszélni vele, illetve megoldani.
3. Amiket tovább adok a boldogságórán tanultakból:
Próbálom a lehető legtöbb dolgot tovább adni, mert rengeteg fontos dolgot tanultunk, tapasztaltunk az órákon, amiket érdemes tovább adni. Az órákon egymásnak olyan oldalait láttuk meg amiket lehet, hogy egyébként nem láttunk volna, elfogadtuk egymást, megvigasztaltuk egymást és kiálltunk egymásért, jobban megismertük egymást és szerintem ezek nagyon fontos dolgok.
4. A boldogságórának azért van értelme mert:
Nincs rossz válasz, bátran kimondhatjuk/mutathatjuk amit gondolunk és érzünk illetve szerintem kicsit másképp is fogjuk fel a dolgokat már.
Én nagyon szerettem a boldogságórákat és hiába sírtam végig majdnem az összeset utána mindig sokkal könnyebb volt és jobban is éreztem magam legalább egy kicsivel.
Andreetti Károly Általános Iskola és Művészeti Iskola
Feladat: Megtalálni és értékelni az élet apró örömeit
Könyvünk végére értünk. Sajnos nem úgy lapozhattuk az utolsó fejezeteket, ahogy szerettük volna, az élet közbeszólt. Sebaj, hiszen az optimizmus birtokában tudtuk, hogy lesz megoldás. De vissza a kezdetekhez! Örömmel csatlakoztunk a „Boldogok csapatához” a tanév első napjaiban. A derűs résztvevők és a Boldogság órák szakmai közössége által felénk érkező látható, hallható és a Konferencia Központot megtöltő lélek-üzenetek arról győztek meg, hogy itt a helyünk. Amit tapasztaltunk, azt tovább kell sugároznunk tanítványaink felé. Így indultak a boldogság órák iskolánkban. Én a 7. osztályt vezettem ezen az úton. Nagy segítségemre volt a kézikönyv, ami mankót adott, hiszen nem volt tapasztalatom. A számtalan téma rengeteg kifejezésre váró gondolatot indított el a gyerekekben. Kamaszokról lévén szó, ebben a korban a legnehezebb őket szóra bírni. Az órák tartalma, módszerei sokat segítettek ebben. Sok gondolatot ébresztett, helyes irányt mutatott, erőt adott a megküzdéshez, az érzelmek kifejezéséhez, a közösség építéshez, a pozitív énkép kialakításához. Hiszem, ha azonnal nem is történnek csodák, de a lélekbe, gondolatokba ültetett magok egyszer csak életre kelnek, és az életet jelképező fa levelei optimizmussal, hálával, jó cselekedetekkel, megküzdési képességgel, pozitív életszemlélettel és egészséges életmóddal telve alkotják életfánk lombkoronáját és táplálják a törzset. Vagyis csak akkor tud a fa ellenállni minden megpróbáltatásnak, ha levelei képesek boldogan táncolni. A jelképes gondolatoknál maradva a kertészek mi, pedagógusok vagyunk.
A megvalósítás tapasztalatai: a lelkes, nyitott, érdeklődő gyerekek könnyen bekapcsolódtak az egyes témákba. Aktív közreműködők voltak, rengeteg értékes és érdekes godolattal, megoldással. Néhány tanuló egy ideig külső szemlélőként vett részt a téma feldolgozásában, majd mint a jég, kiengedett és csatlakozott a „csapathoz”. Sajnos tapasztaltam látható érdektelenséget is. Optimizmusomnak köszönhetően bízom abban, hogy az a kis mag egyszer a kevésbé érdeklődő gyerekeknél is termő talajra hullik. Osztályfőnöki órákon haladtunk témáról témára. A gyerekek várták az újabbakat. A rengeteg megbeszélni való mellett megélhettük az alkotás és a játék örömét is. Sőt, egy-két otthoni feladatra sem sajnálták az időt.
Azt gondolom, a Boldogság órák témáival – bár sosem késő -, minél korábbi életkorban szükséges foglakozni. Sajnos a családokban nem mindenhol, sőt, egyre kevesebb helyen része a nevelésnek, a családi beszélgetéseknek mindaz, ami a test-lelki egészség megteremtéséhez és megtartásához nélkülözhetetlen. Ebben szeretnék a továbbiakban is segítséget nyújtani tanítványaimnak.
A nyár közeledtével sokat sétálunk- a lehetőségekhez mérten kirándulunk. Mindennap igyekszünk minél több pozitív élményt biztosítani. Legyen az egy fagyizás, vagy egy új játék öröme. A nyár további része rengetek meglepetést tartogat még a számunkra. / homokvár építés, fürdés, stb/
Beszámoló a 2019/2020. évi Boldogságóra program megvalósulásáról
Szentkirályi Napközi Otthonos Óvoda Csiga csoport
A programot egy csoportban kezdtem – meg saját nagycsoportomban.
Bevezető foglalkozásunkon a boldogság fogalmával, jelentésével foglalkoztunk. Zenehallgatás, mozgás, relaxációs gyakorlatok, elcsendesedés – újszerű megközelítés volt sokak számára. Nagyon jól fogadták a gyerekek, kellemes hangulatú meghitt beszélgetés alakult ki. Készítettem egy nagyméretű – A/3 – kastélyt, illetve mindenkinek egy-egy A/4 méretű ugyanolyan kastélyt jellel ellátott lefűző tasakban. Megbeszéltük, hogy ez lesz a mi boldogság kastélyunk, amit a foglalkozások részeként hónapról-hónapra színezünk ki, és várhatóan júniusra mindenkinek pompás színekbe öltözik a vára. Részekre osztottam a nagy kastélyt, együtt színezzük, mindenki azonos ütemben halad, mégis mindenkié más lesz, teljesen egyedi.
1. HÁLA
Szeptemberi témánk a hála volt. A gyerekeknek a zenés ráhangolódás és relaxációs gyakorlatok után bemutattam Boldog Dórát (kesztyűbáb), aki egy mesét hozott: A Hálafa története címmel. Beszélgetés során, hogy ki kinek és miért lehet hálás, hamar el tudtak vonatkoztatni a tárgyaktól. Ezután mindenki 2-2 virágot választhatott és színezhetett. Majd egyiket a hála-kertünkbe ültettük, másikat pedig egy társuknak adhatták – megfogalmazva azt is, miért hálásak neki. Végül megállapítottuk, hogy mennyi mindenért mondhatunk köszönetet, lehetünk hálásak az életünkben. Színesítettünk a Boldogság kastélyunkon.
Végül Bagdi Bella: Szép nap ölelj most át engem.. dalára mozgással zártuk a foglalkozást.
2. OPTIMIZMUS
A gyerekek már várták, hogy mikor lesz boldogságóra- foglalkozás. E havi témánk az optimizmus volt. Úgy tapasztaltam, hogy ez a fogalom kicsit nehezebben megfogható számukra. Relaxáció és zenére mozgás után vidám és szomorú emojikkal játszottunk: először én mutattam fel és a gyerekeknek kellett olyan arckifejezést ölteni, majd egy-egy gyerek húzott kártyát, mutatott megfelelő arcot és a többieknek kellett kitalálni, mit húzhatott.
Boldog Dóra kórházba „ment” beteglátogatóba – bábjátékkal mutattunk be kolléganőmmel egy rövid történetet. Beszélgetés során azt fejtegettük, milyen fontos nehéz helyzetben, hogy pozitívan viszonyuljunk dolgokhoz. Párt választhattak a gyerekek, majd egymással szembe fordulva testi érintés és hang nélkül kellett felvidítani, mosolyra fakasztani társukat!
Tovább színeztük a kijelölt résszel boldogságvárunkat.
3. TÁRSAS KAPCSOLATOK
Mostani témánk a társas kapcsolatok ápolása. A gyerekek számára ez a téma a barátságokon, baráti kapcsolatokon keresztül közelíthető meg legkönnyebben.
Relaxáció után Keress barátot! – játékot játszottunk: barátot-párt választottunk, majd Hogy vagy kedves barátom? – játék következett. A barátság boldoggá tesz- Bagdi Bella Ha boldog vagy, mutasd meg… dalára közösen táncoltunk.
Boldog Dóra a Tavaszi ébresztő című verses mesét „hozta”. Beszélgetésben a barátságról, annak fontosságáról mondhatták el véleményüket a gyerekek: Ki a barátom és miért?
Majd előre kivágott emberformát vehettek és kiszínezték a barátjukhoz hasonlóra. Készítettem elő fiú és lány formákat! Majd barátság láncot alkottunk először a valóságban a csoportszobában, majd a kiszínezett formákból a Boldogság-faliújságunkra!
A boldogság kastély színezése sem maradt el!
4. JÓ CSELEKEDETEK
A december különleges hónap. Mindenki az adventi várakozás varázsában él. Emocionálisan sokkal fogékonyabban, nyitottabban reagálunk a hétköznapi történésekre. Ebben a hónapban többször előtérbe kerül a boldogság témaköre. Tervezetten is két alkalommal készültem a havi egy helyett. Az elcsendesedés és a túlpörgés kettőssége jellemezte ezt az időszakot. A Mikulás-várás varázsában az egymásra figyelés, egymás segítése, apró napi jócselekedetek hangsúlyozása, megfogalmazása volt az elsődleges. Rövidebb, relaxálós, csendesítő, beszélgetős alkalmat tartottam, melyen a mese nyomán mindenki szívesen fogalmazta meg, hogy kivel szemben milyen jó cselekedetet vitt véghez, illetve mit tesz majd meg valakinek. Szívecskébe, melyet kiszíneztek, belerajzolhatták annak a jelét, akinek már segítettek, vagy jót szeretnének cselekedni vele. Tovább színeztük a kastélyunkat.
Második alkalmunk a karácsony, a szeretet, a rászorulók megsegítése témáját ölelte fel. Apró, saját készítésű ajándékokat, díszeket készítettünk adventi készülődésünkön az anyukákkal egy előre megszervezett, meghirdetett délutánon.
5. CÉLOK KITŰZÉSE ÉS ELÉRÉSE
Január hónap témája a célok kitűzése és elérése. Ezt jól össze tudtam kapcsolni óvodai témával is – ilyenkor tartjuk a Magyar kultúra hetét, melyre mesemondó délelőttöt is szervezünk. A gyerekek otthon tanulhatnak egy magyar mesét, melyet itt előadhatnak társaiknak. Ez például egy cél lehet, melynek eléréséhez erőfeszítéseket kell tenni.
A foglalkozást a szokásos módon indítottuk, relaxációval majd Bagdi Bella Van nekem egy álmom című dalát kapcsoltam be. A gyerekek azonnal mozdultak, kétszer játszottuk le. Úgy látom, ez lesz az egyik kedvenc. Már most nagyon szeretik!
Boldog Dóra Boldogvár meséjét hozta a gyerekeknek. Beszélgetés után színes gyöngyökkel alakítottunk 5 csoportot, és a csoportoknak együttműködve kellett az óvoda helyiségeiben (csoportszoba, öltöző, mosdó) megkeresniük a saját színük borítékát és együtt kirakni a boldogság kastélyt – 5 különböző kastély képét.
6. MEGKÜZDÉSI STRATÉGIÁK
Erre a hónapra a megküzdési stratégiák témaköréhez jól tudtam hozzákapcsolni a tervezett csörgőlabdás foglalkozásomat. Az eszközt elővettük a boldogórás téma feldolgozásánál: a relaxációs gyakorlatokat csukott szemmel és szemtakaróval, valamint csörgőlabdával végeztük. Nagyon tetszett a gyerekeknek. A csörgőlabda csendesítő, koncentrációt igénylő, sokoldalú fejlesztő és érzékenyítő hatása nagyon jól illeszkedik a boldogságóra üzenetéhez.
Az aranykulcs – Róza királylány története után közös, csoportos toronyépítés során kellett együtt építeni minél magasabb építményt!
Tovább színezte mindenki a saját boldogságvárát, ezt mindig nagyon várják a gyerekek.
Végezetül a Van nekem egy álmom – Bagdi Bella dalra táncoltunk, mozogtunk.
7. APRÓ ÖRÖMÖK
Ez a hónap rendhagyóra sikerült, a vírus miatti korlátozó intézkedések következtében nem járt óvodába a csoportomból senki. Zárt facebook csoportba tettem fel ajánlásokat a hónap témájával kapcsolatban.
– Gyűjtsenek apró örömöt okozó dolgokat: apának; anyának; testvérnek; maguknak!
– Tegyenek valami apró szívességet a családtagjaiknak!
– Este lefekvés előtt a család tagjai fogalmazzák meg, mi okozott számukra örömöt aznap.
– Meséljék el a gyermek kedvenc meséjét!
– Örömölelés játék: a családtagok körbeülve adjanak tovább egymásnak kedves mozdulatokat: ölelés, simogatás, puszi, csiklandozás, kedves szavak suttogása
8. MEGBOCSÁTÁS
Ebben a hónapban is folytatódik az online tevékenység-javaslatok küldése, mivel a korlátozások miatt nem volt gyermek a csoportban. A téma fontossága miatt küldtem néhány javaslatot a szülőknek, azonban úgy gondolom, ez végigkíséri napjainkat mindig itt az óvodában boldogságórai foglalkozás nélkül is. Hiszen állandóak az apróbb-nagyobb konfliktusok, összetűzések egy közösségben, ezeket kivédeni nem lehet, inkább a kezelési módokat, megoldási stratégiákat kell megismertetni a gyerekekkel.
– Beszélgessenek a megbocsátásról: idézzenek fel egy olyan esetet, amikor valaki bántotta-megbántotta őket. Hogyan tudtak megbocsátani? Könnyű volt vagy nehéz?
– Keressenek olyan történést, amikor a gyermek bántott ill. megbántott valakit. Sikerült-e bocsánatot kérni? Könnyű volt vagy nehéz? Nyert e megbocsátást?
Beszéljék meg a különbséget, érzelmi jelentőségét!
Varázs szavak: SAJNÁLOM! KÉRLEK BOCSÁSS MEG! KÖSZÖNÖM! SZERETLEK!
9. TESTMOZGÁS
A hónap végére a csoport 2/3-a járt óvodába, így tarthattunk foglalkozást.
Relaxáció után Bagdi Bella Jól érzem magam boogie című számára táncoltunk, mozogtunk, ez lett a másik nagy kedvenc.
Örömmel fogadták a gyerekek Boldog Dórát és a Lusta király meséjét.
Lufi a magasban játékot játszottunk négy csoportban, majd tükörjátékot.
Nagyon mozgékony csoport, sokat és szívesen mozognak. Megbeszéltük ennek fontosságát, jelentőségét, egészségünkre, hangulatunkra, életünkre gyakorolt hatásait. Azt tapasztaltam, hogy nem is igazán értik, miért kell erről beszélni, olyan természetes számukra a sok mozgás – falusi gyerekek lévén el sem tudják képzelni másként!
Szinte elkészültek a boldogság várak is, gyönyörű, színpompás alkotások születtek!
10. FENNTARTHATÓ BOLDOGSÁG
Elérkeztünk az utolsó foglalkozásunkhoz. Relaxációt követően Boldog Dóra egy összegző mesére hívta a gyerekeket. Egy nagy zöld pléd volt az erdő, itt találtuk meg a kilenc különböző színű gyöngyöt, közben a táblára felhelyeztük a kilenc téma jeleit.
Minden gyerek készített saját boldogságórát mutatóval, és beszélgetés során mindenki arra a jelre állította saját mutatóját, amelyik aznap a legnagyobb jelentőséggel bírt számára! Az órákat kitűztük a Boldogságóra – faliújságra, és amíg járnak óvodába – állítgatjuk a mutatójukat a hangulatuknak, napjuknak megfelelően!
Az elkészült boldogság kastélyokat is kitűztük a faliújságra.
Ölelő körrel zártunk!
Bízom benne, hogy ezzel a foglalkozás-sorozattal, a témák feldolgozásával hozzá tudtam tenni valamit a gyermekek személyiségfejlődéséhez. A foglalkozásokon nagyon jól éreztük magunkat közösen. Azt tapasztaltam, hogy ezen a foglalkozáson másképp működnek a gyerekek. Valószínűleg azt is megérzik, hogy én is kicsit másképp készülök ezekre az alkalmakra, fokozott érzelmi érintettséget tapasztalok magamon és a gyerekeken is. Nagyon szívesen beszélgetnek ezekről a témákról, gondolkodunk együtt.
Igyekszem elhitetni velük: „Jobb veled a világ!”