Ahogy a felnőtteknek úgy a gyerekeknek is szükségük van célok kitűzésére. Jelenleg a Tulipán csoportban Energiakuckó projektünk van. Mivel nagycsoportosok vagyunk és az áram volt, ami érdekelte őket, ezért ezt a témát választottuk.
Azt tűztük ki célul, hogy takarékoskodunk az árammal, hogy maradjon pénzünk, amit más dolgokra költhetünk. Közben megismertünk fontos szabályokat, piktogramokat melyek segítenek nekünk eligazodni közvetlen környezetünkben, játékosan ismerkedtünk meg készülékekkel (elemes és akkumulátoros). A célokat nem egyedül érjük el, az odavezető úton szükségünk van másokra is.
Nekünk felnőtteknek is vannak céljaink a témával kapcsolatban: szeretnénk elérni, hogy új ismereteket sajátítsanak el, figyeljenek az energiatakarékosságra, ne féljenek az elektromosságtól, de óvatosan bánjanak vele, legyenek tisztában a veszélyeivel, elővigyázatosak legyenek. Az áramot, mint energiát értéknek tekintsék.
Ha elérjük célunkat a siker így közös sikerré válik, és az oda vezető úton közelebb kerülünk egymáshoz és talán egy boldogabb világhoz.
Célok kitűzése és elérése
Budapesti Egyesített Középiskolai Kollégium
Foglalkozás címe: Célok kitűzése és megvalósítása – Az út maga a cél
Foglalkozást tartó tanár neve: Dr Csehóné Just Réka
Évfolyam: 9-14.
Épület: M21
Foglalkozás pontos ideje: 2025. január 23. 19 óra
Foglalkozáson részt vevő diákok száma: 8 fő
Pedagógiai módszerek: tanári ismertető, kiselőadás, beszélgetés feladatokon keresztül, projektmódszer
Eszközök: projektor, laptop, papír, írószer, nyomtatott anyag
A foglalkozás célja: A kollégisták ismerjék fel, hogy a tartós boldogság elérésének legfontosabb stratégiája egy értelmes életcél kitűzése és elérése.
A foglalkozás rövid tartalma:
– Bevezető
– Az út maga a cél – irányított beszélgetés a célkitűzéseinkről és azok hatékony megvalósításáról (ppt)
– „Útrakelés” – kínai tanmese elolvasása, feldolgozása, megbeszélés (1.sz.melléklet)
– Fordított bakancslista készítése
– Relaxációs gyakorlat – a gondolat ereje
– A foglalkozás lezárása
Reflektálás a célokra, a foglalkozás tartalmára: Mind az újonnan érkezett, mind a korábbi foglalkozásokon már résztvevő diákok nyitott, oldott jelenlévői voltak az órának, érzelmi érettségről, fejlett empátiáról tettek tanúbizonyságot. Az óra elején kitűzött témát véleményem szerint teljes mértékben, megfelelő színvonalon sikerült feldolgozni.
Budapest,2025. január 27.
Dr Csehóné Just Réka
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája Móricz Zsigmond u. Telephely
A hónap témáját, célok kitűzése, és elérése, szinte minden nap érintettük. Hónap elején megbeszéltük a gyerekekkel, hogy mit is jelent maga a kifejezés. Mivel ez egy nagyon elvont fogalom és a négyéveseinknek nem nagyon volt erről ismerete, ezért próbáltam nekik nagyon sok oldalról megmutatni a jelentését. Amikor visszajöttek a téliszünetről beszélgettünk az újévről és arról, hogy vannak hónapok, napok, napszakok. Elhatároztuk, hogy megtanuljuk a napokat. Elmondtam a gyerekeknek, hogy ez lesz most az egyik célunk. Azt szerettem volna, hogy a gyerekek sokszor találkozzanak a hét napjaival. Közösen kitaláltuk, hogy minden nap másik színű ruhában fogunk jönni az óvodába. A szülők maximálisan partnerek voltak ebben, így volt sárga hétfő, zöld kedd, kék szerda, lila csütörtök, piros péntek, A tanulásnak ezen játékos formája minden kisgyereknek nagyon tetszett. A két hét végére már sokan felsorolták a hét napjait, de volt olyan kisgyerek is, aki minden nap meg tudta mondani, hogy aznap milyen nap van. Testnevelés foglalkozáson azt tűztük ki célunknak, hogy legyen képes mindenki elvégezni pontosan a feladatokat. Az igyekezetet minden esetben elismertem, ha nem ment valami bátorítottam, buzdítottam őket. Erősítettem bennük, hogy gyakorlással mindenkinek fog sikerülni az adott feladat. Beszélgetőkör alkalmával beszélgettünk arról, hogy ki mi szeretne lenni. Kíváncsi voltam arra is, hogy kinek mivel foglalkozik az anyukája, apukája. Megbeszéltük azt is, hogy ahhoz, hogy valaki mentős, rendőr, orvos vagy bármi legyen, sokat kell tanulni, gyakorolni. Azt gondolom, hogy mivel egész hónapban fókuszáltunk a célokra, már van fogalmuk. A magokat elültettük. Készülünk a medvenapra. Itt azt a célt tűztük ki, hogy a mi csoportunk hozza a legtöbb medvét a februári kiállításra. Természetesen ehhez a programhoz is szükségünk van a szülők segítségére. Többször meghallgattuk Bagdi Bella van nekem egy álmom kezdetű dalát. Játszottunk autókkal, ki tudja leghamarabb célba juttatni őket, volt a feladat. Az Erősség program havi témáját szintén érintettük. Már most látszik, hogy kik azok a gyerekek, akik a csoportunkban vezetői képességekkel rendelkeznek. Az önkontroll erősségéhez kapcsolódóan játszottunk szobor játékot, ének kezdeményezésen felfedeztük a halk, hangos közötti különbséget. Relaxációs gyakorlatot is végeztünk, ahol képzeletben játékországba repültünk. A gyerekeknek kellett elmondani, hogy mit látnak. Elindult a fantáziájuk, nagyon különleges játékokról számoltak be. Amikor vége volt ennek a gyakorlatnak, több kisgyerek mondta, hogy ez nagyon jó volt. Itt is jól lehetett látni, hogy kik azok, akiknek az ellazulás könnyen megy, és kik azok, akik ilyenkor is izegnek, mozognak.
Osztályunk örömmel fogadta a tízhónapos személyiségfejlesztés újabb témáját, ami a globális jóllét és céljaink kitűzése és elérése téma köré épül.
Ráhangolódásként meghallgattuk Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalát, ami megadta az első lépést a téma felé.
Az első órában a tanulók nagy érdeklődéssel fogadták előadásomban a Varázsecset című mesét. Miután feldolgoztuk a szöveget, 4 fős csoportokba rendeződtek a gyerekek és csoportmunkában, rajzos feladatokon keresztül elkészítették alkotásaikat a mese különböző részeiről.
Mivel a mai nap, január 21-e, a Csokitorta világnapja, természetesen kapcsolódtunk hozzá, a gyerekek nagy örömére. Finomabbnál finomabb csokis kekszekkel, süteményekkel kényeztettek minket a szülők.
Végül a „mi varázsecsetünkkel” megpróbáltuk magunkat elképzelni a jövőben. „Látom a jövőt” címmel készítettek a gyerekek illusztrációt a jövőbeli életükről, okos és boldogító céljaikról, terveikről, majdani foglalkozásukról. Érdekes és hasznos beszélgetéssel zárult a boldog napunk, mottójának egy Einstein idézetet választottunk: „Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban”
Köszönjük a remek ötleteket, tartalmas, kreatív óráink voltak.
Ismét várakozással telve tekintünk a februári téma felé!
Január: Célok kitűzése és elérése
Az ajánlott játékok közül elsőként a Jövőbeli biztonságos helyem–et kereshette meg mindenki. A bevezető, ráhangolódó beszélgetés során a biztonság fogalmát megbeszéltük. Fontos volt tisztázni, hogy nem a veszély elől való menekülésként kell értelmezni a fogalmat, hanem a megpihenés, feltöltődés, erőgyűjtés helyeként.
– 7 -en egy régebben átélt kellemes nyaralás, táborozás helyére gondoltak vissza. Ottani ételek, napozás, strand jelent meg a rajzokon. Nagyon részletesen vagy érintőlegesen sorolták a megjelölendő ízeket, színeket, illatokat vagy hangokat.
– 12 -en a családi házukat rajzolták meg. Nagyon figyeltek az udvaron érzékelhető ingerek megnevezésére. Családtagok, állatok is felkerültek a lapra. Nagyon pontosan leírta valaki azt is, hogy egyik szülője milyen munkát végez, milyen hangok kíséretében. 2-en a saját szobájukat jelenítették meg. Ez a legzártabb, legszemélyesebb tér a többihez képest. Nem rajzoltak személyeket, csak tárgyakat maguk köré. Az ételek illata azért oda is beszűrődött, esetlek a kedvenc finomság is előkerült. Igen, az ételek leírása sehol nem maradt el, talán az éhség besegített elképzelni az ideális ételeket, kedvenceket is.
– 1 tanuló viszont csupán két szívet rajzolt. Indoklása nem volt elég világos, inkább a feladat értelmezése okozott neki egy kis gondot. Nem is nevezett meg körülményeket. Ő- legtöbbször- igyekszik mindent másképpen, saját meggyőződéséből csinálni. Alátámasztani a döntését gyakran nem tudja. Lázadás mindenki és minden ellen- most ez vezeti. Érdemes lenne odafigyelni erre.
Második feladatnak a Fordított bakancslista megírása lett volna, de nagyon kevesen akarták ezt megírni.
Néhány beírt eredményt ide rögzítek:
– megtanultam, hogy az élet nem olyan egyszerű,
– cserkész lettem, kibírtam a tábort,
– sok igaz barátot szereztem,
– megtanultam biciklizni, gitározni,
– kifogtam életem legnagyobb halát…
Nagyon sok más gyermeki álom is teljesült ezeken kívül.
Célul tűztem ki, hogy következő alkalommal mindenkinek megajánlom ezt a játékot, s ha lehet, vissza-visszatérünk megbeszélni, kiegészíteni a listát. Nagyon hasznosnak találom annak a tudatosítását, hogy valaki néhány év alatt mennyi mindent megtett, átélt és megtanult. Talán már el is felejtette, hogy milyen büszke legyen ezért magára. Az önbizalmat kell legtöbbször erősíteni!
A januári témánk a célok kitűzése és elérése volt. Most is relaxációval (malomkörzéssel) kezdtük a foglalkozást. A mese előtt beszélgettünk az új évről, az új fogadalmakról, álmokról, célokról. Mi az, hogy cél? Hogyan érhetjük el? Milyen érzés, ha elérjük a célunkat? Mi történik, ha nem sikerül elérni a célunkat? Mi a legnagyobb álmod? Mit szeretnél megtanulni, kipróbálni? Megbeszéltük közösen azt is, hogy mit érdemes, mit kell megtanulni az óvodában, amit az iskolában már tudniuk kell (pl. önállóan öltözni, kezet és fogat mosni, de a gyerekek említették a cipőfűzést, odafigyelni arra, amit a felnőtt mond nekik, és a szépen színezést is).
Az öreg halász és a nagyravágyó felesége mesét figyelmesen hallgatták a gyerekek és a mese végén közösen megszámoltuk, hány kívánsága volt a feleségnek, miért volt nagyravágyó és megérdemelte-e a feleség, hogy a hal teljesítette (az utolsó kivételével) minden kívánságát. Bagdi Bella: Van nekem egy álmom dalát hallgatva a tevékenységet a munkafüzeti feladat (Mit szeretnél megtanulni, kipróbálni) és a célba érés jelének kiszínezésével zártuk.
A célok kitűzése és elérése nem csak ebben a témakörben van jelen, hanem a mindennapi életünkben. Törekszünk arra, hogy segítsünk a gyermekeknek célokat felállítani, melyek kihívást jelentenek számukra játékos tevékenységek során. A tevékenység során motiváljuk a gyermekeket, amennyiben elakadna, segítségre szorulna. Ez által megtanulják, hogy a céljaik elérésében néha szükség van egy társra, aki új ötletet, technikát, motivációt biztosít, így együtt érik el a kitűzött célt.
A célok elérése hasonló a célba dobáshoz, ugyanis nem biztos, hogy mindig elsőre sikerülni fog, viszont nem szabad feladni.
A téma zárásakor a gyerekek megépítették a Boldogvárat, melyet Bezzeg Andrea meséje ihletett. A varázshópehely pedig segített abban, hogy meg tudjuk különböztetni a vágyakat a céloktól. Különböző célok merültek fel a gyermekekben, mint pl.: Az én célom….: …megtanulni cipőt kötni, ….megtanulni zenélni, ….megtanulni szépen színezni, ….fütyülni, stb.
Csólyospálosi Általános Iskola
A boldogságóra következő témája a célok kitűzése és elérése volt. A tanulókkal először megbeszéltük a céljaikat. Elsőnek a közeli célokat a tanulással, jegyekkel kapcsolatban. Majd pedig megfogalmazták a hosszútávú céljaikat is. Feladatokat készítettek el ezzel kapcsolatban, hogy hova képzelik el magukat a jövőben, milyen céljaik vannak. Valamint beszéltünk még arról is, hogy ezeket a célokat, hogyan tudnák elérni.
A 10.A. osztályban januárban a célkitűzések témájáról beszélgettünk. A beszélgetés a kis létszám miatt nagyon meghitt és rendkívül őszinte lett. Beszélgettünk a célok fontosságáról, valamint a rövid -és hosszútávú célokról. A tanulóknak nagyon tetszett a téma, azonnal sorolni kezdték leginkább rövid távú céljaikat, terveiket, vágyaikat: ágazati vizsga, jogosítvány, utazás, zenei fejlődés, családanyának lenni, stb. Fontosnak tartják a célokat, hiszen segíti őket a tanulásban, sokkal motiváltabbak, kitartóbbak és kreatívabbak is lesznek.
A „Kezdőbetűk” feladatot csináltuk meg. A feladat nehéz volt, hiszen a nevük betűi nagymértékben befolyásolták a célokat. Akiknek nehezen ment, azokkal megegyeztünk, hogy nevének bármely betűje szerepelhet a célban. Amikor elkészültek nagyon mély beszélgetés zajlott le, és bár csupán a céljaik kerültek a lapra, de szóban megjelentek az okok, a miértek is. A tanulók érzelmileg támogatták egymást, nagyon jól érezték magukat.
A 9.A. osztályban januárban a célkitűzések témájáról beszélgettünk. Az óra kezdetén a célok fontosságáról, a rövid -és hosszútávú célokról esett szó. A tanulóknak nagyon tetszett a téma, hiszen azonnal elkezdték sorolni rövidebb vagy hosszabb távú terveiket, vágyaikat, amelyeket szeretnének megvalósítani. Fontosnak tartják a célokat, hiszen segíti őket a tanulásban, sokkal motiváltabbak és kitartóbbak lesznek, több tanuló a kreativitást is megemlítette.
Feladatként a „Fordított bakancslistát” csináltuk meg. A tanulók nehéznek találták a feladatot, hiszen a vágyakról könnyebben tudnak beszélni, mint a már elért céljaikról. Csak pár tanuló tudott a már elért céljáról nyilatkozni: versenyeredmények, utazás, tanulásban elért eredmény. Miután sikerült elszakadni a jövőtől, beszélgettünk arról, hogy mennyi mindent elértek már eddig, milyen sok dolgot tudtak megvalósítani, amiről még kisgyermekként ábrándoztak. Ez után egyre többen be tudtak kapcsolódni a már elért célok listájába: megnövesztet haj, szakmai tanulmányok elkezdése, sikeres horgászat, versenyautó kipróbálása, stb.
Második feladatként a „Jövőbeli biztonságos helyet” választottam. A feladat előtt röviden relaxáltunk, amibe bekapcsoltam a biztonságos hely képét. A relaxáció után a tanulók könnyen le tudták jegyezni az elképzelt helyet a sablonba. Ez a feladat nagyon elnyerte a tanulók tetszését, és kíváncsian beszélték át a különböző elképzelt helyeket.