A Boldogító Jócselekedetek témakör alkalmával a gyerekek érdeklődéssel halgatták végig A könnytündér című meghatóan kedves történetet, mely remek lehetőséget nyújtott arra, hogy a gyerekek megértsék a különböző jótettek, jócselekedetek fontosságát az emberi kapcsolatok során. A mese után történő beszélgetés arra is felhívta az óvodások figyelmét, mennyire más az, amikor igazi könnyeket ejtünk, és mennyire nagy butaság, amikor csak kedvtelésből hisztizik valaki. Mindenki egyetértett abban, hogy a könnytündér látogatása boldogító jócselekedetek irányába terelte a kis főhősök életét, éppen ezért a foglalkozást csodaszép tündérek készítésével zártuk…
Boldogító jó cselekedetek
„Jobb adni, mint kapni.”
A jó cselekedetek hatása rengeteg területre kiterjed. Óvodánkban mindig is kiemelt szerepet kapnak a jó cselekedetek. Az egész nevelési évünket végigkísérik. A gyermekek akár egy-egy gyűjtőmunka által vagy éppen a mindennapi cselekedeteik által megtapasztalhatják a jó cselekedeteiket. Mi, óvodapedagógusok mindig jutalmazzuk és dicsérjük őket, ezzel is erősítve bennük ennek fontosságát. Ezek fejlesztik a gyerekek önbizalmát, optimizmusságukat, hasznosságukat. Decemberi hónapunk dalává a „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” című éneket választottuk, amit a mindennapok során énekelgettünk. Feldolgoztuk Bezzeg Andrea: Szívem kertje című meséjét, ahová segítségül hívtuk Boldog Dórát. Megoldottuk a munkafüzetben található feladatokat. Rengeteg szituációs játékot játszottunk, valamint a tevékenységeket igyekeztünk úgy szervezni, hogy a gyermekek segítségünkre siethessenek már a szervezési feladatokban is.Jóságos manókká váltunk. Minden gyermek lerajzolta a saját jelét egy papír cetlire és beledobta a varázsdobozunkba. Ezt követően mindenki húzott egy cetlit, amin nem a saját jele volt. Amelyik kispajtásának a jelét húzta, annak a gyermeknek ő lett a jóságos manója. Neki a következő napokban jókat kellett cselekednie a kihúzott kispajtással. A gyerekeket többször is figyelmeztettük a játékra. Egyes gyermekeknek sikerült felismerniük a saját jóságos manóját, voltak gyerekek kiknek sajnos nem. A két csoportban közösen díszítettük fel a csoportok fenyőfáit, melyeket saját kézzel készített díszek tettek pompásabbá. Ezen díszeket a fenntarthatóság jegyében, újrahasznosított anyagokból készítettünk, mellyel egy jó cselekedetet hajtottunk végre a bolygónk érdekében. E hónapban Karácsonyi ünnepségre is készültünk óvodásainkkal, mely még inkább meghitté varázsolta az ünnepi készülődést. Versekkel, egyedi szerepekkel valamint ajándékként, minden gyermek saját kezűleg készített ajándékot a szüleiknek. Katica csoportban só-liszt gyurmából készítettek a gyerekek ajándékot, a Csiga-biga csoportba mézeskalácsból kreatívkodtak és lepték meg szüleiket a gyermekek.
A Katica csoportban készítettünk fenyőfát, fonalból, majd kidíszítettük azt. Ezzel a csoporttársak egymást lepték meg. Mindenki választott egy számára kedves kis pajtást, akinek neki ajándékozhatta a fenyőfáját.
A csoportok közösen mézeskalácsot is sütöttek, melyet a város által szervezett adventi várakozásra, jótékony cselekedetként csomagoltunk be, ajánlottunk fel.A hónap motivációs játéka a „Mindennapra egy jó szív” című játék volt. A játék lényege volt, hogy mindennap 1 olyan gyermeket választottunk ki a csoportokból, aki valamilyen jó cselekedetet tett akkor nap, s elnyerte az aznapi jó szívet (piros kartonból kivágott szív). Igyekeztünk minden nap más gyermeket kiválasztani, így mindannyian megtapasztalhatták azt, hogy milyen jó érzés az, ha valami jót tesznek. Óvodánkba együtt vártuk a Mikulást a gyermekekkel, kinek érkezése örömmel töltötte el őket. Az adventi készülődés meghitté alakult mind a két csoportban, minden héten közösen gyújtottuk meg a karácsony közeledését jelképező adventi gyertyát.
December : A mai napon a hónap története után, apró ajándékok készítésébe fogtunk, majd kipróbáltuk az új boldogságórás társasjátékokat. A játékok nagyon lekötötték a gyerekeket, örömmel játszottak együtt. Figyeltek egymásra és nagyon sok pozitív üzenetet mondtak ki. Segített abban is, hogy önmagukról is optimistábban nyilatkozzanak. Az ajándékok készítése közben sokat beszélgettünk a közelgő ünnepről, az értékekről, emberi kapcsolatokról. Kellemes, békés délutánt töltöttünk el együtt.
Budafok-Tétényi Baross Gábor Általános Iskola
A jó cselekedetek témánál felhasználtuk az együtt jobb hangulatot és az osztálykarácsonyt ennek szellemében szerveztük. Megvendégeltük egymást, mindenki hozott valamit és a közös terítés, tálalás, de a közös alkotás sem maradt el, az „asztalterítőt” együtt rajzolták meg jócselekedetekkel, amiket ők hajtottak végre vagy terveznek megtenni. Nagyon emlékezetes és szép volt az első karácsonyunk. Másokra is gondoltunk, az egyik néniről megtudtuk, hogy befogad macskákat, neki macskatápot gyűjtöttünk.
A célunk az volt, hogy Mikulásra készülve a gyerekekkel készítünk mézeskalácsot a neki. Olyan szorgosak voltak, hogy még a szomszéd csoportnak adtunk.
Mozgalmas hónapunk volt. Rengeteg programon vettünk részt:
– Csokit gyűjtöttünk az árváknak.
-Adventi műsorokkal kedveskedtünk az iskolánknak.
-Adventi kihíváson vettünk részt napi szinten.
-Karácsonyi műsorral leptük meg a nyugdíjasokat.
-Városi karácsonyi műsorban szerepeltünk.
-Adventi vásárt rendeztünk.
-Játszóházban segítettünk a piciknek.
-Ovisokat vártunk Télapó műsorral.
– Megajándékoztuk egymást.
– BOLDOGOK VOLTUNK!!!!!
December-jó cselekedet
A jó cselekedet rögzítése már kisgyermekkorban fontos szerepet játszik, hogy felnőtte válásuk során természetessé váljon.
A jó cselekedet lehet a legapróbb jó tettől kezdve, akár egészen nagy volumenűig.
Ezert az ünnepekhez közeledve a karácsonyfa díszeket készítettünk, hogy azokkal díszítve még szebbé varázsoljuk óvodánk karácsonyfaját. Ez prezentalja, hogy a saját készítésű eszközökkel is lehet örömet okozni.
Takarítottunk, és közben felhívtuk a figyelmet arra, hogy ha segítenek otthon a szüleiknek a takarításban, előkészületekben, az bizony nagyon jó cselekedetnek minősül.
Az egymásra hangolódást segítő kooperatív játékként körbe ülve egy kis csengettyűt adtak kőrbe a gyerekek egymásnak.
A cél az volt, hogy ne szólaljon meg. A koncentráció, az izgalom és a fegyelem, mind része volt ennek a játéknak.
A -jó cselekedet táblára- minden gyermek elhelyezhette a kis szívecskéjét, aki részt vett a foglalkozáson.
A tevékenység lezárásaként relaxációs zenét hallgattunk, amelyet fekve elvezhettek, miközben egyéni dicsérettel jutalmaztam minden kisgyermeket a -jó cselekedetéért-!
Relaxációs zenével kezdtük el ezt az alkalmat. Bizony szükséges volt, hiszen a karácsony egyre közeledik, nagy az izgalom mindenkiben. Miután megteremtettem a megfelelő helyet ehhez, egy halk zenére Napimádást végeztünk. Ezt követően nagy kört alkottunk és sorban öleltük egymást.
Elővettük aztán közösen a léghajónkat és elutaztunk Jóság földre. Ahol meghallgattuk aktuális havi mesénket a Szívem kertjét. Sokat beszélgettünk a meséről, arról, hogy mi jó és rossz. Mimagunk milyen jó vagy rossz dolgokat tettünk. Ilyenkor is látszik, mekkora szükség van a programunkra, hiszen a gyerekeknek sok esetben nem kristálytiszta ezen fogalmak jelentése.
Ezt követően együtt angyalkákat készítettünk papírból vágással-festéssel.
Végezetül pedig elhatároztuk, hogy véghez visszük a Jóságos manó játékot. Nagy izgalommal és nagy gonddal húztak a gyerekek magunknak jelet. A további napokban pedig igyekeztek segíteni egymásnak amiben csak tudtak. Volt, aki rá is jött, hogy „Biztos te vagy az én manóm!”, mert annyit segített a kis manó.
Miután kihúzták egymás jeleit a kis manók, egy csendes pihentető relaxációval fejeztük be az alkalmat.
Boldogító jó cselekedetek
1.Mi okoz számotokra örömet? Miért jó másoknak örömet okozni?
2.A december miért különleges hónap számotokra?
A december az ajándékozás ünnepe, kiknek adunk ajándékot?
Milyen nagy keresztény ünnepünk van decemberben?
Nagyon sokan adományoznak ilyenkor idegeneknek is, nemcsak családtagoknak, barátoknak. Ismeretlenül is tudunk ajándékozni.
„Jobb adni, mint kapni!” Mit jelent ez? Miért tölt el ez bennünket jóérzéssel?
„Játszottunk” az 5 szeretetnyelvvel .
Elismerő szavakat írtak egymásnak a gyerekek, amelyeket felolvastunk egymásnak.
Kivel szeretsz a legtöbb időt tölteni.
Miért szeretsz a választott személlyel időt tölteni?
Decemberi célunk: igyekezzünk minél több embernek örömet okozni, minél több időt tölteni azokkal akik fontosak számunkra.
Közös plakátot készítettünk a boldogító jócselekedetekből.
Decemberben több alkalommal is beszélgettünk a Boldogító jó cselekedetekről – miért fontos, hogyan hat ránk és másokra, milyen érzések vannak bennünk ilyenkor. Beszélgettünk arról hogy ilyenkor nem kell nagy dologra gondolni, egy apró figyelmesség, egy kedves gesztus mennyire sokat adhat másoknak. Szorosan összekapcsolódik a téma a Hála gyakorlásával, a fotón pedig egy anyuk számára elkészített “hála-befőtt” látható – az ajándéknak nagy sikere volt.