Télen nem minden madarunk vonul melegebb éghajlatra. Számos faj itthon marad. Óvodánkban kiemelt figyelmet fordítunk, hogy a gyermekeket megtanítsunk, hogy milyen fontos az itt maradó madarak védelme. A madarak etetése, itatása könnyebbséget és biztonságot jelent a környék madarainak. Számunkra és gyermekeink számára pedig rengeteg megfigyelési lehetőséget, élményt jelent. Az etetést folyamatosan, egész télen át kell végezni, amit a Tulipán csoportban beosztással oldottunk meg. Minden héten két gyermek van megbízva, hogy átnézze az udvaron a madáretetőinket és ha üres akkor pótoljuk. A madár eleséget gyűjtőmunka alkalmával hozzák a szülők és töltik fel készleteinket. Minden év első etetése előtt megbeszéljük a gyermekekkel miért is fontos vigyázni és etetni az itt maradt madarakat. Mivel etethetjük őket és mivel nem. Mindig átnézzük a madáretetőket ha kell felújítjuk vagy készítünk újat. Az etetők mellett szintén fontos eleme a madarak gondozásában az itató is. A csoportszobánk ablaka előtt is van egy madáretetőnk aminek köszönhetően madár megfigyelésre is van lehetőségünk. A gyerekek mindig izgatottan szólnak, hogy madár van az etetőben ilyenkor tudják, hogy csendben az ablakhoz mehetnek és megfigyelhetik, hogy éppen milyen kis madárka látogatott el hozzánk. A gyermekek ezáltal megtanulhatják a törődés, a figyelmesség, egymás tisztelete, az empátia, melyeket nemcsak társaink felé gyermekek vagy felnőttek felé, hanem a minket körülvevő természet felé is gyakorolhatnak. Ha télen folyamatosan gondoskodnak a kis madarakról megtanulhatják, hogy nyáron meghálálják majd azt. A Tulipán csoportos gyermekek mindig nagy lelkesedéssel vállalják a heti feladatot mely nagy boldogsággal tölt el minket felnőtteket.
Boldogító jó cselekedetek
Gyulai Implom József Általános Iskola
Minden évben, amióta Boldog iskola vagyunk egymásnak és családunknak karácsonyi üdvözlő lapokat és ajándékkísérőket, kisebb ÖKO ajándékokat készítünk. Idén se volt ez másként. Most azt taléltuk ki, hogy minde produktumba egy-egy lélekmelegítő teafiltert csempésztünk. Ezzel fokozva a benne foglalt jókívánságok erejét.
A diákoknak előzetesen kiadtam azt a feladatot, hogy egy hétig, mindennap tegyenek valami apró jó cselekedetet. Lehet a szülőknek, barátoknak, pedagógusoknak is segíteni valamiben. Ezt jegyezzék fel és majd egy hét múlva megbeszéljük. Azt az órát azzal kezdtük, hogy elmondott mindenki legalább egy olyan dolgot, amivel jót tudott tenni valaminek és szebbé tudta tenni a napját ezáltal. Miután ezt megbeszéltük, egy 10 perces videót néztünk arról, hogy egy jó cselekedet mennyire fontos lehet másnak és nem tudhatjuk, mikor szorulunk rá mi a segítségre. Ennek a tanulságát megbeszélve még a karácsonyról, a szeretet fontosságáról is beszéltünk.
Decemberben nincs hiánya a jócselekedeteknek, ezt az időszakot a gyerekek nagyon szeretik. Az egész hónap eköré a téma köré épül, naponta szóba kerül, illetve tetteinkkel is kifejezzük szeretetünket, hálánkat.
Rengeteg szép dalt hallgattunk, meséket olvastunk, Jézus születésének történetét eljátszva még meghittebbé tettük napjainkat.
A karácsonyfa díszeinkbe a szeretettel kapcsolatos legfontosabb szavainkat írtuk, amikkel fel is díszítettük a képzeletbeli karácsonyfánkat.
Szentendrei Barcsay Jenő Általános Iskola
A december nagyon eseménydús hónapunk volt.
Nem volt kitűzött cél, általánosságban örültünk egymás segítésének.
S miként az első Tanulónk segítette a második Tanulónkat, elindult egy jóságlánc, s bizony észrevétlen december közepén mindenki elmondhatta, Valakit-Valakiket segített, pedig ajándékot sem remélt érte.
Úgy gondolom, ez a legszebb, a láncot csak elindítani kellett, s áradt a jószándék.
Sok színezéssel, mesével telt a hónap, s vendégül láttuk a Szülőket, Nagyszülőket is Luca-napi nyílt óráinkra is: kézműveskedtünk a tanulás mellett, s együtt örültünk a csodaszép néptáncos szoknyáknak is.
December hónap a mindennapi jó cselekedetek ideje. Amellett, hogy hangolódunk az ünnepekre, és igyekszünk megteremteni a csodákkal teli, különleges hangulatot, ilyenkor is gondolnunk kellene másokra.
Minden napra egy PET palack kezdeményezés:
A szülőket bevonva december hónapban elkezdtünk visszaváltható üvegeket, palackokat gyűjteni. Ennek összegéből cica konzerveket vásároltunk. Civil állatvédő partnerünk támogatásával eljutattuk a rászoruló, család nélkül élő, kóbor macska kolóniákba. Ezek a cicák rendszeres orvosi ellátásban részesülnek, viszont számuk miatt szinte lehetetlen gazdásítani őket. A téli hidegben táplálásuk kiemelkedően fontos.
Segíts, hogy segíthessünk:
Olyan hátrányos helyzetű, szegény sorsú családok támogatása meleg ruhadarabokkal, tartós élelmiszerrel, akik saját jóllétüket félretéve, önzetlenül segítenek egész évben az állatoknak. Ideiglenes befogadók, akik sokszor saját magukat is nehezen látják el, mégis gondolnak a hontalan állatokra, kutyákra, macskákra.
A szülők rengeteg adománnyal segítették a kezdeményezést. Férfi és női ruhák, kabátok, pulóverek, takarók is voltak a csomagokban. Liszt, olaj, cukor, tea, édesség gyűlt a családoknak. Ezúton is hálásak vagyunk az összefogásért. Szebbé varázsolták a törődésükkel mások karácsonyát.
A gyerekekkel együtt pakoltuk be a kocsiba az adományokat, ami által ők is átérezhették a segítségnyújtás pozitív hatását.
Rajzolj az állatokért:
Egy téli állatos rajzzal, alkotással kívánjunk nekik csodás ünnepeket. A hontalan állatoknak kívánjuk, hogy mielőtt gazdásodjanak, felelősségteljes családba. A vadon élőknek pedig békés ünnepet varázsoltunk a művekkel.
Kinek okoznál örömet?:
A szokásos, adventi naptárból húzás idén rendhagyóan zajlott. A gyerekek egymást választhatták, hogy aznap kinek szeretnének mosolyt csalni az arcára. Ki kapja aznap az apró meglepetést. Volt, aki indokolni is tudott. Ennek kifejezetten örültünk.
Meglepi a szülőknek:
Folytatva a hagyományunkat, idén is megleptük a szülőket. Szerettük volna most is kifejezni hálánkat és köszönetünket az éves támogatásukért, az együttműködésért, a közös célokért való összefogásért.
Sokat beszélgettünk a Karácsony lényegéről, fontosságáról. A családi és baráti kötelékek hangsúlyozásáról, ami ezen év időszakában hatványozottan előtérbe kerül. Mint mindig ilyenkor is jó együtt lenni, mosolyogni, szeretetet adni és kapni.
Bárczi Gusztáv Ált. Isk., Szakiskola , Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
A jócselekedetek hónapja sok lehetőséget adott az egymásra
figyelésre. Persze a gyerekek leginkább a karácsony örömét várják decemberben.
A karácsonyi alma
Decemberben egy igazi boldogságos délutánt tölthettünk el a gyerekekkel. Egy interaktív mesedélutánra hívtuk meg a gyerekek szüleit. Döbrentey Ildikó: „Az árva királylány karácsonya” mese került bemutatásra.
(forrás: https://www.facebook.com/groups/1265726050594017)
Ez a történet nem csak a karácsony hangulatát idézi meg, hanem a szeretet, a jóság és az együttérzés üzenetét is közvetíti.
A tevékenységet megelőzte egy adventi ujjszámoló mondóka (Várfalvy Emőke: „Adventi vers gyerekkézre”). Ezzel a kis verssel hangolódtunk a karácsonyi ünnepváró délutánunkra. Ezt követte a mese bemutatása, amibe interaktív módon bekapcsolódtak a gyerekek is, majd alkotás következett. Aláfestő, halk zene közben a gyerekek, a rendelkezésükre bocsájtott eszközöket felhasználva, díszítették a karácsonyi almát. Lezárásként negyedekbe vágott almával kínálunk meg mindenkit és sor került az ajándékozásra.
A tevekénységet Farkasházi Réka és a Tintanyúl: „Angyalok” című dalával zártuk.
„Ha hosszú útra mész, és eltévedsz,
gondolj arra, akivel almát ettél karácsonykor.”
Szeretettel,
a gyerekek és az óvó nénik: Holló Éva Andrea és Sógor Melinda Ágota
A hónap témája a Jó cselekedetek volt. Elolvastam a Hófödte hegy meséjét a gyerekeknek, majd csoportokat alakítottunk. Megkapták a mesét írott formában és feltettem a kérdéseket. A csoportok ügyesen megválaszolták azokat. A foglalkozást a Tenyér üzenet feladattal zártuk. Mindenki írhatott egy-egy jókívánságot a társának. Közben aláfestő zeneként újra meghallgattuk a Jó emberré csak szívemmel válhatok című dalt. Jól érezték magukat a gyerekek a foglalkozáson.