Mit tehetünk másokért az adventi időszakban?
Boldogító jó cselekedetek
Ebben a hónapban az együtt végzett munka adott nekünk sok örömöt.
Ebben a hónapban az együtt végzett munka adott nekünk sok örömöt.
Ez a hónap szinte teljes egészében a jó cselekedetekről szólt, hiszen karácsonyra készültünk. Az egyik osztályfőnöki órának csak a felét használtuk boldogságórára, mert sajnos csak ennyi jutott, de bepótoltuk a hiányzó részt a két (szerintünk értelmetlenül) beiktatott szombati tanítási napon, így némiképp hasznosítható volt a nap.
Az órát (és később a két szombatit is) ide illő idézetekkel indítottuk, értelmeztük őket. Beszélgettünk arról, hogy milyen fontos az embereknek a társaság, és hogy mennyit tud önbecsülésünkön javítani az, ha hasznosnak tudhatjuk magunkat. Eljutottunk odáig is, hogy akkor leszünk igazán boldogok, ha a környezetünk is az, és ennek egyik módja az, ha másokon vagy másoknak segítünk. A karácsony egyébként is érzékeny időszak azoknak, akik problémákkal küzdenek.
Összegyűjtöttünk közösen néhány olyan dolgot, melyekkel segítségére lehetünk valakinek, vagy boldogságot okozhatunk másoknak. Ezt kiegészítve, táblázatba rendezve kinyomtattuk, és kiraktuk a falra, hogy oda tudja írni alá a nevét az, aki a következő hetekben megtette valamelyiket (például mondta édesanyjának, hogy szereti; vagy kitakarította a szobáját kérés nélkül…). Ennek képét töltöttem fel.
De mivel sokat beszélgettünk a karácsonyról is, annak kapcsán is szóba került több egyházi tanítás és az ajándékozás is. Délutánonként díszítettük a termünket és a tornatermet a karácsonyi koncertre, kézműveskedtünk, ajándékot készítettünk. Akinek kihúztuk a nevét, annak lettünk az angyalkája, és segíteni kellett őt a három hét alatt. Ezt élvezték talán a legjobban a gyerekek. „Buliztunk” is egyet, bár igazából több volt a közös játék, mint a tánc.
Ebben a hónapban tehát kevés produktum született nálunk, inkább kapcsolatokat építettünk, erősítettünk. Szerintem ez a legfontosabb egyébként is az életben, és a gyerekek nagyon hálásak tudnak lenni, ha beszélgetünk velük, meghallgatjuk őket.
Decemberben rengeteget készültünk együtt arra, hogyan okozzunk örömöt szeretteinknek. Ajándékokat készítettünk, adventi gyertyákat gyújtottunk, mézeskalácsot sütöttünk együtt. A jó az volt, hogy közben összekovácsolódott jobban a kis csoport is.
Decemberben rengeteget készültünk együtt arra, hogyan okozzunk örömöt szeretteinknek. Ajándékokat készítettünk, adventi gyertyákat gyújtottunk, mézeskalácsot sütöttünk együtt. A jó az volt, hogy közben összekovácsolódott jobban a kis csoport is.
Apagyi Zrínyi Ilona Általános Iskola
Az egész december a jó cselekedetekről szólt. Mindenki igyekezett kedvesebb lenni a társaihoz. Összegyűjtöttek néhány korábbi segítő cselekedetet: bekapcsolódtak többen a kupakgyűjtő akcióba, volt, aki segített a szomszéd néninek leszedni a meggyet, vagy hazavitte a boltból a nehéz szatyrokat. Az iskolában, vagy a falunapon cukrot dobtak a levegőbe és adott annak belőle, akinek nem jutott, egy kisebb iskolatársának. Egymás segítését is említették. Egyik lány amikor a papáját látogatta meg a kórházban, segített a szobatársának, akihez nem jöttek látogatók. Egy másik tanuló kint játszott az udvarukon és meglátta a szomszéd házból jövő füstöt, egyből beszaladt szólni, így a szüleivel elindultak oltani és értesítették a tűzoltókat. Sikerült megfékezni a tüzet. Ruhákat adományoztak helybeli árva gyerekeknek. A házi feladat megértésben is segítik egymást. Remélem ezeket a történeteket is hallva még inkább beépült a mindennapjaikban, hogy segíteni jó és nem csak karácsonykor! A legszebb ajándék címmel egy írást is feltöltök. Mindenki megírta és ezt a történetet választottuk.
Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola
A december hónapunkat a jó cselekedet jegyében terveztük. Az adventi időszakra való tekintettel különösen odafigyeltünk arra, hogyan fordulunk egymáshoz. Az idei tanévben már egyszer ellátogattunk az idősek otthonába, ahol kis műsorral köszöntöttük a szép kort megérteket.
A gyerekek azzal az ötlettel álltak elő, hogy a szülőknek készülő betlehemes játékunkkal biztos örömet szereznénk ismét az időseknek. Az otthon vezetői is nyitottak voltak, örömmel vették felajánlásunkat.
A kis bemutatónk után az idős nénik, bácsik meghatottan köszönték meg a gyerekeknek ezt a jó cselekedetet, kis örömöt. Megilletődötten álltak ott a gyerekek is az előadás után, a pozitív, szeretetteljes légkör éreztével.