„A LEGJOBB MÓDSZER, HOGY BOLDOGGÁ TEGYÜNK MÁSOKAT,
HA ÖNMAGUNKAT BOLDOGGÁ TESSZÜK.” (GRETCHEN RUBIN)
Az ünnep azé, aki várja! A csoda azé, aki hisz benne! És igen, az élet: csoda!
Idén a Derecskei Bocskai István Általános Iskolában decemberben kiderült, hogy vannak Angyalok! Teli van velük a Föld körüli szféra, bár már régóta nem látunk ott senkit. Szemünk az űrbe tekint, életet nem lát sehol, csak repülőket, viharfelhőket és holt csillagokat.
Nem tudunk róluk. Nem is mindig hiszünk bennük.
Van, aki azt mondja, nem léteznek.
Sajnos sokan elvesztették a csodát.
De nélkülük, az Angyalok nélkül nincs ünnep, és nincsenek hétköznapok sem. Intézményünk alsó tagozatának szerveztünk ANGYALVÁRÓ játékot. A Karácsonyi Angyalok arany színű borítékban rejtették el az üzenetüket az osztálytermekben. Angyalszív keresés, Angyalfutás és Angyali ének volt a három kihívás, amit mind a 15 osztálynak sikerült teljesíteni, sok-sok boldog percet átélve.
Mi Boldogságórás osztályok a hagyományt folytatva az idén is csatlakoztunk a helyi művelődési ház és a gyermekjóléti központ kezdeményezéséhez. A „Jónak lenni jó!” adománygyűjtő akcióban tartós élelmiszerekből állítottunk össze csomagokat a derecskei rászoruló családoknak. A gyerekek és szüleik is megtapasztalták segítőkészségüket és együttérzésüket, a hasznosság érzését, amit megélhettek jó cselekedeteik segítségével. A jó cselekedetek összekötnek minket, hiszen érezzük, hogy egy közösséghez tartozunk. A jótékonyság a kapcsolódás egyik formája.
Közösen vittük el a csomagokat a gyűjtőpontra, ahol szívből zengtük a karácsonyi dalokat. Köszönjük a művelődési ház dolgozóinak a kedves fogadtatást, és a finom szaloncukrot.
A Boldogságórások tudják, hogy a szeretet az, ami megédesíti az életet, és összetart minket. Minden nap, ha egy pillanatra is, adunk belőle másoknak, így a világ egy kicsit szebbé válik. Hálásak vagyunk, hogy kapcsolódhatunk a Boldogságórások nagy családjához. Jobb velünk a világ!
Boldogító jó cselekedetek
Az adventi időszakban, mindenki megpróbál jobban odafigyelni a másikra, ráhangolódva a karácsonyra. Ezért is illett bele ez a Boldogságóra téma az ünnepre készülés időszakába.
Az Aranyoskák csoporttal a jó cselekedetekről beszélgettünk, és az volt a végkövetkeztetés, hogy néha annyira természetes számunkra, hogy észre sem vesszük, hogy a másik számára valami jót cselekedtünk.
Tudatosult a gyerekekben, hogy minden apró kedvesség, segítség vagy odafigyelés lehet jó cselekedet. Papírból kivágott díszekre kerültek gondolataik, amiket Tamási Áron idézete mellé tűztek a diákok.
Felolvastuk a: „Hófödte hegy” című történetet és mindenki elmondta, hogy miért az Idő segített a Szeretetnek.
A Szeretet a legfontosabb és ezt az Idő igazolja!- ez lett a beszélgetés végszava.
Végül elkészítettük a jótett naplóinkat.
A foglalkozás felépítését a módszertankönyv útmutatása alapján, valamint saját ötlet, a gyermekek javaslatainak hozzáadásával végeztem. Felépítése állandó köszöntés, csendjáték/relaxáció, személyiségfejlesztő dal meghallgatása, fogalomazonosítás, hozzá kötődő egyéni tapasztalatok megosztása, mese, mozgásos, kézműves tevékenységek a témához kapcsolódóan, a foglalkozás lezárása, zenehallgatás, a téma továbbadása. A foglalkozásokat meghittség, oldott légkör, jó hangulat, bizalom, őszinteség, nyitottság jellemzi. A megvalósítások során az a tapasztalatom, hogy a gyermekek együttműködőek és a foglalkozáson elhangzottakat viszik haza a családba, illetve saját élményeiket is megosztják a témával kapcsolatosan.
Egy anyuka arról számolt be, hogy gyermeke megkérdezte tőle, „anya – te tudod mi az optimizmus”? Az édesanya elmondta, hogy az volt a válasza, hogy igen tudom, de te tudod-e, hogy mi az optimizmus? Elmondanád nekem?
Megdöbbenve mondta, hogy képzeld, tudta és elmagyarázta!
A csoport folyosóján van egy „boldogságóra” tábla az adott hónap témájának megnevezésével, amire kimondottan, csak a boldogságórán elkészített gyermeki kézműves tevékenységek alkotásait helyezem el. A gyermeki munkák egy teljes hónapon keresztül ott vannak, hogy erősítsem, tudatosítsam, figyelmet szenteljek a hónap témájának, minden gyermek büszke legyen a munkájára és meg tudja mutatni szüleinek, nagyszüleinek, így elkerülhetetlenek a beszélgetések, a téma ismétlése.
A boldogságórákat egyedül vezetem, így nem akasztom meg annak folyamatát fotózással. A boldogságtáblán található alkotásokat pedig a szülők gyakran a gyermekek kérésére hazaviszik. Szülői jelzések alapján tudom, hogy vannak a csoportban olyan gyermekek, akik ezt a tevékenységet szeretik óvodánkban a legjobban.
Decemberi jó cselekedetünk az örömszerzésről szólt. Lelkesen tanultuk karácsonyi műsorunkat, amellyel megörvendeztettünk kicsiket és nagyokat egyaránt. Óvodásoknak, szép korúaknak és szüleinknek is örömkönnyeket csaltunk szemeikben.
A hét folyamán relaxációval ” Dagasztással” hangolódtunk a tevékenységekre. A téma kibontásában a Szívem kertje c. mese feldolgozása, megbeszélése sokat segített. A beszélgetőkör alkalmával minden gyermek elmesélhette, hogyan segítenek otthon szüleiknek, s milyen jó, hogy szeretetben, boldogságban készülhetnek otthon az adventi időszakban a karácsonyra.
A hét csúcspontjaként, együttműködési megállapodást kötöttünk a Báthory Általános Iskolával. Morvai Dóra tanárnő kezdeményezésére az Örökös Boldog Iskola és Boldog Óvoda program keretében gyermekeink közösen készítettek karácsonyfadíszt, melyeket ajándékba vittünk a helyi bábszínház fenyőfájának díszítésére.
A kézműves tevékenység zárásaként, ovisaink által készített barátságkarkötővel ajándékoztuk meg a nálunk vendégeskedő iskolásokat.
Taktaharkányi Szivárvány Óvoda és Bölcsőde
A jó cselekedetek nagyon sok formáját gyakoroltuk ebben a hónapban.A kezdő beszélgető körben elmondták a gyerekek,hogy mi az amit leginkább köszönnek egymásnak a az elmúlt napokban.Figyeltek egymásra ,meghallgatták társaik szavait.Bagdi Bella:Jó emberré csak a szívemmel válhatok című dalára táncoltunk.Ezzel sikerült a beszélgetésünket megerősíteni,éreztetni a hálát és az örömöt.Az ünnepek közeledtével a gyerekekkel együtt fedeztük fel a jó cselekedetek erejét.Készítettünk minden napra egy jó tett tervet.Hétfő:Hozz örömöt másoknak!-megnevettetés.Kedd:Ajándékkészítés.-karácsonyi ajándék készítés,fenyőfa dísz a fára.Szerda:Etesd meg a madarakat!-madáretető elhelyezése,madáretetésCsütörtök:Hívj meg vendégeket!-adventi teázás.Óvodánk csoportjainak meghívása.
.Csütörtök:Nagytakarítás.-takarítás a babaszobában karácsonyra.Péntek:Hagyj üzenetet!-szivecskék otthonra,anyu ,apu papucsába.Minden jó cselekedetért kaptak egy szalma szálat.A legvégén az összegyűlt szalma szálakat a jászolba tettünk és betakartuk a kisjézuskát.Próbáltam én is valamivel meglepni a gyerekeket,és egy olyan mesét adtam elő nekik,amit úgy gondoltam,hogy tetszeni fog nekik.A hosszas keresgélés után bukkantam rá erre a történetre,amit én sem ismertem .Elmeséltem a Mikulásvirág legendáját .Az én örômôm sem maradhatott el a mese után,mely jó érzés töltött el.A vázában elhelyezett virágot, oda vitte két gyerek a Betlehembe. Majd minden nap azt vettem észre,hogy valamilyen tárgy ,rajz elvan rejtve
,vagy oda van téve ajándékként.Nem mondtak semmit csak cselekedtek.
A hét tettei egy apró figyelmesség,egy kedves szó ,egy saját készítésű ajándék csodákra volt képes.Nemcsak az ajándékozott,de az ajándékozó szívében is.Szeretettel vártuk óvodánk csoportjait egy csésze teára.Előtte takaritottak,termet rendeztünk,teát főztünk,terítettek.Varázsereje volt az előkészületeknek,mert minden gyermek azt tette amit szeretnék.A meghívott vendégek jól érezték magukat.Szeretett folyosón érkeztek,melyet táblán jelöltük .Így voltunk jóságosak ebben a hónapban.
Csécsei Gézengúz Óvoda és Bölcsőde
A december mindig olyan ünnepélyes, olyan különleges. Jót cselekszünk akaratunkon kívül is, hiszen egész hónapban készülünk, hogy meglepjük a másik csoportot, hogy az óvodai dolgozóknak és egymásnak is örömet okozzunk egy kis kézzel készített aprósággal. Játszottunk jócselekedetek pörgettyűt, egész nap az adott jócselekedetet kellett megcsinálniuk a gyerekeknek, figyeltek hogy ezek teljesüljenek is. Végre most sikerült megcsinálnunk és rögzítenünk is az ajtóban való köszönésünket, ahol is 4 féle köszönési módból választhatnak a gyerekek. Annyira élveztük! Az egyik legjobb választott feladat volt a szeretetfolyosó, ahol azt láttam a gyerekek arcán, hogy teljesen bele tudtak feledkezni és merülni ebbe a játékba. Megható volt, nagyon tetszett ez a játék mindenkinek. A kiscsoportosok is készítettek nekünk ajándékot, mi pedig egy kis boldogságórás angyalkával leptük meg őket. Gyorsan eltelt a december és az ünnepi készülődés, az óvodai karácsony. Januárban újra boldogságóra! Már alig várjuk 😉
A decemberi hónapban az advent időszakában nagyon hálás a Boldogító jó cselekedetek témakör. Egész hónapunk e köré épült. Az osztályközösség tanulóira jellemző az önzetlenség, jó cselekedet.
A meghittség eléréséhez ebben a hónapban többször alkalmaztuk a relaxációs gyakorlatot.
Célként tűztük ki, hogy szavakkal se bántsák meg társaikat.
Sütivásárra felajánlott sütemények elkészítésében otthon segítettek a gyerekek.
A szeretet lángját vitték haza a tanulóink a saját kézzel készített kis mécsesben, és karácsonyi ajándékot készítettünk a szülőknek, nagyszülőknek.
A színvonalas ünnepi karácsonyi műsorra nagy izgalommal készültek valamennyien, melyet a meghívott vendégeknek, az intézményünk pedagógusainak, tanulóinak adtak elő. Igazi ünnepi hangulatot varázsoltak, és ráhangoltak bennünket arra, hogy a karácsony a szeretet és az együttlét ünnepe.
Fábiánsebestyéni Arany János Óvoda, Közművelődési Intézmény és Könyvtár
Hangolódás pozitív gondolatokkal
Beszélgetés a jó cselekedetekről. Mit jelent a fogalom? Miért jó, ha jót teszünk?
Mese meghallgatása, eljátszása.
Szituációs feladatok-„Szomorú a társad, vígasztald meg!”
Család, család fontossága, családtagok.
Adventi naptár feladatainak teljesítése.
Zenehallgatás
Decemberi foglalkozásunkat egy rövid meditációval kezdtük. A témára a „Jócselekedet-lánc” segítségével hangolódtunk rá. Ezt a „Térfelek vitája” követte. A gyerekek a saját döntéseiket nyitott beszélgetés formájában kibeszélték. Igyekezetek érvekkel meggyőzni egymást. A jó cselekedetek melletti hét érvet párosával megbeszélték, majd a többiekkel is ismertették röviden. Az érvek kikerültek a terem falára is. Csondor Kata Add tovább című dalának meghallgatása után spontán gondolatokból kiindulva eljutottunk önmagunkhoz. Az otthon elkészítendő Jótett napló átbeszélése után meghallgattuk Bagdi Bella a „Jó emberré csak szívemmel válhatok” című dalát.