Kinek mit jelent a hétköznapokban egy-egy apró öröm? Kinek milyen apróság tud örömet okozni? Ezeket rajzolták le a gyerekek.
Apró örömök élvezete
Az „Apró örömök élvezete” témát csendes, meghitt hangulatban dolgoztuk fel a gyerekekkel, hiszen ebben a korban különösen fontos, hogy észrevegyék és megbecsüljék a mindennapok kis csodáit. Egy hideg délelőttön forrócsokival kedveskedtünk a csoportnak, és a gőzölgő ital kortyolgatása közben beszélgettünk arról, milyen apró dolgok tudnak örömöt hozni a szívünkbe.
A gyerekek meglepően őszintén és lelkesen osztották meg saját élményeiket: volt, aki azt mondta, akkor boldog, amikor anya megöleli, másnak egy séta a kutyával vagy egy finom reggeli hoz örömet. Megfogalmazták, hogy nem mindig a nagy dolgok számítanak, hanem a pici, szívmelengető pillanatok – mint például egy finom ital, egy mosoly, egy kedves szó vagy egy közös játék.
A forrócsokizás nemcsak testileg, hanem lelkileg is felmelegítette a csoportot. A közösen átélt pillanat, a meghittség, az egymásra figyelés és a nyugodt beszélgetés mind hozzájárultak ahhoz, hogy a gyerekek tudatosabban figyeljenek a jelen örömeire. Megtanulták, hogy az apró örömöket nemcsak megélni lehet, hanem érdemes észrevenni, megállni bennük egy pillanatra, és hálásnak lenni értük.
Ez a foglalkozás különösen szép példája volt annak, hogy a boldogság gyakran egyszerű, hétköznapi dolgokban rejlik, és hogy már kisgyermekkorban is érdemes megtanítani, hogyan lehet ezeket tudatosan megélni. A gyerekek a saját élményeiken keresztül tapasztalták meg, milyen jó érzés jelen lenni, és örülni annak, ami van – akár csak egy pohár meleg forrócsokinak, amit együtt, szeretetteljes közegben fogyaszthatunk el.
Márciusban az élet apró örömeit fedeztük fel, egyénileg és közösen is. Az alvás világnapja alkalmából pizsiparty-t rendeztünk. Sokan bújtak pizsamába és hozták el plüss alvókáikat, majd egy kellemes délutánt töltöttünk el együtt örömforrásainkat aktivizálva. A beszélgetés és játék után mesét néztünk, közben nassoltunk és a végén közös tánccal zártuk a boldogságórát.
Az Optimizmus hónapja megfelelő alkalmat nyújtott arra, hogy a mentális egészséget helyezzük előtérbe. A gyerekek maguk ismerték fel azt, hogy az optimista emberek boldogabbak és egészségesebbek. A pozitív gondolkodás által legyőzhetjük félelmeinket, erősíthetjük az önbizalmunkat és bátoríthatunk másokat is. A beszélgetőkörben mindenki elmesélhette saját tapasztalatait a pozitív gondolkodással kapcsolatban. Reggeli pozitivizáló gondolatokat ismertünk meg, nyújtó gyakorlatokkal lazítottunk az órák elején, ami segítette az elménket abban, hogy rugalmasabban vegye a napi kihívásokat. Elkészítettük az osztály optimista szemüvegét, amin keresztül, mindent szebbnek látunk. mindenki olyan dolgot rajzolt a szemüveg lencséjére, ami boldoggá teszi.
7. Örömpillanatok keresése!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy az apró dolgoknak is lehet örülni. Ismerjék fel, hogy mi mindennek örülhetünk.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a csillaglégzést végezzük el. A mozgást lassan végezzük, így ezzel a relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. Gyakran jógázunk velük, ezért szívesen végezték ezt a gyakorlatot. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel olyan élményeket elevenítettünk fel, amikor sokat nevettünk, mosolyogtunk. Felsorolunk közösen olyan dolgokat, amelyek mosolyra fakasztanak, amelytől szépnek tartjuk a világot (virágok, madarak éneke, vízpart, ünnepségek- pl: mikulás, karácsony, farsang, anyák napja, barátságlánc az iskolásokkal).
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem, elbáboztam Polli, a pillangó meséje című mesét. A gyermekek nagy figyelemmel hallgatták, majd a mese végén megbeszéltük, mi mindennek tudott örülni Polli, a pillangó, majd előcsalogatott napsugarat, és jógáztunk, melyben szintén Polli volt a főszereplő. Jóga során nagyon örült a barátainak, a virágoknak, a fáknak, a madaraknak is! Megformáztunk fákat, közösen nagy fát, nyuszit, sünit, mókust, baglyot, gólyát, békát, fecskét is.
Hallásfejlesztés: Eljátszottuk közösen, hogy lefeküdtünk a szőnyegre, becsuktuk a szemünket, és figyeltünk a körülöttünk lévő zajokra! Megneveztük, miket hallottunk, amíg csukva volt a szemünk. Majd relaxálás közben visszaemlékeztünka jógás történetre, milyen állatokkal találkoztunk.
Beszélgetés A jóga végén megbeszéltük, hogy ki, minek örült, miért érezte magát boldognak. Soroljon fel mindenki olyan dolgokat, amik örömet okoznak nekik. Játszottunk érzékelős játékokat is! Majd szembe álltak a gyermekek, és mosolyra kellett fakasztaniuk társukat!
Esős nap játék! A gyermekekkel megkerestük azokat a dolgokat, amelynek esős napon is örülni lehet. Közösen táncoltunk egy vidám dalra. Majd hogy végre süssön a nap, megformáztuk a napot! Ezzel csalogattuk elő a felhők mögé bújt napot!
Dramatikus játék: Ki fér bele a szívedbe játék? Minden gyermek elsorolhatta, hogy kik állnak a szívéhez a legközelebb otthon, és a csoportban.
A gyermekek szívesen vettek részt a jógában örömmel jelenítették meg az állatokat, növényeket, és a napot!
Megünnepeltük a Víz világnapját. Sokat barkácsoltunk, a gyerekek maguk is építettek az állatoknak lakhelyet az állatoknak.
Beszélgettünk az alvás, pihenés fontosságáról, megbeszéltük mit szeretnek a gyerekek az alvás előtti rituáléból. Mesélés, bábos simogatás, altatódal éneklés.
A tevékenységet egy relaxációs gyakorlattal kezdtük, amely a könyv ajánlásán alapult: „Repül a karom, ha akarom, ha nem akarom”. Ez segített a gyerekeknek lecsendesedni, ráhangolódni a közös mesélésre és megfigyelésre.
A téma bevezetéséhez Bezzeg Andrea Újra együtt! című meséjét mondtam el, amely számos vidám és humoros jelenetet tartalmaz – ezeket külön is kiemeltem, hogy a gyerekek jobban ráérezzenek az örömre, a nevetés felszabadító erejére. A mese után közösen beszélgettünk a történtekről, valamint kérdésekkel segítettem a megértést és az élmények mélyebb feldolgozását.
Ezután érzékszervi játékokat játszottunk a könyv javaslata alapján. Célunk az volt, hogy a gyerekek tudatosabban figyeljenek érzékszerveikre, hiszen azok is segítenek az örömélmények átélésében és megélésében. Az alábbi játékos feladatokat próbáltuk ki:
• Szaglás vakon – illatok felismerése bekötött szemmel
• Ízteszt vakon – különböző ízek beazonosítása
• Honnan hallod a hangot? – a hang irányának meghatározása
• Mi van a takaró alatt? – tapintás alapján tárgyak felismerése
• Milyen színt látsz? – gyors színfelismerő játék
A játékok után leültünk egy közös beszélgetésre, ahol mindenki megoszthatta, mi okoz neki örömet a mindennapokban – akár egy finom falat, egy ölelés, egy kedvenc játék, vagy egy szép természeti jelenség. A foglalkozást a gyerekek kedvenc dalos játékával zártuk, a „Bújj, bújj zöld ág”-gal, amely szintén közös örömforrás volt számukra.
A hét további napjain is tudatosan figyeltünk az apró örömökre, és megosztottuk egymással ezeket a pillanatokat. Ilyenek voltak például a tavaszi virágok felfedezése a sétán, a „Fordulj kisszék!” című játék játszása, egy katicabogár megtalálása, vagy az udvari játékok öröme, amelyet a jó idő egyre gyakrabban lehetővé tett.
APRÓ ÖRÖMÖK ÉLVEZETE- Boldogságóra vázlat
A foglalkozás helye: Kmety György Evangélikus Általános Iskola és Óvoda, Marcaltő
A foglalkoztatott korcsoport: vegyes
A foglalkozást vezeti: Pus Tiborné Kalmár Katalin- óvodapedagógus
A foglalkozás témája: Az APRÓ ÖRÖMÖK ÉLVEZETE, mint boldogságfokozó technika gyakorlása
A foglalkozás célja: A jelen pillanat aktív megélése, tudatos élvezete sok más pozitív jelenséggel is együtt jár: nagyobb önbizalom, elégedettség, kisebb a valószínűsége a depressziónak, stressznek, bűntudatnak, szégyennek. Egyéni kiváltó okok felismertetése, tudatosítása.
A foglalkozás feladatai: Az apró örömök felismerése képeken, mesével, egyéni élményeink felidézésével és játékos gyakorlatokkal megtapasztaltatva. Az öröm megélése önálló cselekedeteinkben.
0. (MOTIVÁCIÓ):
A foglalkozás eszközeinek előkészítése, elhelyezése a csoportszobában.
1. MOZGÁSALAPÚ RELAXÁCIÓS GYAKORLAT:
„Napimádás”: A gyerekek körbe állnak, kis terpeszbe rézsutosan széttárt karokkal szívják be a levegőt az orrukon, majd lassan leengedve a kart, fújják ki! Kifújáskor minden olyat engedjünk ki, ami fáradtságot, feszültséget, izgalmat vagy bánatot okoz. Legalább ötször ismételjük. (Boldogságóra 3-6 éveseknek 37.o.)
2. ZENEHALLGATÁS- KEZDŐ ÉNEKLÉS:
Amíg megpihentek a szőnyegen, hoztam nektek egy dalt, valaki talán már emlékszik is rá. Hallgallátok meg! Bagdi Bella: Pozitív mondóka- www.doldogsagora.hu/gyerekdalok-3-6
3. A TÉMA BEVEZETÉSE:
Tudnál-e a képek közül választani? Melyik kép tetszik a legjobban? Mi jut eszedbe róla? Melyik számodra az a kép, ami szebbé teszi a világot? (beszélgetőkör indítása, a kicsik csak képet választanak, a középsősök elmondják, amit látnak, a nagycsoportosoknak és a bátrabbaknak időt hagyok a gondolataik kifejezésére, átadására)
4. A TÉMA FELDOLGOZÁSA:
Kerekerdő kalandra hív téged,
hallgasd mit súgnak a tündérek,
…
A mai mesém arról fog szólni, hogy két jó barát miként találkozott, mi volt az ő örömük.
(Boldogságóra 3-7 éveseknek 155.o. Újra együtt)
A mese végén megbeszéljük, hogy kik szerepeltek a mesében?
Mi szerzett örömet Pirinkónak? Mi szerzett örömet Góliátnak?
Volt ma olyan dolog, aminek örülni tudtál?
Próbáljuk ki!
Vegyünk mély lélegzetet és fújjuk ki- ötször ismételve. Lassulj le egy pár percre és figyelj magadra!
Nézz körül és figyelj meg 5 dolgot, ami közel van hozzád! (lehet a szőnyeg mintája, … a lábadra simuló nadrágod, …a társad ruhája, …egy közeli játék, …az ablakból látható dolgok….
Érints meg 4 dolgot (szőrös takaró, párna, hab, melegvíz)
Most hunyd le a szemed és figyeld meg a hangokat, felfigyelhetsz zajokra is, vagy egy kellemes hangra!
Szagolj meg 2 dolgot! Szippantsd be az illatát!
Ízlelj meg valamit! (Csoki, csips, gumicukor)
Hunyd le a szemed és lélegezz mélyeket! Képzeld magad elé az eget, … a napsugarakat, …a hullámzó vizet, a virágokat… a fákat, … a szárnyaló madarakat, … a zöld rétet, …katicát, lepkét.
Hogy érzed most magad? Mi tetszett a legjobban?
FOGLALKOZÁS LEZÁRÁSA:
Eléneklem újra Bagdi Bella: Pozitív mondóka dalát
Napszimbólum színező kiosztása a résztvevőknek.
5. A TÉMA TOVÁBBADÁSA:
• Óvodai – A gyerekek által elmondott örömeik beírása vagy lerajzolása a napszimbólum közepébe.
• Otthonra- Laminált pozitív gondolatok hazaküldése és kipróbálása.
(„az életben a legjobb dolgok ingyen vannak”)
Kedvesség: meglepetés. A Boldogságóra márciusi témája az apró örömök élvezetének gyakorlásával foglalkozik. Ennek gyakorlására a nőnap alkalmából a kisfiúkkal papírvirágokat készítettünk a kislányoknak, amelyet egy rövid mondókával, köszöntéssel át is adtak egymásnak.A lányok nagyon megörültek, hogy a fiúk e napon gondoltak rájuk. Nagyon aranyos kis alkalom volt, ahol a fiúk és a lányok is részesei lehettek az apró örömök élvezetének, mert a köszöntés után a lányok egy kis apró süteménnyel kínálták meg a fiúkat. Délután a lányok büszkén mutatták szüleiknek a virágokat, és minden gyermek készített az anyukájának is egy kis virágot.
A mai Boldogságóra során az apró örömök fontosságára hívtuk fel a gyerekek figyelmét. Beszélgettünk arról, hogy a rohanó hétköznapokban is érdemes megállni egy pillanatra, észrevenni és megélni a kis dolgokban rejlő boldogságot – például egy mosolyt, közös játékot vagy egy finom falatot.
Kiemelt témánk volt az egészség, melynek kapcsán a gyerekekkel közösen gyümölcssalátát készítettünk. A közös tevékenykedés során nemcsak az egészséges táplálkozás fontosságáról beszélgettünk, hanem arról is, milyen jó érzés együtt alkotni és megosztani egymással az élményeket.
Különleges élményt nyújtott a Teddy Maci program, melynek keretében orvostanhallgatók látogattak el hozzánk. A gyerekek játékos formában ismerkedhettek meg a testük működésével, az egészségmegőrzés fontosságával, és félelmeik oldódhattak az orvosi vizsgálatokkal kapcsolatban.
A foglalkozás célja az volt, hogy a gyerekek megtapasztalják: a boldogság nem mindig nagy dolgokban rejlik, hanem sokszor épp az apró, szeretetteljes pillanatokban – melyekből minden napra juthat, ha nyitott szívvel élünk
A hétköznapok rohanó világában jó időzni az apró örömökben. A megélés, átélés során valamennyi érzékszervünk jelen van. Az itt és a most megtapasztalható az orvostanhallgatók látogatásakor.