Hagyományainkat követve játékos délelőttöt, méhészettel kapcsolatos kiállítást szerveztem Beporzók napja alkalmából óvodánkba. Faliújságra kihelyezett Rovarhotel készítő pályázati felhívással tájékoztattam a szülőket a globális probléma fontosságáról, segítő együttműködésük hasznosságáról. Gyermekeinkkel udvari megfigyelések, séták alkalmával meglátogattuk az óvodakert rovarhoteleit, évelő virágait, megfigyeltük-fényképeztük az ébredező méhecskéket, pillangókat, rovarokat. Növény- és állatfelismerést gyakoroltunk az óvoda környéki kiskerteket csodálva, folyosóra kihelyezett laminált képeket nézegetve. Különös figyelmet fordítottam a témával kapcsolatban tervezett mindennapi énekléssel, verseléssel összekapcsolt utánzó mozgásfejlesztésre, relaxációra, mesélésre, hangképzésre /B.B.:Szép nap, „Napimádás”, Méhecske dal, Méhek és kaptár, Orgoványi Anikó:Beporzók országa…/. Aktívan vettek részt gyermekeink a felajánlott ábrázoló, önkifejező tevékenységekben /nyomatkészítés, színezők, „Örömke ábrázolása”/. Mézkóstolós reggelinket többször is megismételtük. Projektoros filmvetítéssel, térbeli Sudokuval, Memóriajátékkal, Puzzléval, robotméhecskével tettük örömtelivé a forgórendszeres állomásokon töltött időt.
Játékos délelőttünk zárásaként Oklevelet, méhviaszos tárgyakat, méhecskés tulipánt, köszönőkártyákat kaptak a résztvevők.
Nagy örömünkre a beérkező 17 rovarhotelből 10 a csoportunk alkotásaként készült!
Apró örömök élvezete
-Relaxáció: Virág ászana ( virág kinyílása)
-Mese: A bánaros király (Őrőmvár könyv 53. oldal)
– Beszélgetés:
– Mi az öröm? Minek örülhetünk?
Te milyen apró örömöket veszel észre a környezetedben?
– Feladatlap: Örömvár könyv 56. oldal.
– Zárókör: A mai napon milyen öröm ért téged?
2025.03.27.-én tartottam meg a Boldogságórát az osztályban apró örömök élvezete témakörben.
A régóta várt jó időre tekintettel napfürdőztünk a szabadban. Vidáman hintáztunk, énekeltünk, mókáztunk. Bogarakat, virágokat vettünk szemügyre. A madarak vidám csicsergését hallgattuk.
Az elkövetkezőkben is kihasználjuk a jó időt, és amikor tehetjük megyünk a természetbe.
Átbeszéltük, nagyítóval megvizsgáltuk a körülöttünk lévő apró örömöket és elkészítettük az apró örömök boltját. Nagyon élvezték a gyerekek.
Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
A gyerekek megismerkedtek egy igazi nagyítóval, majd saját örömkereső nagyítójukat elkészítették, rárajzolva az örömeiket.
Az órát egy ráhangoló gyakorlattal kezdtük: behunytuk a szemünket, és felidéztük a napunk legboldogabb pillanatát. Aztán még messzebb utaztunk gondolatban – megkerestük azt az emléket, amelyben igazán felhőtlenül boldognak éreztük magunkat. Vajon hol voltunk? Kivel voltunk? Mit éreztünk? Miközben ezek a pillanatok életre keltek bennünk, egy kis időre újra átélhettük a hozzájuk kapcsolódó örömöt, mintha most is ott lennénk. Ezután megosztottuk egymással ezeket az emlékeket – hallani, hogy mindenkinek más és más hoz boldogságot, különleges érzés volt. A következő játékban az érzéseinket próbáltuk meg szavak nélkül kifejezni. Mimikával, testtartással, mozdulatokkal kellett bemutatnunk egy-egy örömteli érzést, míg a többiek megpróbálták kitalálni, mit szeretnénk átadni. Egyesek nevetve próbáltak elkapni egy képzeletbeli szappanbuborékot, mások csillogó szemmel bontották ki a világ legizgalmasabb ajándékát. Meglepő volt látni, hogy mennyi módon fejezhetjük ki az örömöt – egy csillanás a szemünkben, egy hirtelen ugrás vagy egy szívből jövő mosoly is elég lehet.
A mese, amit feldolgoztunk, mindenkit magával ragadott. A történetben az apró örömök varázsereje kapott szerepet, és mi is elgondolkodtunk azon, milyen sokféleképpen jelenik meg az öröm az életünkben. Közösen gyűjtöttünk szókapcsolatokat az érzések kifejezésére – olyan kifejezések kerültek elő, mint „boldogságtól kipirult arc” vagy „szívet melengető mosoly.”
A foglalkozás egyik legszebb pillanata az volt, amikor elkészítettük az Apró örömök fáját. Mindenki kapott egy virágot, amelynek szirmaiba beleírhatta, belerajzolhatta azokat a pillanatokat, dolgokat vagy tevékenységeket, amelyek számára örömöt hoznak. Az elkészült virágokból egy csodálatos, színes fa bontakozott ki a táblán – ahogy rápillantottunk, szinte érezni lehetett a boldogság melegét, amely ezekből a pillanatokból áradt. Az óra végén meghallgattuk a hónap dalát. Egy pillanatra mindannyian azt éreztük, hogy az apró örömök valóban körülvesznek minket – csak meg kell tanulnunk észrevenni és megélni őket.
„Itt a láda, mi van benne?”
Az óvodánk öt csoportjában kiemelt figyelmet fordítottunk a kedvesség és a segítőkészség gyakorlására.
A Maci csoportban az „angyalkázás” és a „segítő angyalok” nevű játékokban a gyerekek örömmel és nagy lelkesedéssel vettek részt, szívesen segítettek egymásnak. Ezen alkalmak vidám hangulatban teltek, mivel egymással törődtünk és önzetlenül segítettük egymást. Nyitott szemmel jártunk, hogy felfigyeljünk az apró örömök csodáira. Közös séta alkalmával felfigyeltünk a tavasz ébredésére, a rügyező fákra, a virágok szirmaira.
A Süni csoportban tudatosítottuk a gyerekekben, hogy a kedvesség lényege a másik ember értékességének elismerése. Hogyan törődjünk másokkal és segítsünk másokon önzetlenül, mert ez örömet okoz nekünk is. Megtanultuk a „kedvesség-erősség mondókát” és bevezettük a „Pozitív árulkodást”, amit sikeresen megvalósítottunk a mindennapok során. Az „Angyalkázás” során minden gyerek kedveskedett valamivel annak, akit kihúzott a kosárból.
A Napsugár és a Katica csoportokban az „Itt a láda, mi van benne?” játékot játszottuk, melynek során minden gyerek elmondhatta, hogy aznap mi a dolog, aminek a legjobban örül.
A Napraforgó csoportban a gyerekek kreativitását és problémamegoldó képességét erősítettük.
A „Lépésváltót” többféle mozgásformával játszottuk. Az „Angyalkázás”-t minden reggel játszottuk, így a gyerekek egész délelőtt során igyekeztek kedvesek és figyelmesek lenni egymással.
A mindennapok örömeivel boldog hónapot tudhatunk magunk mögött.
Márciusi boldogságóra keretében felfedeztük a minket körülvevő természeti környezet apró csodáit. Felfigyeltünk az ébredő természetre apró mozzanataira, ahogy a földből előbukkan a kicsi zöld növényke, ahogy napról napra megjelennek az ibolyák, ahogy a tavaszi napsütésben el-ellibben egy-egy pillangó. A gyerekek csodálkozva figyelték, és mondták „itt is egy virág, ott is egy virág, és ezek tegnap még nem voltak”.
A tavasz apró örömeit becsempésztük a játékainkba is. A gyerekekkel elővettük a színes tulipánjainkat, és azokból megadott szempontok szerint kertet varázsoltunk. A játékainkat énekek, mondókák színesítették, valamint mozgásos mozdulatok kísérték.
Kíváncsiságukat az origami virág vízzel való spirccelése utáni kinyílás keltette fel még jobban.
Zsadányi Tündérkert Óvoda
5537 Zsadány, Béke utca 56.
KISCSOPORT
BOLDOGSÁGÓRA 7.
Apró örömök élvezete
A kiscsoportos gyermekekkel együtt mozogtunk Bagdi Bella zenéjére: Imádok élni!
Március 20-án a Boldogság Világnapján közös örömölelésre hívtuk a nagycsoportosokkal a középső és kiscsoportos gyerekeket és felnőtteket. Előtte igazán jó hangulatban táncoltunk, mozogtunk közösen, amit a kicsik is örömmel tettek. Megnéztük a virágoskertben az óvoda előtti tavaszi virágokat, megillatoztuk a jácintot, ami nagyon jó illatú volt. A napocska hétágra sütött, ettől még jobb volt a kedvünk. Táncra perdültünk és örültünk egymásnak, a jókedvnek. A végén mindenki megölelte a mellette álló gyermeket, felnőttet. A kicsik odaszaladtak az óvónénihez és csoportos örömölelés volt a végén. Jó kis Boldogság Világnapját tartottunk!
Ezért is vagyunk mi boldog óvodások, mert minden apróságnak tudunk örülni!
Balázsné Barta Anikó
Óvodapedagógus
Furtai ÁMK Bakonszegi Zöldliget Óvoda
A csoport gyermekei nagyon élvezték a játékos tevékenységeket. Ügyesen vettek részt a relaxációs gyakorlatokban és váltak széllé, vonattá stb. Nagyon szeretik a dalokat, így lehetőségük volt Imádok élni c. dalra improvizálni táncos mozdulatokat. Nagyon kreatívak voltak, egyénileg és társakkal is mozogtak. Mesehallgatást követettek az érzékszerveikkel való játékok, amellyel sikerült még több apró örömöt szerezni egymásnak. Előkerült a ládika, amely vándorútra indult közöttük, mindenki elmondhatta mi lenne az aminek nagyon örülne, ha megkapná, a ládikába belevarázsolnánk. Sokat beszélgettünk arról hogyan tudnánk egymásnak kedveskedni, hogy tudjuk kimutatni a szeretetünket egymás iránt miközben egy macit adogattunk egymásnak. Nagy kedvenc volt a képzelt színek belélegzése és kilélegzése játékosan, így sikerült vidáman lezárnunk a játékos tevékenységet.