A Boldogságóra ebben a hónapban arra hívja fel a figyelmet, hogy vegyük észre ezeket az apró pillanatokat, és adjunk hálát értük. Ha megtanuljuk észrevenni a sok kis jót, ami körülöttünk történik, boldogabbnak érezzük magunkat, még akkor is, ha éppen nehéz napunk van. A feladatok erre ösztönözték az osztályt is!
Apró örömök élvezete
Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola
Arra figyeltünk, hogy a hétköznapok apró örömeit is észrevegyük. Minden nap végén megosztottunk egy-egy pozitív élményt, és „örömgyűjtő” üvegekbe tettük a színes papírokra írt boldog pillanatainkat. Bevezettem a Mindfullness-t, egy mondóka segítségével naponta végeztünk légzőgyakorlatot. Ebben a hónapban tartottuk meg a Boldogság világnapját, mely az egész iskolát felölelő program volt, mely hatalmas sikernek örvendett. Pusker-Orbán Petra kolléganőmmel egész évben összedolgoztunk, és részt vettünk az Ajkai Bródy Gimnázium által szervezett Boldogságórát népszerűsítő programon előadóként. Progamunk még a helyi médiába is bekerült. Az iskolai honlapon is jelent meg cikk. Valamint a suli Facebook oldala is hírt adott az eseményről. A következő felhívással hirdettük meg a nem mindennapi szerveződést:
Kedves Diákok, Tanárok és Szülők!
Mosolyra fel! Március 20-án elérkezik a nap, amikor a boldogságé a főszerep! Ezen a különleges napon arra hívunk titeket, hogy együtt fedezzük fel, milyen csodálatos érzés törődni egymással és megosztani azt, amink van – legyen az egy kedves szó, mosoly, egy ölelés vagy egy szelet csoki. Tudtad, hogy a boldogságot meg lehet osztani? Sőt, minél többet adsz belőle, annál több lesz neked is!
Ne feledd: a boldogság ragályos! Terjesszük együtt!
Várunk szeretettel és sok-sok mosollyal!
Boldogságóra március-Apró örömök élvezete
Ez a téma igazán közel áll a gyerekekhez. Mióta a Boldogságórákat bevezettük a csoportunkba, a gyerekek nagyon fogékonyak lettek a boldogságot és örömet adó dolgokra. Szívesen mesélnek otthoni élményeikről és a mindennapok során az óvodában is elmondják ha valami öröm éri őket, vagy valamitől jól érzik magukat.
Így igazán könnyű dolgom volt ezen a foglalkozáson.
Nem maradhatott el a szokásos relaxáció mely mindig segít a csoport nagy részének a megnyugvásban, ráhangolódásban.
Boldog Dóra szinte már a csoportunk tagja. Napi kapcsolatban vannak vele a gyerekek, többször játszanak vele. Alig várják hogy „beszélgessen „is velük.
Most kis történetet mesélt el arról ,mit érzett mikor egy virágos réten sétálgatott! Elsorolta milyen apró dolgok okoztak neki örömet(virágok látványa, illata, selymes fű, madárdal ,szép táj)
Arra bíztatta a gyerekeket meséljenek hasonló élményekről.
Aki jelentkezett, ölébe foghatta Boldog Dórát és elmondhatta saját kis örömeit.
Újságokból kivágott képeket hoztam és arra kértem a gyerekeket válogassák szét ahogy gondolják. Vidám és szomorú emberek, dolgok képei voltak. Hamar rátaláltak a válogatás szempontjára. Meg is beszéltük melyik kép miért került egyik vagy másik helyre.
A mesére hívó mondóka után elmeséltem Bezzeg Andrea: Újra együtt meséjét. A mese utáni kérdésekre ügyes válaszokat kaptam.
Megoldottuk a munkafüzet 50. oldalán lévő érzékszerves feladatot.
Ezután következett a játék .Minden érzékszervhez kapcsolódóan készítettem tapintós, illatozós, párosító, érzékelő játékokat. Körforgás szerűen próbálhatták ki a játékokat. Legnagyobb sikert a kisfiú fejére, tapintás útján felrakható érzékszervek aratták. Nagyon vicces megoldások születtek, jókat nevettünk közben.
A foglalkozás zárásaként Bagdi Bella :Jól érzem magam boogi-című dalát hallgattuk meg, közben táncoltunk is.
Végül felkerült a Boldogságvár lépcsőjére az apró örömök jele.
Március hónap témája az apró örömök. Beszélgettünk a gyerekekkel, mik azok az apró dolgok, amik a mindennapjainkban örömet okoznak nekünk. Elmeséltem Nekik az Újra együtt című mesét. Szó esett érzékszerveink fontosságáról, és hogy mennyi örömhöz juttatnak minket. Játszottunk is ezzel kapcsolatban, bekötött szemmel kellett hangokat felismerni, illatokat, ízeket megkülönböztetni. Nagyon lelkesek voltak a gyerekek, élvezték, ezt az új szituációt. A tavasz örömeihez kapcsolódva vetettünk virágmagot és figyeltük, hogy növekedik a növény. A víz fontosságával, a vízhez kapcsolódó örömökkel kapcsolatban, illetve a víz világnapjához kapcsolódva pedig látogatást tettünk a Vízműnél, ahol tartalmas programokon vehettek részt a gyerekek.
Hallgattuk Bagdi Bella témához kapcsolódó dalát, kiszínezték és felhelyezték az apró örömök jelét a Boldogságvárunk következő lépcsőfokára.
Budafok-Tétényi Baross Gábor Általános Iskola
Beszélgettünk arról, hogy jó-e ez a nap eddig, milyen örömöt adott, természetesen sokaknak már eleve elmúlt az öröme, hogy fel kellett kelni. 😊Azért addig csűrtük-csavartuk, hogy csak volt okunk örülni, hiszen új betűt tanultunk, hamarosan olvasni fogunk, szép az idő így többet lehet az udvaron maradni és persze a játékóra testnevelés órán mindenkinek adott valami örömöt. Csoportokban dolgozva arról álmodoztak, vajon milyen lenne a saját APRÓ ÖRÖMÖK szigetük. A hónap dala (Imádok élni) sok ötletet adott és slágerré lett hamarosan.
MÁRCIUS – Apró örömök élvezete
„Az öröm abból ered, hogy valaki meg tudja látni azt, ami szép és jó az életben.”
Az 5 szeretet-nyelv
1. minőségi idő
2. elismerő szavak
3. ajándékozás
4. szívesség
5. testi érintés
A szabad belső döntésem, afölött, ahogy én a külső helyzetemre hogyan reagálok. Mindenki észreveszi magán, amikor nyugodtabban reagált bizonyos dolgokra, máskor pedig azokra ingerültebben, feszültebben. Tehát a gondolkodása, ahogy a helyzetet értékeli kihatással van arra, hogyan érzi magát az ember.
Minél inkább elégedettnek érzi magát a világgal, annál inkább jelennek meg kellemes érzések és ez igaz a fordítottjára is, minél inkább elégedetlen valaki a körülményeivel/önmagával, annál nagyobb valószínűséggel megy bele egy-egy negatív érzelmi spirálba, ami egyre mélyebben érinti, és megviseli.
Apró örömök élvezete: fontos, hogy észrevegyük azokat az örömöket, amik körülvesznek bennünket. Ilyen lehet például egy téli napon a napsütés ereje, fénye.
Ha képessé válunk arra, hogy ezt felismerjük, elégedettebbek leszünk az életünkkel. Nagyon hasznos az örömök megosztása is, ezért bátran meséljen bárki az örömteli perceiről másoknak is.
Szakmai csoport
Márciusi témánk az apró örömök élvezete volt. Igyekeztem tudatosan felhívni a hónap folyamán a gyerekek figyelmét a hétköznapi csodákra, naponta előforduló szépségekre. Pl: szép felhőkre, nyíló virágokra, madárcsicsergésre, finom ízekre, kellemes illatokra, kedves hangokra…amiket az érzékszerveinkkel amúgy is tapasztalunk. A mindennapi beszélgetőkör kezdetén mindig kerestünk és találtunk valami apró örömöt, ami mindenkit jobb kedvre derített.Többször ” elővettük” Bagdi Bella: Ha boldog vagy, mutasd meg mindenkinek című dalát, az egyik kedvenc lett. A foglalkozások végén már a gyerekek kérték, hogy adjuk körbe a szeretetölelést.
Az osztályom diákjaival a Beporzók hete alkalmával virág magokat vetettünk, mely egy aprócska dolog, mégis sok méhecskének örömet fog szerezni, mert a legkisebbekre is kell gondolni.
Borsod Abaúj Zemplén Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Gönci Tagintézménye
A zajos világban könnyedén megfeledkezhetünk azokról a kis dolgokról, amelyek a földi életet olyan különlegessé teszik. Pedig apró csodák történnek minden pillanatban, és ha hajlandó vagy észrevenni őket, boldogabb leszel.Ezekkel a gondolatokkal foglalkoztunk és vettük sorra, milyen apró örömeink lehetnek a nap során, amit gyakran észre sem veszünk.
Márciusban a mindennapjainkban rejtőző kis örömforrásokat kerestük, a jelen varázsával ismerkedtünk. Igyekeztünk nyitottnak lenni az életünk értékeit adó apró dolgokra, és észrevenni, milyen sok-sok minden van körülöttünk, mely hozzájárul boldogságunkhoz. Ezekből néhányat rajzaink által meg is örökítettünk.