Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy első osztályban kezdhettem a boldogságprogram gyakorlását.
Megvalósításában nehézség, hogy a gyerekek még nem tudtak írni és olvasni. Érzéseiket, gondolataikat szavakban, mozgásban és rajzban tudják kifejezni.
A hála kifejezésére leginkább szavakban került sor. Nagyon szépen, különböző területeket, személyeket említve (család, nevelőszülő, tanárnéni) fogalmazták meg gondolataikat.
Főképnek egy kislány képét töltöttem fel, aki saját szavaival fejezte ki nekem háláját. „Azért vagyunk tanárnéninek hálásak, mert szeretjük a matematikát.”
A foglalkozás során mindenki lerajzolta azt a személyt, akinek a leginkább hálás.
A hála gyakorlása
A boldogságfokozó hála.
A boldogságóra első óráján felelevenítettük a hála fogalmát. A hála gyakorlásával valamilyen szinten minden nap foglalkozunk. Már ismerik a szó értelmét, hisz az előző évben is mindenki saját magának gyűjtötte a hálaformákat. Ezt idén is folytatni kívánjuk. A jó cselekedetek kútját is visszaállítottuk. Ebben is egész évben gyűjthetik a jó cselekedeteikért járó jutalom formákat. az adok-kapok egyensúlyát igyekszem erősíteni ezzel. Továbbá, az is a célja, hogy minél több pozitív megnyilvánulás hangozzék el a nap folyamán. Megfogalmazzák érzéseiket. A hálával kapcsolatos játékok és feladatok során képesek verbálisan és metakommunikációval is megnyilvánulni.
Boldogságóra a 4. osztályban
óravázlat
Téma: A hála szerepe és gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: érzelmi intelligencia fejlesztése, az önbecsülés megerősítése,
a hasznosság érzésének edzése, pozitív érzések életre keltése
Tantárgyi koncentráció: magyar irodalom, ének-zene, tánc, vizuális kultúra, etika, technika
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola (Tunyogmatolcs, Árpád u. 3., 4-es tanterem)
Időpont: 2019. 09. 27. 08:00-08:45
Az óra menete Megjegyzés
(módszerek, szemléltetés, …)
1. A téma bevezetése (5 perc)
-Beszélgetés a háláról: hálás vagyok neked azért, hogy… Tanári ráhangoló bemutatás, tanulói láncreakció
2. A téma feldolgozása (25 perc)
-Kinek és miért lehetünk hálásak Tanulói tapasztalatok
-A hálára jellemző kifejezések gyűjtése Fogalombővítés, szókártyák
-Mesehallgatás: A csodakantár Megf.sz.: Miért és kinek lehet hálás Jancsi?
-Közös ének (Bagdi Bella: Szép nap…)
3. A téma összefoglalása: hálatávirat, meditáció: „anya szeret, apa szeret…” (10 perc)
4. A téma tovább gondolása (házi feladat) (3 perc)
-Nyiss egy hálanaplót! Írásbeli kifejezőkészség fejlesztése
-Irodalmi példák, szemelvények keresése a háláról Olvasóvá nevelés, könyvtárhasználat
5. Az órai munka értékelése (2 perc) Jutalom matricák, szóbeli dicséret
Boldogságóra a 4. osztályban
óravázlat
Téma: A hála szerepe és gyakorlása
Az óra cél- és feladatrendszere: érzelmi intelligencia fejlesztése, az önbecsülés megerősítése,
a hasznosság érzésének edzése, pozitív érzések életre keltése
Tantárgyi koncentráció: magyar irodalom, ének-zene, tánc, vizuális kultúra, etika, technika
Az órát tartja: Borbás Lászlóné
Helyszín: Tunyogmatolcsi Petőfi Sándor Általános Iskola (Tunyogmatolcs, Árpád u. 3., 4-es tanterem)
Időpont: 2019. 09. 27. 08:00-08:45
Az óra menete Megjegyzés
(módszerek, szemléltetés, …)
1. A téma bevezetése (5 perc)
-Beszélgetés a háláról: hálás vagyok neked azért, hogy… Tanári ráhangoló bemutatás, tanulói láncreakció
2. A téma feldolgozása (25 perc)
-Kinek és miért lehetünk hálásak Tanulói tapasztalatok
-A hálára jellemző kifejezések gyűjtése Fogalombővítés, szókártyák
-Mesehallgatás: A csodakantár Megf.sz.: Miért és kinek lehet hálás Jancsi?
-Közös ének (Bagdi Bella: Szép nap…)
3. A téma összefoglalása: hálatávirat, meditáció: „anya szeret, apa szeret…” (10 perc)
4. A téma tovább gondolása (házi feladat) (3 perc)
-Nyiss egy hálanaplót! Írásbeli kifejezőkészség fejlesztése
-Irodalmi példák, szemelvények keresése a háláról Olvasóvá nevelés, könyvtárhasználat
5. Az órai munka értékelése (2 perc) Jutalom matricák, szóbeli dicséret
Szeptemberben teljesen új csapatként, nagy lelkesedéssel vágtunk bele a Boldogság programba. Egy Hálaszívet készítettünk, ami egészen év végéig az osztályterem ajtaját díszítette.
Intézményünk a Dr. Molnár István Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény az idei tanévtől csatlakozott a Boldogság óra programhoz. Nagy örömömre szolgál, hogy a mi iskolánk is rész vehet ebben a programban. Intézményünk tanulói értelmileg akadályozott gyerekek. Szeptemberben a hála jegyében igyekeztem a tanulók felé a képességeiknek megfelelően a hála érzését közvetíteni. A mi napjaink egyébként is sok boldogságban és szeretetben telnek, a tanulók nagyon szeretik egymást, ragaszkodnak egymáshoz, az erősebbek segítik, támogatják, erősítik a gyengébb képességű társaikat. „A hála a negatív érzések ellenpólusa”, így nagyon fontosnak érzem azt, hogy a gyerekek alkalmazzák, és gyakorolják a hála érzését, mert sok-sok jótékony hatása van az életünkre annak, ha hálával éljük a mindennapjainkat. Osztályfőnökükként hálás vagyok a sorsnak és a szülőknek, hogy rám bízták a gyermekeik nevelését, oktatását, fejlesztését.
Szeptember hónapban is nagyon sok örömben, és közösen megélt boldog pillanatban volt részünk. Nagyon sok okunk volt a gyerekekkel együtt hálálkodni a bennünket segítő, támogató szülőknek.
Szeptember 17-én az egyik kislány édesapjának jóvoltából részt vettünk egy csodálatos kiránduláson, Szilvásváradon. Az édesapa felajánlotta, hogy az egyik barátja autóbuszával saját költségén elviszi az osztályt erre a kirándulásra. A gyerekek boldogsága határtalan volt. Nagyon kellemes idő volt, túráztunk, vonatoztunk.
Egy másik szülő jóvoltából még fagylaltot is kaptak a gyerekek. A nap végén hálás szívvel köszöntük meg az édesapának és a másik gyerek édesanyjának az önzetlen segítségét.
A szeptemberi egészséghetünk keretében nagyon sok zöldséget és gyümölcsöt kaptunk a szülőktől, mellyel a gyerekek tanítását és az egészséges életmódra nevelést is segítették, támogatták. Hálás szívvel és néhány fényképpel köszöntük meg a szülőknek a sok finom adományt.
(Nagy Erika, gyógypedagógus)
Tóalmási Mesevár Óvoda és Konyha
Idén a boldogságórákat nagyon gyakorlatiasan terveztem feldolgozni. Év elején Boldog Dóra érkezett a gyerekekhez és a segítségüket kérte. Boldogságországot elfoglalták a sötét, gonosz felhők és csak úgy tűnnek majd el, ha a gyerekek segítenek ebben. Egy nagy táblára felrajzoltam Boldogságország térképét és fekete felhőket ragasztottam rá. Minden alkalommal, a témák szerint, a gyerekek elmondták érzéseiket, tapasztalataikat, ötleteiket, aminek révén a felhők leestek 1-1 területről, megtisztítva azt a gonosz felhőktől. Minden alkalommal igyekeztem az óvodai életünkből is felhozni példákat, megoldási javaslatokat kerestünk 1-1 kialakult konfliktus megoldására. A gyerekek most is nagyon lelkesen vettek részt a tevékenységekben. Minden alkalommal hallgattunk dalokat is Bellától, a gyerekek örömmel táncoltak rá.
Az év során márciusig így dolgoztuk fel a témákat.
Aranyossy Ágoston Református Óvoda és Általános Iskola
Nagy izgalommal fogtunk neki az első Boldogságóránkhoz szeptemberben. Minden foglalkozást két napra (órára) bontottam, mindkét órát a hónap dala meghallgatásával kezdtük.
Az első órán felolvastam nekik az adott mesét, majd feldolgoztuk, megbeszéltük.
A következő órán röviden ismét átbeszéltük a mesét, majd érzelmeket kellett a gyerekeknek eljátszani. (szomorú, vidám, örömteli, hálás stb). Ezután körben ülve megbeszéltük, hogy ki miért lehet hálás, majd megöleltük a társunkat, és elmondtuk, hogy neki miért vagyunk hálásak.
A helyén ülve mindenki kapott egy szívet, és belerajzolhatta az előbb említett dolgokat.
Az óra lezárásaként újra dalt hallgattunk (Bagdi Bella: Szép nap, ölelj most át engem).