A bevezető foglalkozás óta a gyerekek nagy izgalommal várták Boldog Dóra érkezését.
Első próbatételnek a hála gyakorlását hozta a csoportnak.
Kezdő relaxációnak almát és szőlőt szedtük, majd meghallgattuk a „Szép nap ölelj most át engem” kezdetű dalt. Ezután Hálajátékot játszottunk, ahol a gyerekek megértették mit is jelent a hála szó. Mindenki aktív volt, nagyon szerették volna elmondani, ők miért hálásak aznap.
Ezt követően meghallgatták a Hálafa történetét, megbeszéltük a szereplők érzéseit, miért lehettek hálásak társaiknak, majd közösen el is készítettük a csoport hálafáját, mellyel a csoportszobánkat díszítettük. Végezetül felrajzoltuk a hála jelét a Boldogságvár első lépcsőfokára, mely a csoportszobában jól látható helyen található. Így a nap bármely részében tudnak róla a gyerekek beszélgetni.
A hála gyakorlása
Boldogságóra
Időpont: 2025. október 03.
Helye: Monori Kossuth Lajos Általános Iskola
Osztály: 4./B
Téma: Hála gyakorlása
Tanít: Mihályi Anita
Eszközök:
• Papír, ceruza, színesek
• Hála-fához fali dekor (rajzolt faágak, színes falevelek)
• Rövid mese
Fejlesztett kompetenciák:
• Érzelmi tudatosság
• Önismeret
• Pozitív gondolkodás
• Empátia
• Kommunikáció
A boldogságóra egy olyan foglalkozás, amely segíti a gyerekeket az érzelmi intelligencia, az önismeret, a pozitív gondolkodás és az együttműködés fejlesztésében.
4. osztályos tanulóknak szóló boldogságóra óratervének összeállításánál fontos, hogy:
• játékos,
• élményszerű,
• életkorukhoz illeszkedő,
• beszélgetésre és önreflexióra építő,
• mozgást és alkotást is lehetővé tevő legyen.
Cél: A tanulók ismerjék fel, hogy a mindennapokban sok jó dolog történik velük, és megtanulják kifejezni a hálájukat.
1.Ráhangolódás – Érzelmi kör (10 perc)
• A gyerekek körben ülnek, és egy babzsák segítségével egymásnak dobva elmondják:
„Ma hálás vagyok, mert…”
Cél: Érzelmi ráhangolódás, önreflexió fejlesztése.
2. Fő téma feldolgozása – Mi a hála? (15 perc)
Beszélgetés:
• Mit jelent hálásnak lenni?
• Miért jó érzés, ha valaki hálás nekünk?
• Miért jó érzés, ha mi vagyunk hálásak valakinek?
Mesehallgatás: Cirmi, a hálás kismacska
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kis szürke cirmos cica, akit úgy hívtak, hogy Cirmi. Egy hűvös őszi estén Cirmi elkóborolt az erdőbe, mert egy pillangót üldözött játékosan. Ám mire észbe kapott, már sehol sem látta a házat, ahol lakott.
Ahogy sétált az avarban, egyre sötétebb lett, a fák susogtak, a baglyok huhogtak, és Cirmi egyre jobban félt. Végül összegömbölyödött egy kidőlt fa tövében, és halkan nyávogni kezdett.
Ekkor lépett elő az árnyak közül egy nagy, barna sün. Ő volt Samu, az erdő egyik leghasznosabb lakója.
– Miért sírsz, kiscica? – kérdezte Samu.
– Elvesztem, és nem tudom, merre van haza – felelte Cirmi szipogva.
Samu megsajnálta a kis macskát.
– Ne félj, segítek neked. Ismerem az erdőt, mint a tenyeremet!
És ezzel Samu elindult, Cirmi pedig követte. Útközben találkoztak Boróka nyuszival, aki friss répát hozott, és adott Cirminek is egy darabot. Bár a cicák nem répát esznek, Cirmi udvariasan megköszönte.
Ahogy egyre közelebb értek a falu széléhez, Cirmi megismerte a kis patakot, amit gyakran látott a házuktól nem messze.
– Ott! Ott lakom! – kiáltotta boldogan, és a farkát magasra emelve szaladt előre.
Amikor visszaért, a gazdája örömkönnyekkel ölelte magához.
– Hol voltál, Cirmikém? Már annyira aggódtunk!
Másnap reggel Cirmi újra kiment az erdő szélére egy kis kosárral. Benne egy darabka sonkával, egy üveg házi málnaszörppel és egy meleg kis takaróval. Amikor megtalálta Samut a bokor alatt szundikálva, odacipelte a kosarat.
– Köszönöm, hogy megmentettél! Ez a tiéd! – mondta boldogan.
Samu csak mosolygott.
– Szívesen, Cirmi. Jó, ha az erdő lakói segítenek egymásnak.
És Cirmi ezután soha többé nem ment el egyedül messzire – de ha mégis, mindig vitt magával egy kis ajándékot, hátha újra találkozik egy baráttal.
3. Kreatív feladat – Hála-levél, hála-fa készítése (15 perc)
• Hála-levél, Hála-fa készítése: Egy falevélre írnak (vagy rajzolnak) valakinek, akinek szeretnének megköszönni valamit (pl. szülő, testvér, barát, tanító).
4. Megosztás, közös zárás (5 perc)
Tevékenység:
• A „Hála-fát” kitettük a terem falára: minden gyerek feltette egy levél formájú papíron azt, amiért hálás.
A hála érzése a serdülők számára is sokat adhat. Boldogságóra keretében a 11. A osztály elkészítette a saját hálafelhőjét, hogy miért is hálásak az idei évben.
Ráhangolás: Csapatkiálltás – „Jóóóóóóó, együtt lenni jó!”
A téma bevezetése: Beszélgetés – Hogyan köszönitek meg a családban egymásnak a segítséget?
Játék: Köszönöm neked! – Gondolj valakire a csoporttársak közül, akinek hálás vagy valamiért (mert segített neked valamiben, mert játszik veled, mert szépen beszél hozzád stb.), és egy szivecskét átadva köszönd meg neki. Pl. Köszönöm, hogy segítettél felhúzni a cipőmet! stb.
A játék végén a kapott szivecskékből egy hálaszívet alakítottunk ki.
Lezárás: Bagdi Bella Boldog vagyok című dalára hálatáncot jártunk.
„Miután újra együtt a csapat, hálával gondolunk azokra a kihívásokra, amelyek erősebbé tettek minket.”
Marcali Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészeti Iskola
A foglalkozást vidám köszönési formával kezdtük. Elkészítettük az osztály ,,hálabefőttjét”. Kicsi cetlikre kerültek a szeptemberi boldog pillanatok.
Megemlékeztünk a nagy meseíróról, Benedek Elekről. A jeles napon, szeptember 30-án, Népmese Napján mesetúrán vettünk részt.
A hálás herceg c. mesén keresztül rávilágítottunk arra, hogy mit is jelent számukra a hála.
A gyerekekkel az első foglalkozáson a Hála jelentésével, gyakorlásával foglalkoztunk. Közösen összeszedtük, hogy kinek , kiknek, minek vagyunk hálásak nap, mint nap. A gyerekek ügyesen elmondták, hogy hálásak a szüleiknek, nagyszüleiknek, testvéreiknek, a barátaiknak, a napnak, esőnek, a víznek, növényeknek, állatoknak. Megbeszéltük, hogy ki milyen módon szokta a háláját kifejezni. Családtagjaik, barátaik irányába: öleléssel, rajzzal, együtt játszással. Növényeknek, állatoknak: öntözéssel, etetéssel, itatással, sétálással, simogatással, játszással. Ebben a hónapban elkészítettük a saját „hála befőttünket” is. Heteken keresztül az volt a feladat, hogy ha valaki úgy érzi hálás a másiknak vagy az óvónéniknek valamiért, akkor azt lerajzolja és beleteszi ebbe az üvegbe. A hónap végére teljesen sikerült megtöltenünk az üvegünket, amiért én , mint óvónéni is nagyon hálás vagyok, hiszen úgy érzem sikerült megértetni velük a témánk lényegét.
Katica csoportos gyermekeinkkel ismét sorra vesszük a boldogságóra program 10 témáját.
Első témánk a hála gyakorlása volt.
Varázslatos magocskát ,,vettünk elő a zsebünkből,amit elvetettünk a földbe.”
Játékból meglocsoltuk,hogy elkezdjen fejlődni.
A magocskák mi lettünk,kibújtunk a földből, megnőttünk, terebélyes fákká fejlődtünk.
Hajladoztunk a szélben, relaxációs mozgással kezdtük a témát feldolgozni.
Boldog Dóra versikéjével hangolódtunk rá a Hálafa története című mesére.
A mese nyelvezete, más jellege megfogta a gyerekek figyelmét. Csendben,átéléssel követték figyelmükkel a történet eseményeit.
A mese végén beszélgettünk a háláról,hogy mit is jelent.
Kicsit nehezen lendült be a beszélgetés, de miután példát mondtam az én hálámra, érthetőbbé vált a gyerekek számára.
Sorban elmondták, ki miért hálás.
Hálásak egy ölelésünkkért, játékért, hogy vigyázunk rájuk, finom falatokért a szülőknek.
Érdekes végighallgatni őket,ahogy ráhangolódnak a témára és egyre átgondoltabb, szívhez szólóbb hálát tudnak említeni nekünk.
Ezután a hálafa lehullott leveleit pótoltuk,festettük meg közösen.
Azt gondolom, hogy a mesében szereplő fa igazán boldog lehet,mert ennél szebb őszi színekben pompázó faleveleket sehol máshol nem kaphatott volna, mint tőlünk.
Gyönyörű lett!
Hálás vagyok a gyerekeknek,hogy ezt az új festési technikát kipróbálták és csodaszép falevelek születhettek.
Remélem sikerült a hála szót és mondanivalóját beültetni gyermekeink életébe, gondolataiba.
Szeptemberben újra elkezdődött a nevelési év és újra elkezdtük a Boldogság órák megtartását. Nagyon sokan emlékeztek a dalokra amit megtanultunk, a mesékre amiket meséltünk. Újra elindulunk a lépcsőfokokon és meg sem állunk míg a lépcső tetejére nem érünk.
Tavalyi szuper negyedikes osztályom után igazi kihívást jelent a mostani első osztályom. 10 fiú és 2 lány, nem beszélve arról , hogy ebből 4 évismétlő az első osztályban. Hátrányos helyzetűek, 3 SNI-s és 6 BTMN-es tanulóval. El sem tudtam képzelni, hogy fogok nekik Boldogságórát tartani.Mivel még írni, olvasni nem tudnak, az óvodás munkafüzetből merítettem ötleteket. Az előző napon napraforgó mező mellett sétáltunk el, így a Napraforgós relaxációs gyakorlattal indítottam. Néhányan már a hála szóval is találkoztak, így aktívan bekapcsolódtak a beszélgetésbe. A hála mese, majd egy kis bábozás után Hálafát készítettünk és kiderült, hogy mennyi mindenért lehetünk hálásak. Közös zenehallgatás és hálavirág színezése zárta a foglalkozást. Elsőre nem is volt rossz! Hála érte!