Relaxációs gyakorlatként meghallgattuk Bagdi Bella Hála dalát.
Ezután megbeszéltük a gyerekekkel, hogy mit is jelent valójában a hála szó. Mindenki elmondhatta, hogy ő miért hálás az életben. Elolvastam nekik a Nasu mackó szerencséja című mesét, és megbeszéltük, hogy mi történt Nasuval. A végén mindenki beszállhatott a hálavonatba.
A hála gyakorlása
Szeptemberben a boldogságfokozó hála témájában az őszi évszak jellegzetességeivel kötöttük össze a hála fogalmát. Az ajtóra kitettük a családoknak ajánlott hála naptárt, valamint egy őszi hálafát készítettünk, amelynek színes leveleire rajzolták le a nagy csoportos és középsős gyermekek azt amiért hálásak. Szerencsére sok különböző kép született, ebből is látszik, hogy a gyerekek nem egymást másolták, hanem saját ötletüket jelenítették meg a kis levélen. Beszélgettünk is arról, hogy kinek miért lehetünk hálásak. Az őszi évszaknak is hálásak lehetünk a sok gyümölcsért, zöldségféléért, és termésért, ennek kapcsán is sok képet készítettünk a gyümölcsökről, zöldségekről és termésekről.
Hála gyakorlása
Beszélgettünk a nyári élményekről, képek segítségével felidéztük azokat. Mindannyian kifejeztük hálánkat, hogy újból együtt lehetünk, majd ölelésláncot játszottunk, körben állva a gyermekek a tőlük balra helyezkedő társukat megölelték.
A foglalkozást a „Napimádás”, és a „Fújj, fújj” relaxációs gyakorlattal indítottuk, ezután meghallgattuk Bagdi Bella: „Szép nap ölelj most át engem” című dalt. Ezután körbe ülve a szőnyegen „Hála gesztenyét” adogattunk egymás kezébe, mindenki elmondhatta, hogy miért hálás. A „Kerekerdő kalandra hív téged” mondókával kezdeményeztem Bezzeg Andrea: „A Hálafa története című mesét. Végül elkészítettük a Hálafánkat. Őszi színű kartonpapírokból körbe rajzoltuk, majd kivágtuk a gyermekek tenyérlenyomatát, amit a közösen a falra festett fa ágaira ragasztottunk. Végül a társunk felé fordultunk, és elmondtuk, hogy miért vagyunk neki hálásak, majd a hála jelét felragasztottuk a boldogsághoz vezető lépcsőre.
Hála gyakorlása
Beszélgettünk a nyári élményekről, képek segítségével felidéztük azokat. Mindannyian kifejeztük hálánkat, hogy újból együtt lehetünk, majd ölelésláncot játszottunk, körben állva a gyermekek a tőlük balra helyezkedő társukat megölelték.
A foglalkozást a „Napimádás”, és a „Fújj, fújj” relaxációs gyakorlattal indítottuk, ezután meghallgattuk Bagdi Bella: „Szép nap ölelj most át engem” című dalt. Ezután körbe ülve a szőnyegen „Hála gesztenyét” adogattunk egymás kezébe, mindenki elmondhatta, hogy miért hálás. A „Kerekerdő kalandra hív téged” mondókával kezdeményeztem Bezzeg Andrea: „A Hálafa története című mesét. Végül elkészítettük a Hálafánkat. Őszi színű kartonpapírokból körbe rajzoltuk, majd kivágtuk a gyermekek tenyérlenyomatát, amit a közösen a falra festett fa ágaira ragasztottunk. Végül a társunk felé fordultunk, és elmondtuk, hogy miért vagyunk neki hálásak, majd a hála jelét felragasztottuk a boldogsághoz vezető lépcsőre.
Hála gyakorlása
Beszélgettünk a nyári élményekről, képek segítségével felidéztük azokat. Mindannyian kifejeztük hálánkat, hogy újból együtt lehetünk, majd ölelésláncot játszottunk, körben állva a gyermekek a tőlük balra helyezkedő társukat megölelték.
A foglalkozást a „Napimádás”, és a „Fújj, fújj” relaxációs gyakorlattal indítottuk, ezután meghallgattuk Bagdi Bella: „Szép nap ölelj most át engem” című dalt. Ezután körbe ülve a szőnyegen „Hála gesztenyét” adogattunk egymás kezébe, mindenki elmondhatta, hogy miért hálás. A „Kerekerdő kalandra hív téged” mondókával kezdeményeztem Bezzeg Andrea: „A Hálafa története című mesét. Végül elkészítettük a Hálafánkat. Őszi színű kartonpapírokból körbe rajzoltuk, majd kivágtuk a gyermekek tenyérlenyomatát, amit a közösen a falra festett fa ágaira ragasztottunk. Végül a társunk felé fordultunk, és elmondtuk, hogy miért vagyunk neki hálásak, majd a hála jelét felragasztottuk a boldogsághoz vezető lépcsőre.
Szilvia Kerekes.Zsomborné Hargitai
Az első boldogságórán a hála gyakorlásával foglalkoztunk. Először hála napocskát készítettek a tanulók önállóan, összegyűjtve, hogy miért hálásak. Megemlítették többek között a családot, barátokat, kedvenc háziállatukat, egészséget, házukat. Ezt követően beszélgettünk arról, hogy még miért lehetünk hálásak, kicsi kibővítve az ő felsorolásukat. Végül nyitott mondatokat fejeztek be, ami arra irányult, hogy egy adott személynek miért hálásak. Házi feladatként az öt napos hála gyakorlását kapták, amiből egy elvégzése volt a feladat. A gyerekek több mint a fele mind az ötöt elvégezte és örömmel, lelkesen számoltak be róla.
/Tauber Andrea, Zuglói Hajós Alfréd Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola/
„A hála olyan, mint a rózsa. Táplálni kell, öntözni és ápolni, szeretni és óvni.”( Dale Carnegie)
A szeptember hónap témája a hála. Az életben sok mindenért lehetünk hálásak. A másodikos gyerekek, a maguk nyelvén, nagyon szépen el tudták mondani, mit is jelent számukra a hála, ki iránt éreznek hálát és azt is elmondták, hogy szerintük nekik ki lehet hálás.
Meghallgattuk a hónap dalát, és közben énekelhették a dalt és színezték a hála színezőt.
Meghallgatták a Csodakantár című mesét, melyet utána eljátszottunk.
A hálával kapcsolatos gondolataikat gondolattérkép formájában jelenítettem meg.
Elkészítettük a hálaleveleket, melyre ráírták kinek hálásak, és miért. Felragasztották a leveleket, így elkészült a mi saját Hálafánk.
Hálás vagyok, hogy taníthatom őket, és hálás vagyok, mert tanulhatok a Boldogságórás csapattól. Köszönöm!
Az idén már 6. alkalommal nyerte el óvodánk a Boldog Óvoda címet. Nagy büszkeség ez számomra.
A nyári pihenés után izgatottan tartottam meg az első Boldogságórát. „Régi” óvodásaim örömmel üdvözöltek minket és egymást, megérkeztek kiscsoportosaink is. Az újonnan érkező családoknak egy szülői értekezlet keretében ismertettem a Boldogságórák lényegét, büszkén meséltem az elmúlt évekről. Megmutattam az okleveleinket, elismeréseinket, fotóinkat.
Szeptember hónapban szinte már „hagyományőrzésképp” kitettem a folyosóra a Hálabefőtt üvegét, amibe sok értékes gondolat került.
Az óra elején elmondtam a gyerekeknek, mit jelent a hála és én miért vagyok hálás az életemben. Az ovisaim is megosztották gondolataikat velem: „anyáért”, „kutyámért”, „játékaimért”, „családomért és az oviért”.
Relaxáltunk és meghallgattuk Bagdi Bella dalát. Elmeséltem a Hálafa történetét és a munkafüzet feladataiból is szemezgettünk.
Ebben a hónapban az őszi gyümölcsökkel foglalkoztunk, hálakosarat készítettünk, melybe mindenki a kedvenc gyümölcsét tette. Hálát adtunk a természetnek, hogy sok-sok finomsággal ellát minket. A témához kapcsolódóan egy családi délutánt rendeztünk, mely nagyon jó hangulatban telt. Hálás voltam a szülők aktivitásáért, finom süteményeikért és azért a minőségi időért, melyet együtt töltöttünk.
Hatalmas öröm számomra, hogy idén is átadhatom a Boldogságórák üzeneteit óvodásaimnak.