Új osztálytársak érkeztek az osztályba. Megosztották egymással érzéseiket, gondolataikat, miért hálásak.
A hála gyakorlása
Szeptemberi boldogságóránk témája a „hála” volt.
A bevezető részben először lazító gyakorlatot végeztünk, majd beszéltünk a boldogság és a hála fogalmáról, az élet apró örömeiről és, hogy akkor tudunk igazán boldogan élni, ha az ilyen örömeket észrevesszük, és hálásak vagyunk érte.
Megnéztük az Erősségek kertje Hála című videóját.
Meséltem a gyerekeknek a Hálás családról, és együtt kitaláltuk, vajon mire utal a vezetéknevük. Csoportban kis jelenetet játszottak el a gyerekek a Hálás család egy átlagos sulis hétköznapjáról.
A gyerekek kirakták a „hála” szót a rendelkezésre álló eszközökből.
Ezután mindenki elmondhatta, hogy kinek, miért hálás. Nagyon értékes gondolatok fogalmazódtak meg, amelyeket kis papír szívecskékre le is jegyeztek. Legtöbben szüleiknek szerettek volna kedveskedni, hálát mondani. Miközben dolgoztak a szívecskéken, meghallgattuk többször is a Hála dalát.
Szeptember mindig a kezdet, a megújulás az óvodában, különösen, ha óvodátkezdő kiscsoportosokkal indul az új nevelési év.
Célunk:
BIZALOM KIALAKÍTÁSA,
KAPCSOLATÉPÍTÉS
GONDOZÁSI FELADATOK ELLÁTÁSA, GYAKORLÁSA
ÖNÁLLÓ FELADATMEGOLDÁSRA TÖREKVÉS
SZOKÁS-SZABÁLYRENDSZERÜNK MEGALAPOZÁSA, RÖGZÍTÉSE
A Boldogságórák mindezek megvalósításához rendkívül jó lehetőségeket biztosítanak, színesítik nevelői munkámat. Ezért az első szülői értekezleten a szülők számára is bemutattam a programot és az elmúlt évek tapasztalataival kiegészítve ismertettem meg őket mindhárom területtel.
A heti projektekbe beépítve valósultak meg a foglalkozások, melyek a mindennapjainkat is átszőtték, hiszen a beszoktatás, ismerkedés időszakában a témák nagyon aktuálisan kapcsolhatók voltak eseményeinkhez. A három területet 1-1 foglalkozás alkalmával és komplexen is megvalósultak.
A Boldogságóra Alapprogram havi témája: A Hála gyakorlása
A hála világnapja 09.21.
A hála gyakorlása segíti a kiscsoportos óvodások beszoktatását. A beszoktatás időszaka sok gyermek számára érzelmileg megterhelő lehet, hiszen ez egy új környezet, ahol sok újdonsággal szembesülnek. A hálaérzet és a pozitív hozzáállás ösztönzése a gyerekekben segíthet csökkenteni a szorongást és az új helyzetekkel kapcsolatos félelmeket.
Megvalósítás a hála jegyében:
Óvodakezdés előtt családlátogatások alkalmával a pedagógusnak , a szülőknek és a gyerekeknek is lehetőségük volt a kapcsolatteremtésre. Hálás voltam, hogy a családok betekintést engedtek életükbe, a családok hálásan fogadták az érdeklődést, a gyerekek az apró kreatív, elkészíthető ajándékot, örömmel fogadták és készítették el.
A pozitív környezet kialakítása az óvodában és annak aktuális változtatásait a pedagógusok és szülők is észreveszik, gyakran kifejezik a hálájukat, ez jó példa lehet a gyerekek számára. Ez nyugodtabb, biztonságosabb érzelmi légkört teremtett.
A gyerekek az óvodával kapcsolatos olyan dolgokat mondtak, amikért hálásak. Ez segít abban, hogy a figyelmüket a pozitívumokra irányítsák, és kevésbé érezzék a változások miatti feszültséget.
Kapcsolatépítés és érzelmi biztonság egymás megismerésével fejlődött. Sokat játszottunk egymás nevének, jelének megismerésével, hogy kisfiú, vagy kislány valaki. Megtapasztalhatták hogyan segíthetik egymást, a felnőttek példamutatásai alapján. Így a gyermekek között barátságok alakultak ki, és megtapasztalhatták, hogy hálásak lehetnek az új barátságokért vagy egy-egy kedves gesztusért, az segít a kötődés kialakulásában és megerősíti az érzelmi biztonság érzését. Ezeket a HÁLACSOKROK elkészítésével tudtuk képekkel is kifejezni.
A hála tudatosítása és ápolása tehát hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek könnyebben és pozitívabb hozzáállással illeszkedjenek be az új óvodai környezetbe.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.
A témánk a hála gyakorlása volt.
Resztoratív beszélgetőkörön belül megbeszéltük mi a hála, ki,miért lehet hálás.A kör közepére elhelyeztük a fát,és a beszélgetés végén rátette mindenki a saját maga színezett almáját,majd közösen elvittük,és „elültettük”a fánkat a csoportba.Így életre kelt a csoport hálafája.
A hála zenéjére körbetámcoltuk a fát.
Mindenki kirakhatta gesztenyéből a saját hálagyümölcsét.