Beszélgettünk a társas kapcsolatok fontosságáról. Megbeszéltük, hogy a kapcsolatokat miért és hogyan kell ápolni.
Meghallgattuk „Ha boldog vagy::” című dalt.
Barátságfüzér feladatot választottuk a gyerekekkel.
Társas kapcsolatok ápolása
Boldogságóra vázlat
A foglalkozás helye: Csillagfürt EGYMI
A foglalkozást vezeti: Papp Gáborné
Foglalkozás témája: Társas kapcsolatok
A foglalkozás célja: A társas kapcsolatok erősítése.
A foglalkozás feladatai: Az egymásra figyelés képességének fejlesztése, erősítése. Pozitív tulajdonságok megismerése, felismerése, megnevezése
1. Motiváció: Körben áll egy kislányka c. dal éneklése, eljátszása
2. Mozgásalapú relaxációs gyakorlat: Bagdi Bella: Ha boldog vagy, mutasd meg c. dal
3. Téma feldolgozása mesével: Bogyó és Babóca barátság c. mese megnézése. Beszélgetés a meséről.
4. Te kivel szoktál játszani? Dobd neki a labdát! Hogy hívják őt?
5. A barátság szívecske kirakása gyertyából, gyertyafújás. Ég a gyertya ég c. dal éneklése.
6. Feladat: Barátság karkötő készítése fűzéssel.
6. Lezárás: A barátság karkötő odaajándékozása az ovis társnak.
Reflexió
A Boldogság óra foglalkozást sok- sok előzetes gyakorlás előzte meg. Mindennapi feladatunk, hogy egymás elfogadására tanítsuk a gyerekeket, mert a többségében autizmus spektrum zavarral élő gyerekeknek ez különösen nehéz feladat. Nekik már az is nehézség, hogy a figyelem nem csak rájuk irányul, de említhetném azt is, hogy milyen nehézségeik adódnak abból, hogy a közösségben más illatokhoz, ízekhez, hangokhoz, textúrákhoz, napirendhez kell napi szinten alkalmazkodniuk. Minden nap tanítjuk a játékok megosztását, átadását a társaknak, egymás kivárását, a kérem-köszönöm kimondását és annak megértését. A foglalkozást megelőző napokban tanultuk a körjátékot, a labda eldobását és visszadobását is.
A Boldogság óra foglalkozást a Körben áll egy kislányka c. körjátékkal kezdtük, amit nagyon szívesen játszottak a gyerekek. Már itt megmutatkozott ki a szimpatikus, kit fogadnak el, mert csak annak voltak hajlandóak megfogni a kezét.
A mozgás alapú relaxációnál jól látszott, hogy tetszik nekik a dal, de többségüknek úgy lekötötte a figyelmét, hogy a mozgást csak néhány gyerek tudta utánozni. A Bogyó és Babóca mesét azért választottam, mert ezeket a meséket rendszeresen nézzük különböző témák feldolgozásánál, így számíthattam arra, hogy ezt a részt is szívesen nézik majd. A mese után kérdésekkel és segítő válaszokkal igyekeztem a mese mondanivalójának megértetését.
A labdadobási feladatot nagyon szívesen csinálták a gyerekek, itt is ösztönösen dobták az általuk kedvelt gyereknek a labdát.
Minden gyerekünk kedvence a gyertya elfújása. Ez annyira kedvelt feladat, hogy ilyenkor csak erre figyelnek, így annak is megfogják a kezét, akinek egyéb helyzetben nem tennék.
A barátság karkötőt nagyon szívesen és sok-sok odafigyeléssel és türelemmel fűzték, volt, aki kettő karkötőt is fűzött. Az odaajándékozást segítséggel végezték.
Bár a boldogság foglalkozás véget ért, de mi minden nap tovább folytatjuk ezek után is a társas kapcsolatok építését a csoporton belül.
Társas kapcsolatok ápolása
A támogató kapcsolatok vitathatatlanul az örömteli és értelmes élet legfontosabb tényezői. Az egyéni célok, egyéni fejlődés jelentős szerepet játszik boldogságunk fenntartásában.
Az örömünk valóban a társas kapcsolatainktól függ. Érdemes a gyermekek figyelmét arra irányítanunk, hogy a bartáságaik alakítói és felelősei.
„Barátság füzért” készítettünk színes papírból sablonok segítségével. Mindenki saját ízlése szerint színezte, dekorálta az emberalakokat, majd pedig összeragasztottuk őket. Ahogy ránéztek a füzérre, megbeszéltük, hogy milyen
érzés ezt a sokszínű csapatot látni így összekapcsolódva. Mi köt össze titeket,
osztálytársakat? Mi köt össze a többi osztállyal? Mi köt össze minket, embereket?
A társas kapcsolatok fejlődése alsó tagozaton rendkívül fontos szerepet játszik a gyerekek személyiségének alakulásában. Ebben az életkorban a közös élmények, játékok és a mások iránti segítőkészség segítenek a szoros barátságok kialakításában. A közösen megélt pillanatok lehetőséget biztosítanak a gyerekek számára, hogy megtanulják a csapatmunkát, a problémamegoldást és a szabályok tiszteletben tartását. Erősítik a barátságokat, és segítenek, hogy jobban megértsék egymást, miközben fejlesztik társas készségeiket. A gyerekek gyorsan felismerik, hogy egymás támogatása és az együttműködés nemcsak egyéni előnyöket, hanem közös örömet is hozhat, így fejlődik az empátia és az egymásra figyelés is. Osztályközösségünkben törekszünk a harmonikus társas kapcsolatok kialakítására és hosszú távú megtartásukra.
Az óra a „Jobb veled a világ” című dallal kezdődött. Eközben felrajzoltam egy egyszerű kis ábrát a táblára, amiből kitalálták a diákok a témát. Két Wordwall feladattal hangolódtunk szókincsben is az anyagra. Ezt követte, hogy megbeszéltük a jó barát tulajdonságait, amik felkerültek a rajzom alá a táblára. Majd kettesével közös rajzot készítettek egy ceruzát fogva. Nagyon tetszett nekik a munka. A folytatásban megkapták a melléklet képeit, amikről elbeszélgettünk, majd saját barátaikről meséltek. Végül pedig barátságfüzért csináltak, miközben Máté Péter „Azért vannak a jóbarátok” című dalát hallgatták.
November hónapban sok szép élménnyel gazdagodtunk, és öröm látni hogy gyermekeink – akiknek a társas kapcsolatok kialakítása, kommunikáció sokszor nehézséget okoz – boldogulnak, nyitnak egészséges társaik felé az integráló csoportban. Novemberben egy új gyermek érkezett a csoportba egy kisfiú személyében. November hónap témája átöleli az egész évünket, nagyon fontos a kapcsolatok ápolása, építése, gyakorlása sok-sok szeretettel, elfogadással.
A foglalkozást egy Mikulásváró mesével kezdtem, ahol egy jóbarát segíti a nyulacskát, hogy eljusson a Télapóhoz, aki elveszítette az egyik kesztyűjét, majd meglepve tapasztalták a gyermekek, hogy levelet kaptak a Mikulástól a postaládánkba. A levélben az állt, hogy jó lenne, ha összetartóbb, szófogadóbb csapat lennénk, ezért feladatul egy barátságláncot kellett fűznünk. Először a játékospolcról vett le az egyik kislány, Ziuska egy építőelemet, melyből nagyon gyorsan elkészült a barátságlánc, utána pedig fűzéssel is létrehoztunk egy barátságláncot azokból az anyagokból, melyet a Mikulás küldött számunkra. A lánc elkészülése utána egy csodás hangot hallhattunk csukott szemmel, kicsit relaxálva, majd szívecskéket helyeztünk el társaink jele mellett, akikkel szívesen játszunk a nap folyamán.
Képek alapján megbeszéltük, miért jó, ha barátkozunk és táncoltunk a hónap dalára. Ezt követően a boldogságvárunkban elhelyeztük a barátságjelünket.
Köszönöm, hogy vagytok nekünk Nyuszikák!
Mészárosné Ádám Andrea, óvodapedagógus
óvodaigazgató-helyettes
A ráhangolódás ezúttal zenehallgatás volt, a „Jobb veled a világ” dalt ismertettem meg a gyerekekkel. Bevezető beszélgetésként megkérdeztem, hogy kinek mit jelent az, hogy társas kapcsolatok. Már itt is nagyon jó gondolatok érkeztek tőlük, de aztán mikor felolvastam a „Görög mese a barátságról” tanmesét, akkor indult be igazán a beszélgetés. Következő lépésként, az adj egy barátságötöst feladattal foglalkoztunk. Sok mindent leírtak arról, hogy szerintük milyen a jó baráti kapcsolat. Folytatásul a rapid randi mintájára párokat alkottunk, és 2 perc alatt minél több közös tulajdonságot kellett találniuk az éppen soron következő osztálytársukkal. Utolsó feladatként pedig barátság füzért készítettünk az órán elhangzott, számunkra legfontosabb szavak felírásával. Zárásként ismét meghallgattuk a Jobb veled a világ dalt.
A Boldogságóra Alapprogram havi témája: Társas kapcsolatok ápolása
A BARÁTSÁG
A heti tevékenységek a BIP program: társas kapcsolatok ápolása köré terveztem. Fókuszba helyeztem a barátságok fontosságát, baráti kapcsolatok ápolását és újak létesítését. A hónap dala Ha boldog vagy.. című dal nagyon tetszett a gyerekeknek, örömmel végezték a nagymozgásokkal összekapcsolva. A mindennapos testnevelés során a relaxációs gyakorlatokat megpróbálták pontosan leutánozni, szükség esetén segítettünk a dajka nénivel. Barátságláncot alakítottunk ki kézfogással, ők voltak a liba barátok. Majd a következő játék során tavacskába kellett a gyerekeknek kislibaként „úszkálni” a barátaikkal. Beszélgetőkörben beszélgettünk a barátságról gyermekszemmel. Ki, miért a barátja? Mit játszanak a barátok együtt? Hogyan lehetünk egymás jó barátai? Miként legyenek új barátaink? Azt a gondolatot követjük, hogy a boldog emberek szorosabb kapcsolatot ápolnak. Illetve, hogy a társas kapcsolatok és a barátság között igen szoros, oksági kapcsolat van. Tízórai után kesztyűbábbal előadtam a Süni irigy lesz című mesét, majd megbeszéltük és feldolgoztuk. Beszélgetőkörben a barátságról elevenítettük fel az ismereteket, a kedvesség világnapját megemlítettem, ehhez kapcsoltam a boldog gesztusok megmutatását társaknak, melyet fel kellett ismerni. A mondatlánc, illetve a libához kapcsolható ismeretek összegyűjtése nagyon jól sikerült. Elmeséltem A házőrző liba című mesét. Az érzelmi intelligencia és a pozitív gondolkodás fejlesztése volt a cél mesével. A gyerekekkel sokat beszélgettünk a barátságról, verset és dalt hallgattunk. A szabad rajzok a baráttal nagyon jól sikerültek, örömmel készítették, mesélték ki mit készített. A gyöngyfűzés során differenciáltan vékonyabb damillal és vastagabb fűzőzsinórra készítettek a gyerekek nyakláncokat. Mérés során megállapításokat tettünk kié rövidebb, hosszabb. Kisebb és nagyobb (különböző nagyságú) gyöngyöket fűzhettek. Vidám, örömteli élményekkel gazdagodtunk a heti játékos tevékenységek során.
A november hónap a társas kapcsolatokról, barátságokról szólt. A bevezető relaxációs játék után mesevonattal indultunk el a meseerdőbe, ( Mi vagyunk a kis vonat…) ahova megérkezve horkolást hallottunk a barlangból. Tavaszi ébresztő című mesét bábok segítségével adtam elő, amely a barátságról szólt. Ezt követte a beszélgetőkör, melynek során felidéztük a mese cselekményét, megbeszéltük a szereplők tulajdonságait, beszélgettünk a barátságról. Kit nevezhetünk barátnak? stb.
Elkészítették a gyerekek a barátságkarkötőt, melyet átadtak egymásnak és elmondták, hogy ki, miért tartja barátjának a másikat. Fogadd tőlem! A barátom vagy, mert….. . kezdetben nehezebben, később már ügyesen megfogalmazták gondolataikat. A barátságláncot közösen készítettük el a gyermekek által kiszínezett , kivágott emberfigurákkal. A csoportösszetartozást jelképező barátságkört alkottunk egymás mutatóujját megfogva, a kézfejen mosolygós smile-val, óvónéni kézfején szívvel. befejezésként Bagdi Bella Ha boldog vagy….kezdetű dalt hallgattuk meg. A következő alkalommal a Süni irígy lesz című mesét játszottuk el a gyermekeknek, majd megbeszéltük a mese cselekményét, mondanivalóját
2024 november
TÁMOGATÓ KAPCSOLATOK ÁPOLÁSA
I. Bevezetés:
“A megosztott öröm dupla öröm, a megosztott bánat fél bánat.” Svéd közmondás
Mi jut eszetekbe erről a közmondásról? Rövid megbeszélés: Kinek mit jelent ez a közmondás?
II. Nézzétek meg a One Human Family, Food for All című animációs kisfilmet!
• Mi a probléma a történetben?
• Mi váltotta ki a konfliktust a mesében?
• Hogyan oldották meg a problémát a szereplők?
• Hányan vettek részt a megoldásban?
• Mi a történet üzenete?
• Vajon miért lehet fontos egy családnak, csoportnak, csapatnak, hogy együtt oldja meg a nehéz helyzeteket?
III. Vajon mennyit változott a világ? Jó irányba halad, vagy nem?
Képeket láttok a földön, válasszon mindenki egyet, ami számodra leginkább szimbolizálja a közmondás tartalmát.
(Képek a földön gyerekekről, felnőttekről, akik mobiloznak, játszanak együtt, beszélgetnek stb.)
Várható válaszok a megbeszélés, a képeken látottak következtetés során:
A telefonjaink, a velünk lévő technológia, az összes alkalmazás, amit használunk, csökkentik a társas kapcsolódásainkat. Ezek adják a mankót, amihez nyúlhatunk, ha épp nincs kedvünk beszélgetni valakivel. Továbbá a speciális alkalmazásokat, amelyeket használunk, sok esetben kifejezetten arra tervezték, hogy emberek nélkül végezzünk el dolgokat.
Alkossatok csapatokat, a választott képek hátán egy kis jelet láttok, akik azonos jelű képet látnak, ők kerülnek egy csapatba. A feladatotok az lesz, hogy a csapat tagjai által választott képekhez közösen szőjetek egy történetet. STORRY CUBE
A történet alkotásához a következő kérdések segítenek:
• Támogatja vagy akadályozza a telefon a szereplők kapcsolódását?
• Mit üzen nektek a kép?
• Ha te lennél a képen látható figurák egyike, melyiket választanád és miért?
• Milyen címet adnátok a képnek?
JÓ, DE… VAGY JÓ, ÉS…?
Kapcsolatok:
Most keressünk közös pontokat a csoportunk tagjai között! Teszteljétek társismereti készségeiteket!
4 karika (piros, sárga, kék, zöld) a terem 4 sarkában. Egy-egy állítást fogok mondani, tegyetek az utasítás szerint.
pl.: Menjen a kék karikához az, akinek vannak félelmei.
Menjen a piros karikához az, aki fél a matektól
stb. A karikában állók beszéljék meg mit gondolnak a hallott, állításról. Miért álltak ebbe a karikába, mit éreznek?
A feladat megbeszélése:
Hányan álltok most a karikában? Milyen érzés, hogy látod más is áll veled együtt? Gondoltad volna, hogy másnak is vannak hasonló problémái?
pl.: piros sárga kék zöld karika
félek a matektól szeretnék pihenni vannak félelmeim vannak nehézségeim
van barátom szeretek táncolni miskolci vagyok félek az emberektől
busszal járok van nyelvvizsgám szeretek olvasni van kutyám
macskám van sok barátom van egy barátom van magányos vagyok
Gyakorlatok csapatmunkára!
• Segítsük át egymást a túlpartra!
Guruljatok úgy, hogy szivacs alatt feküdjetek egymás mellé, mintha kerekek lennétek, a szivacs tetején fekvő társatokat így juttassátok át a túlpartra.
• Állatmentők
• kecske-káposzta-farkas
• ceruzával vonulni a terem másik végébe
• labda a hát és a has között kígyózzatok át a másik terembe
• vakvezetés
• jussatok át a túloldalra, de nem engedhetitek el egymás kezét, és nem érhettek a kötélhez hozzá
FAGYVESZÉLY
Vajon mit tesz majd a csapat, ha a túlélésük forog kockán? Oszd fel a csapatot 4-5 fős csoportokra. A szituáció a következő: minden csoport elveszett valahol a sarkvidéken és építeniük kell valamilyen menedéket, hogy túléljék a kegyetlen körülményeket. Minden csapatnak választania kell egy vezetőt, akinek megfagytak a lábai, ezért nem mozoghat. A többi csoporttag eközben a hótól semmit sem lát, ezért be kell kötni a szemeiket. A vezető lesz az, akinek utasításokat kell adnia a többi tagnak, hogy hogyan építsenek menedéket. A lényeg az, hogy a vezető nem mozoghat, a többi csoporttag pedig nem lát semmit.
TAPOGATÓZÓ:
El kell jutnia a csapatnak egy megszabott pontra csukott szemmel, úgy, hogy közben nem engedhetik el egymást. Az út mentén meg kell érinteni több kihelyezett papírlapot. (ezt előzetesen feltérképezheti a csapat, és valamilyen módszert dolgoznak ki a feladat megoldására). A távolság akár 300-500 m is lehet, amit meg kell tenni a csapatnak
FARKAS, KECSKE, KÁPOSZTA
Mozgassátok meg a szürkeállományokat egy kis tervezgetéssel – a „farkas, kecske, káposzta” kreatív problémamegoldásra ösztönzi a csapatokat. A feladata, hogy a három dologgal térjetek haza ehhez pedig át kell kelnie egy folyón egy csónakban. Egyszerre azonban csak egy dolgot vihettek át magatokkal ezek közül. Nem hagyhatja egyedül a kecskét és a farkast, mert a farkas egyből megeszi a kecskét, de a káposzta sincs biztonságban a kecskével. Mi tehát a megoldás? Egy kis kreatív gondolkodással, és összehangolt problémamegoldással nem lesz nehéz kitalálni!
Eszközök: Farkas, kecske, káposzta feliratik 3 gyereknek. Kék anyag, ami a tavat jelképezi.
Megoldás:
1. Áthozom a kecskét, marad a túlparton a farkas + a káposzta
2. Visszamegyek üres csónakkal
3. Áthozom a farkast, marad a túlparton a káposzta
4. Visszamegyek, de viszem a kecskét magammal
5. Kirakom egyedül a kecskét, és áthozom a káposztát
6. Így már átjutott a farkas, meg a káposzta, visszamehetek a kecskéért
7. Áthozom végül a kecskét is