Megküzdési stratégiák
Megküzdési stratégiák
Február 17-én boldogságórákkal indítottuk a napot a második osztályban. A február témája a megküzdés gyakorlása volt.
A téma jeligéjét, mottóját Szepesi Máriától választottuk: „.. ami nehéz, fájdalmas erőfeszítéseket kíván, egyedül attól nőnek lelki izmaid.”
Mivel éppen ezen a napon a Macskák világnapja van és igen sok cicaszerető gyermek van az osztályunkban, előzetes feladatot is kaptak a tanulók. Miszerint keressenek és vágjanak ki magazinokból, újságokból cicákkal kapcsolatos képeket. Nagy örömünkre már az előzetes feladatot is aktívan, nagy kíváncsisággal oldották meg a tanulók.
A boldogságórák négy fő pillér köré épültek fel. Az első a megküzdés fogalmának megbeszélése, megértetése volt, melyet a„Pozitív élmények”- zenés relaxációval zártunk. Ezáltal ráhangolódtunk az órára, jó hangulattal, tele pozitivitással indultunk neki a feladatoknak. Az óráink második részében tanítói bemutatásra került a „Mese a törött vízhordó edényről”, melyet páros munkában dolgoztak fel a tanulók. A harmadik részben pedig a cicás képek kerültek egy közösen megálmodott, elkészített plakátra és még egy vers is előadásra került, amit a cicáról írt osztályunk egyik lelkes tanulója. Végezetül csoportmunkában házikók épültek különböző kockák, dominók felhasználásával házi kedvenceinknek.
Óráink jó hangulatban, aktívan teltek. Írhatom, hogy minden tanuló kivette a részét a munkából és megértette a megküzdés fogalmát, annak fontosságát és lényegét.
Táncsis Mihály Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola Kanizsai Dorottya Általános Iskolája
Sokszor elgondolkodom azon, hogy a gyerekeknek gyakorta olyan feladatokat adok, amibe sok felnőttnek beletörne a bicskája. Ma is így volt a 4. b osztályban. Fantasztikus óra volt, úgy repült el az idő,hogy észre se vettük. Interjúztunk, random kérdésekre válaszoltunk , de a legfantasztikusabb az volt, ahogy a gyerekek könnyedén keretezték át a nehéz szituációkat egy játékos gyakorlat során. Hiszek abban, hogy ez a generáció, miután mentálhigiénés tudása lesz, elégedettebb, boldogabb, egészségesebb felnőtt lesz, mint mi vagyunk .
Tanulóink nagyon szeretik a boldogságórákat, hiszen minden alkalommal bővülnek boldogságteremtő képességeik, boldogságfokozó technikáik.
Február hónapban a nehézségek, kihívások, problémák, konfliktusok megoldására kerestük a megoldási lehetőségeket.
A foglalkozást a „”Almát szedj, ügyesedj, szőlőt szedj, ügyesedj!” relaxációs gyakorlattal kezdtük. Fél percig nyújtózkodva, fél percig hajolva pihentettük testünket, lelkünket.
Ezután megbeszéltük, hogy mit is értünk megküzdési stratégiákon és miért van ezekre szükségünk?
A témát saját tapasztalatainkból kiindulva közelítettük meg, olyan mondatokat fogalmaztunk, melyek segíteni szoktak nekünk problémáink megoldásában, vigaszt nyújtanak, ha mélypontra kerülünk.
Ezt követően kivetített képek segítségével a nehézségek átvészelésére még több lehetőséget gyűjtöttünk. Ezek közül minden tanuló, a számára a legjobb és legtöbbször alkalmazott megoldást leírta vagy lerajzolta, melyeket be is mutattak egymásnak.
A foglalkozást az „Ellazulni jaj, de jó!” című dallal fejeztük be.
A mai foglalkozásunk a Macskák Világnapjára esett. Beszélgettünk a cicák tulajdonságairól, ki melyik tulajdonságát szereti és melyiket fogadná el szívesen magának. Majd meditáltunk, ahol mindenki ellazult kellemesen. majd meghallgattuk a hónap dalát. Ezt követően beszélgettünk a mindennapi kihívásokról, amikkel nekik meg kell küzdeni. Elmondták, érzelmileg mit vált ki belőlük és mit kell megtanulniuk még, hogy a mostani problémákon később lazábban tudjanak átlépni.
A szamuráj szerencséje japán mesét is megismerték. Beszélgettünk róla, szólásokat, közmondásokat mondtak, levonták a tanulságot. A szamurájok életéről olvastunk érdekességeket az interneten, néztünk fotókat, majd ők is terveztek szamuráj lego-figurákat.
A hónapban a farsang témaköré szerveződtek a foglalkozásaink. A Pozitív élmények zenés relaxációját többször meghallgattuk,készítettünk Kacagtató,humoros rajzokat,elolvastuk A szamuráj szerencséje című mesét. A Távcsövön át! -mit láttál? játékban mindenki elmondta,hogy milyen pozitív élményekre emlékszik a legszívesebben.
A megküzdési stratégiákat az Egészséghéten belül, egy levél mentén történő eseménysorozattal valósítottuk meg csoportunkban. A gyerekek érdeklődve, aktív figyelemmel oldották meg a feladatokat, mellyel mindig közelebb kerültünk a célhoz. Nagyon jó hangulatban, izgalmakkal, örömökkel telve értünk a foglalkozás végére. Bagdi Bella Tükördalát az elkövetkezendő napokban is meghallgattuk a gyerekek érdeklődéséhez igazítva.
„Kedves Gyerekek!
Sajnálattal láttam és hallottam, hogy az utóbbi időben hangosan játszottatok és nem vigyáztatok a csoport játékaira és egymásra sem. A birkózás nagyon jó mozgásfejlesztő játék, erősödnek tőle az izmaitok, de ennek gyakorlására nem a legmegfelelőbb hely az óvoda. Sokan vagytok és egyetlen rossz mozdulat elegendő a balesethez. A futást pedig kint gyakoroljátok, hiszen nagy helyen sokkal élvezetesebb!
De nincs baj, ne aggódjatok, itt az ideje, hogy jóvá tegyétek a rossz cselekedeteiteket! Tudjátok, mindig mindenre van megoldás!
Üljetek le a szőnyegre és adjatok körbe egy labdát, közben gondoljátok ki azt, hogy mit tehettek azért, hogy megőrizzétek a barátaitokat vagy új barátokat szerezzetek vagy a felnőttek arcára mosolyt csaljatok! Itt az ideje a jó cselekedeteknek! Elrejtettem számotokra valamit, de ahhoz, hogy megtaláljátok, teljesítenetek kell néhány feladatot! Készen álltok rá?
Szeretettel ölellek titeket: Titoktündér
1. Soroljatok fel legalább 8 dolgot, mit tehettek az egészségetekért! 8 gyerek álljon be a körbe és jó megoldás esetén guggoljon le! Ők segítenek a feladat teljesítésében!
2. Akkor mozgásra fel! Kedves Óvó néni! Kérlek kapcsold be Bagdi Bella Tükördalát! Szeretném, ha minden gyerek boldog és ügyes gyereket látna a tükörbe, ha belenéz! Tudjátok ha boldogok vagytok, egészségesebbek is vagytok! Mozogjatok a mozgáskottára, amíg szól a zene!
3. Már közel a cél! Lazításképpen énekeljetek egy kicsit. Tudjátok „Három a magyar…igazság!” Keressetek 3 zöldséggel, gyümölccsel kapcsolatos dalt! Az elsőt guggolva, a másodikat terpeszállásban, csípőre tartással, a harmadikat körben járással énekeljétek és a végéhez közeledve sétáljatok oda a gyógynövényekhez!
4. Már csak egyetlen feladat! Emlékeztek még a gyógynövényekre! Nevezzétek meg őket! Aki a legtöbbre emlékszik a feladat végéhez érve nyissa ki a szekrényt és a szőnyegre ülve nézzétek meg a meglepetést!
A dobozban rejlő levél tartalma:
Kedves Napsugár csoport!
Nagyon ügyesen megküzdöttetek a feladatokkal, kitartottatok céljaitok mellett! Tegyétek így mindig! Vegyetek a dobozból egy jelet és egy karkötőt és üljetek le egy négyzetre a szőnyegen! Mikor mindenki megérkezett az lesz a dolgotok, hogy adjátok át a szeretet karkötőjét annak a pajtásnak, akit húztatok! Közben mondjátok el neki, miért szeretitek őt! Az a gyermek kezdje, akinek a neve manónyelven IÁI AA! Akinek megvan a karkötője álljon keresztbe tett lábban a négyzeten! Ők azok, akik minden akadályt leküzdve bebizonyították milyen ügyesek, kitartó és szerethető gyerekek!
Szeressétek egymást!
Hálás szívvel: Titoktündér
Csécsei Gézengúz Óvoda és Bölcsőde
A megküzdés hetét egy kis relaxációval kezdtük, nyújtózkodtunk, figyeltünk a légzésünkre, malomkőrzést csináltunk. Szívmanó érzelemkártyáit hívtam segítségül. Megmutattam a gyerekeknek, majd kértem őket, hogy válassza ki mindenki egyesével a számára legszimpatikusabb kártyát. Ezeket utána átbeszéltük, hogyan segít a rossz érzésekkel, a nehézségekkel megküzdeni (pl. egy ölelés, vagy zenehallgatás….stb). Elolvastam a csoportnak Az erdei tisztás c. mesét, a benne elhangzott mondókát pedig megtanultuk a boldogságóra hetén. A meséhez tartozó feladatlapon kiszíneztük az állatokat, majd segítettünk nekik megtalálni az otthonukat. Az egészséges önbecsüléssel is foglalkoztunk kicsit a héten, beszélgettünk pár állatról, ki miben jó és ügyes, majd kértem őket mutogassák ezeket el. Nagyon élvezték! A teljes ellazulás azonban a havi dal hallgatása közben történt. Ehhez gyújtottam egy gyertyát és ilyen meghitten hallgattuk meg a dalt és végeztük el az abban elhangzó gyakorlatokat. Teljes átéléssel csinálták a gyerekek, sokan csukott szemmel, átszellemülve. Nagyon jó volt látni, hogy így tudnak ehhez kapcsolódni és érzik, hogyan tudnák a feszült érzéseket kicsit ellazítani, lazábbá tenni testüket, amikor pl. mérgesek, morcosak. Ezeket a meditációs dal végén át is beszéltük. A hét lezárásaképpen szuperhősös álarcokat készítettünk (kicsit a farsanghoz is közeledve) és megbeszéltük, hogy mindannyian hősök vagyunk! Mindenki másban, mindenkinek megvan a saját maga erőssége és meg tud küzdeni bármivel, amivel szeretne! Ilyen céltudatosan, egészséges önbecsüléssel vágunk neki a következő hónapnak 😉
Február a farsang jegyében telt. A hónap témája a ‘Megküzdési stratégiák’ nagy segítségünkre volt a farsangi műsorra való felkészülés során, hiszen nem kis kihívás egy műsor összeállítása, kivitelezése, különösen abban az esetben, ha mindössze heti egy osztályfőnöki órán vagyunk együtt mindannyian.
Az órát mint máskor is, a munkafüzetben lévő bölcsességek, idézetek feldolgozásával kezdtük. Ezt követően először a’ A szamár története’, majd a számunkra nagyon aktuális ‘Tíra és a musical’ történetét vitattuk meg, levonva a tanulságokat, ami kellő erőt, lendületet, önbizalmat adott a farsangi műsor sikeres, színvonalas lebonyolításához. A későbbiekben mindenképp tervezem a stressz leküzdésére irányuló technikák megismertetését tanítványaimmal, hiszen ezekre a mindennapokban egyre nagyobb szükségü(n)k van.