Az órát relaxációs gyakorlattal kezdtük. : Lemegy a nap, lankad akarja…; A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom…
Téma bevezetéseként színezés, majd a hónap dalának meghallgatása. Mese meghallgatása után a mesehős hullámhegyeit – völgyeit a gyerekek nyilakkal jelzik. Segítők és rosszakarók összegyűjtése. Rejtvényt csoportmunkában fejtették meg a tanulók. Feszültség érzésének jelölése a testen színesekkel. Akadálypálya leküzdése bekötött szemmel, pozitív megerősítő biztatásokkal, öleléssel.
Labirintus csoportmunkával, bekötött szemmel, segítő irányítással. Lezárásként a meditációt fekve végeztük.
Megküzdési stratégiák
Székely József Református általános Iskola
Differenciált fejlesztés heterogén tanulócsoportban tanítási-tanulási stratégia (DFHT)
A dokumentum készítőjének neve: Szurgent Mihály Miklós
Műveltségi terület Ember és társadalomismeret
Tantárgy Református hit- és erkölcstan
Osztály/ csoport 7. 17 fő 3X4fő 1X5fő
Téma/ modul/ tematikus egység Megküzdési stratégiák
Az óra témája Hogyan küzdjünk meg a nehézségeinkkel?
Az óra cél- és feladatrendszere, típusa Arra való rámutatás, hogy Isten segítségével minden akadály leküzdhető a hívő ember életében
Tantárgyi kapcsolatok Irodalom, Nyelvtan, Történelem, Informatika, Ének-zene
Kereszttantervi kapcsolatok Hon és népismeret, információs és kommunikációs kapcsolat, lelki egészség
Melléklet –
Taneszközök Csomagolópapírok, filctollak, tankönyv, tablet, laptop, projektor
Felhasznált források • Biblia
• Református hit- és erkölcstan taneszközcsalád 7. osztályosok részére (RPI, Kálvin Kiadó)
Idő Az óra menete A pedagógus tevékenysége
A tanulók tevékenysége Módszerek Munkaformák Kapcsolódás az alprogramokhoz Taneszközök
3p Ráhangolódás Szerepek egyeztetése.
DFHT-KIP Frontális munka
17p Fő rész
(csoportmunka) Feladatok kiosztása.
A csoportok munkájának segítése. A feladatok csoportonkénti megértése után, az óra anyagához igazodó feladatvégzés. Csoportmunka Művészetalapú, Digitális,
Logikaalapú,
Életgyakorlat
Filctoll, csomagoló papír, olló, ragasztó, Biblia, tankönyv, tablet, laptop, Énekeskönyv, hangszerek
10p Fő rész
(csoportok beszámolója) A beszámoló munkájának segítése.
Értékelés. Egy gyermek a csoport közös munkája alapján beszámol az elvégzett feladatról. Frontális
mágnes, projektor
7p Fő rész (egyéni feladatok) A gyerekek egyéni munkájának segítése: (igény szerint) A csoportmunká-ra épülő differenciált feladatok megoldása, egyénileg. Egyéni
toll, ceruza, ragasztó, tablet
5 p Fő rész (egyéni beszámolók) Az egyéni feladatok meghallgatása. Értékelés. Egyéni feladatok megoldásainak ismertetése az osztállyal. Frontális
3p Értékelés A tanulók csoportos, és egyéni munkájának értékelése.
Egyes tanulók pozitív értékelése, munkájának kiemelése. A tanár értékelésének meghallgatása, belőle tanulság levonása. Frontális
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
1. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
2. Csoportfeladat:
• Gyűjtsetek olyan élethelyzeteket, munkákat, feladatokat, amik különösen stresszesek lehetnek egy ember számára!
• Keressetek ezekre az élethelyzetekre megoldásokat!
Egyéni feladatok (1)
1. Válasz ki egy élethelyzetet a csoportfeladatból és adj arra tanácsot! Mit tegyen az az ember?
2. Mit gondolsz miért lehetnek ezek a helyzetek olyan stresszesek az emberek számára?
3. A csoportfeladatban gyűjtött stresszes élethelyzetek közül melyiket élted már át, hogyan küzdöttél meg vele?
4. Mit gondolsz kapcsolataidban kinek van most hasonló stresszhelyzet az életében?
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
1. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
2. Csoportfeladat:
• Gondoljátok át az eddig tanultakat és keressetek, olyan embereket a Bibliából, egyháztörténetből, akik valamilyen nehéz helyzetbe kerültek.
• Írjátok le, hogy ezek az emberek, hogyan küzdöttek meg a nehéz helyzettel!
Egyéni feladatok (2)
1. Számodra mi volt a legelgondolkodtatóbb a csoportfeladatban és miért?
2. Keress olyan személyeket, akik a rályuk nehezedő feladatban elbuktak! Szerinted mi lehetett a bukásuk oka?
3. Mi a véleményed, szerinted könnyebb isten szolgáinak megküzdeni a nehézségekkel? Válaszod indokold!
4. Milyen gondolatokat ébresztett benned a csoportfeladat?
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
1. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
2. Csoportfeladat:
• Készítsetek egy jelenetet melyben egy iskolai stresszes helyzetet mutattok be!
• A jelenetben mutassátok be, hogy hogyan lehet feloldani az ilyen szituációkat!
Egyéni feladatok (3)
1. Mit gondolsz mennyire felel meg a valóságnak a jelenetetek? Miért?
2. Találj ki más a jelenethez kapcsolódó stresszkezelést!
3. Véleményed szerint miért lehet eredményes az, ahogy a jelenetetekben kezeltétek a stresszt?
4. Mit gondolsz, ha hasonló élethelyzetbe kerülnél te meg tudnád oldani a problémát? Hogyan tennéd?
Nagy gondolat:
Küzdelemre hív az élet, hadd kövessünk benne téged!
3. Motiváció: Minden ember életében vannak nehézségek, legyen az keresztyén, hívő vagy hitetlen. Ezekkel a nehézségekkel meg lehet küzdeni, szembe kell nézni velük. A kérdés az, hogy ezt hogyan tesszük? A mai órán erre keressük a választ!
4. Csoportfeladat:
• A Youtube-on számos motivációs videó érhető el.
• Nézzetek meg néhányat majd a csoportfeladatban mutassátok be őket úgy mint egy filmkritikus (nem feltétlen kell negatív véleménnyel illetni őket, próbáljatok meg a jókat kiemelni)
Egyéni feladatok (4)
1. Mi az ami téged leginkább elgondolkoztatott a csoportfeladattal kapcsolatban?
2. Mit gondolsz milyen élethelyzetben lehet hasznos egy ilyen motivációs videó?
3. Ha te motivációs videót készítenél miről szólna, mit mondanál el?
4. Hogy érezted magad a csoportfeladat közben, mi volt számodra a legjobb része?
Azt gondoltam, a szuperhősök a mesékben vannak. Ez nem igaz, mert én mindennap találkozok szuperhőssel, nem is eggyel. Az első szuperhősöm az én anyukám, aki minden reggel vidáman, mosolyogva, habos kakaóval ébreszt. Második hősöm az apukám, aki sokat dolgozik, hogy mindent megvehessen nekem. Sajnos keveset találkozok vele, mert külföldön dolgozik. A telefonban mindig szomorú a hangja, azt mondja, hiányzunk neki. Én is ezt érzem, s látom, hogy anya szeme is könnyes.
A harmadik szuper-erővel rendelkező személy a nagyi, aki bár már nem fiatal, mégis mindig meghallgat, segít nekem.
Ha hiszitek, ha nem, az óvodában is csak szuperhősök vesznek körül – az óvónénik, a dajka nénik.
Nekem ennyi szuper hősöm van. De ha tovább gondolkodnék, még találnék!!!!
Úgy gondolom, ha nagy leszek, én is szuper hős leszek!!!
A 6. c osztály tagjaihoz nagyon közel állt ez a téma. Minden egyes gyermek olyan környezetben él, ahol nap mint nap ki van téve valamilyen külső vagy belső negatív hatásnak. Fokozottan érintve vannak a káros szenvedélyek által, problémamegoldó képességük gyenge, nem tudnak bánni a pénzzel, folyamatosan részesei valamilyen erőszakos, agresszív cselekvésnek. Mély érzéseket váltott ki belőlük a mindezekről való beszélgetés, és ügyesen megfogalmazták azokat a stratégiákat, melyekkel ezeket a problémahelyzeteket meg lehet oldani.
2020. február hó
Megküzdési stratégiák
A „megküzdés”, mint kifejezés értelmezésére került sor az első heti foglalkozásokon, minden óvodában. Bevezetőképp a gyermekek saját tapasztalatait vettük számba – életkori sajátosságaikból adódóan – hiszen ebben a korban minden, ami róluk szól kiemelt fontosságú.
Az első lépcsőfok a kisgyermekkoruk volt és el is játszottuk, hogy egy csecsemőnek milyen megküzdési fázisai vannak, mire óvodásokká lesznek. Nagyon élvezték a játékot és sok gyermeknek volt tapasztalata a kis testvérektől is.
Megbeszéltük, hogy milyen sok hőstettet követtek el, mire megtanultak felállni, majd járni, és mennyi fájdalmat szenvedtek el és számtalan újrakezdésre volt szükségük. Továbbgondolva: ha egy kisbaba már kicsi korában ilyen nagy „hős” akkor biztos mindenki sokat fejlődött nagycsoportos korára. A kisgyermekkorral kapcsolatban „aranymondások” is születtek:
„ A babák tudják, hogy a napsugár a szélnek mit mesél”
„A kisbabák még érzik, hogy a föld mozog, azért esnek el annyit.”
A könyvünk meséje (Aranykulcs) nagyon megragadta a gyermekek figyelmét és érzéseikre is mélyen hatott. A mese vége felé minden csoportban nagyon kézzel fogható volt a belsővé válás: csend, mozdulatlanság és feszült figyelem tükrözte mindezt. Ami megkoronázta a végét az volt, hogy az egyik kisfiú a történet végén, átszellemült tekintettel a mese végén ezt mondta: „Ó, de romantikus!” … egy különleges pillanat volt, melyet elmeséltem az édesanyjának is.
Minden hét a megküzdési tapasztalatok megbeszélésével kezdődött. A gyerekek leginkább olyan történeteket meséltek, melyek fizikai akadályok leküzdéséről szólt, azonban ezek a tapasztalatok a szülőkkel való munkavégzésekről szóltak, a közös erőfeszítésekről.
A hét következő meséi Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó című könyvéből szóltak ismét. Amely leginkább kapcsolódott a hónap témaköréhez, az a „Tündérbogyó és a színes üveggolyók” című mese volt, amely egy vak kislányról szólt. A mese érzékelhetően és átélhető módon mutatja be az óvodás korosztály számára, milyen nehézségekkel kell szembenéznie annak (esetünkben) aki nem lát és másképp érzékeli a világot. Ez a mese nem csak egy emberi megküzdési folyamatra világít rá, hanem empátiát fejleszt, formál, bemutatja a világban a másságot és az elfogadást. Játékosan és szeretettel – az érzelmekre hatva érzékenyíti az óvodás gyermeket.
A rajos feladat nagyon tetszett minden gyermeknek, nem kellet sokat gondolkodniuk a „szuperhőseiken”. Az egyik legszebb történet a „Szupergirl” elnevezésű, – szívecskékkel gazdagon körberajzolt lányfigurához született: „azért rajzoltam oda szíveket, mert szeret mindenkit, csak a rosszakat nem”. Egy másik gyermeknél pedig a középpontba az anyukája került: „Szuperanya” elnevezéssel. A Freinet óvodánkban az előző (téli) hónapokból készült rajzok, albumokká lettek összefűzve, a szuperhősök plakátra kerültek és a „Téli projektzáró kiállításukon” a szülők és a gyermekek is megnézhették újra átélhették a „Boldogovis” foglalkozásokon szerzett élményeket. Gazdag, építő és tartalmas hónap áll mögöttünk!
Gyengénlátók Általános Iskolája EGYMI és Kollégiuma
A gyerekek összegyűjtötték és lerántották a számukra nehézséget jelentő dolgokat. Mellé írtuk, milyen technikával próbálnak küzdeni ellene.
Ebben a hónapban a megküzdési stratégiák gyakorlásával foglalkoztunk.
A tevékenységet most is relaxációs gyakorlatokkal indítottuk. A gyerekek választották ki melyiket csináljuk az ismert relax gyakorlatok közül. Ezután a februári hónap aktuális témájáról, a MEGKÜZDÉSRŐL beszélgettünk. A téma folytatása képp Boldog Dóra mesére hívta a gyerekeket. A mese után átbeszéltük a mese történetét, majd megválaszoltuk a könyvben megfogalmazott kérdéseket is. Ezután többször is eljátszottuk a könyvben is említett „Hajótörés” játékot. Ez annyira elnyerte a gyerekek tetszését, hogy minden nap újra és újra játszottuk.
A délutáni játékidőben a munkafüzet témához kapcsolódó feladatlapjai is előkerültek.
A megküzdés, versengés hónapja volt a Február. Mozgásos, és kognitív képességeket fejlesztő játékokkal igyekeztünk a gyermekekben alakítani e képességet.
A megküzdés témáját leginkább feladatok elvégzésével tudtam közel vinni a gyerekekhez. Bagdi Bella dalaival ráhangolódtunk az órára. Beszélgetés során elmondták a gyerekek, hogy szerintük miért küzdünk, milyen feladatokat viszünk végig és milyen jó érzés, ha sikeresen vettük az akadályokat. Játékos feladatban bújtak végig az „alagúton”, melyet a sok apró terpesztett láb jelképezett. Néhányan megépítették a sárkány várát, ahonnan kiszabadult Boldog Dóra. Jól éreztük magunkat az óra folyamán, sokat énekeltünk, nevettünk, játszottunk.