Ismét történelmi olvasmányainkhoz kapcsolódva kezdtük a téma feldolgozását. Majd foglakoztunk a nevünk jelentésével. Megküzdési módokkal. Elkészítettük plakátunkat.
Megküzdési stratégiák
A megküzdéssel, a megküzdési stratégiákkal való tudatos foglalkozást hasznos már ebben az életkorban elkezdeni.
E témakör kapcsán abból indultunk ki, hogy minden ember kerül nehéz helyzetbe, érik kudarcok, fájdalmak. Ezek nélkül nem élhetünk, de legtöbb esetben lehetőségünk van ezekkel szembenézni, megküzdeni.
„A bugyelláris, a pipa meg a süveg” című mese feldolgozását követően a gyerekek személyes dolgaikról beszéltek. Nagyon őszintén, érzelmeiket nem elrejtve, több esetben felnőtteket meghazudtoló módon osztották meg gondolataikat. Egy alkalommal észre sem vettük, hogy már másfél órája ülünk körben, és hallgatjuk egymást.
A megküzdési stratégiák gyűjtéséből készítettük el közös munkánkat. Háttérként téglafalat gondoltak, mert azt nehéz ledönteni – gondolatmenetük szerint így kapcsolódik a témához. Erre a falra kövekbe írták azokat a megküzdési stratégiákat, amelyek az ő számukra hatékonyan alkalmazhatóak. Ötleteikkel mindannyian gazdagodtunk.
Sok szép pillanatot szereztek számomra tanítványaim, büszke vagyok rájuk!
Várkonyi István Általános Iskola, Cegléd, Széchenyi út 14/d
A téma nagyon aktuális. Sajnos egyik tanulónk elveszítette a nagymamáját. Végigjártuk a megküzdési statégiákat, de lesz még dolgunk.
A nevek jelentése izgalmas feladat volt. Aki nem tudott utána nézni, annak én kerestem meg. Lelkesen rajzolták a plakáthoz a kis képeket. Érdekes, hogy a név jelentése és a gyermek jelleme sokszor hasonló volt.
Lurkóinkat semmi baj nem érheti, hisz egy Tünde (tündér) és egy Edit (harc) vigyáz az osztályra.
Atkári Petőfi Sándor Általános Iskola
Visszaemlékeztünk, hogy januárban milyen célt tűztünk ki, mindenki saját céljaira gondolt.. Megbeszéltük, hogy ennek megvalósítása nem is olyan egyszerű dolog.. Egyetértettünk abban, hogy meg kell keresnünk a megfelelő utat ahhoz, hogy sikeresen megvalósítsuk, amit elterveztünk. Meg kell találni a megfelelő stratégiát, hogy elérjük céljainkat! A keresztrejtvény megoldása után rájöttünk, hogy együtt ez is sokkal könnyebb! Sok olyan helyzet adódhat, ami miatt feszültség van bennünk, izgulunk, ezért rosszul érezzük magunkat. Egy ábrán bejelölték, mit éreznek ilyenkor. Hogyan lazítsunk? Két kellemes dolgot választottam, színeztek és közben relaxációs zenét hallgattunk. Kár, hogy abba kellett hagyni… nagyon élvezték (csendesen) 🙂
Ebben a hónapban a megküzdési stratégiákról beszélgettünk az osztályban. Időszerű téma volt, hiszen a mindennapok már életre is hívták az alkalmazást. Egy-egy szituáció, helyzet kapcsán gyakorolhatták a gyerekek, hogy mit választanak a kialakult nehézség során a megküzdési eszköztárból, melyekről szó eset a foglalkozáson. Örömmel készítették a rajzokat, melyek jól tükrözik a csemeték NEVÉHEZ fűződő jelentést, jellemzőket.
Ebben a hónapban a megküzdési stratégiákról beszélgettünk az osztályban. Időszerű téma volt, hiszen a mindennapok már életre is hívták az alkalmazást. Egy-egy szituáció, helyzet kapcsán gyakorolhatták a gyerekek, hogy mit választanak a kialakult nehézség során a megküzdési eszköztárból, melyekről szó eset a foglalkozáson. Örömmel készítették a rajzokat, melyek jól tükrözik a csemeték NEVÉHEZ fűződő jelentést, jellemzőket.
A napot a gyermekekkel beszélgetéssel kezdtük, hogy mitől szomorodnak el, mitől ijednek meg, esetleg mitől félnek. Elmondták, hogy érezték magukat, és mit csináltak, hogy megnyugodjanak, jobb kedvük legyen. Megbeszéltük, hogy az ehhez hasonló rossz érzések könnyebb leküzdése érdekében védőpajzsot készítünk, és mivel minden rossz érzést a mosoly tud a leginkább feloldani, ezért mindenki elkészítette a “mosoly arcát”, amivel felvérteztük a színes krepp papír-mozaikkal díszített pajzsunkat. Ez után mindenki elkészítette a saját talizmánját is, melyre varázs-motívumok kerültek. A gyermekek boldogan akasztották a nyakukba, hogy immár mindig védelmet biztosítson, ha rossz érzés kerítené őket hatalmába.
A kézműves foglalkozásokat követően a gumiember játékkal gyakoroltuk a feszültségek oldását. A gyermekek nagyokat kacagtak az elernyedt összeesett gumiembereken. Azt a játékot a nap folyamán többször is kérték újra játszani. A sok nevetés által is hatékony feszültségoldó technikának bizonyult. A vidám játékot követően ellentét-párokat kerestünk, amit mozgással, arc játékkal, hasonlatokkal próbáltunk megeleveníteni. A következő játékban összegyűjtöttük a számunkra kellemetlen érzéseket és egy varázskendőbe csomagoltuk. A varázskendőre varázsigét mormoltunk és a nyitott ablaknál kifújtuk belőle minden rossz érzést.
A zárókörben a gyermekek lefeküdtek, bekapcsoltuk a hónap dalát, melyre individuálisan a saját érzéseik szerint ki a dal szövege alapján megfeszítette-elengedte egyes testrészeit, mások csak megpihenve hallgatták a kellemes dallamot. A relaxációs gyakorlatot követően a gyermekek mosolyogva, boldogan nyújtózkodtak, keltek fel, azzal az igényükkel, hogy “ugye ezt a dalt máskor is meghallgatjuk”.
Másnap egyik kislány óvodába érkezéskor boldogan újságolta, hogy a talizmán (és a talizmán mellé egy kis kifújós varázslat) segített neki újra a saját ágyában aludni. Köszönjük ezt a varázslatot!
Érdekes és vicces volt a feladat. Az osztály mozi és a farsang bűvöletében készült a védelmezőnk Bella dalait hallgattuk közben. Játszottunk a kártyákkal, énekeltünk…
A havi témánk feldolgozásánál, a gyermekek fiatal életkorához próbáltam igazítani a tevékenységeinket. A megküzdési stratégiák témáját a gyermekekkel történő beszélgetések során, a félelmeik leküzdésének segítésével dolgoztuk fel.
A téma feldolgozását a relaxációs zene meghallgatásával kezdtük, mely által, egy nyugodt, bensőséges hangulat alakult ki a csoportban.
Ezután megbeszéltük, a gyerekekkel, hogy ki, mitől fél, mit tesz, hogy elmúljon a félelme. Több gyermek fél a sötéttől, ilyenkor az anyukájához, apukájához bújik. Többen a szellemektől félnek, de megbeszéltük, hogy azok igazából nem léteznek. Itt elmondták, hogy a mesékben szoktak látni szellemeket, de megegyeztünk, nem nézik meg ezeket a meséket legközelebb. Számomra ez ismét bizonyította, hogy a média világa sokszor káros hatással is lehet a gyermekekre. Erről a szülőkkel is gyakran beszélgetünk.
Ezután elkészítettük közösen a Nyitnikék csoport védőpajzsát, mely megvéd bennünket és nem kell félnünk.
A gyerekek élvezték a tevékenységeket, megbeszéltük, hogy erősek vagyunk és mindennel megküzdünk.
A hét folyamán egy spontán adódó szituáció is kapcsolódott a témához. A karbantartó bácsi bejött a csoportba, hogy megszerelje az elromlott csapot és több gyermek megijedt tőle, sírásba kezdtek. Úgy küzdöttük le közösen a félelmüket, hogy odamentünk megnézni mit csinál a bácsi, megnéztük a szerszámait, beszélgettünk vele. Minden gyermek végül kíváncsian szemlélte a munkát és vidáman beszélgetett a karbantartó bácsival.
Nap, mint nap szembe kerülünk kisebb – nagyobb akadályokkal, melyekkel meg kell küzdenünk. Vannak időszakok, – mint például a mostani is – amikor váratlan helyzettel találjuk szembe magunkat. Szülőként próbáljuk gyermekeinket megóvni a problémáktól. Pedig fontosabb lenne, hogy felkészítsük őket arra, hogyan is tudnak megküzdeni egy-egy nehéz helyzettel.
A foglalkozás elején tisztáztuk, mit is jelent a „ megküzdés” szó. Asszociációs szavakat gyűjtöttünk és gondolattérképet készítettünk. Ezután ötleteltünk, milyen megküzdési stratégiákra is kell rendelkeznünk.
Majd árverést tartottunk, minden tanuló kapott 100 pontot és licitálhatott arra a tulajdonságra, amire neki különösen nagy szüksége van. Érdekes volt látni, ki mire szánta a pontjait.
Az óra végén összegezve az elhangzottakat közösen szófelhőt készítettünk.