Csoportommal ebben a hónapban a plakát készítést választottuk. Az online oktatás újbóli bevezetésével, sajnos ismét nehezedik majd minden!
Megküzdési stratégiák
Szorgalmatos Mesekert Óvoda Bölcsőde és Konyha
A téma feldolgozása során rendkivül pozitív eseményként értékelem a kialakult őszinte, együttműködő légkör kialakulását. Aktívan részt vettek, véleményt nyilvánítottak a gyerekek. A játék során az összefogó közösség erejét is megtapasztalhatták ” Senkit sem hagyunk magára, mert sok jó ember kis helyen is elfér.”
Nagy örömmel készítették a gyerekek az osztály védelmező plakátját. Minden gyerek megismerkedett nevének jelentésével.:))
Az órakezdő relaxáció után a hónap dalát hallgattuk meg, majd az Aranykulcs című
mesét olvastam fel. Megbeszéltük mekkora küzdelem volt megszerezni a kulcsot, nehéz volt-e a három próbát kiállni.
A mindennapjainkban is sok próbán át vezet az utunk a sikerig. Közösen soroltuk fel, hogy céljaink megvalósulásához milyen küzdelmekben lehet részünk, és ezek megerősítenek bennünket, kitartóvá tesznek minket.
A végén lerajzoltunk egy küzdelmes tengeri utazást. Közös dalolás, tánc zárta az órát.
Szivárványbohóc készítése, Képregény készítése, Nyelvtörő, Labirintus megoldása a munkafüzetben, Lovag, Sárkány, Királylány játék,
Keleti Városrészi Óvodák Pákolitz István Utcai tagóvoda
Tevékenységi/foglalkozási terv
Az óvodapedagógus neve: Gerber Anita
Csoport: Vegyes életkorú Süni- Maci csoport
Tevékenységi forma: Boldogságóra /Megküzdési stratégiák
A tevékenység előzménye: Versenyhelyzet teremtése
A tevékenység tartalma/témája: Farsang
A tevékenység célja: A hagyományokhoz igazodóan, a mesebeli szereplők, hősök megjelenítése. A víg kedélyesség megőrzése, és a közösséghez való tartozás erősítése. Egyéni és társas viselkedési formák erősítése, megküzdésre való hajlandóság ösztönzése. Örömet nyújtó, az életkoruknak megfelelő és egyben a képességeiket is fejlesztő, a motiváltság megőrzésére irányuló tevékenységek végzése.
Munkaforma: Egyéni, mikro-, csoportos
Nevelési feladatok:
• Értelmi-, érzelmi-, értékorientált közösségi-, anyanyelvi nevelés
Didaktikai feladatok:
A Farsanghoz fűződő hagyományok megismertetése, felelevenítése. Meseszereplők, hősök bemutatása. Versenyjátékok bemutatása, helyzetek megismerése, gyakorlása. Családtagok otthoni bevonása a játékos feladatok elvégzésébe.
Képesség- és készségfejlesztés:
Figyelem, vizuális megfigyelő- és elemző készség, beleélő képesség, érdeklődés, képzelet, fantázia és az alkotó fantázia fejlesztése, téri tájékozódás, nagymozgások fejlesztése, motoros képességek fejlesztése: szem-kéz koordináció, ritmuskészség, éneklési készség, oldalsó dominancia fejlesztése, szocializációs képességek fejlesztése. Együttműködés, segítőkészség, figyelmesség, önállóság, kitartás elősegítése, érzelmi megnyilvánulások tudatosítása. Stratégiák alkalmazása. Nemzetiségi kultúra ápolása – kulturális mássághoz igazodás.
Alkalmazott módszerek és eljárások:
Beszélgetés, magyarázat, bemutatás, megfigyeltetés, gyakorlás, pozitív megerősítés, társak előtti elismerés, értékelés, igény és szükség szerinti irányítás, ötletadás, segítségnyújtás, személyiség kibontakoztatás.
Eszközök:
Jelmezek, lufik, lepedő, seprű, színezők, ceruzák, cd és lejátszó, bluetooth hangszóró, golyók, kislabdák, kosarak, székek.
Forrás:
Bagdi Bella – Prof. Dr. Bagdy Emőke – Tabajdi Éva: Boldogságóra kézikönyv
Bagdi Bella – Bezzeg Andrea: Boldogságóra készségfejlesztő munkafüzet
Boldogságóránk 6. témája a Megküzdési stratégiák volt. A foglalkozás bevezetéseként a 7. relaxációs gyakorlatot végeztük el. Ezután Bagdi Bella : Ellazulni jaj, de jó című dalát hallgattuk meg. Majd az Arany kulcs c. mesét dolgoztuk fel és beszélgettünk a gyerekek félelmeiről, negatív gondolataikról. A Cápatámadás mozgásos játék után pedig elkészítettük a közös tablónkat.
A februári hónap témáját a Bagdi Bella Ellazulni jaj, de jó dal meghallgatásával indítottam.
Az Aranykulcs című mesét nagy érdeklődéssel hallgatták. Ezért ez megfelelő alapot adott a mese üzenetének a megértéséhez és lelkesedéssel színezték ki a sárkányrajzot.
A félelmeikről szóló beszélgetést egy fonal gombolyaggal kezdeményeztem. A szőnyegen körben elhelyezkedve gurították egymásnak a gombolyagot. Akinél volt a fonal, az mondta el a többieknek, hogy mitől fél, pl.: zajtól, póktól, sötétségtől stb.
A Cápatámadás című stratégiai játékot többször is eljátszottuk, mert nagyon élvezték a gyerekek. Ezen játék kapcsán megértették játékos formában a megküzdéssel együtt a segítségnyújtás fontosságát is.
Együtt erősek vagyunk!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy a céljaikért meg kell küzdeniük. Többször szembekerülhetnek nehézségekkel, kihívásokkal, problémákkal, kerülhetnek konfliktus helyzetekbe, de ezeket leküzdhetik. Közös erővel teljesülhetnek kitűzött céljaink.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel a Nap üdvözlet relaxációs gyakorlattal kezdjük a foglalkozást. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elkezdtük az Aranykulcs mese dramatizáltuk, melynek szereplői maguk a gyermekek voltak. Mesélés során egy kislány játszotta a Róza királylányt, és egy fiú volt a sárkány. A többiek részesei lettek a mesének, ők segítették a feladatokat teljesíteni. A mese végén nagyon tetszett a gyermekeknek az akadálypálya teljesítése, többször is végig mentek rajta. Ennek köszönhetően közösen küzdötték le a nehézségeket. Nagyon élvezték az egész mesét, beleélték magukat a cselekményébe, közösen örültek, hogy sikerült minden feladatot teljesítni.
Beszélgetés A mese végén megbeszéltük, hogy a gyermekek életében volt-e olyan dolog, amit szerettek volna elérni, de nehezen sikerült. Mindenki felsorolhatott olyan nehézségeket, melyet meg kellett oldaniuk. És elmondhatták, kik segítették őket ebben.
Dramatikus játék: Eljátszottuk a hajótöréses játékot, mely nagyon tetszett a gyermekeknek. Nagyon figyeltek arra, hogy mindenki a hajón maradhasson.
A gyermekek kiszínezték a meséhez készített színezőt, nagyon tetszett a gyermekeknek ez a feladat, mert szívesen színeznek olyan képeket, melyet aprólékosan kell kiszínezni.
Zenehallgatás alkotás közben: Alkotás közben meghallgatjuk Bagdi Bella: „Ellazulni jaj de jó!” című dalát, melynek ritmusára a színezés után a gyermekek mozoghattak.
Dramatikus játék: A gyermekekkel közösen megformáztuk a napot, mely sugaraival elűzi a felhőket, melyeket szintén gyermekek formáztak meg, és ez a nap, boldoggá tett minket.
Zárásként: Megformáztuk együtt a sok tornyú palotát.
Csólyospálosi Általános Iskola
Ha velünk van a bátorság pajzsunk bármivel képesek vagyunk megküzdeni.