Rövid, de megküzdésekkel teli hónapon vagyunk túl. Több diáknak a vírusokkal kellett megküzdenie.
Iskolai Ki mit tudra készülve is voltak akadályok ebben a hónapban. A szamuráj szerencséje mese nagyon tetszett a gyermekeknek. Csodálatos páncélokat alkottak, amik a mindennapjainkban is segítenek a kihívások leküzdésében.
Megküzdési stratégiák
Ez a hónap a Fügécskéknek valóban a megküzdésről szólt. Kemény harcot vívtunk, illetve vívunk még most is a betegségekkel szemben. Talán a 4 év alatt még nem volt olyan, hogy ebben az osztályban ilyen tartósan és ilyen sokáig legyenek hiányzóink. A szamuráj története segítségével újra felelevenítettük, hogy a látszólagos nehézség akár az előnyünkre is válhat, a törött vízhordó edény pedig figyelmeztetett minket, hogy nem kell tökéletesnek lennünk, mert így is értékesek vagyunk. Ezzel kapcsolatban egy spontán ötlettől vezérelve megkérdeztem tőlük (megkértem, hogy előtte csukják be a szemüket), hogy ki érzi magát fontosnak. Sajnos mindössze 3-an nyújtották a kezüket, ami nagyon elgondolkodtatott. Eszembe jutott, hogy ugyanezt a kérdést felnőtteknek feltéve, valószìnű hasonló „eredményre” jutnánk, amibe nagyon szomorú belegondolni. Kár, hogy a felnőtteknek nincsenek ilyen Boldogságórái… Mindeközben a gyerekek javaslatára a humort igyekeztünk becsempészni az életünkbe. Végül pedig elkészítettük a mi Önbecsülésedényünket a technika óra keretein belül. Az érdekessége a dolognak az volt, hogy az elkészítése során sokan a saját gyengeségeikkel kellett, szembenézniük. Van egy nagyon kreatív, szépen rajzoló Fügécske, aki igazi maximalista. Gyönyörűen kidíszítette az edényét, de rosszul vágta ki, ezért összegyűrte (előfordult nála már hasonló jópárszor), én viszont „megmentettem”, a munkáját és ragaszkodtam hozzá, hogy ragassza azt fel, még inkább rávilágítva, hogy nem baj, ha van egy kis hibája, egyébként is szét kellett volna darabolnia az edényét. Ezt a munkadarabot választottam főképnek is. Aztán más pedig elhagyta a „cserép”darabját (aki egyébként is hajlamos elhagyni dolgokat)stb. Szóval a készítés során is gyakoroltuk a megküzdést.
Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium
Egri Szalaparti EGYMI és Kollégium
Középsúlyos értelmi fogyatékos tanulók általános iskolája
A háromágú tölgyfa meséje
A mesefeldolgozást ráhangolódásként használtuk faültetési programunkhoz.
A közös csoportos együttlétek mindig lelkesítik a gyerekeket. A meseszereplők és a játék után a fák élővilágban betöltött szerepének elemzésével irányítottuk Őket a valódi célunk felé. Bevezetés, és jó hangulatú együttlét volt a szinte két hetes programunkba.
A mese fája is csodákra volt képes, még a belőle megmaradt forgács is hasznossá vált, életre kelt.
A hét során sok beszélgetés folyt a csoportokban a fákról.
Mit is látnak fontosnak a gyerekeink a téma kapcsán? Összefoglalom az Ö látókörükből:
– A fák, a természet, szépségén túl az életünkhöz is nélkülözhetetlenek. A játszótéri fáink árnyékot adnak, a lakótelepi fák a tiszta levegőt biztosítják.
– A sok betonépületek között a fás parkokban pihenünk meg.
– Az iskolánk parkjában kis mókusok is vannak a fákon, menedék a madarainknak is.
– A fáink ágaira helyezzük ki a madáretetőket, akiket télen etetünk, egyébként a fa bogyóit eszik, van, amelyiken madárfészek is van.
– A fák megőrzik az esőcseppeket, a madárkáink ihatnak is a leveleikről. Jó kis bújócskás játékokat játszhatunk a fák között.
– Minden évszakban változnak, izgalmas.
– Az erdőben a legjobb kirándulni!
A szépséges mese-fa rajzaikkal is megörökítették a történetet. Fa rajzaikban kedvenc fákat is készítettek.
A 8.o. ebben a hónapban a macskák és a jegesmedvék világnapjával és a humorral foglalkozott.
Havi boldogságóránk 2 tanórát vett igénybe. Az első órát „A pozitív élmények” relaxációval indítottuk. Ezt nagy átéléssel végezték a gyerekek. A hónap témája a „Megküzdési stratégiák”, ami nem könnyű téma egy alsó tagozatos gyeremek számára, ezért muszáj volt megbeszélnünk, hogy mit is jelent ez. Megbeszéltük, hogy ki hogyan küzd meg a problémákkal, konfliktusokkal, kudarcokkal. Téma volt az is, hogy ki hol érzi
és hogyan oldja fel a benne felgyülemlett feszültséget, kitől kérhet segítséget, ha szüksége van rá. Hihetetlenül érett gondolatokat fogalmaztak meg diákjaim, nagyon sok spontán megnyilatkozás történt. Óriási nyitottságot tapasztaltam részükről. Úgy éreztem jól megértették a hónap témájának lényegét. A második tanórán a kreativitásé volt a főszerep. A megküzdés szivárványát készítettük el krepp papírból, valamint olyan hangulatjeleket válogattunk ki, amelyek a megküzdési stratégiáinkat szimbolizálhatja, fejezheti ki. Ezeket lerajzoltuk kiszíneztük és a szivárványra ragasztottuk, mindez majd az osztálytermünket fogja díszíteni.
A Megküzdési stratégiák témát játékokkal indítottuk.
A tanulók kézen fogták egymást, az első nyitott szemmel vezette a többieket, akiknek be kellett csukniuk a szemüket. A következő játék, a tanulók párban szemben egymással csukott szemmel kellett megérintsék egymás arcát, orrát, kezét, labfejét, bokáját, majd megöleljék egymást.
A játékok végrehajtása után megállapították a gyerekek, hogy a helyzetük nem volt egyszerű, különböző problémákkal kellett megküzdeniük. Megoldottuk a keresztrejtvényt, amelynek kulcsszava az együttműködés lett. Arról is beszélgettünk, hogy bizony az életben adódnak nehézségek, kudarcok, van amikor szomorúak is vagyunk.
Meghallgattuk A bugyelláris, a pipa meg a süveg című népmesét, majd beszélgetés következett a problémahelyzetekről, azok megoldásáról, és így kapcsolatot tetemthettünk a következő feladatokhoz:
– Leírták vagy lerajzolták, hogy kihez/kikhez fordulnak, ha gondjuk, nehézségük van; kik azok, akik hozzájuk fordulnak.
– Bejelölték egy testrészet ábrázoló rajzon a helyeket, ahol feszültséget éreznek, és annak tüneteit.
– A kisebbek labirintusos feladatlapokat oldottak, a nagyobbak képrajzot készítettek egy adott helyzetről. ( A feladatok végzése közben Bagdi Bella dalt hallhattunk.)
– Megerősítéseket, bátorításokat fogalmaztunk meg, amelyeket egymásnak mondhatunk nehéz időkben.
Az órát meditációval zártuk.
Természetesen február nem képzelhető el farsang nélkül. A szerepek kiosztásakor megbeszéltük, hogy minden szereplő szembenéz a nehézségekkel, és a végén optimista módon megoldja a feladatát, eléri célját: a labdarúgóból gólkirály lesz, a vadász elejti a vadat, a királylány megtalálja várt kedvesét, stb.
A fársángolásunkat sok móka, játék követte, meg a finom farsangi fánk.
Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYMI
Február hónapban a gyerekekkel beszélgettünk arról, hogy milyen kihívások merülhetnek fel a mindennapokban és hogyan tudunk ezekkel megküzdeni hatékonyan. Ehhez a „Szamuráj szerencséje” című mesét dolgoztuk fel a gyerekekkel beszélgetéssel, egyéni és csoportos játékos feladatokkal. Végül pedig elkészítették saját Szamuráj páncéljukat. A játékos feladatok nagyon jó hangulatban teltek. Nagyon kreatív és egyedi megoldások születtek a szamurájok készítése során, melyek ki is kerültek az osztályterembe. 🙂
A kihívások erdejében a koronáig kapaszkodunk
A Szamuráj szerencséje japán népmese elolvasása után a „Mindenki a saját sorsának kovácsa” mondat boncolgatásába kezdtünk. Megbeszéltük, hogy ki milyen akadályokkal került szembe eddigi élete során és azt, hogyan tudta legyőzni. A beszélgetést egy rajzos feladat követte. A saját rajzokhoz kapcsolódó élményeket közösen kibontottuk – egy őszinte beszélgetéssé bővítettük. Minden képhez beszélgetésindító kérdések kapcsolódtak. A kérdések elsősorban a gyermekek saját élményeire és ezekkel kapcsolatos érzéseire irányultak. Ezek egyrészt segítették az élmények feldolgozását, másrészt a saját megoldások megtalálását, megtervezését. Pozitívan, magabiztosan mondták el a nehézségek leküzdésére irányuló cselekvéseiket.
Az elkészült rajzokból kialakítottunk egy fát, aminek az ágaira kapaszkodva, -persze csak jelképesen,- de a csúcsig kapaszkodtunk. A kihívások erdejében több tucat lehetőség kínálkozott a problémák megoldására, amit a rajzok hűen tükröznek.
Az osztályteremben „elültetett fácska” reméljük még sokáig ad számunkra gyökereket, szárnyakat és biztos menedéket!
A megküzdési stratégiák témát az ” Erdei tisztás” című mese olvasásával vezettem be. Boldog Dóra és Szomorú Szilárd mindig segítségünkre van a témák feldolgozása során. Mivel nagyon sokan voltak betegek ebben a hónapban, sokat beszélgettünk arról is, hogyan küzdötték le a betegséget. Minden kis betegünk részletesen elmondta a „betegségének a történetét.” A kis bábok dicsérték őket és buzdították a gyerekeket. Ha rossz volt a kedvük, ennek az elűzésében is segítettek. A farsang néhány kisgyermek számára kihívást jelentett, de bátrak, ügyesek voltak. Ebben nagy szerepe volt a szülőknek is, akik a farsang első részében részt vehettek, mert ez a rész nyilvános volt. Felérkeztünk a boldogság vár hatodik lépcsőfokára.
A február is mozgalmas hónap volt számunkra! A megküzdés témakört beszélgetőkörben kezdtük megismerni. Remek alkalom adódott az osztályban felmerülő problémák megbeszélésére. A havi témák közül a Jegesmedvék világnapját választottuk ki. Egy ppt készítése után megosztottuk gondolatainkat iskolánk tanulóival. Beszéltünk a problémákkal való megküzdésen kívül, a globális felmelegedésről és környezetvédelemről egyaránt. Ez mellett jutott időnk egy kis torkoskodásra is. A farsangi időszakot kihasználva, minifánkot sütöttünk közösen a gyerekekkel, amit nagyon élveztek, és persze az utolsó darabig elfogyasztottak. Végül beneveztünk egy gleccservédelemről szóló rajzpályázatra, bevonva az ötödik, és a nyolcadik osztályból is egy-egy csapatot.