,,Megbocsátani azt jelenti, hogy megérteni. És megérteni valakit, azt jelenti, hogy megbocsátok neki.” (Müller Péter)
Ebben a hónapban egy nehéz témát dolgozunk fel: a megbocsátást. Minden ember életében jelen van a megbocsátás, de hogy ki képes teljes szívvel ezt megtenni, az csakis az egyéntől függ. Fontos tudatosítani, hogy elsősorban önmagunknak szóló ajándék.
A foglalkozást idézetek fejtegetésével, megbeszélésével kezdtük.
Kihangsúlyoztuk a megbocsátás különféle előnyeit:
-megbocsátó emberek kisebb valószínűséggel gyűlölködnek,
-boldogabbak,
-nyugodtabbak,
-optimistábbak,
-hálásabbak.
Majd olyan helyzeteket hoztunk fel, amikor megbántottunk valakit vagy megbántottak minket, és ezt hogyan éltük át, hogyan dolgoztuk fel.
Az órát a Ho’oponopono dallal zártuk.
Megbocsátás
Szilvási Általános Iskola Felsőszilvási Általános Iskolája
A tanév során a legnehezebben kivitelezhető feladatot jelentette számunkra. Megbántani és megbántódni sokkal könnyebb, mint megbocsátani. Először mindenkinek magában kell rendeznie a sérelmeit, utána tud megbocsátani másoknak. Kiskamaszkorban gyakoriak a konfliktusok, a megbocsátás gyakorlására bőven van alkalom. Többször leültünk beszélgettünk erről. A gyerekeknél a megbocsátást szavakkal megfogalmazni , de kisebb ajándékokkal kompenzálnak.
Néha nem gondolunk abba bele, hogy a szavainknak, tetteinknek milyen súlya van. Megbántottunk valakit, majd elfelejti, nem nem biztos hogy elfelejti, azt gondoljuk, hogy abban a pillanatban jogos volt, hogy megbántottam vagy megvertem, vagy ütöttem abba nem gondolunk bele, hogy ez a másik kisgyereknek, hogy esik! Fő probléma mostanában sajnos a verekedés, lökdösődés és a csúfolódás is sajnos! De nem kérnek sajnos bocsánatot, nem gondolnak abba vele hogy a másik hogy érzi magát csak azt, hogy ők mit éteznek. Nagyon sok érzékenyítő mesét hozok a gyerekeknek és mindig visszautalok annak szereplőire. (Hirtelen haragú Hugó, Mit kezdjünk az agresszióval könyv).
A foglalkozást Napimádó relaxációval kezdtem, majd meghallgattuk Bagdi Bella Ho’oponopono dalát és megtanultuk a munkafüzet 56.oldalán található versikét. A foglalkozást mesével folytattuk és meggyújtjuk a mese gyertyát a mese a Tündéri bocsánat volt, ami a gyerekeknek nagyon tetszett, beszélgettünk a meséről és arról, hogy ki az akit már megbántottak, vagy ő bántott e már meg valakit. A munkafúzet feladatait közösen megoldjuk a nagyokkal, a kisebbek addig színezhetnek.
Nehéz bocsánatot kérni, de egyre többször próbálkozunk és a szülőkkel együtt működve fejlődünk.
Foglalkozásterv 8. -A megbocsájtás gyakorlása
Boldogságóra vezetője:
Faragó-Flaskay Szabolcsné
Monori Tesz-Vesz Óvoda, 2023/2024
Katica csoport, vegyes korcsoport
Szervezési feladatok csoportszoba előkészítése:
-zenei cd bekészítése
-érzelem kártyák bekészítése
-rajzok készítéséhez színes ceruzák, papír, zsírkréta
Ráhangolás:
-Munkafüzet 62. oldalán található feladat megoldása
Relaxáció:
Bagdi Bella: A szeretet összetart című dalának meghallgatása
Megbocsájtás című vers meghallgatása
Ha valakit megbántottál, akit nagyon szeretsz
Meséld el a szíved súlyát, könnyebb lesz neked
Ő pedig majd mosolyogva
Ölel át téged
Veled örül majd,
Mert nagyon szeret téged
S ezen túl, ha megbántod a másik szívet,
A varázsszavakat elmondani ne feledd
„Sajnálom, kérlek, bocsáss meg,
Köszönöm, szeretlek.”
Majd elmesélem Bezzeg Anna: Tündéri bocsánat című meséjét.
Reflektálás:
-Van valaki, akitől bocsánatot kérnél?
-Kinek adnál piros szívet a csoportban?
Téma továbbadása:
– munkafüzet 60. oldalán található feladat otthoni feladatmegoldás
Felhasznált irodalom
• Bagdi Bella – Prof. Dr. Bagdy Emőke – Tabajdi Éva:
Boldogságóra kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek,
3-6 éveseknek
• Bagdi Bella – Bezzeg Andrea:
Boldogságóra készségfejlesztő, kifestő és színező munkafüzet
3-6 éveseknek
Beszélgettünk a megbántásról, a megbántottságról, a megbocsátásról. Hogyan tudunk/lehet bocsánatot kérni. Majd amíg hallgattuk a hónap dalát, elkészítettük a hónaphoz tartozó kifestőt.
Április hónapunk a megbocsájtásról szólt. Megismerték a gyermekek a Tündéri bocsánat mesén keresztül a Kerekerdő tündéreinek történetét. Megbeszéltük, hogy ki mit érezhet, ha mérges, ha úgy érzi, hogy megbántották őt, és mit érez akkor, ha bocsánatot kérnek tőle valamint ő kér bocsánatot a másiktól. Első kettőnél szinte mindenki haragot és szomorúságot érzet míg az utóbbi kettőnél örömöt és nyugalmat. Megtanulták a gyermekek a „Béke béke barátság” mondókát, amit örömmel használtak minden kibékülésnél. Mivel a gyermek közösségben gyakrabban előfordul egy-egy apró dolgon is az összeveszés emiatt fontosnak tartjuk, hogy ilyen történetekkel és konfliktus megoldási praktikákkal segítsük a gyermekek kapcsolatait.Ebben a hónapban külön felhívtuk többször is a gyermekek figyelmét arra, hogy a barátság egyik alapja a megbocsájtás. Lehetőséget adtunk arra, hogyha valaki aznap megbántott több valakit vagy legalább egy személyt akkor a boldogság óra végén bocsánatot kérjen a másiktól és egy öleléssel „gyógyítsa” azt a szomorúságot, amit okozott. A másik kedvenc játékuk volt a gyermekeknek a Hooponopono játék. Nagy kacagások közepette játszottuk ezt a játékot.
A kezdő relaxáció után arról beszélgettünk a gyerekekkel, hogy mi a megbocsátás, mikor van szükség rá, van-e olyan, amikor nem vagy nehezen lehet megbocsátani valakinek. Nagyon interaktívak voltak, számos példát tudtak mondani arra is, hogy mikor, milyen helyzetekben nehéz megbocsájtani illetve hogy hogyan és mikor szüksége bocsánatot kérnünk. Ezt követően felolvastam nekik A három kismalac történetét, majd megvitattuk, hogy miként mutatkozott meg a legkisebb malac esetén az, hogy megbocsátott a testvéreinek. A manuális tevékenység során választhattak a gyerekek, hogy mit szeretnének csinálni: megrajzolják-e a legkisebb malac nagyon erős házát amibe beleírják annak a nevét, akitől bocsánatot szeretnének kérni, vagy kiszínezik a témához kapcsolódó színezőt. A foglalkozást az elkészült alkotások megtekintésével és a hónap dalának meghallgatásával zártuk.
Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola
A Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola 7. osztályos tanulói a megbocsátás gyakorlása kapcsán információkat kerestek és gyűjtöttek olyan sikeres személyiségekről, közszereplőkről, akik híresek a megbocsátás gyakorlásáról. Anyagaikat megosztották egymással.
A gyerekekkel megbeszéltük a megbocsájtás fontosságát, majd egy-egy virágcsokorral fejeztük ki egymás iránti szeretetünket, barátságunkat.