Ebben a hónapban egy nehéz témát dolgoztunk fel. A megbocsátás kérdésével már sokszor találkozhattunk, a legfontosabb célom az volt, hogy megértetni a tanítványaimmal, hogy a megbocsátás egy önmagunknak szóló ajándék, a megbocsátással elsősorban magunknak teszünk jót.
A megváltozott körülmények között, más módszerekkel kellett a témát feldolgozni. Egy igazán kedves történetet tartalmaz a módszertani ajánló- A megbocsátás jele-, amelyet elküldtem tanítványaimnak, hogy olvassák el. A történet tanulságának megbeszélése után azt kértem tőlük, hogy rajzolják meg a megbocsátás fáját, s rakják ki egy olyan helyre, ahol mindig láthatják.
Sajnos nem tudtunk csoportban dolgozni, valószínű élvezetesebb lett volna az a munkaforma: némajátékként, régi szövegezéssel, fiatalos megoldással. Javasoltam a gyerekeknek, hallgassák meg Bagdi Bella Ho oponopono dalát, amely a megbocsátás hónap dala.
Megbocsátás
Erkel Ferenc Ének Zenei Általános Iskola
Bocsánatot kérni és megbocsátani
Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola
A megbocsátás gyakorlása című téma, már online zajlott. Zoom alkalmazáson keresztül beszélgettünk, s a A három csibe című belga népmesén keresztül dolgoztuk fel a témát.
8. foglalkozás: Megbocsátani tudni kell!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek tanulják meg, hogy milyen nagy dolog a megbocsátás. Nem szabad haragban élni. A koronavírus helyzet miatt a szülők otthon végezték el a feladatokat, ők beszélgettek a gyermekekkel a témáról, és oldották meg a feladatokat.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A haragom kifújom, mint a cica nyújtózom!” mondókra mozgtak.
Motiválás: A gyermekekkel kiszínezték a színezőt, és közben elmondta az édesanya a „Ha valakit megbántottál…” kezdetű verset.
Kire haragszol? A gyermekek meséljék el, kik bántották meg őket otthon, és hogyan?
Bábjáték: A gyermekeknek a szülők elmesélték a Süniről szóló mesét, aki sorban találkozik az erdei állatokkal.
Feladatok megoldása: színezések
Beszédes József Általános Iskola
A témához küldött segítség elolvasásakor megismertem a Szófelhő készítő programot. Nagyon megtetszett, tudtam, hogy ezt szeretném felhasználni a téma elkészítéshez. A gyerekek által megírt szavakat arról, hogy milyen tulajdonságok kellenek ahhoz, hogy az ember meg tudjon bocsátani, a szófelhőben összesítettem és jelenítettem meg.
Dunavarsányi Árpád Fejedelem Általános Iskola
Kedvencünk lett Kowáék Varázsszavak című zenéje. Buliztunk mi rá már tanév eleje óta. Most örömmel fogadták gyerekek és szülők is. Volt olyan szülő, aki azt írta, hogy ez a témakör és a feldolgozása neki is nagyon hasznos volt.
Szentesi Felsőpárti Óvoda, Dr. Mátéffy Ferenc utcai Tagóvodája
A megbocsátás hónapja nem könnyű egy gyermekcsoportban, most viszont különösen nehéz, hiszen egy kicsit mindenki haragszik a helyzetre. A szülőkkel és a gyerekekkel megbeszéltük, hogy a megbocsátás most is azt jelenti, hogy megpróbálunk lemondani a haragról. A gyakorlatban ez nagyon nehéz, kell hozzá elegendő idő. Javasoltuk, hogy közös tevékenységeket szervezzenek, barkácsoljanak, készülődjenek együtt az ünnepre, s közben meglátják mindazt a jót, amit ez a nehéz helyzet adhat. Beszélgettünk sokat az érzelmekről, az együttérzésről, hiszen ez most nagyon aktuális. Mindannyian kiraktuk az ablakainkba az együttérzés és a hála szívecskéit.
Megbocsátás a boldogság egyik legfontosabb forrása. Április hónapban ezt a témát dolgoztuk fel szintén online órán, beszélgettünk a megbocsátás fontosságáról, módjairól. Mit jelent számukra a megbocsátás, ezekből a megoldásokból egy kis ízelítő a feltöltött képekben.
„A megbocsátás ajándék, melyet önmagadnak adsz.”
Úgy érzem, annak ellenére, hogy nem lehettünk még mindig együtt, nagyon aktívak voltunk, sok Boldogságórás élményünk volt.
Áprilisban írtam a gyerekeknek egy Boldogságórás „tananyagot” a megbocsátás témakörben. Kértem őket, beszélgessenek el a témában szüleikkel. Talán ebben a nehéz helyzetben még fontosabb megbocsátani, félretenni a haragot. Miért fontos ez? Mit érzel, ha megbocsátottak neked, ha te megbocsátottál valakinek?
Gyere velem Meseországba! Képzeletben folytasd a meséinket…
– A csökönyös kiselefántnak vajon megbocsátották a szülei a konok viselkedését?
– A három kívánság című mesében az asszony és az ember még ha zsörtölődtek is a történteken, a végén kibékültek, megbocsátottak egymásnak?
– Vajon Jancsi, aki megbánta, hogy kutya szeretett volna lenni, vajon neki megbocsátott az édesapja?
– Te megbocsátanál és visszafogadnád a szakácsot, aki az arany reményében főzte túl zsírosra a levest?
– Legjobb példaképeink lehetnek a megbocsátást illetően kedves szigetlakó állatkáink. Téli tücsök és társai mindig mindenkinek megbocsátottak. Egy kis ijedtség és sértődés után, elnézték a másik gúnyolódásait, belátták hibáikat, elfeledték a haragot. Viccesre vették a dolgot.
– Ismersz-e még olyan mesét, amiben nagy szerepe van a kibékülésnek, megbocsátásnak?
Ebben a hónapban dolgoztuk fel Móra Ferenc: Nagyapó című elbeszélését is, amiben szintén a megbánásról és a bocsánatkérésről olvashattunk.
A hónap során készítettek a gyerekek bocsánatkérő, kis kártyákat. Lerajzolták magukat, milyenek, ha szívüket bánat nyomja, megbántottnak érzik magukat, és mit éreznek, milyenek, amikor kibékültek valakivel. Megörökítettek egy-egy kibékülési pillanatot. Rajzoltak, képeket gyűjtöttek a megbocsátással kapcsolatban a Boldogság-füzetbe. Volt, aki idézeteket gyűjtött, sokan megfejtették a hónap keresztrejtvényét.
Megünnepeltük a Föld Napját is, ebből az alkalomból készítettünk képeket, rajzokat.
A digitális távoktatásban kicsit nehezebben ment a téma feldolgozása.
A gyerekek egy-egy történetet küldhettek arról, amikor nagyon megbántották őket, s hogyan sikerült megbocsátaniuk. Vagy ha ő bántott meg valakit, ő hogyan tudta elérni azt, hogy megbocsátson. Kevésbé voltak aktívak.
Elküldtem nekik Bagdi Bella Ho’oponopono című számát, mert mindig nagyon szívesen hallgatták a hónap dalát.