A feladat az volt, hogy egy szivárványban jelenítsük azt meg, hogy különbözőek vagyunk . Mindenki más de ha összefogunk a különbözőségek ellenére egységet alkothatunk. Akár akaratlanul is megbánthatjuk egymást. Fontos a megbocsátás. Ha megtörténik szívünkben kisüt a nap.
Megbocsátás
Mit jelent a megbocsátás szó?
Elfogadni a másik emberben lakozó értékeket, akkor is, ha helytelen cselekedetét elítéljük. Több oka is lehet a gyerekek egymás elleni haragjának, agressziójának. A bocsánatkérés nem könnyű, még ha előtte megbeszéltük is a konfliktusok okait.
Hogyan kezeljük a megbántottságot, ami a bocsánatkéréssel rendszerint nem múlik el?
Különféle módon próbáltuk ezt a témát feldolgozni a Boldogságórákon:
– Szituációs játékok: Konfliktushelyzetek pl. bánt valakit, majd bocsánatot kér, megbocsát.
– Képek, képsorok, film elemzése.
– ,,Mit visz a vonat?” Sérelmek vonatra pakolása (a megfelelő kártyák kiválasztása).
– Érzelmek differenciálása: Válogatás képek közül.
– A hónap dala: Halász Judit – Mit tehetnék érted?
(Kőhegyiné Péter Ildikó, gyógypedagógus)
Beköszöntött a digitális oktatás. Innentől már nehezebb dolgunk volt, hiszen az alsósokkal igazán online formában, csoportosan nagyon nehezen lehetett együtt lenni. Így próbáltam olyan feladatokat adni, amiket otthon is meg tudtak oldani. A megbocsátás már szóba került nagyon sokszor, egy gyerek közösségben szinte naponta.
Megkértem őket, hogy minden osztálytársukról írjanak fel 3 jó tulajdonságot, ezeket bekértem tőlük, és terveim vannak vele a következő tanévben. De azt még nekik sem árultam el, hogy mi!
Megbocsátás
Az otthon tanulás időszakában ért minket e téma.
Mindenki számára nehéz, és sok új feladattal volt teli, ez az időszak. A nagy terhek, sok esetben, nagy feszültségeket hozhatnak magukkal. A szűk élettér, bizony olykor a konfliktusokat felnagyítja, gyakoribbá teszi.
A gyerekeknek, és szüleiknek, sok ötlettel, feladattal, mókás videókkal igyekeztem segíteni. Talán eltereltem a figyelmüket a nehézségekről, és otthon a konfliktusok, súrlódások könnyebben oldódtak, hamarabb rendeződtek a dolgok.
Tartottuk egymásban a lelket, minden pillanatban számíthattunk egymásra! Könnyebben ment a megbocsátás, ha megbántottunk valakit, vagy megbántódtunk, mert a szeretet, minden esetben kisegített minket a bajból, körülvett bennünket! Ha nincs szeretet, nincs megbocsátás.
Köszönöm lelkes 1.a osztályos Gyerekeimnek, Szüleiknek az egész éves támogatást, szeretetet!
Szeretettel: dr. Némethné Rátvai Eszter
Az április havi boldogságóráról készült fotók.
A gyermekek életében napi szinten előfordulnak konfliktusok. Ezek feloldása, kezelése, nem egyszerű feladat. A mese ereje azonban jó alkalmat biztosít a megbocsájtás megtapasztalására.
Áprilisi osztályfőnöki óra a Zoom webinárium segítségével valósult meg. Idézeteket hoztam a gyerekeknek a megbocsátással kapcsolatban, ami a hónap témája volt. Ezeket együtt beszéltük át, és a végén mindenki a saját élményeit is megosztotta a többiekkel. Az elhangzott idézetek:
„A megbocsátás olyan érzés, mintha levennének rólad egy terhet, így szabadon elengedheted a múltat, és továbbléphetsz az életben.”
Desmond Tutu
„Szívből szeretni az átlagember is tud, de szívből megbocsátani: csak az átlagfeletti képes.”
Aragóniai Erzsébet
„Az a szó, hogy megbocsátani, görögül úgy hangzik, hogy aphiémi. Azt is jelenti, hogy elengedni, elbocsátani, figyelmen kívül hagyni, maga mögött hagyni. Amikor az ember feloldja magában a kötelékeit, amikor nem tapad valamire vagy valakire érzelmileg, sem gondolatilag, amikor fájdalmát és sértettségét maga mögött hagyva elengedi az egészet: az aphiémi. Amikor nem nézünk utána, mert nem a miénk többé: ez a megbocsátás.”
Müller Péter
„Haragjában gyakran olyanokat mond az ember, amit maga sem hisz, utólag csak megbánni tudja. El kell fogadni a megbánásokat. Sőt, egy idő után el kell felejteni a sérelmeket. Nem szabad őket naponta újra meg újra bemagolni.”
Popper Péter
„Felejtsük el a sérelmeket, emlékezzünk a kötelezettségekre.”
Seneca
„Sokkal építőbb lenne, ha az emberek megpróbálnák megérteni állítólagos ellenségeiket. Megbocsátani sokkal hasznosabb, mint felkapni egy követ és hozzájuk vágni. Még hasznosabb megbocsátani, ha dühöd csillapíthatatlan. Élni a lehetőséggel, hogy a rossz helyett magunknak és másoknak is jót tegyünk, ez a legnagyobb megpróbáltatás.”
Tendzin Gjaco
„Ha valakinek nem tudtam megbocsátani, az mindig számomra volt kellemetlen. Nagyon kellemetlen. Olyan karmos érzéseket hurcoltam magamban, melyek elsősorban engem sebeztek. Az én lelkemet mérgezték meg, s állandóan kizökkentettek a nyugalomból. Nem kellemes haragban, sértettségben, tompa bosszúvágyban, bármiféle fojtott indulatok tüzében élni.”
Müller Péter
„Bizonyos, hogy aki bosszút melenget, az maga tartja sebeit nyitva.”
Francis Bacon
„Ha ma is azt valljuk, hogy „szemet szemért, fogat fogért”, akkor végül mindenki vak és fogatlan lesz.”
John Gray
„A megbocsátáshoz nem kell hívő embernek lennünk. Csak jó embernek. Ez is sok? Akkor rendes embernek. Aki nem őrizgeti magában az összes rosszat, amit átélt.”
Popper Péter
„A gyenge nem tud megbocsátani. A megbocsátás az erősek tulajdonsága.”
Mahatma Gandhi
„Erősebb, aki megbocsát, mint aki őrzi a sérelmeit, és erősebb, aki jóvátesz, mint aki csak megbotlik.”
Raduan Nassar
„A megbocsátás a sértettet tisztítja meg, nem a sértőt.”
Jorge Luis Borges
„Becsukni vagy kinyitni egy ajtót: nem egy és ugyanaz a mozdulat-e?”
Honoré de Balzac
„Az igazi megbocsájtás lebontja a gátakat, melyeket a sérelem épített, és idővel megnyitja a bizalom felépülésének útját.”
Gary Chapman
„A megbocsátás luxus, pedig életmódnak kellene lennie.”
Gérard Dépardieu
„A megbocsátás nem egyszeri cselekedet, hanem egy magatartásforma.”
Martin Luther King
„Dönthetünk úgy, hogy keserűek, dühösek vagy szomorúak maradunk. Vagy amikor nehézségekkel és bántó emberekkel kerülünk szembe, dönthetünk úgy is, hogy tanulunk a tapasztalatainkból, és továbblépünk, és vállaljuk a felelősséget a saját boldogulásunkért.”
Nick Vujicic
„Tudni kell megérteni, megbocsátani, elfelejteni és csakis a tapasztalatot megőrizni. Ha megérteni akarunk, el kell fogadnunk, hogy emberi természetünk korántsem tökéletes és hogy mindenki tévedhet.”
Delia Steinberg Guzmán
„Boldog, aki másoknak megbocsájt, és az is, aki megbocsájt magának.”
Jorge Luis Borges
„Az őszinte bocsánatkérés mellőzi a kifogásokat. Jobb, ha nem követi »de«.”
Gary Chapman
„A megbocsátásnak egyetlen lehetősége van: a felejtés. S amikor kompetens személy azt mondja, hogy én megbocsátok, de nem felejtek, akkor bizony paprikajancsit csinál saját magából.”
Popper Péter
„Amikor valóban megbocsátunk valakinek: elfelejtjük, amit ellenünk elkövetett.”
Pilinszky János
„A gyakori bocsánatkérőnek végül »nem jut« már bocsánat.”
Tar Károly
„A képmutatóknak nem könnyű megbocsátani, mert pontosan tudják, hogy mit csinálnak. Tisztában vannak vele, hogy baj van az eredeti példánnyal.”
Ancsel Éva
„Beismerés nélkül nincs bocsánat.”
George R. R. Martin
„Kegyelmet hogy remélsz, ha nem gyakorlod?”
William Shakespeare
„A hibák mindig megbocsáthatók, ha van elég bátorságod, hogy beismerd őket.”
Bruce Lee
„Ha szeretünk valakit, nem sokáig emlékszünk arra, hogy megbántott bennünket.”
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij
„Könnyebb megbocsátani egy ellenségnek, mint megbocsátani egy barátnak.”
William Blake
„Hosszú távú jó kapcsolat nem létezhet bocsánatkérés és megbocsátás nélkül.”
Gary Chapman
„A hegycsúcs nem közeledhet a völgyhöz, de az emberek közeledhetnek egymáshoz.”
Hermann Hesse
„Bölcs az, aki megbocsát: Ilyen a világ!
Ennyi az ember, s ennyi vagyok
magam is. Nem több és nem kevesebb.
Megérteni annyi, mint megbocsátani.”
Ernest Hemingway
Debrecen-Józsa Kerekerdő óvoda
Ebben az időszakban a gyermekek otthon tartózkodtak, így az otthoni élményeikből építkezhettünk, amelyeket a szülők továbbítottak számunkra. Ha lenne egy varázspálcám kérdésre a gyermekek egyszerű kívánságokat mondtak : lehessek az ovis társaimmal, menjünk el biciklizni. A Tündéri bocsánat mese sok családban lett altató ebben az időszakban. Sokan lerajzolták a tündéreket és a megbocsátásról is megosztották gondolataikat.
A megbocsátás gyakorlása
Normál körülmények között igen sokszor megesik, hogy konfliktusba keverednek egymással a gyerekek. Olyankor is mindig törekedtem arra, hogy sikerüljön úgy lezárni a veszekedéseket (esetleg verekedéseket), hogy ne maradjon tüske senki szívében. A megbocsátás mindig nehéz, nem azt jelenti, hogy nincs baj azzal, hogy bántottak minket, inkább a saját békénkről szól. Arról, hogy – bár nem feledjük el a rosszat, amit tettek velünk – elengedjük a bántást, megpróbálunk arra koncentrálni, hogy begyógyuljon a seb, nem hagyjuk nyitva. Az online osztályfőnöki órákon is megbeszéltük ezt, a gyerekek tudják azt is, hogy ehhez idő kell, és hogy nem is olyan egyszerű, mint hogy kimondjuk, „nem haragszom”. Igyekszünk gyakorolni, hogy a saját lelki békénk fontosabb legyen, mint a múltban történt negatív dolgok.