Ebben a hónapban a megbocsátás gyakorlására fókuszáltunk. Az egyes tevékenységeket relaxációval kezdtük, majd elénekeltük többször is a Ho’oponopono című dalt. Mondogattuk a Ha megbántottál című mondókát. Elolvastam a Tündéri bocsánat című mesét a gyerekeknek beszélgettünk róla, majd színezőt készítettünk. Játszottunk varázsszavas játékot, Sajnálom, hogy …, Bocsáss meg… szavak használatával. Énekléssel zártuk a foglalkozást.
Megbocsátás
A gyermekeknek nagyon tetszett a Ho’oponopono című dal. A járványra tekintettel egyéni mozdulatsort és saját koreográfiát táncoltunk a fiúkkal és lányokkal. Eljátszottuk a „Jön a zombi” című játékot. Ez nagyon érdekelte a csoportunkat, mert ezt a kifejezést sajnos jobban ismerik többen, mint a varázsszavakat. A beszélgetések során kiderült, hogy a gyermekek nagy része a megbántást – a fizikai bántásra értik. A lányok egy része a – megbántást – a játékból való kirekesztéssel azonosítják. A varázsszőnyeg-el elrepültünk HAWAI szigetére, ahol megajándékoztak minket a varázsszavakkal. Azzal a tarsolyunkba tértünk vissza az óvodába. Szituációs játékokkal a mindennapi életbe helyeztük ezeket a varázsszavakat.
Prügyi Mesevár Napköziotthonos Óvoda
A foglalkozást ismét relaxációval, valamint énekléssel kezdtük. A témát mesével dolgoztuk fel, majd megbeszéltük ki kire haragszik, ki bántotta meg, és megbocsátottunk egymásnak. Eljátszottuk a Ho’oponopono interaktív játékot és megtanultuk a négy varázsszót. Megoldottuk a munkafüzet feladatait, végül kiszíneztük a megbocsátás ajándékát.
Április hónap témája a megbocsátás gyakorlása volt. A foglalkozások megkezdéséhez a könyvben található mozgásos relaxációs gyakorlatok közül végeztünk néhányat. Ezt követően a szőnyegen körbe ülve meghallgatták a Tündéri bocsánat című mesét. Megbeszéltük a mese lényegét, mondanivalóját, majd beszélgettünk a témával kapcsolatosan. Többször elmondtuk a Tündérbocsánat versikét. A varázsszavak fontosságát külön kihangsúlyoztam, és felhívtam a figyelmüket arra, hogy minél gyakrabban használják ezeket a szavakat otthon is, és itt az óvodában is. Az asztalhoz ülve piros szíveket készítettünk, és a foglalkozások végén egy varázsszó kíséretével odaadták valakinek a csoportban.
Április hónap témája a megbocsátás gyakorlása volt. A foglalkozások megkezdéséhez a könyvben található mozgásos relaxációs gyakorlatok közül végeztünk néhányat. Ezt követően a szőnyegen körbe ülve meghallgatták a Tündéri bocsánat című mesét. Megbeszéltük a mese lényegét, mondanivalóját, majd beszélgettünk a témával kapcsolatosan. Többször elmondtuk a Tündérbocsánat versikét. A varázsszavak fontosságát külön kihangsúlyoztam, és felhívtam a figyelmüket arra, hogy minél gyakrabban használják ezeket a szavakat otthon is, és itt az óvodában is. Az asztalhoz ülve piros szíveket készítettünk, és a foglalkozások végén egy varázsszó kíséretével odaadták valakinek a csoportban.
Április hónapban a megbocsátás témakörével foglalkoztunk több alkalommal is.
A tavalyi évhez hasonlóan online formában.
A gyerekek ezt a témát különösen szeretik, ezért sokszor kerül elő a tanév folyamán.
Rajzokat készítettek, verset írtak, képeket gyűjtöttek a témához.
Íme, néhány ezekből, a teljesség igénye nélkül.
Áprilisban a megbocsátással foglalkoztunk. A boldogságóra még a távoktatásban valósult meg.
A diákokkal több történeten keresztül beszéltük meg a megbocsátás fontosságát, lényegét és a pozitív hatását.
Foglalkoztunk a Ho’oponopono módszerrel is. A diákok ismét kihasználták végtelen kreativitásukat. Volt aki Ho’oponopono megerősítő kártyát készített, de Rigó Krisztina diákunkat a zene ihlette meg és gyönyörűhangú nővérével dalt készítettek nekünk. Mindig nagy öröm, ha a boldogságóra kiterjed a családra is.
A nyolcadik téma a megbocsátás gyakorlása volt a boldogságóra keretében. Heti tervben szoktam megvalósítani, de a jelenlegi szabályozások, járvány veszély miatt ez nagy átgondolást igényelt. A csoportomban 2-3 gyermek volt az ügyeletben, így igazán oda tudtam figyelni az egyéni igényekre, volt időm beszélgetni velük, együtt játszani. Biztonságban érezhették magukat maximálisan, hiszen a saját csoportunkban, saját óvó nénijükkel lehetett minden egyes gyermek továbbra is. Április 18-tól kinyitott az óvoda, így minden gyermek részese lehetett a foglalkozásoknak. Cél, feladatrendszer: A gyerekek megtanuljanak megbocsátani! Elsődleges cél, feladat, hogy a gyerekek megértsék, hogy a megbocsátással elsősorban maguknak tesznek jót! Kiemelt fejlesztési terület, differenciált fejlesztést igénylők: érzelmek megélése, empátia, megbocsátás képessége, türelemre való képesség (harag elengedése). Relaxációs gyakorlatok voltak, csoportos, és egyéni is. Ebben a feszült helyzetben ezt nagyon fontosnak tartottam. Megbeszéltük, hogyan kezeljük, ha megbántottak, vagy ha megbántunk valakit? A megbocsátás szintjeit. A negatív érzések elengedését. Megbocsátásnapot tartottunk. „Ha valakit megbántottál” mondókát mondogattuk. Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat meséjét hallgatták minden nap. Ez volt mindig a déli pihenő egyik meséje is. „Mire használnád a varázspálcád?” kérdésre a következő válaszok születtek: „Minden rosszat helyre hoznék, sok szeretetet adnék mindenkinek! Kibékíteném a gyerekeket! Minden gyerek tudjon bocsánatot kérni attól, akit megbántott! Mindenki használja a 4 varázsszót! (Sajnálom! Kérlek, bocsáss meg! Köszönöm! Szeretlek!). Minden gyerek vidám legyen. Minden gonoszságot, irigységet elűznék a Földről az Űrbe. stb.” A 4 varázsszó egyikével mondatokat kellett megfogalmazni egymásnak. pl: „Mirike! Azért szeretlek, mert mindig kedves, figyelmes, és őszinte vagy velem”! stb. Megbocsátás-bábjátékot játszottuk el a kolléganőmmel, majd a gyerekek is elbábozták. Bagdi Bella: Személyiség fejlesztő gyerek dalokat hallgattunk. (Kiemelt volt: Bagdi Bella: Ho’oponopono). Boldogságóra munkafüzet készség fejlesztő, kifestő, és színezőt használtuk. Játékaink voltak: – Kire haragszol?- Varázs szőnyeg- Ho’oponopono interaktív játék- varázs szavak- Jön a zombi- varázs kártyák. Végül felragasztottuk a Boldogság vár nyolcadik lépcsőfokát.
Nehéz időszak ez Mindenkinek hiszen reggel – délben – este arról szólnak a hírek, hogy Vírus Ilus ( mi így neveztük el) jelen van mindenhol és beköltözik ha nem vigyázol.
Folyamatos változásban és ezzel együtt bizonytalanságban élünk már egy éve – most hogy újra távol vagyunk egymástól nehéz gyerekeinknek megmagyarázni, hogy mi történik körülettünk, de azért próbálunk jobban odafigyelni egymásra, segíteni a szülőknek olyan feladatokat küldünk amivel megkönnyítjük a mindennapokat. A elfogadás , megbocsájtás az együttélés most nagyon aktuális téma a családoknál, ebben próbálok segíteni nekik olyan feladatokkal, gyakorlatokkal amelyek megkönnyítik a mindennapokat. A mindennapok apró konfliktusai, aktuálissá teszik a témát.
A mai nap A Föld napját ünnepeljük világszerte – tegyünk azért , hogy ez a világ, meggyógyuljon.
Amikor együtt voltunk ezzel a videóval ünnepeltük a Föld napját , ma is ezzel ünnepeljük hiszen ma is együtt leszünk egy rövid időre, csak online.
Vigyázzunk egymásra, vigyázzunk magunkra. Szabályokat betartva haladjunk a régi úton, mikor minden szép és jó volt.Jobb velünk a Világ!