Etika órán a boldogsággal és a megbocsátással foglalkoztunk. A tantíványaimnak nagyon tetszett a Boldogságpad című történet, melyhez csodás illusztrációk készültek. A történetet tovább fűztük, kitaláltunk újabb szereplőket akik a buszmegállóban várakoztak. Mindenki elmondhatta számára mit jelent a boldogságpad, milyen lenne és ezt le is rajzolták, így a márciusi téma átcsúszott áprilisra a megbocsátás témájához. Így a pad ebben a hónapban a megbocsátás padja lett. Kivel ülnél ezen a adon, miért és kinek kellene megbocsátanod, esetleg Önmagadnak? Sok kérdés merült fel a témában és nagy örömömre sok dolog került felszínre amit sikerült megbeszélnünk.
Megbocsátás
Az áprilisi boldogságórás tevékenységet egy mesével kezdtük, a megbocsájtásról. Ezt követően az udvaron ültünk körbe, meggyújtottunk egy gyertyát, és meghallgattuk a „Gyújtsunk egy gyertyát a Földért” című dalt. A gyerekek megosztották gondolataikat arról, hogy hogyan tudunk vigyázni a Földre, majd megbeszéltük, hogyan lehet bocsánatot kérni szavakkal és tettekkel. Ezek után a megbocsátás tánca következett, annak szemléltetéseként, hogyan hat ránk, ha megbocsátunk. Klasszikus zenéket hallgattunk és a zene hangulatának megfelelően kellett táncoljanak rá a gyerekek. Gyorsan rájöttek, hogy a zenékben milyen hangulatok vannak jelen, és ezt látványosan megmutatták mimikájukkal és testmozgásukkal. A zaklatott és haragos, dühös hangulattól, egészen a kedves, megbocsátó és vidám hangulatig.
Az áprilisi foglalkozásunk témája a Megbocsátás volt. Bagdi Bella: Ha boldog vagy … c. dalára mozogtunk, táncoltunk. Majd arról beszélgettünk, hogy miért jó érzés az, amikor boldogok vagyunk. De megbeszéltük azt is, hogy ez nem mindig van így. Beszéltük arról, hogy mivel bánthatjuk meg egymást, hogy milyen az, amikor megsértik egymást a gyerekek. A probléma megértéséhez olyan eseteket elevenítettünk fel, amiben a következőkre kerestük közösen a válaszokat: Miért bántódott meg a barátod? Milyen érzés lehetett ez neki? Kivel történt már hasonló? Milyen érzés, ha bennünket bántanak meg? Hogy érezzük magunkat ilyenkor? A gyerekek hamar összevesznek, de hamar ki is békülnek. Ilyenkor az a lényeg, hogy ne legyen bennük harag, bocsássanak meg egymásnak. Mindent így zárunk le az iskolában. A zárómozzanat a fiúknál a kézfogás, a lányoknál az ölelés. Ha nekik úgy jó. A Hahó együttes: Barátság c. dalának hallgatása közben hangosan énekelték: Béke, béke, barátság, mi volt ez a szamárság! Gyűjtöttünk még bocsánatkérő „varázsszavakat” is. Sikerült most is sok élménnyel gazdagodnunk!
1. Motiváció – Relaxáció
„Domborítok mint a cica, házba bújok, mint a csiga…”
2. Rávezetés a foglalkozás témájára
Bagdi Bella: HOOPONOPONO című dala
3. Célkitűzés
Beszélgetés a gyerekekkel:
Biztosan veletek is előfordult már, hogy összevesztetek valakivel. Szüleitettekkel, testvéreitekkel, barátaitokkal, osztálytársaitokkal.
Hogyan éreztétek magatokat?
Mindenki elmondja ezt a negatív élményét. Ki rövidebben, ki elég hosszasan.
Majd közösen megbeszéljük, hogyan békültek ki?
Mit éreztek a kibéküléskor?
Mit éreztek a kibékülés után?
Melyik mondattal értesz egyet? Miért?
1. A megbocsátás nem ad felmentést a másiknak a tette alól.
2. A megbocsátás nem jelent egyetértést azzal, ami történt.
3.A megbocsátás nem jelenti azt, hogy elfelejted, ami történt, és ezért legközelebb megint hasonló helyzetbe kerülsz.
4. Összegzés
Színezzétek ki a színezőt és adjátok oda annak a személynek, akit megbántottatok.
Közben nézzük meg a Só című magyar népmesét.
Legyen ez a mai óránk zárómondata:
A megbocsátás csak rólad szól, és felszabadulást ad a nehéz súly cipelésétől. Azt jelenti, hogy nem viszed tovább magaddal azt a haragot, ami mérgez téged, hanem megbocsátássá alakítod.
Április- A megbocsátás gyakorlása
Bagdi Bella Ho’oponopono című dalát hallgattuk meg közösen.
A Tündéri bocsánat című mese elhangzása után megkérdeztem, hogy ki mit változtatna meg, ha lenne egy varázspálcája? Volt, aki a szüleivel és barátjával játszana többet, volt, aki megkapná a várva-várt játékot. Ezután a varázsszavak gyakorlása következett: sajnálom, kérem, köszönöm, bocsáss meg! Példamondatok hangoztak el és aki szerette volna konkrétan valakinek címezhetett egy üzenetet, amiben a varázsszavak benne voltak.Ezután megtanultuk a Pillangóölelés stresszkezelési technikát.
A megköszönés gyakorlására lehetőség nyílt a Húsvéti locsolás kapcsán is. 🙂
8. Megbocsátás
Foglalkozásunkat a „Hintaszék” mozgásalapú relaxációs gyakorlattal kezdtük, ringatózva pihentetve a testünket, elménket. Bagdi Bella „Ho’oponopono”, a megbocsátás hónapjának dalára történő lassú mozgással folytattuk a délelőttöt, mely megalapozta az érzelmi ráhangolódást.
Bezzeg Andrea: Tündéri bocsánat, Lili és Lola testvérek története utána „ VARÁZSSZAVAK” játékot játszottuk körben állva egymásnak mondva gyakoroltuk a bocsánatkérő szavak használatát. Ezután egy képzeletbeli griffmadáron elrepültünk az érzelmek világába. Az utazás során közösen beszélgettünk arról, milyen érzelmeket ismerünk, és arckifejezésekkel is kifejeztük ezeket az érzelembábocskák segítségével : Milyen az arcunk, amikor boldogok vagyunk, ha szomorúak, vagy éppen dühösek vagyunk? Gyakoroltuk a „varázsszavakat” is:” Sajnálom, kérlek, bocsáss meg, köszönöm, szeretlek.” – melyeket egy játékos mondókával mélyítettünk el.
A zárókörben mindenki elmondhatta, szerinte miért fontos megbocsátani. A „Boldog vagyok” vidám, táncos Bagdi Bella dallal zártuk a foglalkozást.
Gyermekeink többségére jellemző, hogy ha meg is bántják egymást, hamar meg is bocsátanak, s folytatják a közös játékot. Vannak ovisaink, akiknek nagyon nehéz bocsánatot kérni a másiktól, s nehezen is bocsátanak meg. A megbocsátás témája kiváló lehetőséget nyújtott arra, hogy a gyermekek őszintébben és nyitottabban beszéljenek saját érzéseikről, sérelmeikről, valamint egymáshoz fűződő kapcsolataikról. A „varázsszavak” segítettek a konfliktusokhelyzetek magoldásában. Bocsánatkérésük jeleként, vagy szeretetüket kifejezve gyakran rajzoltak a gyerekek szivecskéket, szivárványt társaiknak, nekünk óvónéniknek.
Mezőlaki Arany János Általános Iskola
Egy különleges pályázatban való részvételünkről készítettük az áprilisi feltöltendő feladatunkat. Iskolánk a Fenntarthatósági témahét keretében meghirdetett „Humán tudományok népszerűsítése” projektben vett részt. Témája a Március 15.-ei forradalom és szabadságharc volt. A pályázatot megvalósító tanárnővel egyeztettünk, hogy milyen formában tudna a Boldogságóra kapcsolódni ehhez a kezdeményezéshez. Mivel a hónap témája a megbocsátás volt, így hamar megszületett a megoldás. Hogyan lehet felülemelkedni az 1848/49-es forradalomban történteken? A foglalkozáson a gyerekekkel először beszélgettünk a megbocsátás fontosságáról, lépéseiről, majd a mesterséges intelligenciáról, létrejöttének történetéről, szerepéről, használatáról. Megkérdeztük a chatgpt véleményét a megbocsátásról, majd beszélgettünk vele a témáról. Nagyon érdekes foglalkozás volt. Büszkék vagyunk magunkra, mert így egy sikeres projekt részesei lehettünk. A neteducatio.hu által támogatott „Humán tudományok népszerűsítése” különdíjat iskolánk pedagógusa Tóth-Pilter Katalin vehette át. Nagyon büszkék vagyunk Kati nénire, szívből gratulálunk a sikeres pályázathoz!
Az alábbi linken elérhető kisfilm bemutatja, hogy diákjaink milyen sokrétű és színes feladatokat oldottak meg a digitális témahéten.
Alsózsolcai Herman Ottó Ált.Iskola és AMI.
” Bár igaz, hogy semmilyen jóvátétel nem írhatja át a múltat, képes meggyógyítani minket, helyrehozni a kapcsolatokat, amikről azt hittük, már örökre elvesztek.” / Mindörökké című film /
1.Boldog Dóra csengővel hív
2.Boldogságmondóka közös elmondása
3.”Hervad a virágom,èled a virágom” relaxációs gyakorlat
4.Beszèlgetès a megbocsátásról
5.Ho’oponopono- interaktív játék
Egy papírra felírták a gyerekek azoknak a társuknak/társaiknak a nevét, aki(k) megbántották, gonoszak voltak velük, összevesztek stb. Majd apró darabokra téptük a lapot és kidobtuk a szemetesbe, ezzel elengedve a történteket és felejteni, megbocsátani, új fejezetet nyitni.