Év végére sem lankadhat a jókedv. Egy jó kis osztálykirándulás tovább erősíti a kapcsolatokat.


Gyöngyösi Kálváriaparti Sport- és Általános Iskola
Év végére sem lankadhat a jókedv. Egy jó kis osztálykirándulás tovább erősíti a kapcsolatokat.

Budapest III. Kerületi Dr. Szent-Györgyi Albert Általános Iskola
Jó tanácsok a szünetre, hogy a pozitív gondolkodás megmaradjon…



Június első két hetében volt teljes létszámban együtt a pillangó csoport. Ez a két hét nagyon jó volt arra, hogy visszaemlékezzünk a legboldogabb pillanatainkra, kedvenc játékainkra, összegezzük a mögöttünk álló évet, és elbúcsúzzunk az iskolába menő gyerekektől. Lerajzolták legkedvesebb óvodai élményeiket, mindenki megmutatta kedvenc helyét, játékát a csoport szobában vagy az udvaron. A nagy kedvenc a medve vadászat játék volt. Ezt többször is eljátszottuk. Imádják a zenés, táncos, mozgásos játékokat, ezért a seprű tánc nagy élmény volt.
6.osztályos tanulóimmal felidéztük a boldogságórák kapcsán hallottakat,tanultakat.Összeszedtük a témákat,majd felkerültek a táblára.Előtte elolvastuk a munkafüzetben lévőket a fenntartható boldogsággal kapcsolatban.Majd rövid szituációs gyakorlat következett,mely tartalmazott egy negatív és egy pozitív családi jelenetet,mintegy megláttatva a hétköznapi jelenetek jelentőségét.Megbeszéltük azt is,hogy mi hogyan tudjuk befolyásolni,mintegy átírni az életünkben a boldogtalanságot lehetséges boldogsággá.Itt megállapítottuk azt is,hogy mennyire fontos az,hogy odafigyeljünk a gondolatainkra,és tudatosan irányítsuk őket.

5.osztályos tanulóimat megkérdeztem,mi mindenre emlékeznek az elmúlt tanév boldogságóráiról.Összeszedtük a témákat,felkerültek a táblára,s mindenki mondott egy-egy mondatot hozzáfűzve.Ebből kialakult egy kis történet.Azután megkapták a munkafüzet feladatát,s versenyre,hogy adott idő alatt ki talál több boldogsághoz kapcsolódó szót,bekarikázták a szavakat.Ezeket is megbeszéltük,majd meghallgattuk a hónap dalát,s örömmel,a dalt énekelve mentünk a következő órára.
Nagymágocsi Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde
Június hónapban a gyerekekkel közösen fényképek, videók megtekintésével emlékeztünk vissza az év történéseire. Pl: állatok világnapja, libahét, karácsonyváró, egészséghét, farsangi bál, megújult óvoda nyitása, nagymamamák napja, anyák napja, gyereknap, apák napja stb. A gyerekeknek legjobban a farsangi tánc tetszett, ezért újra mindenki egy-egy erdei állat bőrébe bújhatott és újra átélhették azt az eufóriás érzést, melyet anno farsangkor. Vidáman énekelve, táncolva zártuk az évet. Köszönjük, hogy részt vehettünk e programon, mely csoportunkat mind a gyerekeket és szüleiket valamint az itt dolgozókat egyaránt boldogabbá tette.

Beköszöntött a nyár, elérkeztünk a program utolsó hónapjához. A relaxációs gyakorlat, a hónap dal a után, szeretetfolyosót \”építettünk\”, amelyen minden gyerek bekötött szemmel végig ment, végig akart menni. Közben segítették egymást érintéssel, biztatással. Mindenki nagyon ügyes volt, és mosolyogva érkeztek a folyosó végére, nagyon jó közösségkovácsoló hatású játék. A mesét korábban pihenőidőben többször is elolvastam, a mesegyertya körül együtt felidéztük Peti és Dóra kalandját, és velük együtt gyűjtöttük a gyöngyöket az elmúlt havi témák felidézésével. Munkafüzet feladatlapján keresztül ismét felidéztük témáinkat, kiszíneztük a hozzájuk tartozó jeleket, azt, hogy miket készítettünk, játszottunk az elmúlt hónapokban. Megbeszéltük, hogy a boldogság kerekét mindig hajtani fogjuk, hogy ne álljon meg soha. \”Eljártuk\” a seprűtáncot, nagyon kedvelték a gyerekek. Kiszíneztük a boldogságfűzért. Remélem, illetve biztos vagyok benne, hogy az elmúlt 10 hónapban hozzájárultam ahhoz, hogy egy csoportnyi óvodás gyermek boldogabb legyen. A program sokszor nagyon jól illeszkedett az éves tervünkben levő anyaghoz, illetve nagyon jól kiegészítette azt. A témák feldolgozásához nagyon jó segédanyagnak bizonyult a kézikönyv és munkafüzet, melyben megtaláltam a csoportomhoz illő, a csoportomban megvalósítható feladatokat. Köszönöm a lehetőséget.