.
Fenntartható boldogság
10. foglalkozás: Nincs vége!
Cél: A foglalkozás célja az, hogy a gyermekek folytassák a programot. Pozitív gondolkodással éljenek, keressék meg mindenben a pozitív érzelmeket. Mindennek van jó oldala is. Vegyék észre, milyen fontosak a társas kapcsolatok, legyenek empatikusak, segítsenek egymásnak. Váljon szokássá a pozitív gondolkodás.
Korcsoport: 4-6 éves óvodáskorú gyermekek
Elhelyezkedés: körben ülünk a szőnyegen.
Időkeret: 25-30 perc, az alkotás több időt is igénybe vehet.
Foglalkozás menete:
Ráhangolódás a foglalkozásra: A gyermekekkel „A búvárjátékot!” játsszuk el, amikor veszünk egy nagy levegőt, és tartsuk be ameddig csak bírjuk, mintha víz alatt lennénk, majd lassan engedjük ki. Sziszeghetünk is közben, így halljuk, hogy ki, meddig bírja. A gyerekek nagy örömmel végezték a feladatot, szívesen ismételték meg többször is.
Motiválás: A gyermekekkel eljátszottuk a szeretetfolyosót. Két csoportot alkottunk, akik két oszlopban álltak. Mindenki oda állhatott, ahová szeretett volna. Mindenki végig ment a folyosón. Jó volt hallani, milyen kedves tulajdonságokat mondanak egymásnak. Jól esett mindenkinek ez a játék.
Mesélés: Kerekerdő kalandra hív téged vers elmondása után elmeséltem a „Boldog erdő” című mesét. A mesélés során egy –egy helyszínen megálltam a mesélésben, és eljátszottuk mi is a mese történéseit:
Mit köszönnének meg a Hála – pataknál, Barátságházikó: Kivel laknál benne szívesen? Jótett –tisztás: Milyen jó cselekedeteket tettek? Célok hídja: Milyen álmaik vannak, mi a céljuk?, Megküzdés – hegység: akadálypálya telesítése. Apró örömök szigete: aki tud mondani egy apró örömöt, tehet egy kavicsot a szigetre. A megbocsátás erdeje: ki bántott meg a csoportban? Kérjen bocsánatot, Testmozgás útja: jógázzunk.
Felfűztük a Boldogság nyakláncot. Mindenki sorban álljon be a láncba, majd összekötöm a láncot, nehogy leessenek a szemek róla.
Szinezés: Kiszíneztük a Boldogságnyakláncot, közben meghallgattuk Bagdi Bella: Jobb veled a világ című dalát.
Ölelésláncot játszottuk el, Egymásnak tovább adjuk az ölelést.
Boldogságtabló: A hét zárásaként elkészítettük a Boldogságtablót, melyre a csoportról készült képekből montázst készítettünk, amelyek a boldog pillanatokat mutatja meg.
Összegyűjtöttük a homokozóban a boldogság homokszemeit! A gyermekek igyekeztek minél több homokszemet összegyűjteni, majd büszkén mutatták meg csoporttársaiknak!
Elérkeztünk a 10. hónaphoz, ami a fenntartható boldogság hónapja.
A boldogságmacinkat megölelve, körbeadogattuk egymásnak a szeretetkörünkben.
Felmentünk 10 lépcsőfokot, s felértünk a boldogságvárba. Itt szétnéztünk, és különféle, gyönyörű dolgokat láttunk.
Majd relaxációval folytattuk, hintaszéket formáltunk, és a „boldog pillanatainkat” ringattuk, előre-hátra.
Ezután a Jobb veled a világ dalra táncoltunk örömmel, boldogan, önfeledten, és énekeltük együtt:hogy jobb veled a világ!
Beszélgettünk a boldogságról, arról hogy mik az ismérvei: pozitív érzelem, öröm, élvezet, megelégedettség, nyugalom, kíváncsiság, lelkesedés, büszkeség.
Majd egy örömteli, mókás játék következett: a „seprűtánc-macitánc”. A játék során a boldogságmacinkat adogattuk körben egymásnak addig, amíg a zene szólt. Amikor elhalgatott a zene, akinél a maci volt, kiesett. Sokat izgultunk, nevettünk a játék folyamán.
Majd egy nagyszerű bizalom játék következett, ahol a szeretetfolyosón, csukott szemmel kellett átsétálni úgy, hogy közben a gyerekek csupa jót és szépet mondtak a kisgyerekről és segítették a tovahaladását. Szívesen próbálták ki a gyerekek ezt a játékot.
Majd megpihentünk a boldogságvárunkban, elképzeltük milyen helyiségek, dolgok tarkítják a várunkat. Megállapítottuk, hogy a boldogmaci lakik itt, és csupa érdekes és jó dolog veszi körül.
Az utolsó feladat: a boldogságmaci elővarázsolása és kiszinezése. Ezt a feladatot szabadidőben folytathatták a sünisek.
A délutáni pihenőidő kezdésekor, álombaringató boldog mesét hallgattuk meg : ez a boldogerdő mese volt.
Lezárult a 10 hónapos boldogságprogramunk, amit mindig a jókedv, a felszbadult, örömteli hangulat jellemzett.
A Napsugár Óvoda sünikéi büszkén hirdetik, hogy Jobb velünk a világ!!!!!
Elérkeztünk a 10. hónaphoz, ami a fenntartható boldogság hónapja.
A boldogságminyonunkat megölelve, körbeadogattuk egymásnak a szeretetkörünkben.
Felmentünk 10 lépcsőfokot, s felértünk a boldogságvárba. Itt szétnéztünk, és különféle, gyönyörű dolgokat láttunk.
Majd relaxációval folytattuk, hintaszéket formáltunk, és a „boldog pillanatainkat” ringattuk, előre-hátra.
Ezután a Jobb veled a világ dalra táncoltunk örömmel, boldogan, önfeledten, és énekeltük együtt:hogy jobb veled a világ!
Beszélgettünk a boldogságról, arról hogy mik az ismérvei: pozitív érzelem, öröm, élvezet, megelégedettség, nyugalom, kíváncsiság, lelkesedés, büszkeség.
Ezután meghallgattuk a boldogerdő mesét is.
Majd egy örömteli, mókás játék következett: a „seprűtánc-minyontánc”. A játék során a minyonunkat adogattuk körben egymásnak addig, amíg a zene szólt. Amikor elhalgatott a zene, akinél a minyon volt, kiesett. Sokat izgultunk, nevettünk a játék folyamán.
Majd egy nagyszerű bizalom játék következett, ahol a szeretetfolyosón, csukott szemmel kellett átsétálni úgy, hogy közben a gyerekek csupa jót és szépet mondtak a kisgyerekről és segítették a tovahaladását.
Majd megpihentünk a boldogságvárunkban, elképzeltük milyen helyiségek, dolgok tarkítják a várunkat.
Ezekután elköszöntünk egy emléklappal az iskolába induló 11 nagycsoportos pillangónktól.
A búcsúfeladat egy boldogságmaci elővarázsolása és kiszinezése.
Lezárult a 10 hónapos boldogságprogramunk, amit mindig a jókedv, a felszabadult, örömteli hangulat jellemzett.
Büszkén hirdetjük, hogy Jobb velünk a világ!!!!!
A gyerekekkel a hónap elején foglalkoztunk az utolsó témával. Bagdi Bella hónap dalára gyülekeztünk a szőnyegen. Nagyon tetszett a gyerekeknek, élvezettel hallgatták.
Átismételtük az eddig tanultakat, kinek melyik volt a kedvenc tèmája, ki mire emlékszik. Ezeknek a jelképét egy körtáblára helyeztünk fel. Mindenki kiválasztotta a kedvenc hónapjának a jelképét és oda ragasztotta fel.
Dóra babától öleléssel köszöntek el.
Sütiztek és közösen táncoltak buliztak Bagdi Bella dalaira.
Egy másik pályázat által nyertünk rengeteg dublolegót abból építették meg a saját boldogság várukat a gyerekek. Ezt egész héten tovább gyakorolták és nagyon klassz építmények születtek minden alkalommal.
A 2. napon reggel.kiszínezték a boldogságláncos színezőt. Majd elkészítették a gyerekek a saját boldogságláncukat(színespapír csíkokból ragasztották), amelyet utána a szőnyegre húztunk és egymást összefűzve egységet képeztünk.
A 2. Nap végén felhelyeztük a jelünket a boldogságvárunkra
Ebben a hónapban felidéztük a legkedvesebb emlékeinket és megbeszéltük, hogy a szünetben milyen módon fogjuk a boldogságunkat fenntartani. A gyereke azt ígérték, hogy keresni fogják egymást és alkalmazni foják a boldogságfokozó technikákat. Számukra még mindig a szabadban és az együtt töltött percek a legértékesebbek. Ilyenkor tudják a leginkább érezni a szabadságot.
Továbbra is kedvenc időtöltésük a teremben a boldogságkártyázás. Gyűjtöttünk az órán az ábécé betűivel kezdődő pozitív szavakat is. Az óra zárásaként elmondták a gyerekek, hogy miben változtak, milyen tanulságot vontak le a boldogság órákon.
Táncsis Mihály Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola Kanizsai Dorottya Általános Iskolája
Elsős, másodikos és hetedikes gyerekekkel készítettük el a Boldogság tengerét. Minden technikát halakra, tengeralattjárókra írtunk, végül el is készültünk.
Megbocsátás: Hétfőn én bocsátok meg…
A gyereke a következő szöveget ismételték: „Hétfőn én bocsátok meg neked, kedden te nekem. Szerdán én, stb… Miközben egymás vállára teszik a kezüket, hogy a szavakat, érzéseiket érintésekkel is kifejezzék.