Januári boldogságóránk témája a Célok kitűzése és elérése volt. Az órát beszélgetéssel kezdtük. A gyerekek elmesélhették rövid és hosszú távú céljaikat. Majd egy feladatlapot töltöttek ki, melynek címe Én és az Új év. Ezután papírra szerencsekereket rajzoltak, melyre ráírták rövid illetve hosszú távú céljaikat. A foglalkozás végén meghallgattuk a hónap dalát.
Célok kitűzése és elérése
Szandaszőlősi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A mese meghallgatása után, a céljainkról beszélgettünk, és mindenki lerajzolta azokat.
A boldogságórákon arról beszélgettünk, hogy hogyan érhetjük el a céljainkat, hogyan oszthatjuk be hasznosan az időnket, hogyan oldhatjuk meg a nehéz feladatokat. Beszéltünk a saját és az osztályunk közös céljairól. Készítettünk mindannyian egy saját és egy közös tervet a 2. félévre.
A célok kitűzése, elérése témánkat relaxációs gyakorlattal indítottuk „az én hangom” gyakorlattal. Beszélgető kör keretén belül a téma megértését segítő példagyakorlatokat játszottunk, s kitalálta mindenki milyen célt tűzhet ki maga elé. Amíg gondolataikat „összeszedték” Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalára táncoltunk. Témafeldolgozást segítő Célbadobó játékkal folytattuk, mely alatt nagyon koncentráltak a gyermekek, hogy a célt elérhessék, sikerüljön a babzsákjaikat a kosárba juttatni. Majd együttesen összefogva, közös cél elérését jelképezve a Boldogságvár puzzle-t rakták ki, egymást segítve. Végső játékként bundás Mackóvá változva, segítettek hogy hazajuthassak Mackó mamához az iskolából, a térkép segítségével. Ezt a térképet feladatok teljesítése árán sikeresen kinyitottuk s fényt derült a haza útra. A családok bevonásához feladatlapokat vittek haza, melyet a családi körben együtt közösen szineznek ki témához igazodóan. A közös tevékenykedést, témafeldolgozást szokás szerint táccal és énekkel zártuk.
A tevékenység helye: Jászdózsai Mocorgó Óvoda és Mini Bölcsőde
Korcsoport: kiscsoport
A tevékenységet vezeti: Bozóki Katalin
A tevékenység témája: Célok kitűzése és elérése
A tevékenység feladatai:
• Önbecsülés fejlesztése
• Pozitív érzelmek felerősítése
• A várakozás, türelem fejlesztése
• Az együttműködés, társas kapcsolatok alakítása.
• Kudarctűrő képesség fejlesztése
I. A tevékenységet kezdő relaxáció:
Bagdy Emőke relaxációs gyakorlat„ Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok….kitárom a világom.”
II. A tevékenységet kezdő éneklés:
Bagdi Bella: Van nekem egy álmom
IV. A téma feldolgozása
Bezzeg Andrea: Boldogvár meséje
V. A tevékenység lezárása
• Akadálypálya bejárása
Eszközök: mozgáskotta eszközei (babzsák, lépegető), tornapad, karika, zsámoly, babzsák
• A célok elérésének jele: közösen felragasztjuk a lépcsőfokra
Januárban célokat tűztünk ki a 2.félévre vonatkozóan, mindenki elmondhatta mit szeretne elérni, és mit gondol, hogyan fogja tudni azt megvalósítani. Beszélgettünk a távoli jövőről, arról, mivel szeretnének foglalkozni ha majd nagyon lesznek. Elkészítettük a címert, benne a szimbólumokkal, melyek a foglalkozásra utalnak. Óra végén ki kellett találniuk egymás munkái alapján, hogy mire gondolt a készítője. Többnyire sikerült is.
Jánossomorjai Aranykapu Óvoda Újrónafői Tagóvodája
A foglalkozás címe: „Fejjel lefelé élünk!”
Ajánlott életkor: 4-7 éves
Csoport: Pillangó csoport (középső – nagycsoportosok)
Ismeretkör: Boldogságóra
Fő didaktikai feladatok: Célok kitűzésének és elérésének gyakorlatának fontossága, előzetes tapasztalások, gyakorlatok megbeszélése
Foglalkozási átjárhatóság: verselés-mesélés; mozgás; ének, zene, énekes játék, gyermektánc; rajzolás, festés, mintázás;
Felhasznált források (tankönyv, munkafüzet, feladat- és szöveggyűjtemény, digitális tananyag, online források, szakirodalom stb.):
Bagdi Bella, Prof. Dr. Bagdy Emőke; Tabajdi Éva: Boldogságóra kézikönyv pedagógusoknak és szülőknek; Bagdi Bella, Bezzeg Andrea: Boldogságóra készségfejlesztő, kifestő és színező munkafüzet
Motiváció: Szívecske párna körbeadása, megölelgetése, szagolgatása
Foglalkozást kezdő relaxáció: Bagdy Emőke relaxációs gyakorlatai
„Medve vagyok és cammogok” és a „Repül a madár, szárnyalva száll, mert szabad madár”
A foglalkozást kezdő éneklés: Bagdi Bella: „Van nekem egy álmom” közben párban, vagy egyénileg táncolunk, énekelünk.
www.boldogsagora.hu/gyerekdalok-3-6
A téma bevezetése: „Mik a céljaid?”
• Színező a munkafüzet 120. oldalon
A téma feldolgozása: „Kerekerdő kalandra hív téged” versikével és Boldog Dórával meséhez készülődünk.
Mese: Jill Tomlinson: A pingvin, aki mindent tudni akart
Beszélgetünk a kérdésekről: Mit jelentett Ottó számára, hogy fejjel lefelé világban él? Mi lehet Ottó legnagyobb álma? Ki segíthet neki ebben? Hogyan folytatódhat Ottó meséje?
A foglalkozás lezárása: Meseillusztráció
A foglalkozást záró éneklés: Bagdi Bella: „Van nekem egy álmom” dalára egy közös tánc www.boldogsagora.hu/gyerekdalok-3-6
A téma továbbadása: Otthoni célok: Otthon is foglalkozzanak a témával, beszélgessenek el, kinek mik a céljai, mi a család közös céljai az új évben. Kettőt ezek közül rajzoljanak le és a következő alkalommal meséljék el.
A tervezett időtartamot megnöveltem, mert nagyon jól éreztük magunkat. Jókat ötleteltünk, miután mindent megbeszéltünk az újévvel kapcsolatban. Érdekes téma volt számukra. Sok céljuk volt az évre, amit már valaki meg is kezdte elérni. átbeszéltünk több lehetséges célt, hogy hogyan lehet elérni. Ügyesek voltak az ötletelésben.
A nagy öröm a pingvines mese és a „Van nekem egy álmom” című dal. Nagyon élvezték. Sokat mosolyogtunk, egy kislány, aki nehezen szabadul fel a rossz kedvéből, ő is vidáman táncolt. Egyre jobban megtanultuk az éneket is, következő nap, biztos újra felelevenítjük. Áldás
Kedves kis köszöntő versikével, barátságos szavakkal illettük egymást, így az év kezdetén. Átbeszéltük, hogy a csoportnak miben kellene változnia, hogy ügyesebbek és nyugodtabbak legyünk, ezt próbáljuk majd szem előtt tartani egész évben. A gyerekek által készített tűzijátékkal küldtük el játékosan a csoport és egyéni fogadalmainkat, céljainkat, vágyainkat és álmainkat a levegőbe. A szerencsemalackák és lóherék segítettek bennünket abban, hogy „Manó Marci” kívánságát is teljesítsük, valamint a „szívmanó” kártyák lapjai is kedves gondolatokat sugalltak.