A gyerekek elérhető rövid és hosszútávú célokat tűztek ki maguk elé. Építették önbizalmukat,hogy céljaikat könnyebben elérjék.
Célok kitűzése és elérése
Január hónap témája a célok kitűzése és elérése volt, így kínálkozott az alkalom, hogy mindenki elkészítse saját bakancslistáját. Miután tisztáztuk, mit is jelent ez a szó (a kifejezés magyar, német és angol nyelven is más-más szólásból ered), megnéztünk egy német nyelvű videót, ahol több lépésben jutunk el a saját listánk összeállításához. Az órán követtük ezeket a lépéseket: először néhány perc alatt mindenki gyűjtött néhány ötletet, leírta, ami hirtelen eszébe jutott. Ezután párokban megoldottunk egy nyelvi feladatot: 11 német nyelvű kérdést kellett egy-egy megadott szóval kiegészíteni. A kérdések segítettek további ötleteket gyűjteni, hiszen rákérdeztek pl. arra, mi volt a legnagyobb gyermekkori álmunk, mi az, amit meg szeretnénk tanulni, (pl. egy új nyelvet), milyen hangszeren szeretnénk játszani, hová szeretnénk elutazni stb. Ezután csoportosítottuk az összegyűjtött célokat, aszerint, hogy azok rövid-, közép- vagy hosszútávúak-e. A téma lezárásaként otthon mindenki elkészítette a saját bakancslistáját, (németül Löffelliste), de mivel ez túl személyes ahhoz, hogy megmutassuk, azt kértem, készítsenek belőle egy bemutatható változatot, amelyen az 5 legfontosabb céljuk látható, méghozzá rajzokkal, képekkel illusztrálva, így ezúttal sem maradt el a barkácsolás.
Betegség miatt kevés gyermek volt.
Bemelegítettünk a relaxációs gyakorlatokkal. Majd célba dobtunk babzsàkkal a karikába.
Nem volt mindenkinek egyszerű!
Beszélgettünk a céljainkról.
Boldog váràt puzzle darabokból raktuk ki. A két feladatban terveztük,hogy mit szeretnénk elérni. Matricával,öleléssel zárult a foglalkozás!
Beszélgetőkör: milyen célokat lehet kitűzni és elérni.
Mesére hívó mondóka.
Mese: A boldog hóember.
Zene, mozgás: Van nekem egy álmom…
Vizuális tevékenység: szabadon választható hóemberek készítése. Színezés, vágás, ragasztás.
Levezetés: milyennek éreztem a mai foglalkozást?
Biharkeresztesi Szivárvány Óvoda és Bölcsőde
2025 január
VAN NEKEM EGY ÁLMOM
Ahogy a Boldogság programban is meg van fogalmazva a lelki jóllét szempontjából a céljaink felé törekvés legfontosabb eleme, hogy az „út” számunkra értékes és kihívásokat jelentő tevékenységeket kínáljon.
Felnőtteknél is tapasztaltam már, hogy a célok eléréséhez vezető út nem teszi őket boldoggá, nem találják meg benne az örömet. Ha véletlenül nem tudják elérni a céljaikat, akkor szinte, belebetegednek abba. Pedig az élet maga a célok eléréseink a folyamata. Így nem csak egy bizonyos pillanatnak tudunk örülni, hanem sok apró dolognak, ami észrevétlenül csempésződik be a céljaink megvalósításához vezető útba.
A gyerekek, amikor homokvárat építenek, van egy céljuk, hogy a barátokkal együtt minél magasabb várat hozzanak létre, de a lényeg mégis az építkezés folyamata.
Elmeséltük a gyerekeknek a Varázsecset című mesét, ezután játszottuk el az Add körbe a Varázsecsetet! A gyerekek szorosan egymás mellé álltak és úgy adták a hátuk mögött egymásnak az ecsetet, meg kellett tanulniuk, hogyan továbbíthatják a társaiknak úgy, hogy a középen álló ne vegye észre. Többször is játszottuk ezt a játékot szabadidőben.
Majd meghallgattuk Bagdi Bella „Van nekem egy álmom” című dalát. Különböző mozdulatokat találtunk ki a dal szövegére és úgy táncoltunk rá.
Nagyon sok ritmus hangszerünk van csörgődob, triangulum, guiro, rumbatök, dob, csörgőhangszerek stb. ezek felhasználásával zenekart alapítottunk. Először én voltam a karmester, és amikor megértették a játék lényegét mindig más lett az irányító, szerettem volna, ha megérzik ennek a szerepnek a lényegét így erősítve a vezetői képességeiket.
Az önkontrol, az önuralom katica csoport életében sarkalatos pont.
Nagyon sok fiú jár a csoportba, akik mint a kiskakasok azonnal szembeszállnak és bosszút állna az őket ért sérelem miatt, de elmondható összességében a gyerekekről hogy mindent és azonnal akarnak. Nem képesek késleltetni vágyaikat, visszafogni indulataikat, uralkodni az érzéseiken.
Két bábot választottam, királyt és királylányt. Megbeszéltük milyenek ezek a mesefigurák a király: határozott és hangos, a királylány: szerény és csendes. Ezután amikor a király bábot mutattam fel, hangosabban énekeltünk, ha a királylányt mutattam, halkabban folytatták kedvenc dalaikat énekelve.
Játék közben fejlődött egyenletes lüktetés érzékelésük, figyelmük, koncentrációjuk.
Szoborjátékot nagyon sokszor szoktunk játszani. Zenére mindenki táncol, de amikor elhalkul, mindenki szoborrá változik, megmerevedik. Aki megmozdul, az kiesik a játékból.
Az önuralmat erősítő játékokat későbbiekben is fogjuk játszani még
Ezt a témát Bezzeg Andrea: Boldogvár meséje segítségével dolgoztuk fel.
Fontosnak éreztem, hogy olyan erőpróba elé állítsam a tücsök csoportos gyermekeinket, ahol önmaguk számára is mérhetővé válik a vállalt feladat, cél eléréséhez szükséges önkompetenciájuk megtapasztaltatása. Minden pillanatát élveztük, a közösen megtapasztalt élménymorzsák tovább erősítették a közösség összetartó erejét és a személyes kompetenciák megtapasztalásának lehetőségét.
Köröstarcsai Arany Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Január az új célok kitűzésének időpontja. Az elsőseimnél először is megbeszéltük a vágyak és a célok közötti különbséget. Természetesen mindenkinek a célja elsőként egy-egy új játék megszerzése volt. Miután megértették a cél jelentését, már teljesen más megfogalmazások kerültek elő. Itt szerepeltek ilyenek:Kevesebbet legyek beteg, legtöbb gólt rúgjam, legyen sok piros pontom. Az órát összekötöttük a hóemberek világnapjával, január 18-cal. Mindenki elkészíthette a saját hóemberét, majd a sapkájába suttogta a céljait. Kedves, aranyos óra volt.
A Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dallal kezdeményeztem a foglalkozást. A gyermekek hamar leültek a szőnyegre, érdeklődve hallgatták a dalt. Majd a „Fújj-fújj” relaxációs gyakorlat következett, ami nagyon tetszett a gyerekeknek. Majd megérkezett a csoportba Boldog Dóra. A szokásos köszöntés és ölelőkör után beszélgetett a gyerekekkel. Mit jelent az, hogy cél? Mi jut eszetekbe erről a szóról? Többen mondták, hogy „verseny”, „futóverseny”, „autóverseny”, stb. Majd pedig megbeszéltük, hogy miért gondolták ezt. Többen meg is fogalmazták: „Mert van egy cél”, „A célig el kell érni”, „A cél lehet egy dolog is, amit megkapunk, ha ügyesek vagyunk”. Ezt követően kis képeket készítettem elő nekik, amelyekről beszélgettünk, mit ábrázol, milyen célok lehetnek rajtuk (megtanulni számolni, úszni, biciklizni, többet segíteni anyának, több vizet inni, stb.). A gyermekek megmutatták, hogy ők mit szeretnének, és sok gyermekkel meg is beszéltük, hogy mit kell tenni azért, hogy elérjük a célunkat. Örömmel láttam, hogy néhányan több célt is kitűztek maguk elé. Még az is szóba került, hogy vannak olyan célok, amiért közösen kell tennünk, például a csoportban is lehetnek ilyenek (közös játékelrakás). Célbadobás játék következett (felfordított zsámolyba hat babzsákból mennyit sikerül beledobni), a gyerekek fogalmazták meg, hogy „az a cél, hogy mind a hatot beledobjuk, ugye?” A játékban nagyon jól érezték magukat, egymásnak szurkoltak, segítettek számolni. Majd leültünk a szőnyegre, és Bezzeg Andrea: Boldogvár meséjét meséltem el nekik, amit érdeklődve hallgattak. A mese után sokat beszélgettünk a történetről. A foglalkozás végén megbeszéltük, hogy otthon is sokat beszélgessenek a céljaikról, készítsenek rajzot a szüleikkel ezzel kapcsolatban. A foglalkozás végén pedig boldogan ragasztották fel a Boldogságvár ötödik lépcsőfokára a jeleket.
Január- célok kitűzése, elérése
Bagdi Bella: Van nekem egy álmom, amit valóra váltok!
A gyermekek körbe ülve, egymás kezét megfogva hallgatták a dalt, ezzel ráhangolódva a tevékenységre.
A célkitűzés jelentését kiscsoportban -tettek- segítségével igyekeztem bemutatni, míg a nagyobbakkal mar mélyebb szinten tudtunk a témával foglalkozni.
Beszélgettünk, az iskolába készülő gyermekekkel, hogy mik a céljaik (“jól tanulni”, “sok piros pontot gyűjteni”).
A kisebbekkel a nap, mint nap előkerülő babzsákokkal mutattam be, hogy – a célom elérése- mit jelenthet. Így a célba dobás, mint mozgásos játéktevékenység került terítékre.
A gyermekek elveztek, és volt aki meg is jegyezte, miszerint “Elértem a célom, és sikerült bedobni a babzsákot a karikába”
Vizualizálva a “cél”-t egy várat készítettem, melyhez egy lépcső vezetett. Minden bedobott babzsáknál léphettek egyet a lépcsőn, míg a célba nem értek.
A tevékenység lezárásaként relaxációs zenét hallgattunk, amelyet fekve, becsukott szemmel elvezhettek.