A foglalkozást ebben a hónapban Az öreg halász és a nagyravágyó felesége című mesével kezdtük. A mese felolvasása után mindenki megfogalmazta a saját három kívánságát egy plakátra, aki akarta fel is olvashatta a céljait.
Beszéltünk arról, hogy a vágyaink eléréséhez olyan célokat kell kitűzni magunk elé, amelyek lehetnek rövidtávú, középtávú, de akár hosszútávúak is.
A célok eléréséhez kidolgoztunk egy stratégiát, amit végül 3-3 lépésben határoztunk meg. A gyerekek a célkitűzéseikhez rajzot készítettek.
Nagyobb mérföldkövek elérésénél közös programokat szerveztünk.
Célok kitűzése és elérése
Elmeséltem a varázsecset című mesét. Beszélgettünk a mese történetéről, majd beszélgettünk, hogy mik a saját céljaink.
Milyen célok lehetnek fajtájukat tekintve: csoportos és egyéni. Ezekre példákat mondtunk. Utána eljátszottuk az „ Add körbe a varázsecsetet” című játékot, amit nagyon élveztek a gyerekek.
Bölcsőde Sóshartyáni Szivárvány Óvoda és
Célok:
– Megérteni, mi az a cél és miért fontos.
– Egyszerű célok kitűzése a gyerekek szintjén.
– Tapasztalatok szerzése a célok elérésének öröméről.
1. Ráhangolódás (5–8 perc)
Tevékenység:
1. Beszélgetőkör:
– Kérdés: „Volt már, hogy valamit nagyon szerettél volna megcsinálni vagy megszerezni? Mi volt az?”
– Egyszerű példák bemutatása (pl. „Megtanultam felvenni a cipőmet” vagy „Elértem a legmagasabb építményt a kockákból”).
– Az óvónő elmesél egy személyes, gyerekek számára érthető történetet egy célról és annak eléréséről.
2. Éneklés vagy mondóka:
Bagdi Bella. Van nekem egy álmom
– Egy vidám, célkitűzéshez kapcsolódó dal vagy mondóka (pl. „Lassan járj, tovább érsz!”).
2. Fő tevékenység (15–20 perc)
Tevékenységek:
1. Játékos célkitűzés:
– Az óvónő mond egy példát: „A mai célunk, hogy együtt egy szép nagy tornyot építsünk kockákból.”
– A gyerekek közösen dolgoznak a cél elérésén, az óvónő támogatásával.
– Közben megfigyeljük, hogyan segítenek egymásnak.
2. Kézműves tevékenység:
– Papírból kivágott létrákat kapnak a gyerekek.
– A létra fokaira rajzolnak vagy ragasztanak olyan dolgokat, amelyeket szeretnének „elérni” (pl. megtanulni cipőt kötni, megépíteni egy tornyot).
3. Mozgásos játék:
– „Légy te is célba érő!” játék: akadálypályát építünk, ahol a gyerekeknek különböző állomásokat kell teljesíteniük (pl. átbújni egy karikán, átmászni egy szivacson).
3. Lezárás és értékelés (5–10 perc)
Beszélgetés:
– „Sikerült elérni a céljainkat?”
– „Milyen érzés volt együtt dolgozni?”
– Az óvónő kiemeli, hogy a célok elérése türelmet, kitartást és segítséget is igényelhet.
Jelképes elismerés:
– Egy kis „kitűző” vagy matrica a gyerekeknek, amin egy mosolygó napocska van, a sikeres részvételért.
A foglalkozás zárásaként kiszinezik a célok elérésének jelét, melyet felteszünk a BOLDOGSÁGVÁR 5. lépcsőfokára.
Eszközök:
– Építőkockák.
– Papír, olló, ceruzák, ragasztó.
– Akadálypálya kellékei (szivacs, karikák, bóják).
– Dalokhoz vagy mondókákhoz kapcsolódó anyagok.
Ismét Bezzegh Andrea meséjének segítségével kezdtük a téma feldolgozását, melynek címe: Boldogvár meséje. Ezt követően közösen megrajzoltuk a mi Boldogságvárunkat. Illetve a közlekedés témahetét is bevonva, közös közlekedési eszközök készítése volt a cél, melyhez banános papírládát használtunk, és végül a gyerekek közösen megtervezték az általuk elképzelt város közlekedési útvonalát is.
A nap témája a varázslat volt, és a gyerekek sorban mesélték el, hogy milyen pozitív dolgokat tennének, ha tudnának varázsolni. Elolvastuk a Varázsecset című mesét és megbeszéltük, hogy miről szólt. Ezt követően mindenki lerajzolta a céljait és álmait, hogy miket szeretne elérni, és közben meghallgattuk a „Van nekem egy álmom” című dalt.
Január- Célok kitűzése és elérése
Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalát hallgattunk és mozogtunk a zenére.
Czirják Erika: Nem mindegy! című meséjét hallgatták meg a gyermekek, aminek témája egy falevél sorsa, aki nem hoz semmilyen döntést saját sorsáról, a véletlen irányítja őt. Egy kilátástalan helyzet, melybe belesodorta magát ráébreszti, hogy a döntéseire hatással tudott volna lenni, ezzel most egy jobb helyzetben gondolkodhatna az életét veszélyeztető helyzet helyett. A mese befejezése a gyermekekre van bízva, az írónő azért kétféle befejezést is megírt a könyv végén. A gyerekekkel parról beszélgettünk, hogy vannak mindenkinek választási lehetőségei, amikkel az adott helyzetben élni kell. Dönteni, jól dönteni, célokat kitűzve haladni az oda vezető út felé. A céltalan sodródás, döntések mások kezébe helyezése nem segíti a céljaink elérését, akár nehéz helyzetbe sodorhat bennünket is. Fontos tehát megtanulni dönteni. Többféle befejezést fogalmaztak meg a gyerekek, mindvégig gyermeki ősbizalommal hitték, hogy valaki a szerencsétlenül járt segítségére fog sietni azok közül, akikkel az útja során találkozott.
Ezután játékainkban apró célokat tűztünk ki, amit kitartással el is értek a gyerekek.
Boldogságóra foglalkozásunk Bagdi Bella: „Van nekem egy álmom !” című dalával indult, egyre gyorsuló mozgásos tevékenységgel, amit nagyon élveztek a gyerekek.
A zenét követő beszélgető körben közösen átbeszéltük, milyen lépéseket kell tenni ahhoz, hogy álmaink valóra váljanak, céljainkat elérjük. Így a gyermekek maguk is érezhették a célok kitűzése mellett a tervezés fontosságát, a megvalósítás örömét. Február 2. Gyertyaszentelő Medve Nap. E jeles naphoz kapcsolódó közös célkitűzéseket fogalmaztunk meg a gyerekekkel. A családokat bevonva plüssmackókat hoztak ovisaink az óvodába. Projektünk élményei változatos módon alkotásaikban is megjelentek. Csoportszobánkat, a kiállítóhelyünket a gyermekekkel díszítettük. A gyűjtőmunka a szülők bevonásával történt: medvés képek, képeskönyvek, kártyák gyűjtése, plüssmaci kiállítás szervezése. Ismeretterjesztő videók közös megtekintése, megbeszélése. Bezzeg Andrea: Tavaszi ébresztő meséjére Boldog Dóra mondókával hívta a gyerekeket.
Mezőlaki Arany János Általános Iskola
A Boldogságóra Önbizalom Program „Motiváló jövőkép” témájából választottunk feladatot januárra. Sokat beszélgettünk a gyerekekkel a cél megfogalmazásának fontosságáról, s az új év alkalmából az iskolában több helyre kitettük jókívánságunkat. Majd vizualizáltunk. Megpróbáltuk elképzelni azt a helyet, ahol nagyon jól érezzük magunkat, ahol biztonságban vagyunk, ahol nyugalom van, ahol magunkra tudunk figyelni, ahol egyszerűen jó lenni. Ahova bármikor vissza tudunk térni gondolatban, ha problémánk van, ha csendre, magányra vágyunk. Elképzeltük, hogy mit hallunk, mit tapinthatunk, milyen illat vesz körül bennünket, milyen ízek kavarognak a szánkban. A megadott sablon segítségével a gyerekek rajzban is megjelenítették ezt a képzeletbeli világot.
Célok kitűzése és elérése
Májusban volt szombati munkanap ledolgozás. Két témát dolgoztunk fel, ez volt a második. Mondatok befejezése gondolkodás nélkül, ami nem ment azonnal mindenkinek. Volt, akinek többet kellett gondolkozni. Lassan haladtunk nem fért bele minden kérdés az időbe.
Csodás rajzokkal dolgoztuk fel a népszerű mese történetét.