A boldogító jócselekedetek olyan tettek, amelyekkel örömet szerzünk másoknak, miközben mi magunk is boldogabbá válunk. Egy kedves szó, egy segítő kéz vagy egy apró meglepetés is sokat jelenthet a másiknak. Amikor jót teszünk másokkal, erősödnek a kapcsolataink és nő az önbizalmunk. A jócselekedetek nem kerülnek sokba, mégis hatalmas értéket adnak. Ha minden nap teszünk valami jót, az nemcsak másoknak, hanem a világnak is jobb helyet teremt.
Boldogító jó cselekedetek
A foglalkozás témája: Boldogító jócselekedetek (december)
Korcsoport: 3-7 éves korosztály
Az adventi várakozás, a karácsonyi ünnepkör remek lehetőséget nyújt a jó cselekedetek téma feldolgozására.
A várakozás 4 hetében minden héten más-más csoportunk készült meglepetés műsorral az óvodában, melyre nagy izgalommal érkeztünk. Az óvoda közös karácsonyfáját együtt díszítettük fel.
A téma feldolgozásában segített: A mese a sündisznóról, aki arra vágyott, hogy megsimogassák című mese.
Debrecen-Józsa Kerekerdő óvoda
A társas kapcsolatok során is figyelünk arra, hogy a boldogító jó cselekedetek felszínen maradjanak.
Karácsony közeledtével meg jobban apró figyelmességgel voltunk a másik felé.
Amália története tetszett a gyerekeknek, ők is elovettek a kis seprűt és takarítani kezdtek a babaszobaban.
Elcsendesedésként festettünk, karácsonyi dalokat énekeltünk.
BOLDOGÍTÓ JÓ CSELEKEDETEK
1. A foglalkozást kezdő relaxáció: Malomkörzés…
2. A foglalkozást kezdő éneklés: Bagdi Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok…
3. A téma bevezetése: Jó cselekedetek gyakorlása, ki milyen jót tett másokkal?
Mf. 32. oldalán lévő feladatlap megoldása.
4. A téma feldolgozása mesével: Kerek erdő kalandra hív téged…
Mese: Mikulás leves
Mikulásos útvesztő, állatok karácsony útvesztő játékok
Mf. 34. oldalán lévő feladatlap megoldása
5. A foglalkozás lezárása: A jó cselekedetek jelének kiszínezése, majd felragasztása a boldogság vár 4. lépcsőjére.
6. A foglalkozást záró éneklés: Bagdi Bella: Jól érzem magam boogie
7. A téma továbbadása: A nagyobb gyerekek segítenek a kisebbeknek az öltözésben, vízöntésben, játékok elrakásában….
Reflexió: Nagy örömmel mentünk ismét a boldogságórára. Lelkesen mesélték a gyerekek ki milyen jót tett másokkal s ez büszkeséggel töltötte el őket. Mivel mindenki nagyon várta már a Mikulást, így még izgatottabban hallgatták a Mikulásleves című mesét,,amit aztán megbeszéltünk. Ezután nagyon tetszett nekik a témához illő útkereső játék is. A foglalkozást ma is zenével és tánccal zártuk. Ezután jöhet a meghitt várakozás, felkészülés az ünnepre ami szintén a szeretetről szól.
A karácsonyi gömbökre egy-egy jó cselekedetről rajzoltak a gyerekek, melyeket azután felraktunk a közös karácsonyfára.
Szikszai György Református Óvoda és Általános Iskola Örömsziget Óvodája
Adventi készülődés
Az ünnepek közeledtével nagyon aktuális a hónap témája a boldogító jó cselekedetek gyakorlása volt. A témára hangolódás beszélgetéssel történt: „Mi az a jócselekedet? Tudod, mi az a jócselekedet?” A foglalkozás során olyan fogalmakat gyűjtöttünk össze, amelyek a jó cselekedetekkel kapcsolatosak.
A téma feldolgozása a „Szívem kertje” című mese felolvasásával történt. Beszélgettünk: Mi történt? Mit csinált Amália? Miért jó másokkal jót tenni?
A kézműves tevékenység alkalmával elkészítettük a Jó cselekedetek karácsonyfáját. A gyerekek csoportmunkában kiszínezték a fenyőfát, majd kiválasztották a számukra tetsző jócselekedet képét és kiszínezték, majd a fa ágaira ragasztották.
A héten mézeskalács sütésre is sor került, melyet kidíszíthettek a gyerekek és meglepték vele a szüleiket. A gyerekek nagyon jól érezték magukat, figyelmük mindvégig fenntartható volt.
A Boldogságóra tevékenységei beépültek (hógömb készítés, jó cselekedetek, angyalok, mese) az adventi időszak élménygazdag feldolgozásába. Beszéltünk arról, hogyan tudjuk szebbé tenni a karácsonyt. A mese (Mesék a karácsonyi csillagokról, az öreg fenyőkről és a hógömbökről) feldolgozására nagy élményt jelentett a gyerekeknek. A kiskarácsonyfánk is megtelt angyalkákkal, egy-egy jócselekedet után felhelyeztük a gyerekek által kiválasztott angyalt, ezt az adventi időszakban folyamatosan történt, a gyerekek több nap után is emlékeztek miért kaptak angyalt.
A Decemberi hónapban a várakozás, ünnepi készülődés, szeretet, jó cselekedetek nagy hangsúlyt kapnak. Ellátogattunk a városi Mikuláshoz, akit a gyerekek már izgatottan vártak. Érkezésünkkor versekkel és dalokkal köszöntöttük őt, ezzel szerezve neki és magunknak is örömteli pillanatokat.
A hét elején tartott beszélgető körben elmondhatták a gyerekek a gondolataikat, egyéni élményeiket a jó cselekedetekről. Megbeszéltük, miért jó segíteni másokon és ösztönöztem őket arra, hogy ők is többször alkalmazzák az óvodában, otthon a családban is. A héten minden nap azzal kezdtük beszélgető körünket, hogy a gyermekek egyesével számoltak be arról milyen jó cselekedeteket hajtottak végre előző napon. Meghallgattuk egymás történeteit, a gyermekek örömmel, büszkén számoltak be ezekről.
Gyermekeinkkel idén csatlakoztunk a ‘Cipősdoboz akcióhoz’. Többen örömmel hoztak otthonról már nem használt, de jó állapotú ruhákat, játékokat, színezőket, hogy más gyermekek karácsonyát szebbé tehessük. Sok beszélgetés zajlott arról, milyen örömet szerezhetnek ezek az ajándékok azoknak, akik megkapják. A csomagolásba a gyerekek is aktívan bekapcsolódtak, lelkesen segítettek a dobozok összeállításában, együttérzéssel és örömmel a szívükben.
A gyerekekkel közösen mézeskalácsokat készítettünk, amelyeket utána a karácsonyfa díszítésére használtunk fel, nagy örömükre, hiszen különösen élvezték, hogy saját készítésű díszekkel tehették ünnepivé a fát.
Óvodánkban a négy adventi gyertyagyújtás során minden héten más-más csoporthoz látogattunk el, ahol meghitt, kedves műsorral fogadtak bennünket. Az idei évben a negyedik gyertyagyújtás megszervezésére a mi csoportunk kapott lehetőséget. E jeles alkalomból énekkel, tánccal és egy szívmelengető műsorral kedveskedtünk az óvoda valamennyi gyermekének és dolgozójának.
Gyulai Implom József Általános Iskola
Anyáknapi műsorunkba jócslekedetről választottak idézetet a gyerekek. Aztán felidéztek egy olyan jótettet, amit ők kaptak édeanyjuktól vagy ők adtak neki, és az meghatározó emléküké vált. sajátkezűleg készítettek képeslapot és dekorációt is szeretettel.
A gyerekek csoportokban beszélgettek arról, hogy kivel és milyen jó cselekedetet tudnának csinálni. Megvitatták, hogy ez rájuk milyen hatással lenne. Pozitív üzenetkártyákat készítettek egymásnak és a szeretteiknek. Maguktól felismerték, hogy a jó jót szül.