Az első alkalommal dec. 9-én megbeszéltük, hogy mit jelent jót cselekedni otthon, az iskolában, vagy akár hazafelé az úton. Sok példát mondtak. Meghallgattuk az interaktív meséket és a felmerülő érzelmeket elemeztük.
Dec. 12-én elkészítettük a Jótett naplót, kivágtuk, felragasztottuk egy zöld kartonra karácsonyfa alakban. 24 ablakból áll, mi pont 24-en vagyunk. Minden tanulónak lehetősége volt egy ablakot kitölteni. Az adventi időszakban mely három jó cselekedetre volt büszke, azt kellett megfogalmazni a tanulóknak. Lenyűgöző változásokat eredményezhet, ha önként segítenek. Először csak kicsi, egyszerűbb tettekkel kell kezdeni. Mivel az osztály többsége nagyon segítőkész, ez nem volt nehéz.
A végén meghallgattuk a „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” c. Bagdi Bella dalát.
Mottó lett:
• Légy következetes!
• Csináld rendszeresen!
• Ne add fel, ha a környezet nem mutat rögtön hálát!
• Figyelj magadra és a benned keltett pozitív érzésekre!
Boldogító jó cselekedetek
Iskolánk néhány diákját meghívták egy városi idősotthon karácsonyi rendezvényére. Ez ihlette a decemberi boldogságóra foglalkozásunkat. Amikor elmondtam a gyerekeknek, hogy mi a tervem, boldogító jó cselekedetként, hatalmas öröm volt számomra látni az örömüket és a lelkesedésüket. Nyomtattunk kis karácsonyi üdvözlőkártyákat. Az volt a feladatuk, hogy karácsonyi jókívánságokat, kedves rajzokat készítsenek az idősotthon lakóinak. Hatalmas lelkesedéssel és örömmel láttak hozzá a feladathoz és a végére igazi karácsonyi hangulatú, kedves üzenetek készültek, melyek bízunk benne, hogy nagy örömet okoznak a lakóknak.
A foglalkozás végén beszélgettünk kicsit arról, hogy számukra mit jelentett örömet és boldogságot okozni ezekkel a kis üzenetekkel. Mindannyian arra jutottak, hogy nagyon örültek ennek a feladatnak és jót cselekedni nagyon jó érzés, másoknak örömet és boldogságot okozni fantasztikus dolog. Boldog karácsonyt és új évet kedves Boldogságóra csapat!
(üdvözlőkártyák forrása: https://www.lakaskultura.hu/wp-content/uploads/2018/12/shutterstock_490887499.jpg)
Csólyospálosi Általános Iskola
A negyedik Boldogságóra témaköre a boldogító jó cselekedetek voltak. Az óra bevezetését egy rövid videóval kezdtük. A videó arról szólt, hogy segítsünk másoknak, hiszen nem tudhatjuk, mikor szorulunk segítségre mi is. Ösztönözve ezzel a diákokat az apró jó cselekedetek fontosságára. Az óra további részében szíveket készítettek hurkapálcára ráragasztva. A szív mindkét oldalára motiváló, kedves szavakat írtak. Majd az óra végén odaadhatták osztálytársaiknak, barátaiknak vagy haza is vihették akár a szüleiknek is az elkészült szíveket.
December az ajándékozás hónapja. Annyi ajándékot lehet kapni, de a legkedvesebb ajándékok mégis azok, amik szívből készültek és szeretettel adják a megajándékozottnak. Ezért a gyerekekkel többféle módon próbáltuk megéreztetni az igazi, szívből készült meglepetések erejét. Meséltük a Visszajött a répa című mesét, ahol a barátok önzetlenségéről beszélgettünk. Elindítottuk a „Jószívű Gyermekek” játékunkat, ahol mindenki a saját szivecskéjére gyűjtögetheti az arany hópelyheket egy-egy jócselekedettel. Ezt az egymásra figyelő, egymásnak segítő játékunkat kiterjesztettük a családokra is. Játszani hívtuk az édesanyákat és édesapákat, tesókat, nagyszülőket egyaránt. Minden pozitív példát kiemelünk a gyerekeknek, ezzel is ösztönözve a többieket.
Mindezek mellett igyekszünk meghitté, élményekkel gazdagabbá tenni az adventi készülődés pillanatait, kitöltve a közösen átélt pillanatok örömével. A Honismereti Szakkörrel közösen mézeskalács sütést rendeztünk a gyerekeknek. Luca napján búzát ültettünk a gyerekek által kidíszített virágcserepekbe. Meglepetés ajándékot készítettünk a szülőknek, amit majd a gyerekekkel közösen tehetnek fel az otthoni karácsonyfájukra.
A boldogság óránkat szőnyegen feküdve, becsukott szemmel kezdtük. Képzeletbeli utazásra indultunk egy gyönyörű téli, havas fenyőerdőbe. Amig meséltem, hogy hol járunk egy meditációs zenét hallgattunk aláfestésként. Az erdőben való megérkezés után játékosan dolgoztuk fel Mentovics Éva: Mióta van csillag a karácsonyfák csúcsán cimű meséjét.
A gyerekek sorban elmondták mit érezhetett a kis csillag, amikor a fenyőfára esett.
Továbbolvasva a mesét, a gyerekek megtudták, hogy a csillag vissza szeretne menni a társai közé- nekik is ezt a jelenetet kellett eljátszák, egyikük volt a fenyőfa, másikuk a csillag. Ügyesen és jó kedvvel játszották el a meserészletet.
Helyüket elfoglalva lerajzolták a fenyőfát illetve a rajta levő csillagot, majd be is mutatták őket az osztály előtt, nevet adva csillaguknak.
A héten a mesénk a Holle anyó volt, amiből a kis óvodásaink megtanulhatták, hogy „jó tett helyében jót várj” mit jelent. Megbeszéltük, hogy miért jó másoknak segíteni, és örömet okozni. A micisek ezek után ajándékot készítettek a szüleiknek a közelgő karácsonyra, és a játékidőben, egymásnak segítettek a kirakókban, és a játékok elpakolásában.
Ebben a hónapban több boldogságóra is volt, hisz az ünnepi várakozás sok lehetőséget adott arra, hogy érezzük és átadjuk a másik ember felé a szeretetet, az odafigyelést, az időnket, a törődésünket.
Fő képünk a testvérosztályunkkal közös óra volt. Városunk Deák Ferenc Általános Iskola és Gimnázium 12. osztálya kiválasztotta a mi osztályunkat. Első közös élményünk december elején volt. Meghallgattuk közösen a gimnazistákkal a hónap dalát. Meséltem a munkánkról, iskolánkról, tanulókról és a programról. Énekeltünk, verseltünk nekik, majd közös táncra hívtuk őket. Megajándékoztuk saját készítésű hűtőmágnessel őket, ők pedig minket otthonról hozott „kinőtt” játékokat, könyveket hoztak a gyerekeknek. Boldog percek voltak.
Iskolai kezdeményezésre „szeretetajándék” címen meghívtuk az iskolánk, 6,8. osztályos tanulóit. Kreatívkodtunk együtt, majd süteménnyel, forró teával láttuk őket vendégül.
Szerveztünk a testvérekkel és a gyermekemmel közös kreatív, táncházas napot. Jó volt látni, ahogy az érzékenyítés, az elfogadás, az öröm, a megbecsülés csillogott a szemekben.
A Télapó várás sok kedves meglepetést adott a tanulóknak, amivel mi akartuk megköszönni és éreztetni velük, hogy adni jó.
Nem utolsó sorban a madáretetőt is feltöltöttük eleséggel, nem megfeledkezve énekes állatainkról.
December hónap mottója: Jó cselekedet az, ami boldog mosolyt varázsol más arcára.
Kívánok mindannyiunknak békés, boldog ünnepi órákat szeretteink körében!
– Adj egy ötöst! játék
– Kedvellek, mert…….. játék
– csoportok kialakítása színek alapján
– Hófödte hegy történet megismerése
– csoportokban a szöveg fel/átdolgozása