December hónapban igyekeztek a gyerekek minél elfogadóbbak, türelmesebbek lenni, több jócselekedetet megtenni. A legkedvesebb emlékeiket le is rajzolták.
Boldogító jó cselekedetek
A decemberi témát több órában dolgoztuk fel. Az első foglalkozást relaxációs gyakorlattal kezdtük: „Égig érő fa vagyok, megnövök, mint a nagyok”. Ezután megbeszéltük, hogy miért éppen ez a decemberi téma. Meséltek arról, hogy kivel, mikor tettek valami jót. Valamint beszélgettünk arról is, hogy ők, mint gyerekek, mikor, hogyan tudnak jót cselekedni, és a jó cselekedetek miért jók. Aztán kaptak egy színezőt (kislány szívecskét fog), a szívecskébe azt/azokat rajzolták be, akikkel jót cselekedtek. Nagyon örültem neki, hogy sok mindenki eszükbe jutott, akikkel jót cselekedtek: családtagok, barátok, én is. Majd miközben meghallgattuk többször a hónap dalát, kiszínezték a rajzot. Az első foglalkozást meditációval zártuk.
A második óra elején a hónap dalára táncoltak. Folytatták a színezést, közben újra meg újra meghallgattuk a hónap dalát, valamint a korábbi hónapok dalait. Felolvastam nekik egy témához kapcsolódó mesét (Takács Zsuzsa: Kicsi Mimi karácsonya), majd megbeszéltük a történet tanulságát. Ezután elkészítettük az osztály közös karácsonyfáját: gömbdíszeket színeztek, melyeket kivágtunk és egy papír fenyőfára felragasztottunk. Kivágtuk az elkészült színezőket is, azokat is feltettük egy kartonra, ebből készült a hónap tablója. A második órát is meditációval zártuk.
2024. 12. 16-án a Meixner Ildikó EGYMI Fejlesztő Nevelés-Oktatást Végző Iskola borjádi telephelyén megtartottam Boldogító jó cselekedetek témakörében az Adni jobb, mint kapni című boldogságórát.
Bevezetésként üdvözöltük egymást, megbeszéltük, a mai boldogságóra témáját, majd a relaxációs gyakorlatok közül a „Napimádással” hangolódtunk.
Tanulóink életében is rendkívül szeretett és várt időszak december hónapja. A várakozás és az ünnepek érzéseire, hangulatára építettem fel az óra témáját.
Meghallgattuk a Piramis együttes Ajándék című dalát, melyet ritmushangszerek megszólaltatásával kísértünk.
Ezt követően arról beszélgettünk, hogy nemrég eljött a Mikulás, kaptunk tőle ajándékot, nemsokára pedig Karácsony lesz, készülünk az ünnepre, amikor szintén ajándékokat szoktunk kapni.
Majd megnéztünk egy mesét, ami az ajándékozásról szól: Boribon Karácsonya címmel.
A mese után megbeszéltük, hogy ajándékot kapni jó, de adni még jobb. Azzal is megajándékozhatunk valakit, hogy jót teszünk vele. Jó cselekedet, amivel örömöt szerzünk, boldog mosolyt varázslunk mások arcára!
Milyen jó dolgokat teszünk a társainknak, barátainknak, családtagjainknak?
Szeretjük, megsimogatjuk, segítünk neki, szépet mondunk neki, megdicsérjük, mosolygunk rá. Ezeknek a jó cselekedeteknek a gesztusjeleit megmutattuk, majd tárgyképekkel is egyeztettük őket. A gyerekek kiválasztották a tárgyképek közül azt a jó cselekedetet szimbolizáló képet, mely őket leginkább jellemzi.
Ezt követően készítettünk, feldíszítettünk egy dobozt, ami a csoportot, a csoport ajándékát, jó cselekedeteit jelképezi, amit egymásnak adnak. Ebbe a dobozba helyeztük bele a tárgyképeket.
A foglalkozás lezárásaként értékeltem az órát, mely jó hangulatban telt, a gyerekek motiválhatóak voltak, a jó cselekedeteket tartalmazó doboz pedig bővíthető aszerint, hogy ki milyen jót tesz társával a későbbiekben.
Kovácsné Vadász Szilvia
Németh Kálmán Általános Iskola es A.M.I.
Nagy lelkesedéssel ismerkedtek meg az öreg fenyő és csillag meséjével. Beszélgetőkörben mindenki elmondta, hogy mit érezhetett a kicsi csillag, amikor leesett.
Örömmel kerestünk jelmezeket, gyártottunk kellékeket az előadáshoz.
A beszélgetőkörben elmondott érzéseket beleszőttük az előadásokba. A gyerekek többféle szerepben is kifejezhették érzéseiket, gondolataikat.
Technika foglalkozáson pedig fenyőket alkottunk.
Megalkottuk a Boldogító jócselekedetek virágát és köszönőleveleket írtunk Karácsony alkalmából.
Beszélgetés után elkészítettük a jó cselekedetek tortáit. Mindenki felírt egy-egy jó cselekedetet egy tortaszeletre,majd összeállították a tortákat. Csoportokban dolgoztak,így öt tortánk „telt meg” jó tettekkel. 🙂
Az osztály is részt vett a falu karácsonyfájának díszítésében. Apró ajándékokkal kedveskedtünk a családtagoknak.
Románia,15-ös Normál Programú Óvoda,Szatmárnémeti
Csoportunkban nap mint nap fontos szerepet adunk, a szeretetnek, a jó cselekedeteknek és a barátságnak. Az adventi időszakban méginkább előtérbe kerülnek ezek a fontos dolgok .
A reggeli beszélgetések alkalmával a gyerekek elmesélté , hogy otthon milyen jó cselekedeteket tettek a szüleiknek, testvéreiknek, barátaiknak.
Hagyomány csoportunkban a mézeskalácssütés, amit aztán a az óvoda többi csopotjában járó gyerekekkel közösen szoktunk elfogyasztani.Ez ugy történik, hogy hagyományos kántálásra várjuk őket ,ezt közös éneklés követ, majd jó cselekedetként megkínáljuk őket az álltalunk készített finomsággal.
Zöld Gólya Óvoda és Bölcsőde ÁMK
Jót cselekedni nemes dolog, jó érzés annak, aki teszi és annak is, aki kapja. A gyerekekkel meghallgattuk a meséket a karácsonyi csillagokról, fenyőfákról, hógömbökről. Kedvelték a témát, aktívan részt vettek egy-egy jelenet eljátszásában, majd csillag asztaldíszeket készítettünk, amit aztán haza is vihettek. Munka közben elhangzott a Jó emberré csak a szívemmel válhatok c. dal.
Csoportunkban minden nap fontos szerepet tölt be a jó cselekedetek fontossága és gyakorlása. A decemberi hónap igazán alkalmas a gyakorlásra és a belsővé válásra, az Adventi időszak, Mikulás és Karácsonyvárás kihasználásával.
Már december 2.-án minden gyermek elkészített egy angyalkát magának. Ezen az angyalkán gyülekeztek a saját kézzel színezett csillagok, amiket minden jó cselekedetük után felrajzoltak az angyalukra. Boldogsággal töltötte el őket, ahogy számolták a csillagjaikat. Természetessé vált bennük, hogy „Jónak lenni jó!”, milyen jó érzés másoknak segíteni.
Izgatottan készülődtek a Mikulásvárásra. Közösen mézeskalácsot sütöttünk, és ajándékot a Mikulásnak. „Jó kapni, de adni még jobb!- fogalmazták meg a gyerekek.
A családjuknak nagy gondossággal készítettek üvegfestéssel mécses tartót bébiételes üvegből, és festették a tobozt zöldre, hogy utána gyöngyökkel és csillaggal feldíszítve karácsonyfadíszt tudjanak még készíteni, hogy a családjuknak örömöt szerezzenek.
A Boldogságórát is nagyon várták. Érdeklődéssel hallgatták a „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” című dalocskát. Figyelmesen meghallgatták „Boldog Dóra” mondókáját és szájtátva hallgatták meg a „Szívem kertje” című mesét és tanultuk meg a versikét valamint a jókedvre derítő dallamnak a „Süss fel nap” dalocskát. Ezek után kérték, hogy táncolhassanak a „Boldog vagyok” dalra.
A foglalkozás zárásaként előkészítettük a papírszívet és mindenki elnyerte a „Jószívű” címet, amik elhelyezésével feljutottunk a negyedik lépcsőfokra.