Az idei évben sem maradhatott el nálunk a hagyományos decemberi program, a mi boldog iskolánk diákjai gyönyörű képeslapokkal lepték meg a közelben található idősek otthonának lakóit, nagy örömet szereztek az apró meglepetésekkel és a kedves kis műsorral.
Boldogító jó cselekedetek
A mai órán a boldogító jócselekedetekről beszélgettünk. Megnéztünk egy kis videót, amelyben gyerekek segítenek egymásnak, ezzel örömet okozva a társaiknak. Körbeülve a szőnyegen sorra vettük azokat a cselekedeteket, amikkel boldoggát tudjuk tenni barátainkat ismerőseinket. Az ünnepi időszak, mindig jó alaklmat teremt ennek. Nagy álatalánosságban szó esett a mikulás és a karácsony ünnephez kapcsolódó cselekedetekről is.
Aztán kiválasztottunk magunknak egy egy embert és próbáltunk neki egy két kedves szóval boldogabbá tenni a napját.
Remek hangulatú, meghitt óra volt.
Táncsis Mihály Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola Kanizsai Dorottya Általános Iskolája
Iskolánk alsós tanulóival úgy döntöttünk, hogy ebben az évben adven minden napjára teszünk egy a környezetünk számára fontos vállalást, ami aznap minden osztálytársunkra kötelezően betartandó. Így vállaltuk, hogy rendet rakunk a szobánkban, fokozottan figyelünk a rendre a termünkben, vállaltunk kütyümentes napot, amikor senki sem telefonozik, tablettezik, nem játszik számítógépen. Vállaltunk egy mosolygós napot, egy free hug – öleld meg a társaid napot. Kapnak az anyukák masszírozást, kedves üzenetet, az osztálytársak pedig karácsonyi képeslapokat. Ezeket a napi vállalásokat minden osztály más-más formában adventi naptárban jelenítette meg.
Beszélgető kör keretében elmondhatták egymásnak a gyerekek mit tartanak jó cselekedetnek és mit nem.
A feladaton módosítottunk, mivel a gyerekek által felajánlott jó cselekedeteket borítékba rejtették, és adventhez kapcsolódva naponta kukkantanak bele egybe.
Kérdés: Mitől lesz boldog a gyerekkorod? Milyen élményeket kell átélni ahhoz, hogy később elmondhasd: Boldog gyerekkorom volt!
Csoportmunkában dolgoztak a gyerekek. Figyelni kell a csoportok összeállítására, mert a teljesen más beállítottságú gyerekek nem biztos, hogy eredményesen tudnak dolgozni ebben a feladatban.
Plakátokat készítettek, de saját fényképekkel, videókkal ppt-ben még látványosabb munkák születnek. A bemutatók során saját élményeket mesélnek, amitől az óra is felszabadult, örömteli légkörű lesz 🙂
Szigetszentmiklósi Csicsergő Óvoda
Az idei évben annyival módosítjuk tervezeteinket, hogy a „hála” témakört – ismerve annak egész életünkre szóló jótékony hatását – az összes többi témához hozzárendeljük, erősítve ezzel, hogy mint pozitív, jó szokás legyen jelen mindennapjainkban.
Szeptemberben felfedező útra indultunk – a bennünk lévő kincseket és értékeket kezdtük el kutatni. Ehhez minden kisgyereknek külön-külön készítettünk egy „kincses fát”, amelynek alapja saját tenyérnyomatuk. Értékeiket az ujjnyomataik jelzik, melyeket akkor aktiválunk, ha a nap folyamán bármikor használják barátságosságukat, türelmüket, kedvességüket, figyelmességüket, fegyelmezettségüket, kreativitásukat vagy egyéb emberi értékeiket. Az ujjnyomatok köré írjuk az épp használt értéket, ezzel „hitelesítjük” azt, tehát onnantól kezdve illő őket tudatosan használni, hiszen már fény derült meglétükre.
A kollégákkal és a szülőkkel való együttműködésünk és a hatékonyság erősítésére (okt. 18-tól) havonta egyszer óvoda szinten „Boldogság-műhely” találkozókat szervezünk, ahol az aktuális hónap témájáról beszélgetünk, azokkal kapcsolatos interaktív játékokat játszunk – magunkban is erősítjük mindazt, amit a gyerekeknek szeretnénk átadni.
A folyosón elhelyezett, felnőtteknek szóló „bölcsesség táblánk” idén is folyamatosan működik – hetente új tartalommal várja olvasóit.

