Adventi jó cselekedetek
Boldogító jó cselekedetek
Csurgói Eötvös József Általános Iskola Arany János Általános Iskolája
Az adventi időszakban a jó cselekedetekre fókuszáltunk a gyerekekkel. Több órát felhasználtunk arra, hogy átbeszéljük mit is jelent a jó cselekedet, miért jó és miért szükséges a mai világban jót tenni. Végül egy nagy plakátot készítettünk a jóság fájáról, ahol megjelentek a jó cselekedetek gyümölcsei. Megértették, hogy nem csak az tehet boldoggá ha kapunk, de legalább olyan jó érzés másokkal jót tenni.
A karácsony közeledtével egyre gyakrabban beszélgetünk a rászorulók megsegítéséről, ennek jó hatásairól saját magunkra is.
Veszprémi Kastélykert körzeti Óvoda
„Jobb adni, mint kapni!”
Az adventi időszakban a jócselekedetekre fókuszáltunk a gyerekekkel. Mivel nagyok vagyunk, Móra Ferenc: A szánkó című történetét választottam a jóság, önzetlenség, nagylelkűség megéreztetésére. Nagyon megfogta a gyermekeket a szívbe markoló történet! Egyre észrevehetőbben figyelték egymást, próbáltak örömet szerezni egymásnak az óvodában is. Igyekeztek észrevenni, ha valaki rosszkedvű volt, feltörölték a kidőlt vizet az asztalról, apró „szeretet rajzokkal” leptek meg bennünket és egymást, felsegítették a kicsiket az udvaron, és még sok-sok figyelmességgel fordultak egymás felé. A téma zárásán angyalkákat készítettünk: mindenki kiválasztotta azt a jócselekedetet, amit sokszor betartott, és felragasztotta az angyalkájára! Az elkészült tablónál hosszú percekig beszélgettek egymás jócselekedeteiről, és arról, hogy örömet okozott jót cselekedni! Mivel feljutottunk a Boldogságvárunk negyedik lépcsőfokára, örömtáncot lejtettünk, és megfogadtuk, hogy folytatjuk a jócselekedeteinket legalább karácsonyig!
Csatári Gabriella óvodapedagógus
Kastélykert Körzeti Óvoda, Veszprém
Maci csoport
2019. december
Boldogító jó cselekedetek./beszèlgetès folytatàsa ki milyen jót cselekedett,milyen èrzès volt neked ès màsik szàmàra is?/,mese mesèlèse a Szívem kertje c.,majd a „Jószívű”cím elnyerèsère szívecskèbe belerajzoljàk azoknak a csoporttàrsuk jelèt,akivel sikerült valami jót tenni.Vègül kivàlasztottuk akik kièrdemeltèk a Jószívű c.,melyről kaptak karlàncot,nyaklàncot.
Nagyon sokat beszélgettünk a gyerekekkel az ünnep közeledtével arról, hogy egy kisgyermek hogy tud örömet szerezni szüleinek, testvéreinek, barátainak, egyáltalán másoknak. Hiszen nincs pénze, ajándékot venni nem tud. Nagyon édesek voltak, ahogy sorolták, hogy segítenek a rendrakásban, főzésben, rajzolnak, barkácsolnak. Az elmúlt hetekben a Család és a Karácsony témakörét jártuk körbe, így teljesedhetett ki a Boldogságóra program témájával együtt ez a két témakör, ami szorosan összefonódott. Mivel a város karácsonyfájára egy Natúrparki vetélkedő keretében termés díszeket készítettünk, megragadtuk az alkalmat, és a másik két csoportunknak is készítettünk ezekből a díszekből a Karácsonyi ágacskáikra ajándékba.
Mesevár Óvoda, Marton utcai telephelye
Jó cselekedetek, társas kapcsolatok.
E témakörben egy olyan lehetőséget ragadtam meg, ami karácsony közeledtével megmelengeti a szívünket és kifejezi, milyen társas kapcsolatot ápolunk a csoportban és a minket körülvevő környezettel. Boldogságóránk alkalmával beszélgettünk a témáról, miért fontos, és hogy tudjuk kifejezni mások iránti szeretetünket, persze nem csak tárgyi, fizikai értelemben, hanem szociális, emocionális síkon is. Közösen kitaláltuk, hogy karácsony közeledtével, minden gyermek, aki tud , hozzon be a csoportba egy olyan megunt, nem használt játékát, amire már nincs szüksége. Ezeket begyűjtöttük, becsomagoltuk és eljuttattuk olyan családokhoz, ahol nagy szegénységben élnek a gyermekek. Közben hallgattuk a témához kapcsolódó dalt. Mi így fejeztük ki idén , milyen fontosak a társas kapcsolatok, és tettük még szebbé a közelgő ünnepet.
Visszatekintve az évre, olyan rajzokat kértem a gyerekektől, amelyek azt ábrázolják, amint éppen jót cselekszenek. Beszélgettünk ezekről az élethelyzetekről, és megállapítottuk, hogy ezeket a rajzokat nyugodtan csatolhatnák, a karácsonyi kívánságlistákhoz is.
A gyerekekkel közösen választottunk magunknak egy adventi küldetést. A karácsonyi ünnepség hátterét együtt készítettük el. Úgy éreztük, hogy ez a munka még inkább összekovácsolja a közösségeinket.