A gyerekekkel összegyűjtöttük kedvenc meséik mesehőseit. Csoportmunkában húztak egy-egy nevet és a szereplő nevében elmondták kinek miért segítettek és ez milyen érzés volt. Utána saját életükből is felidéztek jó cselekedeteket és az ahhoz kapcsolódó érzést. A legtöbb a családdal, barátokkal volt kapcsolatos. Így az adventi időszakban különösen fontos hangsúlyt kap a jótett, a társas kapcsolatok ápolása, a hála az ő életükben is.
Boldogító jó cselekedetek
Nyíregyházi Bem József Általános Iskola
A jó cselekedetek a mi osztályunkba angyalszárnyon érkeztek! Szeretet, sok-sok mosoly és vidámság töltötte meg a termünket ebben a hónapban! A hétköznapokat mindig valamelyik kisdiák meglepetése tette igazán varázslatossá! Nagyon jó érzés volt látni az őszinte öleléseket, segítő kezeket, ahogy a másikhoz közeledtek!
Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium
Decemberi jócselekedetek
Jászszentlászlói Szent László Általános Iskola
Az adventi készülődés keretében foglalkoztunk a hónap témájával.Hálás téma, szívesen beszélgettek, rajzoltak.
A hónap témáját a boldogító jó cselekedetek címmel természetesen összekapcsoltam az advent, a karácsony közeledtével. beszélgetőkört tartottunk a gyerekekkel, melyben a jó cselekedetek volt a téma. Nehezen indult ez a beszélgetőkör de miután személyes történeteket meséltem az ők nyelvük is megeredt és csak meséltek és meséltek. Nagyon szeretem ezeket a beszélgetéseket, mivel olyan új dolgokat tudok meg a „gyerekeimről” amit idáig nem is gondoltam, sokkal mélyebben éreznek, gondolkodnak mint én azt feltételeztem róluk. Majd kitaláltuk, hogy készítünk angyalkákat a kiscsoportosoknak és őket is bevonjuk a hónap témájába. Miután elkészítettük a kis angyalkákat átadtuk a kicsiknek és azt mondat az egyik kisfiú:” ti ezt azért kapjátok, hogy ti is olyan jó angyalok legyetek mint mi nagyok, sokat segítsetek másokon és csak jót cselekedjetek” Nekem már nem is kellett mondanom semmit. Közösen többször meghallgattuk a fülbemászó, kedves igazán szívet melengető hónap dalát. Kézen fogva kört alakítva táncoltunk rá kicsik, nagyok együtt, igazán szívet melengető volt látni a gyerekeket és az örömöt a szemükben ahogy jól érezték magukat.
Újpesti Bajza József Általános Iskola
Az osztályba 26 tanuló jár, így az adventi naptárunkat kicsit „bővítenünk” kellett. Minden nap 2 tanuló húzhatott, a kis cédulákon adventi jócselekedeteket olvastunk fel nekik. Mindannyian örültek a sajátjuknak és próbálták azokat teljesíteni.
Szigetszentmiklósi Konduktív Óvoda és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
„Egy másik út, mely összefut!” rendezvény
Az „Egy másik út, mely összefut!” programot a Szigetszentmiklósi Konduktív Óvoda és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény 2019. december 7-én immáron hatodik alkalommal rendezte meg. Az 1992-es ENSZ határozat révén szerte a világon december 3-án ünneplik a Fogyatékossággal Élő Emberek Nemzetközi Világnapját.
A rendezvény szervezői Huszárné Mikla Ildikó intézményvezető-helyettes, Somogyi Sándorné intézményvezető és munkatársai. A szemléletformáló kulturális programmal hagyományt kívánunk teremteni, melynek célja a sérült emberek társadalmi integrációjának támogatása.
Az eseményen közel 400 ember vett részt. A zene ereje összekapcsolta az embereket és a rendezvény sikerrel zárult.
A rendezvényről a DunaMédia Televízió készített összefoglalót.
Link: http://www.duna-media.hu/index.php/szigetmagazincikk/item/11449-a-konduktiv-ovoda-unnepe
Zene: Köszönjük László Attilának a csodálatos énekét és, hogy engedélyezte a hangfelvétel használatát.
László Attila: Te felemelsz (Josh Groban: You raise me up feldolgozása)
László Attila: Boldog karácsonyt (John Lennon: So this is Christmas feldolgozása)
Beszámoló a december havi Boldogságóra foglalkozásról
A foglalkozás témája: Boldogító jó cselekedetek
• Foglalkozást relaxációval, és énekléssel kezdtük.
Két gyakorlatot választottam a Bagdy Emőke által kidolgozott relaxációk közül:
– „Puha meleg felengedek, meleg vagyok, elolvadok”
– „Kitárom a világom, mint egy virág kinyílok”
Bagdi Bella „Jó emberré csak a szívemmel válhatok”dalát hallgattuk meg és énekeltük. Közben a dalhoz az általam kitalált mozdulatsort utánozták a gyerekek.
• A téma bevezetéséhez szituációs játékot alkalmaztam:
– Anya fáradt, mert sokat dolgozott. Miben tudtok segíteni?
– A testvéred beteg. Hogyan tudsz segíteni?
– Szomorú a barátotok, mert elvesztette kedvenc játékát. Hogyan tudtok segíteni?
– Az öreg néninek fáj a lába, nem bír menni. Miben tudtok segíteni?
– A madárka a hóban nem talál ennivalót. Hogyan tudtok segíteni?
A nagyok a szituációkat jól felismerték, átérezték és igazán jó megoldási módokkal álltak elő. A játék kezdetén csak kevés instrukcióra, példára volt szükségük. Közben felszínre kerültek otthoni, vagy óvodai élményeik, amikből példákat merítettek. A kicsik inkább csak megfigyelőként vettek részt a játékban.
• A téma feldolgozása Bezzeg Andrea Szívem kertje című mesével történt.
A gyerekek figyelmesen hallgatták végig a történetet. A szőnyegen ültünk, egymáshoz közel. A reakciójukból kiderült, hogy a rossz és a jó cselekedeteket miként mérik fel, és ki hogyan ítéli meg, vagy azonosul vele. A mese utáni beszélgetés során is kiderült, hogy mennyire fontos a pozitív érzelmek, cselekedetek megerősítése. A beszélgetés alatt felhasználtam a kézikönyv meséhez kapcsolódó kérdéseit is.
• A foglalkozás lezárásaként meghirdettem a „Jószívű”cím elnyerését.
Kiosztottam minden gyereknek egy saját jelével ellátott papír szívecskét, aminek belsejébe azoknak a társainak a jelét kell berajzolniuk, akikkel sikerült valami jót tenniük. A gyerekek többsége nagyon komolyan vette a feladatot. A szünet előtti utolsó napon kihirdettük a győztest, aki igencsak büszke volt a címére.
A témakörhöz feltöltendő feladatok közül „Az itt a tél, itt az advent”témát választottam. Nem jelentett plusz feladatot a csoport számára, hisz már évek óta hagyományunk, hogy advent időszakában ellátogatunk az óvodánk másik csoportjához és egy kis ajándékkal kedveskedünk nekik. Az idén egy szívecskékkel és csillagokkal díszített karácsonyfát készítettünk számukra ajándékba.
Csokvaomány, 2019. december 20.
Tuza Gáborné
óvodapedagógus
Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola
Minden tanuló a jó cselekedeteinek gyümölcsével hozzájárult ehhez a változatos és színes gyümölcsfához. Lelkesen és örömmel készítették az újabb és újabb terméseket. Közben közösen beszélgettünk arról, hogy miért jó a jót tenni.