A Főkép!
Boldogító jó cselekedetek
Rétsági Általános Iskola Madách Imre Tagintézménye
Az adventi készülődés lázában a jócselekedetek is megsokszorozódnak.
Rengeteg „dolgunk” volt, az „angyalkák” serege naponta titkos küldeményeket kézbesített!
Áron a furulyát fújta, gyakorolt; énekektől zengett a suli; műsorral vártuk a Mikulást; kézműveskedtünk Luca-napon; színházban voltunk; adventi naptárt készítettünk pozitív üzenetekkel; kántálásunkkal bejártuk a kis falunkat; szüleinknek titkos ajándékot készítettünk, Szeretkekszet…
A Boldogságóráink egész hónapban tartottak:)) Szuperhősök is voltunk! Mesénkből levél lett, a Jézuskához:)
De nemcsak adtunk, kaptunk is: egymástól, a Mikulástól, Vámos Robitól, önkéntes segítőinktől, a szülőktől… sorolni sem lehet a sok szeretetteljes csodát… A Falukarácsonyon pedig együtt ünnepelt, énekelt Keszeg apraja-nagyja, s mi ott is előadtuk dalunkat, Bella dalát: „Jó emberré csak a szívemmel válhatok”!
Boldog Karácsonyt és Áldott, Békés Új Esztendőt kívánunk!
I. Előzetes feladat kiadása: Húz mindenki egy nevet az osztályból és vele kell a mai nap jó dolgokat cselekedni, de úgy, hogy nem árulhatod el senkinek kinek a nevét húztad.
II. Relaxáció : ” Hervad a virágom, éled a virágom”
III. Éneklés: Jó emberré csak a szívemmel válhatok.
IV. Beszélgetés az előzetes feladatról: Ki mit vett észre? Ki volt az ő jó tündére? Milyen jót cselekedtél? Milyen érzés volt utána? Miért jó jót cselekedni a másikkal?
V. Az osztály gyümölcsfájának elkészítése a választott gyümölcsök segítségével. Mindenki 3 gyümölcsöt választhat az alapján, hogy mit tart fontosabbnak a segítségnyújtással kapcsolatosan.
VI. Meditáció
Orosháza Városi Önkormányzat Napköziotthonos Óvodája, Ifjúság utcai telephely
A december a várakozásról szól. A hónap elején a Mikulást vártuk, majd a szülőkkel együtt készültünk a Karácsonyra. A gyerekekkel megleptük a szülőket egy kis műsorral és ajándékkal, majd közösen készítettünk karácsonyi dekorációkat. Erről a délelőttről készültek a képek.
Tiszalúci Önálló Napközi Otthonos Óvoda
A napi beszélgetéseink alkalmával sokszor került szóba, hogy ne csak ebben az adventi időszakban, hanem minél többet segítsünk kisebb és nagyobb társainknak, testvéreinknek, szüleinknek, stb. Fontos célunk volt, hogy figyelmesebbek legyünk egymással, igyekezzünk jót tenni a másiknak. A csoport mindennapjaiban ez többféleképpen is megjelent, hisz a nagyobbak próbáltak a kisebbeknek segíteni a kisebbek számára el nem érhető dolgok levételében, elpakolásában, az asztalnál töltött tevékenységek alkalmával, az étkezésnél, a feladatok megoldásában. Ugyanakkor a kisebbek is bekapcsolódnak a nagyobbakhoz, növelve ezzel az együttműködésüket.
Csoportunk szokása az, hogy Karácsony előtt a szülőknek rendezünk egy karácsonyi barkácsolós délutánt, ahol a gyermekek kis műsorral meglepik a hozzátartozóikat, utána készítenek egy közös karácsonyi ajándékot. Ezekután megvendégeljük a szülőket. Ebben az évben a csoport közösen készítette el, sütötte meg és díszítette ki a Mézeskalácsot. Eközben arról beszélgettünk, hogy mennyivel jobb egy saját készítésű sütemény, mint egy boltban vásárolt változat, hisz ezt mi, szeretettel, saját kezünkkel készítettük. Mivel ezt a gyerekek is titokban tartották szüleik előtt, így igazi meglepetésként érte őket a dolog, így a gyerekek tudták vendégül látni szüleiket, nem pedig fordítva.
Böbe óvónéni
December a jó cselekedetek hónapja és egyben készülődés az ünnepekre. A Karácsonyt megelőző időszak a mi iskolánkban is szorgos munkával, kellemes hangulatban telt. Az adventi témahét és a karácsonyi műsorok előkészületei és próbái mellett, maradt időnk arra is, hogy a hónap aktuális témájáról beszélgessünk a gyerekekkel. Dalokat hallgattunk és tanultunk, s elkészítettük a „jó cselekedetek gyümölcsfáját”.
Az boldogságóra lebonyolítása 2 osztályfőnöki óra alatt sikerült.
A „boldogság dal” meghallgatásával kezdődött ráhangolódásként a témára.
Majd az ünnepi készülődés jegyében a jó cselekedetekről beszélgettünk először frontálisan, majd kis csoportokban.
Példákat gyűjtöttünk, beszélgettünk a jó cselekedetek hatásáról, közösségformáló erejéről.
Majd a jó cselekedetek gyakorlatban is megnyilvánultak. Gyűjtést szerveztünk az állatmenhely számára.
A második osztályfőnöki óra a kreativitás jegyében telt. Célunk az iskolai közösség számára valami szépet, kreatív dolgot készíteni a faliújságunkra, mellyel gazdagíthatjuk környezetünket.
Taszári Körzeti Általános Iskola
A jó cselekedetek és a téli ünnepek szoros kapcsolatban vannak egymással. A gyerekek hamar megértették, hogy ha jót cselekszünk, az a legnagyobb örömöt nekünk okozza. Annak megértése, hogy még jobb ez az érzés, ha névtelenek maradunk, már egy kicsit nehezebb dolog. Nagyon komolyan vették a gyerekek az „Adventi dobókockát”, amely napi jótettekre sarkallta őket. Erről minden nap be is számoltak. A fát én rajzoltam, a díszeket a gyerekek készítették. Minden dísz egy-egy jótettet szimbolizál, hiszen csak akkor kerülhetett fel a fára, ha előzménye egy jótétemény volt.
Pápai Erkel Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola
Szeretném megosztani a mi nagy jótettünket, megtanultuk a Diótörő című mesejátékot, amit együtt terveztünk meg a gyerekekkel. Hétszer adtuk elő, időseknek, fiataloknak egyaránt. Szerepeltünk vele a Színházban kétszer telt ház előtt a nyugdíjasoknak, a Városházán a Vakok és Gyengénlátók Egyesületének, de bemutattuk a darabot a szülőknek, a tantestületnek, az iskola tanulónak is. Mindenkinek nagyon tetszett, így mosolyt varázsoltunk az arcokra, fényt a lelkekbe, segítettünk ráhangolódni az ünnepre. Közben a hálát is gyakoroltuk, hiszen a szülők segítsége nélkül nem tudtuk volna mozgatni a rengeteg kelléket, jelmezt, díszletet. De nemcsak adtunk, hanem kaptunk is. A sok-sok dicséretet, szeretetet, ami felénk áradt, soha nem fogjuk elfelejteni. Jónak lenni jó. A Pápa tv rögzítette az előadást, így ezzel szeretnénk nagyon szép, vidám, egészséges, boldog új esztendőt kívánni a Boldogságóra megálmodóinak, ügyvivőinek, az itt dolgozó összes gyereknek és pedagógusnak egyaránt.
1-ES SZÁMÚ NAPKÖZIOTTHON, NAGYKÁROLY
Csoportunk, a „Virágok csoportja” a decemberi hónap jegyében nagy odafigyelést fordított a jócselekedetkre. Karácsonyi dalokkal, s egy-egy finom csokoládéval mosolyt varázsolt nehezebb sorsú gyerekek arcára. A gyerekek nagyon örültek látogatásunknak.
A jó cselekedetek mellett sok értékes dolgot is megtanultunk:
– Ma játszom valakivel, akivel máskor nem szoktam.
– Ma jobban figyelek azokra, akik gyengébbek, lasúbbak, kisebbek nálam.
– Ma türelmesen várok, hogy sorra kerüljek.
– Ma én leszek a legszorgalmasabb a pakolásnál.
– Ma nem leszek mogorva, mosolygok mindenkire.
– Ma megvigasztalok valakit, aki szomorú.
Ezeket a varázsmondatokat magunkkal visszük, hisz jónak lenni jó!