Mivel a járvány miatt a társas kapcsolatok csak online térben valósulhatnak meg, ezért az óvónénikkel együtt az egyik online tevékenység alkalmával ültettünk Luca-búzát. Ezt karácsonyig minden nap szeretettel gondoztuk, amely vagy az ünnepi asztal dísze lett vagy kedves ajándék a nagyszülők részére.
Boldogító jó cselekedetek
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola Őri Bibó István Általános Iskolai Tagintézmény
Jónak lenni midig nagyszerű érzéssel tölti el az embert. Egymásnak örömet szerezni feledhetetlen érzés. A gyerekek számára szintén nagy örömet okoz az örömszerzés. Így karácsony közeledtével úgy döntöttünk, hogy megajándékozzuk egymást. Örömteli pillanatokat élhettünk át közösen. A gyerekek csillogó szemei mindent elárultak.
Keleti Városrészi Óvodák Pákolitz István Utcai tagóvoda
Tevékenységi/foglalkozási terv
Az óvodapedagógus neve: Gerber Anita
Csoport: Vegyes életkorú/ Süni csoport
Tevékenységi forma: Boldogságóra / Külső világ tevékeny megismerése
A tevékenység előzménye:
Bagdi Bella „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” című dal hallgatása
Beszélgetökőr – Mik azok a jó cselekedetek?
A tevékenység tartalma/témája: Boldogító jó cselekedetek gyakorlása
A tevékenység célja: tapasztalatszerzés, jobb adni, mint kapni, kifejezése az alkotásokban.
Munkaforma: egyéni és csoportmunkában.
A tevékenység feladatai:
Nevelési feladatok:
• Az anyanyelv megbecsülésére, szeretetére nevelés;
• Élmény nyújtása a verseléssel, meséléssel; annak közös meghallgatása, átélése által a közösségi érzés erősítése.
• A családhoz, társakhoz való érzelmi kötődés erősítése, elmélyítése.
• Az egymás iránti elfogadásra, tiszteletre, türelemre nevelés.
Didaktikai feladatok:
• A gyermekek természetes beszéd- és kommunikációs kedvének fenntartása, szókincsbővítés,
• Fogalomismeret bővítés, megfigyelőképesség, verbális emlékezet fejlesztése.
• Képzelet fejlesztése, finommotorikus képesség fejlesztése, tájékozódás síkban, térben, kitartás fejlesztése.
• Ritmusérzék fejlesztése, hallási figyelem fejlesztése, szem- kéz-koordináció fejlesztése.
• Érzelmi, akarati képességek fejlesztése, alapvető érzelmi állapot, motivációk.
Képesség- és készségfejlesztés:
• Általános részkészségek (gondolkodás, figyelem, emlékezet, képzelet, tempó, kitartás, ritmus, érzelem, formák alakítása),
• Anyanyelvi képességek (beszéd, beszédértés, kifejezőképesség, kommunikációs képesség) fejlesztése, asszociációs képességek,
• Nagymozgások,
• Finommotorika fejlesztése, szem-kéz koordináció fejlesztése
Alkalmazott módszerek, eljárások: játékból indított motiválás, irodalmi élmény nyújtása, bemutatás, beszélgetés, magyarázat, gyakorlás, ismétlés, értékelés, dicséret
Eszközök: CD-lejátszó, cd, színes papírok, szívecske kinyomó, angyal minta, sütéshez hozzávalók, sütőpapír, kinyomók.
A tevékenység/foglalkozás kidolgozása
Idő A fejlesztő tevékenység felépítése, a foglalkozás menete A fejlesztés módszerei, munkaformák, eszközök, megjegyzése
1. Szervezés:
Szükséges eszközök előkészítése, a tevékenység gördülékenysége érdekében (asztalok összetolása, leterítése).
2. Szerepjáték a csoportszobában, közben a otthoni élmények felidézése.
Motiváció:
Átvezetés a játékból az adott tevékenységi formába.
,,Dagasztos ,,relaxációs játék – Karokat mozgatjuk, lerázzuk a lisztet, ujjainkat megmozgatjuk. A mozgássor végzése közben megkérdezem jól előkészítetted e a karjaidat a sütéshez?
2. Lebonyolítás
Ha igen, akkor tettem ki az asztalra a sütéshez hozzávalókat és most együtt meggyúrjuk a mézeskalácstésztát.
Ha meggyúrtuk, mindenki nyomhat olyan formát amilyent szeretne és sütés után az elkövetkező napokban, mindenki a saját mézeskalácsát ki is díszítheti.
Átvezetés:
Amíg megsül a süti, Boldog Dóra hozott nektek egy mesét az a címe, hogy a szívem kertje. Aki szeretné meghallgatni, hozza a mesepárnáját és üljön ide mellém körbe.
Kerekerdő kalandra hív..” kezdetű mondókát és magam mellé ültetem Boldog Dóra babát
Akinek nincs, kedve a mesét hallgatni, az elkészítheti az ajándékát / angyalkáját / a vizuális asztalnál, amivel megajándékozhatja szüleit.
3. Befejezés:
A délelőtt lezárásaként megbeszéljük, hogy ma mit tettünk jól! Boldog Dóra kezdi és adja a szót tovább. Aki tud jó cselekedetet mondani a napjában vagy előző napokban az kap egy mosolykorongot, amit fel tehet a jeléhez a mosolytáblára. Hogyan tudunk segíteni pl. a kisebbeknek? Szüleinknek? Óvónőinknek? Aki bátortalanabb annak segítünk és segítségül hívjuk Boldog Dórát is.
4. A munkák értékelése:
Egyéni értékelés a munka közben történik. Csoportos értékelés szempontjai: forma, színek használata (mennyire változatos).
A december varázslatos hónap! Kis csapatom most se volt tétlen, és csak úgy fürödtünk a sok jóban.
Madáretetőt készítettünk a madaraknak, majd az iskola udvarán magokkal tele, ki helyeztük.
A jóság manóink figyeltek a jó dolgokra.
És még karácsonyi képeslapot is tudtunk készíteni a szülőknek, amin a gyerekek csupa jót kívánták nekik.
A Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Boldog Iskolaként a jó cselekedetek hónapja alkalmából egy tábla csokoládéval és jókívánságot adó kártyákkal köszönte meg a kórházi dolgozók önfeláldozó, lelkiismeretes, kitartó munkáját.
A 2. b osztály tanulói és szülei együttesen vettünk részt a nehéz helyzetben lévők életében egy pillanatnyi örömforrás nyújtásában.
Ezen az alkalmon hangolódtunk a 3. osztállyal a karácsonyra. Megbeszéltük, ki hogy szeretné ünnepelni, mit szeretne csinálni. Megbeszéltük, hogy a szeretet ünnepe mit jelent pontosan.
A december hónap a boldogító jó cselekedetekről szólt.
A hónap első hetében az osztályommal adventi kalendáriumot („Légy segítőkész!”, „Maradj ki a rosszból!”, „Légy kedves!”, „Légy őszinte!”, „Légy megértő!”…) készítettünk. Mindennap egy tanuló nevét írtuk a pozitív gondolatokat tartalmazó képek szélére ragasztott papírszívekre.
Megbeszéltük miért jó jót tenni másokkal. A jócselekedetek a mindennapjainkhoz tartoztak.
A karácsonyi készülődés keretében az elsősök lerajzolták egy jó cselekedetüket az Angyalkának. Postafordultával érkezett a válasz, mely apró kincseket rejtett.
Az intézmény adventi 11-es számú ablakára díszeket festettek. (közös jó cselekedet)
Szeretteiknek karácsonyi képeslapot készítettek.
„Nem tudom, mi az a karácsony…Mire fölérsz velem a fa csúcsára, megtudod.” Egy mesét dolgoztunk fel, mely a jótettekről, az önzetlen cselekedetekről szól. Kippkopp és a Csillagocska történetét olvasva éreztük meg az ünnep szépségét.
„Ő egy földre szállt angyal” címet kapott egy kislány.
Meghallgattuk a témához kapcsolódóan Bagdi Bella: „Jó emberré csak a szívemmel válhatok” című dalát.
Csendes, békés volt a karácsonyi készülődés.
Százhalombattai Eötvös Loránd Általános Iskola
A december hónapban fokozottan figyeltünk arra, hogy minél több jót tegyünk egymással. Apró figyelmességekkel lepjük meg a másikat.
A családunknak szép munkáinkkal kedveskedtünk.
Brunszvik Teréz Napközi Otthonos Óvoda
A ráhangolódáshoz a hónap dalát improvizált mozgással kísérték a gyerekek.
Játékok:
1.Hangfolyosó
A gyerekek két soros vonalban állnak egymással szemben, hangszerrel a kezükben.Egy gyermeknek kell bekötött szemmel végig menni ezen a folyosón úgy, hogy a megszólaltatott hangszerek segítik a tájékozódásban. Akiket már elkerült, maga mögött hagyott, ők elcsendesednek.
2. Találd ki!
A gyerekek félkörben ülnek a szőnyegen. Mit teszel, ha pl. a társad nem éri el a polcon az óhajtott játékot, vagy elesett az udvaron? Néma játékkal kell eljátszani, a többieknek pedig ki kell találniuk, mire gondolt. Egy „problémára”több megoldás is lehet.
Közös karácsony előtti „nagy”rendrakást is csaptunk, ezúttal talán jobban odafigyelve az alaposságra.
A szülőknek saját készítésű ajándékkal kedveskedtek a gyerekek. Papírból, különféle díszítésekkel, szalagokkal szalvétatartót alkottak, melyet nagy örömmel vittek haza.