Az adventi időszak, mondhatni melegágya a jócselekedetek gyakorlásának, mely nemcsak a családban, de intézményes keretek között is hihetetlen sokrétűen és változatosan megvalósítható. A társas kapcsolatok ápolása egy nagyon jó alapot adott nekünk, hiszen észrevehető volt a változás, mely a jó szándékú közeledéssel, toleranciával és a segítségnyújtás gyakoriságával volt mérhető.
– Időseknek karácsonyi műsorral készültünk.
– Mézeskalácsot sütöttünk ajándékba.
– Gyertyát készítettünk a szülőknek.
Közben pedig arról beszélgettünk, hogyan lehetne boldoggá tenni a szeretteinket. Öröm volt hallgatni, hogy a segítőkészség, figyelmesség, gondoskodás és szeretet aprócska csírája kivehető volt mondataikból. Megfogalmazásuk, szóbeli kifejezőkészségük és szókincsük az elmúlt hónapok során jelentős pozitív változáson ment keresztül. Végezetül pedig meghallgattuk „Bagdi Bella: Jó emberré csak a szívemmel válhatok” dalát.
Boldogító jó cselekedetek
A decemberi jó cselekedetek témakörben a gyerekekkel az online segédanyagban megtalálható interaktív meséket dolgoztuk fel beszélgetés, saját élmények, rajzolás módszerekkel. A Jó emberré csak szívemmel láthatok című dallal kezdtük a boldogságórát, majd egymás kezét fogva egy relaxáló mondókát mondtam nekik.
A jó cselekedetek kimeríthetetlen tárházából kimeltem decemberben az idősek otthonába való eljutást a gyerekek karácsonyi műsorával.Az 5 csoportos óvodánkból 18 gyereket tudtunk elvinni, de ezt majd igyekszünk bővíteni) Mindenkinek egy újabb élmény, pozitív energia az idősektől a gyerekeknek és fordítva. Szeretném, ha a gyerekek több alkalommal találkoznának az idős korosztállyal, mert a jótékony hatása vitathatatlan.
A gyerekek érzik, hogy adni nem csak kézzel fogható módon lehet, hanem adhatunk egy szívből jövő verssel, énekkel és tánccal.
Áldott, boldog új évet kívánok mindenkinek!
Várkonyi István Általános Iskola, Cegléd, Széchenyi út 14/d
Az interaktív mesék feldolgozásával kezdtük a hónapot, amit a gyerekek le is rajzoltak.
Titkos jótevőként segítettük a környezetünkben lévőket.
Igyekeztünk mindenkivel jót tenni.
Hálás köszönetünk a mesékért, dalért.
Az 5-6. osztályosok természettudomány órán filmet néztek a méhekről, mézkészítésről. 🐝🍯 majd könyvjelzőt készítettek. A 8. osztályos lányok segítettek a reggeli készítésben. A “mézes reggeli” kezdeményezéshez csatlakozott iskolánk, így helyi méhészek mézeit kaptuk reggelire, ezzel is népszerűsítve az egészséges mézfogyasztást és a helyi családi méhészeteket.
Iskolánk idén is csatlakozott a már hagyományunkká vált „Legyen mindenkinek szép karácsonya” rajzpályázathoz. Az alsó és felső tagozatos tanulók képeslapokat rajzoltak, szebbé téve a karácsonyt magányos idős emberek számára.
I.Órakezdő relaxáció és éneklés-„Napimádás”;Jó emberré csak a szívemmel válhatok c.dal
II.Adok nektek valamit c.játék-Mindenkinek egy mozdulattal kell jeleznie,mit ad a többieknek és minden tanulónak el kell ismételnie az előtte megtett mozdulatot is
III.Segítő mese-Kérdések segítségével beszélgetés a témáról:Miért jó vkivel jót tenni? Mit érzünk mi magunk,ha adunk? „Minél több szeretet és jóság sugárzik belőled,annál több áramlik rád vissza!” (Sigmund Freud)
IV.Jócselekedet karácsonyfa készítése- Minden dísz a fán legyen egy-egy már megvalósított vagy eltervezett személyes jótett
V.Ajándék itt és most- 3fős csoportok alkotása;minden csoporttag lepje meg a másik két csoporttagot egy szimbolikus ajándékkal (rajz) és egy jókívánság keretében adják át egymásnak ezeket az ajándékokat!
VI.Adventi terveink-Beszélgetés: Milyen lehetőségek kínálkoznak az adventi időszakban a jó cselekedetek végrehajtására?
VII.Tanulság összefoglalása-Légy mindig segítőkész, ismerd fel,hogy hol tudnál segíteni és kinek! Ha jót cselekszel, örömöt szerzel másoknak, és ettől te is jól érzed magad!
VIII.Záró meditáció: „Ha jót teszek, jobbá leszek, őt is boldoggá tehettem, szívem örül, más is látja,hogy mennyi jót cselekedtem…”
Az idei évben sem maradt el, hogy gondoltunk az idősekre egy- egy saját készítésű képeslappal.
Boldogító jócselekedetek
Az örömteli adventi várakozás, készülődés során a decemberi boldogságóra témájának szellemében igyekeztünk cselekedeteinket irányítani.
Tanulóim kitöltötték a jótett-naplót, a karácsonyi gömbökre írt szavakkal próbálták bemutatni, milyennek látják magukat. A Mikulásnak rajzzal és dallal készültünk. Karácsonyi üdvözlő lapokat készítettünk a pedagógusoknak és valamennyi felnőttnek, aki a mindennapokban segíti munkánkat, életünket. Meglátogattuk az iskola óvodáscsoportját és apró ajándékkal kedveskedtünk a kicsiknek és az ott dolgozó felnőtteknek. Levelet írtunk az osztályunk egy tanulójának, aki egész hónapban hiányzott betegség miatt. A madarakra is gondoltunk, diós madáretetőt készítettünk számukra, amit az osztályhoz közeli fára helyeztünk el. Az adventi negyedik gyertyagyújtásra műsorral készültünk, megörvendeztetve ezzel az iskola tanulóit és a felnőtteket.
Úgy gondolom, hogy a hónap során tanulóimmal sokat tettünk azért, hogy örömet szerezzünk társaknak, felnőtteknek és önmagunknak is egyaránt.
Advent ideje a boldogító jó cselekedetek, az egymásra figyelés, elcsendesedés, meghittség gyakorlásának hónapja. A jó cselekedetek összekötnek minket, hiszen érezzük, hogy egy közösséghez tartozunk, amelyben egymástól függünk, és együtt kell működnünk. Mivel a jó cselekedetek gyakorlása fejleszti az önbizalmadat, és azt az érzést, hogy képes vagyok másoknak segíteni, kerestük az alkalmakat, hogy jót cselekedjünk, egymásnak örömöt okozzunk. Szeretetcsomagokat készítettünk a vicei gyermekotthonnak. December folyamán karácsonyi díszbe öltöztettük óvodánkat a közösen készített dekorációkkal. Óvodánk 4 csoportja együtt köszöntötte a Mikulást és együtt örültünk az ajándékoknak. Gyermekeink karácsonyi ünnepi műsorral kedveskedtek a szülőknek, nagyszülőknek. A közös programok során átélhettük, hogy nemcsak az ajándék okoz örömet, hanem, hogy egymásra figyelünk, együtt játszunk, együtt vagyunk, együtt énekelünk, verselünk, táncolunk. Az Adventi koszorún fellobbantak a gyertyalángok és közösen énekeltük az- Adventi gyertya- című éneket. Figyeltünk egymásra, örömöt okoztunk egymásnak és jót cselekedtünk.